İçeriğe Yönlendir

İstanbul Ulaşım Ve Trafik Sorunu İçin Anket

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Özellikle İstanbul da yaşayan değerli FCTR Üyeleri,

Bilindiği üzere İstanbul’un en önemli sorunlarından bir tanesi ulaşım sorunudur. Ulaşım sorununun çözülmesi için günümüze kadar çeşitli fikirler/projeler üretilmiş ve üretilmeye devam edilmektedir. Bu konuda akademik çalışmalar da yürütülmektedir. Bu amaçla, Türkiye'nin ilk Ulaştırma Mühendisliği olan Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölümü tarafından tamamen bilimsel amaçlar için hazırlanmış bir anket linki aşağıdadır. En fazla 5 dakika sürecek bu ankete katılımınızı faydalı olacaktır düşüncesindeyim..

İstanbul Ulaşım ve Trafik Sorunlarının Çözüm Projelerinde Siz de söz sahibi olun!

Anket Linki: http://goo.gl/vgdKYe

Not: Ben Google Chrome dan açamadım. Sizde açamazsanız Explorer ı denersiniz..

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Doldurdum ama bu tip anketler ne derece etkili olur bilemem.

Servisi olupta tek başına arabası ile yola düşüp servisle beraber işten çıkan arkadaşlara laf anlatamıyoruz.

Belediye ne yapsın.

Devlette bu arkadaş faydalanacak diye para ödüyor külliyen zarar.

Eğitim ve zihniyet değişikliği şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Topu taşıma kullanmayı öğrendiğimiz gün,her şey kendiliğinden çözülecektir.

Eklemekte fayda var,Bu sadece vatandaş ile de bitmiyor.Toplu taşımayı teşvik etmek,ulaşım imkanlarını artırmak ve ücretleri makul seviyede tutmak gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Son İstanbul ziyaretimde tramvaya binmiştim. Binmez olaydım. Balık istifi nedir orada anladım. Toplu taşımayı kullanmaktan ziyade önce iyileştirilmesi, arttırılması gerek düşüncesindeyim.. 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Eklemekte fayda var,Bu sadece vatandaş ile de bitmiyor.Toplu taşımayı teşvik etmek,ulaşım imkanlarını artırmak ve ücretleri makul seviyede tutmak gerekiyor.

Haklısın.

Kadıköy için bir örnek vereyim.

Kadıköy meydanında ağırlık sarı taksi dolmuşlar ve Belediye otobüsleri olarak görülüyor.

Uzaktan bakan evet burada yaşayanlar bilinçli toplu taşımaya ağırlık verilmiş diyebilirler.

Aslında her otobüsün ve dolmuşun arasına sıkışmış görünmeyen gizli kahraman özel araçlar var.

Kadıköy rıhtım gibi bir mekan bu yoğunluğu kaldırmıyor.

Kartal dan Kadıköy'ün göbeğine kadar metro geliyor halbuki. 

Buna rağmen bu hattan otomobili ile gelen 100 lerce insan var.

Bir ara tek çift plaka olayı gündeme geldi o da uygulanamadan rafa kalktı.

Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Ben köprülü kavşakların yeterli olmadığını ve Belediye mühendislerinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bir kavşağı 5-6 defa değiştirdiklerini görüyoruz. Belediyelerin Üni. İle işbirliği içinde çalışmalar yapması ve bu alanda plan ve projeler üretmesi lazım ve istanbul trafiği için en önemlisi Minibüslerin artık şehir içindeki ana yollarda kaldırılması lazım. Düşünün ki tramvay olan cadde de minibüs var ve bunlar arkasındaki minibüs öndekini geçmesin diye yolun en dar kısmında durup yolcu alıyorlar.

Yorum bağlantısı
Misafir

Birde rivayete göre yolda simit/ su/ muz/ fındık/ şarj aleti ve bilimum araç/gereç/gıda satan seyyarların büyük parmağı varmış trafik sıkışıklığında. Kasten trafiğin sıkışması için kedilerine ait araçları bozuldu diye yol ortasında bırakmaları vs gibi. Çetelerlerde mücadele şart..

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Ben köprülü kavşakların yeterli olmadığını ve Belediye mühendislerinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bir kavşağı 5-6 defa değiştirdiklerini görüyoruz. Belediyelerin Üni. İle işbirliği içinde çalışmalar yapması ve bu alanda plan ve projeler üretmesi lazım ve istanbul trafiği için en önemlisi Minibüslerin artık şehir içindeki ana yollarda kaldırılması lazım. Düşünün ki tramvay olan cadde de minibüs var ve bunlar arkasındaki minibüs öndekini geçmesin diye yolun en dar kısmında durup yolcu alıyorlar.

:good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Şirket araçlarına kısıtlama getirilmesi lazım. Trafikte tek yolculu gidenlerin çoğu şirket aracı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Bence istanbulu ne yol,ne altgecit,ne metro,ne de kopru kurtarir bu andan sonra.Tek kurtaracak sey yasam kulturu,empati ve idrak edebilmedir.Toplum olarak bunlari asamadigimiz surece maalesef 5 km lik mesafeyi 1 saate gitmeyi hakediyoruz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar

#DirenİStanbuL..

11 gün memleketteydim.. Hiç trafik derdim yoktu ne güzel, sokak arasına arabayı park ediyordum, arkasından çekilirmi edilirmi diye düşünmüyordum.. (Giresun/Espiye)

Mesleğime göre iş imkanım olsa yemişim İstanbul"unu.. Basar giderim Memlekete.  İnsanın ömründen ömür çalıyor bu memleket.. Trafikte yaşlanıyoruz .. 

Yeni köprü haricinde.. Mevcut boğaz köprülerine iki geliş iki gidiş Şerit yol eklesinler ;)  

Başımdan geçen bir olayı anlatim, Kerem in olayına benziyor..

Bi gün konsolosluktan dönüyorum, abim arabayla erken çıktı bende yürüme Zeytinburnu na geçicem, Tophaneden tranvaya binim dedim, 3Tl jeton aldım attım bariyerlerden geçtim , neyse  yarım saat bekle bekle, ulen giden gelen ful dolu geliyor.. Bende bilerek bekliyorum bir sonraki boş gelir diye.. tam bir saat bekledim öyle bir saatte saydım 8 tranvay geçti.. Hepsi ful dolu.

Neyse dedim bende binim sıkış tıkış gidicez artık, bindim Aksaraya kadar dayanamadım, balık istifi millet bir birine yapışık gidiyor.. Bu parasını ödüyerek yaşadığımız bir zulumdur.. Aksarayda indim, taksiye bindim öyle eve gittim.. İçim den dedimki her akşam bu zulumu yaşayanların Allah yardımcısı olsun.. Ayıptır rezilliktir..  

Şimdi buna çözüm olarak,  bu 1 saatte 8 tranvay değilde 20 tane geçse bu millet bir birine yapışırmı? Yapışsa bile 8 lideki gibi olmaz. 

Ee misal kendimden örnek veriyorum,

Benim arabam varken.. Buna vergi ıvır zıvır ödüyorken niye kapıda yatırıp bu rezilliği Zulumu çekim ? Arabama binerim günlük 6 tl vereceğime 10 tl veririm trafikte en azından rahat beklerim :) 

Bu tranvayın dan tutunda otobüsüne kadar bütün toplu taşıma araçlarında aynı... Ben yine diyorum ki Her akşam bu eziyete maruz kalan insanların Allah yardımcısı olsun..

Ulen ne dolmuşum be..  Bu memleket bizi strese sokuyor..    

Yorum bağlantısı
Enis Sever

O zaman iş yeri servislerinin birden fazla iş almaması da sağlanmalı çünkü bir çok servis hem bir okul hem de iş yeriyle anlaşmalı. Örnek olarak benim mesaim 8 de başlıyor ancak servis 7.20 de işte oluyor ne gerek var 40 dakika işyerinde oturmaya (zaten Türkiyenin çalışma saatleri bütün Avrupa ülkelerinden fazla) halbuki o servis sadece işyeri ile anlaşmalı olsa sıkıntı yaşanmaz bu yüzden araba ile işe gidiyorum. Ayda tüm gezmem dahil bir depo bana yetiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

anketlerin son sorusu açık uçlu form olmalıdır. Bu biraz genel geçer düzenlenmiş maksat iş olsun diye gibi duruyor. Soruların bazıları yüklenmiş soru. zaten yanıtı belli. Onaylatmak istiyor sadece.

Ben mesela fatih köprüsünün tam yanına yeni köprü isterdim. bir tane daha. ayrıca şehri dışarı büyütmek yerine içeri büyütmeyi hedeflerdim, bazı yerlerde ise çok pahalı olmasına rağmen istimlaka devam ederdim. vakıf felan kurardım istimlak vakfı. yavaş olsun ama olsun.

servislerin ves iyileşmesi, ev alım satım işlerinin kolaylaşması ile olabilir.

Ev vergisi alım satımda SIFIR olmalı. Normal olarak yıllık vergi ile bu iş yapılmalı. Ayrıca evin satışından ancak kar ediliyor ise bunun vergisi gündeme gelmeli. 

Ben 300 bin liraya ev alınca bundan niye devlet vergi alıyor? Kazancın zaten vergisini vermişim.

bu nedenle insanlar kolayca bir yerdeki evini satıp yenisi (aynı para bile olsa) ile değiştiremiyor. düzelmeli.

zaten sıkışıp alıyorsun tak bir de devlet hop dedik diyor. Her sene alsın vergisini aynı geliri toplasın. hatta daha fazlasını.

olmuyor. geçen denedim maltepeden (carrefour) davutpaşaya yıldız üni ye 2 saatte  gidebildim neredeyse. marmaray ile.  Daha sonra aynı yolu öbür hafta araçla geldim akşam 6-8 arası. gebzeye kadar eve aynı zamanda geldim. Bir sürü sorun. Aksaray'da iniyorsun hafif raylıdan. Ne tabela var ne bişey. güya transfer noktası. Alt geçitler üst geçitler. oooo.. marmarayın eminönü çıkışı ise tam bir felaket. 10 dakika yürü yürü bitmiyor. nasıl bir mimar çizdiyse.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...