İçeriğe Yönlendir

Ötv İndiriminden Araç Alabilir Miyiz?

Hamit Akkuş

Recommended Posts

Hamit Akkuş

Merhabalar. Allah kimseye göstermesin annem koah hastası.bunun yanında şeker ve tansiyonda var. Annemle beraber yaşıyoruz. Sıfır araba almak istersek rapor çıkartabilirmiyiz. Tahminen yüzde kaç rapor verirler. İzlemem gereken yol nedir.bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş
(düzenlendi)

Benim alanımla ilgili araç alanlar oldu,

Ağır Zihin Engeli

Bedensel Engel (Tedbir gerektiren).

Araştırdığım kadarıyla koah kalp ve şeker hastalığı olduğu için %90 rapor veriyorlar.

Ayrıca bu bölümü tam anlamadım.allah korusun anneme birşey olursa ötvyi ödeyecekmiyiz. 2 kardeşiz ve annemin üzerine birde ev var.ev tamemen ablamın ama.ihtimaller doğrultusunda ev ablamın araba benim. Bu şekilde intikal edilirse sorun olurmu.

f)       Veraset Yoluyla Sadece İstisnadan Yararlanılan Aracın İntikal EtmesiMuristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bundan başka mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekecektir. Ancak muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır.

tarihinde Hamit Akkuş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Solunum cihazı kullanıyormu? Ayrıca böbrek hastalığı vücudun tüm organlarını etkilediği için %90 alması muhtemel. 

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Öncelikle geçmiş olsun, % kaç engellilik raporu alabileceği ile ilgili en doğru bilgiyi doktorlar verebilir. Bildiğim kadarıyla 5 yıl içinde Allah göstermesin engelliye birşey olursa ötv devlete ödeniyor, 5 yıl dolduktan sonra ödenmiyor. diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

Solunum cihazı kullanıyormu? Ayrıca böbrek hastalığı vücudun tüm organlarını etkilediği için %90 alması muhtemel.

Evet kullanıyor.

Öncelikle geçmiş olsun, % kaç engellilik raporu alabileceği ile ilgili en doğru bilgiyi doktorlar verebilir. Bildiğim kadarıyla 5 yıl içinde Allah göstermesin engelliye birşey olursa ötv devlete ödeniyor, 5 yıl dolduktan sonra ödenmiyor. diye biliyorum.

Allah razı olsun.
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Bildiğim kadarıyla 5 yıl içinde Allah göstermesin engelliye birşey olursa ötv devlete ödeniyor, 5 yıl dolduktan sonra ödenmiyor. diye biliyorum.

Ölüm sonrası ötv devlete ödenmez. Sadece ötv ödenmeden satış gerçekleştirilemez. 5 yıl dolduktan sonra ötv ödemeksizin satış gerçekleşebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

biz 1 ay önce dedem için başvurduk hatta formda konusu mevcut dedem 88 yaşında tek başına yürüyemiyor raporda o şekilde yazıyor yani psikilok raporunda 33 üzerinden 10 aldı ama rapor 86 da kaldı aydınlatıcı bilgi sizin için dedem felç geçirdi daha önce ama böbrek hastalığı şeker falan yok.

Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

biz 1 ay önce dedem için başvurduk hatta formda konusu mevcut dedem 88 yaşında tek başına yürüyemiyor raporda o şekilde yazıyor yani psikilok raporunda 33 üzerinden 10 aldı ama rapor 86 da kaldı aydınlatıcı bilgi sizin için dedem felç geçirdi daha önce ama böbrek hastalığı şeker falan yok.

Kalıtsal birkaç hastalık olduğu için özellikle ileri derece koah,rapor alma şansımız çok yüksekmiş.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Ölüm sonrası ötv devlete ödenmez. Sadece ötv ödenmeden satış gerçekleştirilemez. 5 yıl dolduktan sonra ötv ödemeksizin satış gerçekleşebilir.

Haklısınız, bende bunu demek istemiştim ama tam ifade edememişim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...