İçeriğe Yönlendir

Duygularınızı Ifade Etmekten Korkmayın. . .

Ali Ozan Yurtsever

Recommended Posts

Ali Ozan Yurtsever

Öfke stress yönetimi eğitimleri veriyorum çoğu zaman,hep anlattığım bir hikaye var bir arkadaşımın başından geçen 'Evde oturmuş çekirdek yiyor baba yediği çekirdeğin kabukları ayrı bir tabakta birikmiş ve televizyon izliyormuş. Ufaklık da 4 yaşında oğlan çocuğu etrafta koşuyor. Baba çekirdeği yemiş bitirmiş kabuklar tepeleme sehpada tv ye dalmış durumda. Çocuk etrafta koşturuyor ve babası olum devirceksin yapma, oğlum koşma devireceksin derken çocuk sehpaya çarpmış ve kabuklar etrafa saçılmış. Tabi çocuk çok korkmuş ve irkilmiş hemen babası çok kızacak diye ve hemen demiş ki babacığım çok özür dilerim. Baba da çocuğu o kadar korkmuş ve irkilmiş görünce çok üzülmüş ve demiş ki oğlum korkma senin bir suçun yok benim hatam yedikten sonra kaldırmadım tabağı ben hatalıydım demiş. Ve 4 yaşındaki çocuk bana göre harika olan şu cevabı vermiş - Üzülme babacığım ben hata yapsan da seni çok seviyorum-'

Yetişkinlere bizlere çok güzel bir ders aslında. Çocuklar bu konuda harika, duygu ifade etmekte. Ama zamanla yetiştirme tutumlarımız, yaklaşımlarımız onları ileride duygularını ifade etmeyen içine atan ve daha sonra patlamalar yaşayarak gösteren bir birey haline getiriyor. olumlu olumsuz duyguları paylaşmak önemli. Özellikle olumsuz duygular paylaşıldığı zaman çok büyük oranda bizde ki olumsuz etkisi ortadan kalkıyor. Öfkenizi üzüntünüzü sinirinizi paylaşın. Öfke doğal bir duygudur. Onu kabullenin ve anlamaya çalışın: öfke bir duygudur, davranış değil. Psikolojik sorunların bir kısmı ifade edilmemiş öfkelerden duygulardan kaynaklanır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise öfkeli olduğunuzda değil sakin olduğunuz bir zamanda paylaşmak. O an için ifade etmeyi sakin kaldığınız zaman erteleyin ama üstünü örtmeyin paylaşın. . . 

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

doğru söze ne denir ki :) böyle olayları okuduğumda gerçekten değişiyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Şimdiki çocukların üzerine çok düşülüyor. Biraz serbest, biraz kendi başına bırakmak, her düştüğünde "amannnnnnn" dememek, kaldırmamak gerek diye düşünüyorum. Kendisi kalksın, bir şeyim yok desin, nazlı olmasınlar. Benim çocuğum yok lakin çevremde gördüğüm bu. Hastalanınca vah vah, düşünce tüh tüh, çocuk iyice kendini kaybediyor gibi geliyor bana. 

Göz ucuyla takip edip, çaktırmadan kontrol altında tutmak daha doğru sanki.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dikkat edilmesi gereken nokta ise öfkeli olduğunuzda değil sakin olduğunuz bir zamanda paylaşmak. O an için ifade etmeyi sakin kaldığınız zaman erteleyin ama üstünü örtmeyin paylaşın. . . 

En önemli nokta burası. En sinirli anınızda sinirlerinizi kontrol edemiyorsanız. Biraz sakinleşmek içn kendinize zaman verin sonra konuşun. Öfke kontrolü belkide sizin hayatınızı kurtaracak.

İki defa tartışma anında nasıl olduysa sakin olabildim. Fiziksel müdehalede bulunmadım. sonradan öğrendim biri daha yeni anjiodan çıkmış. Birinde de kalp sorunu varmış.

Özellikle evlilikte eşler arasında ilişkinin sağlıklı olabilmesi için. Biri öfkeliyken diğeri öfkeli olan tarafın sakinleşmesi için zaman tanımalı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

En önemli nokta burası. En sinirli anınızda sinirlerinizi kontrol edemiyorsanız. Biraz sakinleşmek içn kendinize zaman verin sonra konuşun. Öfke kontrolü belkide sizin hayatınızı kurtaracak.

İki defa tartışma anında nasıl olduysa sakin olabildim. Fiziksel müdehalede bulunmadım. sonradan öğrendim biri daha yeni anjiodan çıkmış. Birinde de kalp sorunu varmış.

Özellikle evlilikte eşler arasında ilişkinin sağlıklı olabilmesi için. Biri öfkeliyken diğeri öfkeli olan tarafın sakinleşmesi için zaman tanımalı...

Sakinken yazması kolay tabi  :p

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Öfkeyle kalkan zararla oturur mantığını her zaman aklımızda bulundurmamız gerektiği gibi bundan sonra da vermiş olduğun örneği de aklımdan çıkarmamaya çalışacağım Ali, güzel bir paylaşım teşekkür ediyorum   :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Teşekkürler Ali Bey, güzel bir paylaşım.  :bravo:  Sakin ve sabırlı bir yapım var, çoğu zaman alttan alabiliyorum.  :biggrin:  :biggrin: Keşke herkes öyle olsa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Teşekkür ediyoruz paylaşımınız için, çocuğun verdiği cevaptan çok etkilendim.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

İfadesi de daha kolay ve sağlıklı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kerem Salı günü yaşadığım olayda sakinliğimi Hakan Erken'i ara anlatsın sana :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Kerem Salı günü yaşadığım olayda sakinliğimi Hakan Erken'i ara anlatsın sana :D

Ben bile direk dalarım demiştim sana  :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben bile direk dalarım demiştim sana  :D

Bu kaç oldu :)

Bunda sıkıntı yok daha öncekileri bir dinlesen dersin sende ki sabır taşıymışsın dersin.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu kaç oldu :)

Bunda sıkıntı yok daha öncekileri bir dinlesen dersin sende ki sabır taşıymışsın dersin.

Beton mk senin adın  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

bende de şöyle bi sıkıntı var olay anında sinirleniyorum ancak kendimi kontrol ediyorum soğuk kanlı oluyorum sonra sinirim yatıştımı keşke agzını burnunu kırsaydım diyorum :D :D delimiyim neyim :D

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

bende de şöyle bi sıkıntı var olay anında sinirleniyorum ancak kendimi kontrol ediyorum soğuk kanlı oluyorum sonra sinirim yatıştımı keşke agzını burnunu kırsaydım diyorum :D :D delimiyim neyim :D

Genelde tam tersi olur sinir kontrol edilemez ağız burun kırılır sonra pişman olunur ama bu hali iyi bence ellemeyin fazla. :)

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Genelde tam tersi olur sinir kontrol edilemez ağız burun kırılır sonra pişman olunur ama bu hali iyi bence ellemeyin fazla. :)

teşekkürler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Memuriyete ilk başladığım günlerde Stres Yönetimi semineri almıştım halkla ilişkilerde çok yararını gördüm. Bizim teşkilata gerekli bir konu aslında

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Ozaman aşağıdaki konu için çoğumuzun terapiye ihtiyacı var  :biggrin:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/255384-avm-otopark%C4%B1nda-yer-kapt%C4%B1rma/

Aslında öfkelenmemize yol açan, durumlar ya da olaylar değildir. Kendimiz öfkelendiririz kendimizi. Öyle olmasaydı her durum karşısında herkesin ya öfkelenmesi ya da öfkelenmemesi gerekirdi. Düşüncelerimiz duyguları, duygularda davranışlarımızı şekillendirir. O yüzden olayları kişisel algılamak bizi haliyle öfkelendirir. Yani otoparkta yerimizi kapan adam için bunu bana nasıl yapar deyip orada ki yer kapma savaşı kişilik savaşına dönerse öfkeleniriz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Şimdiki çocukların üzerine çok düşülüyor. Biraz serbest, biraz kendi başına bırakmak, her düştüğünde "amannnnnnn" dememek, kaldırmamak gerek diye düşünüyorum. Kendisi kalksın, bir şeyim yok desin, nazlı olmasınlar. Benim çocuğum yok lakin çevremde gördüğüm bu. Hastalanınca vah vah, düşünce tüh tüh, çocuk iyice kendini kaybediyor gibi geliyor bana. 

Göz ucuyla takip edip, çaktırmadan kontrol altında tutmak daha doğru sanki.

Olunca görüşelim :)

şaka bir yana aynı fikirdeyim. ben de kızımı biraz öyle yetiştirdim sanki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

Ne çektiysem öfkemden çekiyorum. Paylaşım için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Olunca görüşelim :)

şaka bir yana aynı fikirdeyim. ben de kızımı biraz öyle yetiştirdim sanki.

Olsun da görüşelim :) 

Demek istediğim başı boş bırakılması değil elbet. Ona karşı sorumlulukları eksiksiz yerine getirirken, kendisine zaman zaman onun kendi başına olduğunu hissettirmek gerek. Aşırısından kaçınmak lazım diyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...