İçeriğe Yönlendir

Akünün Şişmesi

Sami Başkaya

Recommended Posts

Sami Başkaya

biraz önce servise gittim adamlar hemen anladı bu akü fazla şarj edilmiş dediler ve garanti dışıymış .garanti belgesinide bulamadım.. evet servet beyin dediği gibi üstünde bir adet delik var bir kaç elektirikçiye de gösterdim şişliğin fazla olmadığını ama akü bir müddet daha götüreceğini söylediler.şişlik çok az el ile ellendinmi fark ediliyor.şimdilik buna ayıracak bütçem yoktur daha yeni depriyaj baskı balatasını değiştirdim. sizce bu akü beni bir mühdet daha götürme şansı varmıdır. araba çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

biraz önce servise gittim adamlar hemen anladı bu akü fazla şarj edilmiş dediler ve garanti dışıymış .garanti belgesinide bulamadım.. evet servet beyin dediği gibi üstünde bir adet delik var bir kaç elektirikçiye de gösterdim şişliğin fazla olmadığını ama akü bir müddet daha götüreceğini söylediler.şişlik çok az el ile ellendinmi fark ediliyor.şimdilik buna ayıracak bütçem yoktur daha yeni depriyaj baskı balatasını değiştirdim. sizce bu akü beni bir mühdet daha götürme şansı varmıdır. araba çalışıyor.

Zaten sizin akü değiştirmeye niyetiniz ve bütçeniz yok. Artık gittiği yere kadar kullanın. Önümüz yaz mevsimi sıkıntı olmaz. Yapacak başka birşey yok.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Allah korusun yanında biri varken patlarsa ölmekten beter eder. Hiç riske girmeyin. Değiştirin.

oto elektrikçi ustam ve arkadaşım olan kişi  bir kaç sene önce şarjdaki akünün patlamasıyla bir gözünü kaybetti :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şarj esnasında hidrojen açığa çıkar. Tamamen aküden tahliyesi ise yaklaşık 2 saattir. Bu süre zarfında akü dinlenmeye bırakılmalıdır havadan bir alanda ve güneş görmeden. İlaveten ;

Hızlı yüksek akımlı şarj tehlikelidir, 45 dereceyi geçen şarj olan akü ısısı tehlikelidir, şarj olan akünün etrafında açık ateş tehlikelidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Şarj süresi uzun tutulmuş ve hücreler ısınmış. Isınan asitli şu plastiğin salmasına neden olmuş. Aküde asit buharı tahliye hattı var. Patlama olmaz. Garanti kapsamına da girmez. Bu halini gören satıcı aşırı şarj olduğunu mutlaka anlar.

Servet Bey bunu neye dayanarak söylediniz bilmiyorum ama akü patlayabilir. Bir sürü örneklerini bulabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Sami Başkaya

şimdi araba çalışırken 14 volt veriyor aküde tamamen şarj olmamış gibi yani arabayı çalıştırıyor ama gösterge ışıkları hafif sönüyor.araba ile gezdiğim yerde fazla bir akım vermiyor zannersem. 14 volt benim akü için şimdi bir sıkıntı yaratırmı,biraz daha şişermi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sani bey metali dahi eritir demiş. Naylonun ne gibi faydası olur ki. :unsure2:

metail eritir naylonu eritemez. Çok şarj etmişler. 

Değiştirin.  

şimdi araba çalışırken 14 volt veriyor aküde tamamen şarj olmamış gibi yani arabayı çalıştırıyor ama gösterge ışıkları hafif sönüyor.araba ile gezdiğim yerde fazla bir akım vermiyor zannersem. 14 volt benim akü için şimdi bir sıkıntı yaratırmı,biraz daha şişermi.

araba normal..

akü sakat. şönt yaparsa yolda bırakır. hareket halinde bile olsa.

Servet Bey bunu neye dayanarak söylediniz bilmiyorum ama akü patlayabilir. Bir sürü örneklerini bulabilirsiniz. 

akünün patlaması için şönt olması lazım.

Yorum bağlantısı
Sami Başkaya

mehmet bey akünün şönt olması nedir biraz açıklarmısınız.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İşim gereği akülerle yatıp kalkıyorum. Mevcut akünün durumunu açıkladım. Daha sonraki mesajımda patlama olabilecek unsurları ekledim.

şönt : artı eksi uçların birbirine teması.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

İşim gereği akülerle yatıp kalkıyorum. Mevcut akünün durumunu açıkladım. Daha sonraki mesajımda patlama olabilecek unsurları ekledim.

şönt : artı eksi uçların birbirine teması.

Teşekkürler Servet Bey, bilgilendirme için.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Zamanınmda şişen aküm patlamıştı. Lastik gümledi sanmıştım. Kapu açıkken patlasa. Allah muhafaza. :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...