İçeriğe Yönlendir

Fiesta 1.4I Titanium X Vs Megane3 1.5Dci Autentique

Fatih İzbudak

Recommended Posts

Fatih İzbudak

Arkadaşlar merhaba  görüşlerinize ihtiyacım var.

Şu an 2012 Model LPG'li Ford Fiesta 1.4i 96 Hp Titanium X 30.000 km de aracım var garantisi devam ediyor yakıt konusunda da şehir içinde 25 kuruş yakıyor. Bir arkadaşımda da 2012 Model Megane 3 1.5 DCi 85 Hp Autentique araç var o 28.000 km de onun yakıtı da şehir içinde 25 kuruş civarında. Benim aracı satıp üzerine 5.000 TL para koyup Meganı almayı düşünüyorum. Her iki araçta kazasız boyasız. Sonuç olarak Fiesta B segmenti Megane C segmenti karşılaştırmak çokta doğru olmaz ama donanım olarak o kadar farklılık var ki ikilemde kalmamak mümkün değil.

Fiestamda Meganenın doanımına ek olarak Çelik jant, sis farı, kumandadan katlanır aynalar, krom cam çıtaları, fabrika çıkış renkli camlar, mercekli farlar, yağmur sensörü, far sensörü, park sensörü, otomatik kararan dikiz aynası, digital klima, hız sabitleyici mevcut. Meganeda bu donanımlar malesef yok.

Megan ise benim aracımdan 33 cm daha uzun, 8 cm daha geniş ve bagajı 96 Lt daha büyük ayrıca dizel olma durumu var ama günümüzün yakıt fiyatları ile (Mazot 4.36 LPG 2.52) km de aynı yakıyorlar.

Sizce 5.000 TL verip sırf C segmenti ve Dizel diye o kadar donanımdan vazgeçmeli miyim? 1-2 gün içinde karar vermem lazım fikirlerinizi bekliyorum. Saygılar...
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1.4 benzinli aracınız nasıl 25 kuruş yakıyor, tam anlamadım?

Sizin araç şehir içi 5lt mi benzin yakıyor? Megane ile benim şehir içi ortalamam 6.4LT. 85'likler olsun olsun 6.6 falan?

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

1.4 benzinli aracınız nasıl 25 kuruş yakıyor, tam anlamadım?

Sizin araç şehir içi 5lt mi benzin yakıyor? Megane ile benim şehir içi ortalamam 6.4LT. 85'likler olsun olsun 6.6 falan?

galiba 100km de 9 litre civarı lpg harcaması var.

kışın dizel araba kullanmak problem olmayacaksa değiştirin gitsin.

söyleyin biraz daha ikram yapsın :fiuw:

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

4 Kişilik Bir aileniz yoksa Megane Almayın Derim. Benim Gözümde Megane'nin tek artısı Dizel Olması. Mercekli Far ve Sis Farı Çok Büyük bi artı. Şahsi Fikrim Fiesta'yla devam edin  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih İzbudak

galiba 100km de 9 litre civarı lpg harcaması var.

kışın dizel araba kullanmak problem olmayacaksa değiştirin gitsin.

söyleyin biraz daha ikram yapsın :fiuw:

Erzurumda 3 ayım kaldı nasipse bu yaz tayinciyim Manisa ya da İzmire yolculuk. Dizel araç sorun olmaz gideceğim yerde.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

torku yeter, tanıdık ilk sahibinden de alınıyor, 5000 tl gibi bir fark olacaksa fiestayı satınca, değişime değer

Yorum bağlantısı
onurdursun
(düzenlendi)

sınıf farkı var o diğer herşeyi unutturur size :), ben clıo 3 hb arabamı satıp üstüne 5 bin koyup focusumu aldım ilk kullandığımda bu arabaysa diğeri neydi dedim :D

şimdi ise gözü mondeoya diktim D sınıfı başka dünya

tarihinde onurdursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

torku yeter, tanıdık ilk sahibinden de alınıyor, 5000 tl gibi bir fark olacaksa fiestayı satınca, değişime değer

+1

Yorum bağlantısı
Fatih İzbudak

Degerli gorusleriniz icin tesekkur ederim. Ust segmet ust segmenttir deyip megani aldim arkadaslar. Hayirlisi bakalim...

Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Hayırlı olsun,güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Fatih İzbudak

İyi dilekleriniz için teşekkürler. Megane ile ilgili ilk izlenimlerim segment farkının bariz hissedildiği oldu. İç hacim, yol tutuş, süspansiyon ve en önemlisi dizel olmasından kaynaklı çekiş Fiesta'dan bariz üstün. Donanım eksikliğini şehir içinde çok hissetmedim ancak uzun yolda mumla ararım bazı özellikleri orası da bir gerçek. Malzeme kalitesi olarak Renault kendini aşmış ama sizin de görüş bildirdiğiniz gibi Ford'tan bir kaç adım geride. Daha önce 4 sene Peugeot 206 kullanmış biri olarak Fransız arabası alma konusunda tereddütlerim vardı ama bir kez daha denemek istedim. Sonuç olarak memur maaşıyla geçinen bir insanın ihtiyaçlarını karşılar diye düşünüyorum. İlk alım maliyeti, ikinci el hareketliliği, yedek parça ve bakım maliyetleri, yerli olması sebebiyle kasko ve sigorta avantajı, yakıt tüketimi, e biraz da yakışıklılık ve tabi güvenlik bu kriterlerin hepsinden tam puan alamasa da ortalamanın üstünde olabileceği kanaatindeyim. Gönül isterdi ki bir Golf almak ancak giriş seviyesi (Trendline) 2012 model 20 - 30 Bin Km'de Manuel 1.6 TDi bir golf almak için ekstradan 10 bin TL'ye ihtiyacım var, o da bende yok :). Allah kazasız belasız sürmeyi nasip etsin inşallah. Saygılar...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...