İçeriğe Yönlendir

Debriyajın Taban Halısına Dayanması

Murat Kavuk

Recommended Posts

Murat Kavuk

Bugün yere düşen bir şeyi ararken bir şey farkettim. Debriyaj pedalı tabana basıyor. Taban halısında epey bir iz yapmış, böyle giderse yakında taban halısını da kesecek. İlk defa böyle bir şey gördüm. Bu bir tasarım hatası mıdır, yoksa benim araca özgü bir durum mu? Acaba aracında buna benzer sorun gören var mı?

oQzLn2.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlginç.. 

Arada ford dışında bir araç kullandın mı Murat.. ?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Normalde değmemeli,daha oraya 1-1,5 cm kalınlığında paspas  geldiğini düşünürsek sıkıntı var demektir

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

İlginç.. 

Arada ford dışında bir araç kullandın mı Murat.. ?

Bu benim üçünü araba, hepsi forddu. Ama iş gereği kiralık çok değişik araçlar kullanıyorum. Niye ki?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fordlarda bu kadar basmamıza gerek kalmıyor Murat.. onun için demiştim.. 

Servisle görüş yada eğil bi bak, dayandığı yerde bir ayar vardır gibi geliyor bana.. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Benim arabada aynı şekilde ( fiesta van ) debriyaj altta kavradığı için sonuna kadar basıyorum o da iz yapıyor.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Birazdan bende bakar ve haber ederim sizlere. Bende de aynı araç var. 

Muhtemelen sende de durum aynıdır :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Abi şimdi baktım bende belli belirsiz  bir iz var. Yok gibi bir şey. İlginç olan pedal halıda iz yapmıyor ancak pedalın bağlı olduğu kolun kenar köşesi tabana değiyor. ilk resme dikkat etmemişim. Bende de beyaz okla gösterilen izin daha hafifi var. Pedal kolunun köşesi değiyor resimde pedal kolunun zemine düşen gölgesinin hemen yanındaki izi görebilirsiniz

Ben de resim çektim şimdi, hem pedal kolu değiyor, hem de pedalın ucu

9xndHQc.jpg

Yorum bağlantısı
Alper Keskin
(düzenlendi)

Abi direksiyona yakın mı oturuyorsun?Koltuğu bir tık daha geri çekmeyi dene istersen.Pedala dibine kadar basmana gerek yok %85-90 basmalarda dahi tam kavrama oluyor.

tarihinde Alper Keskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Senin araç kaç binde abi ? Benimkisi 114 binde daha

Amcası daha 97 bin de :D

Abi direksiyona yakın mı oturuyorsun?Koltuğu bir tık daha geri çekmeyi dene istersen.Pedala dibine kadar basmana gerek yok %85-90 basmalarda dahi tam kavrama oluyor.

Soruyu bana sordun de mi? Normalden daha geride koltuk ayarım.

Niye normalden daha geride kullanıyorum? Tek kapı olduğu için koltuk normal ayarda olunca dışarıdan çok komik görünüyor  :D

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Benim araba daha 3 binde. Bu şekilde giderse 100 bine taban halısı perte çıkar. Vites değiştirirken olmasa bile, aracı çalıştırırken tam basmak gerekiyor, yoksa motor çalışmıyor. Dikkat ettim bir daha, komple pedal ve pedal kolu tabana dayanıyor, dayanmasa biraz daha gidecek gibi. Bir ara eğilip bakayım bir ayar var mı diye, olmadı servise gösteririm..

Yorum bağlantısı
Kenan Koç

debriyaja gereğinden fazla güç uygulayınca değiyor bendede aynı.havuzlu paspas aldım değdiğini daha fazla hissediyorum.ford larda dibine kadar basmaya gerek yok alışmak lazım. :)

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk
(düzenlendi)

Ayar var mı diye baktım, en iyisi hiç kurcalamamak :) Bir ara servise uğrayıp bir göstereyim, onların yorumu ne olur.

1P2amG.jpg

ydApy7.jpg

tarihinde Murat Kavuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayar yok, gördüğüm kadarıyla. :) yada göremediğimiz yerde. Görüş bakalım ne diyecekler, Senin aracın ilk değildir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey
(düzenlendi)

Bende de aynı sorun var. Dün aynı yere bakayım dedim. Debriyaın izi çıkmış ve halı da anlamadığım yırtık gibi bir delik var. fotoğrafını çektim. aracım 2013 model ve daha 1700km de.  :nea:  Paylaşmak istedim. Ancak " Bu resim dosyası uzantısını kullanmaya yetkiniz yok." diye bir yazı çıkıyor. Yönetici arkadaşların yardımını rica ediyorum.

tarihinde Murat Kuzey tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Mehmet Beye teşekkür ediyorum. Resim yükleme konusunda yardımı için..

Buyrun arkadaşlar... Aracım hakkında bilgi üstte.  Tez zamanda 3D paspas almak farz oldu.. :nea:

qPQn3Xi.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Sizin araçta da aynı durum var gördüğüm kadarıyla, hatta pedal kolunun oluşturduğu iz daha fazla. Galiba halı altındaki izolasyondan kaynaklanıyor durum, fazla kalın. Servisin bu durumda yapacağı tabanı kaldırıp, izolasyondan çalmak olacak gibi.

Normalde pedalın altına paspas gelmemeli. Tehlike oluşturuyormuş, o nedenle orjinal paspaslar kısadır hep.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Şimdi baktım benim debriyaj pedalı da halıya değiyormuş..Diğer markalarda durum ne acaba :unsure2:

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Orjinal kışlık paspas verdiler banada. Hep debriyaja takıldığından çıkartmıştım.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Kullanıcı hatası olabilir mi? Daha temin baktim bizde öyle bir sıkıntı yok..

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

murat, focus 2 de de aynı sorun mevcut.2007 den beri delinme olmadığına göre halıda :p bir sorun yok sanırım :D

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Bugün servise uğradım bu sorun için. Bir parça taktılar debriyaja, halıya basmasını engellemek için. Şu an gayet iyi olmuş görünüyor..

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bugün servise uğradım bu sorun için. Bir parça taktılar debriyaja, halıya basmasını engellemek için. Şu an gayet iyi olmuş görünüyor..

Nasıl bir parça taktılar?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...