İçeriğe Yönlendir

Yağ,su Ve Antifiriz Hakkında

Yusuf Karademir

Recommended Posts

Yusuf Karademir

arkadaşlar eninde sonunda uzun bir aradan sonra iyi bir fiesta aldık arabamız güzel fakat bu suyuna yağına ve antifirizine ne sıklıkla bakmalıyım benim ilk aracım babamla beraber kullanırız fakat babam pek ilgilenmez genelde ben bakarım herşeyine aklıma takılan bu araçlar uyarı veriyomu bunlar bitince veya eksilince araç 2010 model bakımları 5-6 bin km önce yapılmış bunları ne sıklıkla koymalıyım veya bakımdamı yapılır bunlar cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hayırlı olsun. Araç anladığım kadarıyla benzinli. Epey sorunsuz motorlar ama yine de bakmakta fayda var. 2-3 hafta bir yağını ve suyunu kontrol edin veya uzun yola çıkarken. Soğutma borularında kaçak vs var mı diye kontrol etmekte fayda var çünkü su biterse hasar büyük olur. yağ eksiliyorsa da bazı problemler başlıyor olabilir. Fren sıvısını da emniyet için sık sık kontrol etmek lazım. Lastikler de genelde 3-4 haftada basınç kaybeder, şişirmek lazım.

Yorum bağlantısı
Alkım Hoşgör
(düzenlendi)

Ben haftada bir kaputu bir açarım ne var ne yok. Bir özlem gideririz Zetec'imle  :D . Kendimce enterasan bir standarta oturttum bu işi pazar sabahları kahvaltı sonrası bir bakıyorum. Kaputla cam arasındaki havalandırmalara yapraklar doluyor. Onları temizliyorum. Yağ, Su fren sıvısına bakıyorum. Sağdan soldan birşey akmışmı, kopan delinen çıkan birşey varmı diye bakıyorum. Sonra motoru çalıştırıyorum abuk subuk sesler çıkaran bir yer varmı diye. Kafam rahat oluyor. Tavsiye ederim.

Lastiklerede araca yaklaşırken uzaktan şöyle bir bakıyorum çok bariz bir fark yoksa ayda bir falan kontrol ediyorum.

tarihinde Alkım Hoşgör tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yağ çubuğunu çekerek kontrol edebilirsiniz. Diğer sıvıları ile kapağını açmadan gözle kontrol yeterli. Her hangi bir eksilme yok ise  birşey yapmanıza gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Karademir

herkese cevapları için teşekkür ederim bu arada  araç 1.4 tdci yeni model arabası olanlarla konuştuğumda zaten araçta bişey eksildiğinde uyarı veriyo dediler ama o uyarıyı beklemeden kontrol etmekte fayda var sanırım 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

herkese cevapları için teşekkür ederim bu arada  araç 1.4 tdci yeni model arabası olanlarla konuştuğumda zaten araçta bişey eksildiğinde uyarı veriyo dediler ama o uyarıyı beklemeden kontrol etmekte fayda var sanırım 

Kesinlikle hatalı düşünce, herşeyde uyarı veremez, uyarı verse bile geç olur. Kontrol şart.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Özellikle yağa dikkat, uyarı verdiğinde yağ basıncı düşmüş demektir, stop etmek için zamanın çok azdır, o yüzden gözle kontrol şart, elektroniğe asla fazla güvenmemek lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...