İçeriğe Yönlendir

Ön Park Sensörü

Furkan Yavuz

Recommended Posts

Furkan Yavuz

Merhaba Arkadaşlar,

Aracımı 1 yıldır kullanıyorum ve artık ön park sensörü takmak zorunda gibi hissediyorum kendimi. Nedenide koltuğu en alçak seviyede kullandığım için tamponun olduğu kısmı göremiyorum. daha önce ön park sensörü taktırmış olan va mı acaba? Var ise fiyatı nedir acaba? 

Yorum bağlantısı
Doğan Can Demir

Hem tuzlu hemde sinir bozucu dun bi arac kullandim dit dit dit insani korkutup yavas gitmeye yoneltiyor benimde koldugum en alk seviyede ama hissederek park ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Birkaç arkadaşta manyetik park sensürü görmüştüm. Tamponun altına şerit olarak yapıştırılıyor. Tamponu delmeye sökmeye gerek kalmıyor ve dışarıdan görsel olarak hiç bir şey belli olmuyor. Hatta üst modellerinde araç park halindeyken eğer öne başka bir araç fazla yaklaşırsa far ve korna ile uyarıyor sonrasında ikazın şiddeti artıyor. Marka ve model hakkında bilgim yok ama araştırmaya değer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Birkaç arkadaşta manyetik park sensürü görmüştüm. Tamponun altına şerit olarak yapıştırılıyor. Tamponu delmeye sökmeye gerek kalmıyor ve dışarıdan görsel olarak hiç bir şey belli olmuyor. Hatta üst modellerinde araç park halindeyken eğer öne başka bir araç fazla yaklaşırsa far ve korna ile uyarıyor sonrasında ikazın şiddeti artıyor. Marka ve model hakkında bilgim yok ama araştırmaya değer.

far ve korna işi iyiymiş bak ben elektronikciyim bu işin üzerine bi gideyim :D

Yorum bağlantısı

yok vazgeçtim şimdi aracı çoğu yerde sıfır park ediyoruz o problem olur sonra aküyü çeker bitirir

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Aynadan ekralı geri görüş kamerası alıyorsunuz, bu aynalarda 2 kamera girişi olur, birini ön tampon alt ızgaranın uygun yerine takıyorsunuz, siyah ve küçük olduğundan görünmüyor bile, böylece dokunmatik ekrandan 1. kameraya bastığınızda önü, geri vitese taktığınızda arkayı görüyorsunuz, gücü tavan lambasından aldığımdan kontak kapatınca güç kesiliyor, araba çalışırken ön kamera sadece düğmeye basarsam açılıyor, ayna+arka kamera 100 kaat civarıdır, kamera CCD 40 tl. civarıdır, bende ayrıca arka tamponda manyetik park sensörüde var, aliexpress ten 35 tl. ye aldım, şimdi öne bir ccd kamera daha alacağım mesela, sizde  böyle bir sistem kurabilirsiniz, 150-200 liraya ön-arka kamera aynadan ekran ve arkaya manyetik park sensörü kurulur ve cillop gibide olur  :biggrin:

Tabi bu genel olarak böyle, b max ta arkada sensör falan olduğundan sadece öne işlem yetecektir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Can Demir

Abi su kamera isi beni uyuz etti dun i30 kullandim kamera kafami karistirdi en iyisi metreli park sensoru bip bip yada aynalari kullandikmi tamamdir birde su olay var geriye aliyorsun vitesi aynalar yere dogru egiliyor

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Abi su kamera isi beni uyuz etti dun i30 kullandim kamera kafami karistirdi en iyisi metreli park sensoru bip bip yada aynalari kullandikmi tamamdir birde su olay var geriye aliyorsun vitesi aynalar yere dogru egiliyor

Sizde arkada sorun yok, gayet güzel, o zaman sadece önlere 35 tl.ye manyetik sensör alıp, tampon içine yapıştırabilirsiniz, sadece açmak için gücü  nasıl vereceğinize karar vermek lazım, yani düğmemi takacaksınız yada arabanın bir düğmesine bağlayıpmı açıp kapayacaksınız, sürekli açık kalmasın yani...

Mesela ilk aklıma gelen, ayna ve arka cam ısıtma sistemi, buna bağlayıp sensörü açabiliriz, zaten kısa süreli kullandığımızdan sorun olmaz, ayrıca bu manyetik sensör neredeyse hiç güç harcamıyor.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Can Demir

Sizde arkada sorun yok, gayet güzel, o zaman sadece önlere 35 tl.ye manyetik sensör alıp, tampon içine yapıştırabilirsiniz, sadece açmak için gücü nasıl vereceğinize karar vermek lazım, yani düğmemi takacaksınız yada arabanın bir düğmesine bağlayıpmı açıp kapayacaksınız, sürekli açık kalmasın yani...

Abi o isler kolay ama bence gerek yok ben hislerimle park edebiliyorum :)
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Abi o isler kolay ama bence gerek yok ben hislerimle park edebiliyorum :)

Bende ediyorum, ama bazen başka şeye dalıp hisleri off ettiğim oluyor, o yüzden direğe çarpınca kamera+sesli uyarı sistemine terfi etmek zorunda kaldımya zaten :D  

Yorum bağlantısı
Doğan Can Demir

Bende ediyorum, ama bazen başka şeye dalıp hisleri off ettiğim oluyor, o yüzden direğe çarpınca kamera+sesli uyarı sistemine terfi etmek zorunda kaldımya zaten :D

abi senin adas muhasebeci abimiz var o kadar dalmiski sensoru bile fark etmemis sag tarafi geri gelirken patlatmis direge :)
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

abi senin adas muhasebeci abimiz var o kadar dalmiski sensoru bile fark etmemis sag tarafi geri gelirken patlatmis direge :)

Basireti bağlanmıştır garibin, oluyor bazen böyle şeyler :)

Yorum bağlantısı

Biz de geçen arkadaşla okulda pes pese park ediyoduk dik şekilde geri geriye. Aynadan baktim bu durdu ben de oldugu yeri kestirdim gözüme diye sağı kontrol ederek geri gelmeye başlamıştım bu sırada o da tam hizalanmadi diye öne doğru gelmiş sensorden hic ses yok tak diye ses duydum ve ardından biiiiipp :D manuel sensör benimki manyetik değil direk fiziksel :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Biz de geçen arkadaşla okulda pes pese park ediyoduk dik şekilde geri geriye. Aynadan baktim bu durdu ben de oldugu yeri kestirdim gözüme diye sağı kontrol ederek geri gelmeye başlamıştım bu sırada o da tam hizalanmadi diye öne doğru gelmiş sensorden hic ses yok tak diye ses duydum ve ardından biiiiipp :D manuel sensör benimki manyetik değil direk fiziksel :p

süpermiş, direk kasko devreye giriyormu bari  :D  :D

Yorum bağlantısı

süpermiş, direk kasko devreye giriyormu bari :D:D

Yok abi neyseki çizik bile olmadan atlattik arabalar kaliteli olunca esnedi direk :D

Yorum bağlantısı

Manyetik sensörün yağışlı hava handikapı var. Hatırlatmak isterim. Ön sensör kapanabilir olmalı. Yoksa yolda sürekli öter. Aracın burnu zaten koltuk pozisyonu yükselse bile çoğu araçta görülebilecek durumda değil. Bir gün bir duvar bulun, ve yaklaşabildiğiniz ölçüde araçtan inip bakmak suretiyle yaklaşın. Genel oturma pozisyonunuzu koruyarak aracın belirlediğiniz bir ekipmanından hiza alın. En kolayı sileceklerdir. Silecek süpürgeleri hizasında yaklaştığınız nesnelerin süpügenin altında ya da üstünde kalan pozisyonuna göre mesafe alabilirsiniz. Karışık anlattım ama uygulaması daha pratik. Bu arada mondeodan sonra parkı çok kolay olan puntoyu geçen gün kaldırımdan yarım boy geriye parketmişim, yanımdaki 5.30 bmw'yi hizaya almıştım:) sonuçta en iyi hiza kendi aracınızdan alınıyor:)

Saygılarınla.

Yorum bağlantısı

bir pratik bilgide ben vereyim hani yanda cam kenarındaki çıtanın tam bitim yerindeki eğim varya onu gözünle takip et hayalen yani o sana aracın uç kısmının nerede bittiğini gösterir o eğimi ona göre verirler lakin bu bizim doğan şahinlerde yoktur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bir dönem benimde kafa karışıktı..Sensöre de daha alışmamıştım. Geri geri parktan çıkıyorum arkada araca dayanmış tampon sensör ötüp duruyor bende diyorum ki bu ciyaklama sesi de neyin nesi..Sonradan anladım sensör öttüğünü :) Kafa gidince sensör falan hak getire.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Daha önce ön tampona gelen küçük bir darbe nedeniyle tampon tamir görmüştü serviste. O zaman serviste hazır tampon işlem görürken bende ön park sensörü taktırmak istemiştim. Servisteki arkadaşım park sensörlerinin randıman vermediğini, sorun çıkardığını, orijinal olanların ise ön ve arka ayrı ayrı olmadığını ön arka 8 sensörlü park sensörünün ise oldukça pahalı olduğunu söylemişti. o zaman fiyatı söylemişti ama şimdi hatırlamıyorum.

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Normal arka park sensörünu öne baglatabilirsiniz,ayni mantık.

Yani araçta iki sistem olacak biri ön için biri arka.

Fakat baglatacaklara tavsiyemdir, ön sensör trafikte,uzun yolda(rüzgari cisim olarak algılayabilir) hemen her zaman öter.

Büyük şehirde zaten tampon tampona gidiyorsunuz, resmen susmaz.

Benim tavsiyem arka sise bağlayın, ozaman ihtiyacınız olduğunda, yani park edeceğiniz zaman devreye girer.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Normal arka park sensörünu öne baglatabilirsiniz,ayni mantık.

Yani araçta iki sistem olacak biri ön için biri arka.

Fakat baglatacaklara tavsiyemdir, ön sensör trafikte,uzun yolda(rüzgari cisim olarak algılayabilir) hemen her zaman öter.

Büyük şehirde zaten tampon tampona gidiyorsunuz, resmen susmaz.

Benim tavsiyem arka sise bağlayın, ozaman ihtiyacınız olduğunda, yani park edeceğiniz zaman devreye girer.

Sisli havalarda sis lambasını yakınca ne olacak peki ?  :p

Yorum bağlantısı

Sisli havalarda sis lambasını yakınca ne olacak peki ?  :p

Sürekli ötmesinden iyidir ;)

Arka sis zaten kaç kere kullanılırki :)

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Sürekli ötmesinden iyidir ;)

Arka sis zaten kaç kere kullanılırki :)

Yani, tabiki sürekli ötmesinden iyidir. O zaman da sisli havada arka sisleri yakınca sürekli ötecek  :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...