İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3- Arka Sağ Kaliper Arızası

Fatih Avcı

Recommended Posts

Fatih Avcı

Merhaba arkadaslar araniza yeni katildim forum super herseyi bulabiliyorsunuz tek tek bilgili arkadaslara cok tesekkurler..

Araci aldikdan sonra bakim yaptirmak icin no name servise gittim osman ve fatih ustanin yanina forumda oldukca mesur ve bilgililer sagolsunlar cok ilgilendiler. Benden once ki sahibi bakim yaptirdim demesine ragmen ben yine de bakim yaptirmak istedim iyi ki de yaptirmisim cunku araca bakim yapilmadigi cikti ortaya arti on diskler arka diskler balatalar kotu durumdaydi ki farkettik ki arka sag kaliper bozuk ve bunu sahibi bile bile arka saga giden fren mekanizmasini iptal ettirmis o parcayi degistirmek yerine parca fiyati 1300 tl cikmasi 400 tl bu parca da kolay kolay bozulmuyormus ve parcayi bulmak inanilmaz zor olanlar da 1500 gibi rakamlardan bahsediyorlar. O arada bir arkadasla tanistim ve o 1300 tl dedikleri parcayi 245 tl gibi komik bir rakama orjinal kutulu bir sekilde aldim. Arkadaslar parca ihtiyaciniz olursa heleki extrem parcalar bulmaniza yardimci olurum piyasada ki fiyatlarin cok cok altina.
Herkese saygilar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesileler ard arda

Öncelikle kaliper arızası denince, el fren gergi mekanizmasında sorun varmış, normal frene etki etmez, devre dışı da bırakılması teknik olarak mümkün değil, gergi ile oynanır, el freni çekince o taraf tutmaz orası ayrı.

1. orjinal ağbii denen parçaların hele ki rakamları % 82 gibi inanılmaz derece ucuzsa, orjianli ile alaksı yoktur, zaten bir konuyu anlamadım, size gelen parça kaç km sonra bozuldu? veya takılır takılmaz dağılmamış mıydı?

2. Daha sonra gelen parça da başka marka olarak gelmiş sanırım.

Bu mekanizma nadir olarak bozulur ama mondeolarda bozulan yerlerden biridir, tarif garip oldu ama kronik değildir ama rastlanır düyelim bu arızaya. Ayrıca arka merkezler de tutuk çalışma yapabilir ama onlar ayrı parça olarak bulunuyor.

Yemin billah orjinal denenlerdeki rakamlar çok kafa karıştırıcı oluyor bazen.

Önceki sahiplerin maalesef bakım sözleri de sıkça boş çıkmaktadır,

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Öncelikle Merhaba ,

Konuyu şöyle özetlemek isterim sizin dediğiniz gibi gergi ile oynanarak devre dışı bırakılmış kaliper hiçbir şekilde tutmuyordu akabinde Ford yetkili servisinde çalışan bir arkadaşımın vasıtasıyla izmitte birisiyle tanıştım o bana parçayı getirtti dediğine göre sandık mal diyorlarmış :) zamanında alınmıs depoda duran mal denildi yurt dışı malıymış ilk gelen parça ciddi anlamda orjinaline benzemiyordu arabadan cıkan parçada bosch yazıyordu ama o ilk gelen kaliperde kod yazıyordu hatta ben tekrar aradım aldığım arkadaşı orjinal parça dedi zaten onun hiçbir şekilde yan sanayisi yok inanaın cok araştırdım gercekden yok. o ilk parça takıldı ama bozuk cıktı tak tak ses yapıyordu sonra bana başka parça yolladı yolladığı parçada bu sefer bosch yazıyordu ve ford kutusu içinde geldi parça orjinaldi. bende parça ihtiyacı olan olursa fiyat sorarız arada ucurum varsa forumda bulunan arkadaşlar alabilirler amaç para kazanmak deği kar etmek kaldıkı sakın yanlış anlaşılmasın ben burdan ticaret yapmak gibi bir amacım yok sadece arkadaşlarımıza yardımcı olmak ben 1000 lira kar ettım neden arkadaşlarımda kar etmesın kı..

kolay gelsin.

bu arada konuyu yanlış yere açmışım kusura bakmayın mondeo mk3 olması lazım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

Aracımın el frenini çekince sağ arka teker tutmuyor. Dik yokuşlarda araba kayıyor.

Kontrol ettirdiğimde sağ arka el freni kaliperi arızalanmış dediler. Orjinalinin pahalı olduğunu çıkma alabileceğimi söylediler.

Çıkmacılardan almak mantıklı mı? Sonuçta onlar da pert araçlardan sökülüp satılıyor.

Bu parçanın doğru adı el freni kaliperi mi? Bu isimle mi arayacağım bu parçayı?

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Turgay bey merhaba,

benim aracımda da aynı sıkıntı mevcuttu ben orjinal parçayı cok cok ucuz bir rakama aldım kaldı ki cıkması bile 400 tl iken ben orjinal kutulu 245 tl aldım isterseniz yarın yardımcı olurum size. tekrar bir fiyat sorarız.

Yorum bağlantısı

Fatih Bey merhaba,

Sorun tamamen aynı olmayabilir. Benim bahsettiğim sorunun normal frenle alakası yok.

Gösterdiğim ustalar sadece el frenini etkilediğini, onun dışında bir şey olmayacağını belirttiler.

Bahsettiğim parça lastiğin iç kısmında yer alan ve el frenini çekince gerginlik sağlayarak frenin tutmasını sağlayan bir parça.

Eğer sorun birebir sizinkiyle aynı parçadan kaynaklanıyorsa fiyat sorulabilir.

Fakat orjinali 1300 TL olan bir parçanın başka bir yerden 250 TL'ye yine orjinal olarak alınması pek aklıma yatmıyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Ayni parca kaliper ben aldim banada hep bin liranin uzerinde soylediler fiyatlari bu dedigim sandik mali diye geciyor zamaninda alinmis depoda duran parcalar ben o sekilde aldim ve bir suru baska parcada aldim benim arkadasimin arkadasi yardimci oldu bana siz illa 1300 lira vermek istiyorsaniz bilemem ben sadece yardimci olmak istedim. Cikma takmak istiyorsaniz da istanbulda ben bulamamistim ilk arastirirken ankarada bulmustum cikmasina 400 lira demislerdi.

Yorum bağlantısı

Fatih Bey isterseniz bir fiyat alın. Yalnız size ilk gelen ve "ciddi anlamda orjinaline benzemiyordu arabadan cıkan parçada bosch yazıyordu ama o ilk gelen kaliperde kod yazıyordu, o ilk parça takıldı ama bozuk cıktı tak tak ses yapıyordu sonra bana başka parça yolladı" dediğiniz gibi problemlerle karşılaşırsak nasıl uğraşacağız.

Bu tarz sorunların çıkma ihtimali biraz kafamı karıştırıyor. Yoksa kim istemez orjinal parçayı ucuza almayı.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Abi allah yapisi degil kul yapisi bozuk cikabiliyor binde bir oda bana rastladi o.m atiyorum sana

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Caglar Gokdemir

Merhaba arkadaslar araniza yeni katildim forum super herseyi bulabiliyorsunuz tek tek bilgili arkadaslara cok tesekkurler..

Araci aldikdan sonra bakim yaptirmak icin no name servise gittim osman ve fatih ustanin yanina forumda oldukca mesur ve bilgililer sagolsunlar cok ilgilendiler. Benden once ki sahibi bakim yaptirdim demesine ragmen ben yine de bakim yaptirmak istedim iyi ki de yaptirmisim cunku araca bakim yapilmadigi cikti ortaya arti on diskler arka diskler balatalar kotu durumdaydi ki farkettik ki arka sag kaliper bozuk ve bunu sahibi bile bile arka saga giden fren mekanizmasini iptal ettirmis o parcayi degistirmek yerine parca fiyati 1300 tl cikmasi 400 tl bu parca da kolay kolay bozulmuyormus ve parcayi bulmak inanilmaz zor olanlar da 1500 gibi rakamlardan bahsediyorlar. O arada bir arkadasla tanistim ve o 1300 tl dedikleri parcayi 245 tl gibi komik bir rakama orjinal kutulu bir sekilde aldim. Arkadaslar parca ihtiyaciniz olursa heleki extrem parcalar bulmaniza yardimci olurum piyasada ki fiyatlarin cok cok altina.

Herkese saygilar.

Fatih bey iyi akşamlar

Aynı sorun şu an benim başımda var.Arka sol fren merkezim arızalı 850 lira istediler sıfırına.Şıkır şıkır ses yapıyo devamlı.Eğer bana da bu şekilde temin edebilirsek bu parçayı çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı
(düzenlendi)

Fatih bey iyi akşamlar

Aynı sorun şu an benim başımda var.Arka sol fren merkezim arızalı 850 lira istediler sıfırına.Şıkır şıkır ses yapıyo devamlı.Eğer bana da bu şekilde temin edebilirsek bu parçayı çok sevinirim.

İstanbul Aksaray da Akmanlar parçaçı var emre bey var orada numarasını bulamadım size yardımcı olur bulur buldurtur getittirir sağolsun bana çok yardımcı oldu her konuda onların elinde birkaçtane daha vardı. tarihinde Fatih Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Sultan Kara
(düzenlendi)

Merhaba bu kaliplerin bildiğim kadarıyla tamir takımı satılıyor. Ayrıca el fireni çekili kalıyorsa el firen telinin kaliplere takıldığı merkezdeki vida sökülüp bolca wd40 ile yağlanınca sorun düzeliyor ben bu şekilde hallettim. kalipler tamir takımı ise 45 tl civarıydı link bulabilirsem ekleyeceğim.

http://www.yedekparcaford.com/?urun-9808-mondeo-2001-2007-arka-disk-fren-kaliper-tamir-takimi---ithal

edit : link

tarihinde Yusuf Sultan Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
İrfan Aşcıoğlu

İstanbul Aksaray da Akmanlar parçaçı var emre bey var orada numarasını bulamadım size yardımcı olur bulur buldurtur getittirir sağolsun bana çok yardımcı oldu her konuda onların elinde birkaçtane daha vardı.

Artık kalmamış fatih bey

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Sağ arka kaliperi 325 TL ye buldum gelince fotoğrafını çeker yüklerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Serhat Işık

Sağ arka kaliperi 325 TL ye buldum gelince fotoğrafını çeker yüklerim.

İrfan kardeşim bana da sağ arka kaliper lazım .sen aldığın parçadan memnun musun? bir sıkıntı oldu mu?

nereden temin ettin?

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

İrfan kardeşim bana da sağ arka kaliper lazım .sen aldığın parçadan memnun musun? bir sıkıntı oldu mu?

nereden temin ettin?

325 e aldığım parça olmadı 500 tl ye tek bi sitede buldum o da son üründü. Şu an hiç bi sıkıntı yok. siteyi hatırlarsam gönderirim linkini size. Sizin aracınki daha ucuzdu sanırsam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ben birkaç yabancı sitede buldum. Yan sanayisi 400 civarı. Orjinali 900 TL

Ancak sizin araba da benimki gibi makyajlı kasa olduğu için emin olamıyorum. 2000-2004 arası demişler, ancak başka sitelerde aynı parça için 2000-2007 arası demişler. 

Ben fren balatalarını değiştirirken bana bu makyajlıların balataları farklı demişlerdi. 2004'lerin balataları uymuyor dediler o yüzden sordum.

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Yanlis hatirlamiyoran 2001-2003 arasi ayni 2004-2007 arasi daha farkli diye hatirliyorum. Teli tutan tirnaklarin sekli ve fren hortumu ustten mi alttan mi geliyor ona bakilmali.

Yorum bağlantısı

Aman dikkat yanlış parça almayın. Benim sağ arka fren kaliperini yetkili serviste zar zor bulmuşlardı. Bir adet bulundu o da İzmir'den gelmişti yanlış hatırlamıyorsam. 

2006-2007 model araçların kaliperleri farklı ve bir o kadar da pahalı. Modele de doğrudan aldanmayın. Mesela 2005 Kasım üretimi olup ruhsatta 2006 model yazan aracın kaliperi ile 2006 yılı içerisinde üretilen aracın kaliperi farklı :)  

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arkadaş nedir bu 2006 üretimi mondeoların çektiği  :biggrin:

Hiçbir parçası hiçbir yerde olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Aman dikkat yanlış parça almayın. Benim sağ arka fren kaliperini yetkili serviste zar zor bulmuşlardı. Bir adet bulundu o da İzmir'den gelmişti yanlış hatırlamıyorsam.

2006-2007 model araçların kaliperleri farklı ve bir o kadar da pahalı. Modele de doğrudan aldanmayın. Mesela 2005 Kasım üretimi olup ruhsatta 2006 model yazan aracın kaliperi ile 2006 yılı içerisinde üretilen aracın kaliperi farklı :)

Aynısı benim başımada geldi. Aracım 2004 model ama kasım 2003 yapımı çıktı. 2004 modele uygun parçalar olmuyor 2003ler uyuyor
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Aynısı benim başımada geldi. Aracım 2004 model ama kasım 2003 yapımı çıktı. 2004 modele uygun parçalar olmuyor 2003ler uyuyor

Benim araç 2006 çıkışlı ama 2007 model diye geçiyor.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...