İçeriğe Yönlendir

Jailbreak'li Iphone'larda Tehlikeli Zararlı!

Harun Aydın

Recommended Posts

Harun Aydın
(düzenlendi)

Jailbreak'li iPhone ve iPad'lerde SSL trafiği üzerinden bilgi çalan tehlikeli bir zararlı keşfedildi.

Henüz detayları tam olarak belirlenmeyen zararlı, bir MobileSubstrate eklentisi olan Unflod içinde ortaya çıktı. Yeni ismi Cydia Substrate olan MobileSubstrate, geliştiricilerin jailbreak'li cihazlar için modifikaysonlar oluşturmalarına izin veriyor.

Cydia Substrate için geliştirilen bir dinamik kitaplık ise, iOS SSLWrite işleviyle bağlantı kurarak verileri şifrelenmeden ve SSL üzerinden gönderilmeden önce okuyor. Zararlının bulunduğu kitaplığın adı Unflod.dylib; ancak kitaplık framework.dylib gibi farklı isimlerde de ortaya çıkabiliyor.

SSLWrite ile bağlanan zararlı, Apple'ın hizmetlerine gönderilen oturum açma isteklerini izliyor. Ardından Apple ID ve parolalarını veri içerisinden çıkartıp, bunları önceden kodlanmış bir IP adresine gönderiyor.

Jailbreak topluluğuna göre Unflod.dylib / framework.dylib dosyalarını silmek ve Apple ID'nizin parolasını değiştirmek, saldırıdan kurtulmanızı

sağlıyor. Bununla birlikte dinamik kitaplığın cihaza ilk başta nasıl girdiği ve yanında başka zararılar getirip getirmediği bilinmiyor.

Not:Ben hiç bir zaman jailbreak yapmadım özellikkle telefonda banka işlemleri kullananların'da yapmalarını tavsiye etmiyorum...

tarihinde Harun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

3 nesil iphone kullandım , nasıl yapıldığını dahi bilmiyorum . Bu haliyle bana yetiyor ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bunlar korsanı engelleme hareketleri sanırım...ben yaklaşık iki yıldır kullanıyorum,ara yüzleri çok iyi...

Yorum bağlantısı

Bunlar korsanı engelleme hareketleri sanırım...ben yaklaşık iki yıldır kullanıyorum,ara yüzleri çok iyi...

+1500

Jailbreak e gelene kadar çok daha rahat bilgi edinebilecekleri yöntem var isterlerse. Cydiadan gereksiz bilinmeyen şeyler yuklenmedikce sorun olacagini sanmam

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Hala doğum tarihine satış olayı varsa,komple alalım :)

Makina hızlı abi :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...