İçeriğe Yönlendir

Scorpio Direksiyon Kumandası Çalışmıyor!

Levent Ayhan

Recommended Posts

Levent Ayhan

selam arkadaşlar... 98 model scorpio aracım için yurt dışından orjinal teyp kumandası getirtmiştim. şu sinyal kolunun altına takılan joistiklerden... teybim rds 5000. ancak kumanda çalışmıyor.acaba sorun ne olabilir? teybimin ses düğmesi çevirmelilerden değil, tuşlu olanlardan. fikirleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

kimse cevap yazmamış ama yine de sorayım.scorpio ve mondeo larda direksiyonun sol tarafında, sinyal kolunun altındaki joistikten 6 kablo çıkıyor,ancak teybe üç kablo giriyor.sistemi bilen var mı acaba? sanırım arada bir modül gibi bir şey var. modülün yeri neresidir?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

kimse cevap yazmamış ama yine de sorayım.scorpio ve mondeo larda direksiyonun sol tarafında, sinyal kolunun altındaki joistikten 6 kablo çıkıyor,ancak teybe üç kablo giriyor.sistemi bilen var mı acaba? sanırım arada bir modül gibi bir şey var. modülün yeri neresidir?

Levent abi scorpio hakkında bilgisi olan yok,milletin tek bildiği scorpionun hatalı üretim olduğu :D ve birde elektrik donanımının hatalı olduğu  :p bildikleri bu.Ne varsa sende var sorunu söyle sorunu çöz cevabını yaz bilgi sahibi olamayan scorpio sahipleri bilgilensin.Ford armasını falan söktüm araçtan,Ford diyorsun bilen yok :shok: eeee bilen yoksa adıda ford olmasın.Markası ne bunun diyorlar scorpio diyorum ha öylemi diyorlar  :yes: uzun yol tüketimi lpg de 30 kuruş.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Levent Ayhan

herkese iyi akşamlar... 5 aya yakın süre sonunda bu konuyu yeniden hortlatayım dedim,zira bugün bu konu ile ilgili nihai sonuca ulaştım.teybe kumanda eden joistik  artık görevini yerine getirebiliyor. bu konuyla ilgilenen arkadaşlara bir fikir olur diye çalışmalarımı kısaca anlatayım;

internette yaptığım araştırmalar sonucunda kumanda kolu ile teyp ile arasında bir modül olması gerekiyormuş.türkiye de yok.bende yurt dışı sitelerine baktım.ama scorpio ların modüllerinin  türkiye ye kargosu yok. en sonunda ispanya da mondeo mk2 için olanını buldum.sonuçta scorpio ile mondeo aynı teybi kullanmıştı.fiatı da uygundu.satın aldım.geldikten sonra aracımın üzerinde bu modüle takılacak soketi epey aradım. sonunda onu da bulup modüle taktım. sıra modülden teybe gidecek iki adet sinyal kablosunu bulmaktı.ancak teyp arkasına giden kablo ve soketi ortalıkta yoktu. tabii bu arada bizim ses düğmesi tuşlu olan rds5000 teyp, çevirme düğmeli rds5000 ile değiştirildi(burada fordclubtr nin hakkı küçümsenemez.iki teyp arasındaki farkı bu siteden öğrendim). teybin arkasındaki sokete iki adet sinyal kablosu bağlayıp modüle kadar götürdüm. modüle giren ve nereye gittiğini bilmediğim 4 adet kablunun hepsini denedim ancak nafile.kol teybe hükmetmiyor. en sonunda modülün elektronik kartını söktüm.dişi soketini ayırdım.internette gördüğüm elektronik devreyi yaptım.dişi soketi karta lehimledim ve orijinal kutusunun içine taktım.iki de kablo çıkarıp teybin arkasından getirdiğim kablolarla birleştirdim.sonuç gayet güzel.

scorpio mondeo  veya focus  farketmez, sistem aynı... yanılmıyorsam orijinal kumanda kolu ile diğer teypleri de (Pioneer, sony...)kumanda edebiliyoruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...