İçeriğe Yönlendir

Aşk

Ersin Şahin

Recommended Posts

Ali Eren

Bırakmaya cesaretim yok son zamanlarda. İki günde bir paket bitiriyorum zaten. Azaltma çabasındayım. İnşallah bir gün bırakmak nasip olur

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

hayatım boyunca hiç alışamadım hiçde alışacağımı sanmıyorum,denedim ama beceremedim çok beceriksizim,halbuki deneyen arkadaşlarımın %100 ü alıştı ben neden alışamadım anlamadım :D

Beceriksizliğinle gurur duymalısın, tebrik ederim alışamadığın için... :good1:  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

:fiuw:  :keyifli: 

photo-57583.jpg?_r=1390763780

sanki bi tek cigara zararlı, peh, akşama dek maruz kaldığınız stres, egsoz dumanına, korna sesi, kışın baca dumanı. ya onların hiç günahı yok değil mi? 

ha bu arada; yumurtadan civcivin çıktığı gün sayısı oldu bu gün cigarayı bırakalı.  :)

Sadık Bey, Devrim'in bu profil resmini buluşmada eleştirmiştik ama bizi pek kaale almadı :D  ve değiştirmedi profil resmini. Profil resmi adeta "Bay Sigarayı Takdimimdir" olmuş... :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Devrim Kara

:fiuw:  :keyifli: 

photo-57583.jpg?_r=1390763780

sanki bi tek cigara zararlı, peh, akşama dek maruz kaldığınız stres, egsoz dumanına, korna sesi, kışın baca dumanı. ya onların hiç günahı yok değil mi? 

ha bu arada; yumurtadan civcivin çıktığı gün sayısı oldu bu gün cigarayı bırakalı.  :)

abooo bu kim :shok:   aslında fazla sigara içmem :D

Sadık Bey, Devrim'in bu profil resmini buluşmada eleştirmiştik ama bizi pek kaale almadı :D  ve değiştirmedi profil resmini. Profil resmi adeta "Bay Sigarayı Takdimimdir" olmuş... :D

mehmet abi senin için değiştireceğim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

mehmet abi senin için değiştireceğim 

Eyvallah kardeşim. Özendirici mesaj vermemiş olursun böylece :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eyvallah kardeşim. Özendirici mesaj vermemiş olursun böylece :biggrin:

Abi haklısın. Ama millet içecek olduktan sonra. Buradakiler yaşça büyük. Ya okullarda ? Önceden öğretmenlerin sigara odası olurdu. Şimdi okul dışında içiyorlar.

Öğrenci görüyor. Bunun kadar saçma bir kural olamaz. Asıl özendirme bu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Abi haklısın. Ama millet içecek olduktan sonra. Buradakiler yaşça büyük. Ya okullarda ? Önceden öğretmenlerin sigara odası olurdu. Şimdi okul dışında içiyorlar.

Öğrenci görüyor. Bunun kadar saçma bir kural olamaz. Asıl özendirme bu.

O konuda haklısın hocam. Okullar için ayrı bir düzenleme olmalıydı.Sigara içtiğim yıllarda henüz yasak değilken gece yetiştirme yurdunda nöbette çocuklar sigara içtiğimi görmesin diye kapıyı kilitler içtikten sonra açardım. Kişisel hassasiyetim vardı özendirici olmamak adına ve bırakmamdaki etkenlerden biri hem kendi çocuklarım hem de sorumlu olduğum çocuklardı...

Yorum bağlantısı

20 yaşında isteyerek sigaraya başladım.

30 yaşında günde 2 paket sigara içer hale geldim. Bırakmak istedim. "Beyninde bitir olayı" dediler hep. Nedir yahu bu beyninde bitirmek? Bilsem tamam bitireyim.

Bir gece nefes alamayarak uyandım. derin nefes almak istedim, ciğerlerimin acısından alamadım. Nabzıma baktım çok hızlı. Kalp krizi falan zannettim. Normal nefes alınca göğsümdeki ağrı düzeliyor, derin nefeste acıyordu. Dedim sorun ciğerlerde.  "Sigara benim için bitmiştir" dedim. Sakinleştim, yattım.

Ertesi gün sigaraya devam. Ama bırakmayı kafama koydum. Bir müddet azalttım. Baktım öğlene kadar canım sigara istemiyor. Tamam dedim öğleden sonraları içerim. Gerçekten canım istemedikçe içmedim.

Bir gece daha nefessiz uyandım. "Yok arkadaş ben bunu bırakacam" dedim. Ne zaman? Çocuk olunca? Pazartesi? Ay başı? Yeni yılda? Ramazanda? Şu stresli günlerim geçince? Cevabı buldum. Benim için ilk önemli günde... Nişan günümde. rutin içmeye devam ettim. 1 hafta sonra nişan yüzüğünü taktım, az sonra cebimdeki paketi arkadaşa verdim. Sen iç dedim. Öyle "paketi de bitirseydik bari" demedim.

Arkadaşlarıma, kayınpedere, dayıma, tanıdık tanımadık insanlara "ben sigara içiyordum, ama artık bıraktım" dedim. Sebebi ise, yarın öbür gün tekrar beni içerken görürseler, "hani bırakmıştın, iradesiz herif" desinler. 

Kahveden, biradan, koladan, çaydan uzak durdum. Sigarayı bırakmanın faydalarını okudum durdum. Sigaranın zararlarını ise okumadım. Olan oldu. Bana "bırakmanın faydaları" lazım.

Anladım ki "beyinde bitirmek" aslında "gerçekten istemek" imiş. 

1 ay sonra, 3 ay sonra gece rüyalarımda sigara içtim. Yakarkenki çakmak gazı kokusundan, dumanı ciğerime çekip, dumandan gözlerimin yanmasına kadar her şeyi tekrar hissettim. Sonra "tüh ya ne güzel bırakmıştım" diye pişman oldum. Dedim "demek tekrar yaksam böyle pişman olacam" dedim. O pişmanlığı ruhumda hissettim.

2,5 yıl oldu ağzıma koymadım. bırakınca 5 kilo aldım. Geri 7 kilo verdim. 

Kahve, bira, çay daha keyifli içiyorum.

Tamam, ne zaman öleceğimiz belli değil. "Rakı içen öldü de su içen ölmedi mi" diye bir söz vardır. Ayrıca Allah'ın bize verdiği emanete, bu derece zarar vermenin dinen "mekruh" olmaktan öte olduğuna inanıyorum. 

Bıraktım, memnunum. 8 liradan 1 paket sigara içsem, ayda 240 tl. Yılda 2.800-3.000 tl. En kral lpg dönüşüm parası bedavaya gelir.

:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...