İçeriğe Yönlendir

18' Jant Lastik.

Fatih Avcı

Recommended Posts

Fatih Avcı

Merhaba Arkadaşlar ,

Bu perşembe aracıma 18 ' jant ve lastik taktıracagım. RS veya ST jant düşünüyorum sizce hangisi daha hoş durur?

Asıl konu aracıma 18' jantları taktığımda konfor ve yakıt sarfiyatı ne kadar artar ve aracıma zarar verirmiyim?

Aracımın yaylarını değiştirmeyi düşünmüyorum bir etkisi bir sakıncası olurmu?

Çok soru sordum kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Orjinal yayı değistirmeden bu jantlari kullanabilirmiyim arkadaslar.

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Sorularınızın cevabı forum içinde mevcut biraz araştırma yaparak cevapları bulabilirsiniz. :good1:

Yorum bağlantısı
ozkanzorlu
(düzenlendi)

Bende de 2007 mondeo var ve üzerinde 17" ST jantı var 215/45/17 lastiklerle birlikte ve yay değiştirilmiş durumda. Ben de 16" jant lastik takımı alıp orijinal yaylarını taktırmayı düşünüyorum. Sebebi de bulunduğumuz şehirde yolların dümdüz olmamasından dolayı sürüş konforunu olumsuz etkiliyor. Yakıt tüketimini 16" 'e göre deneme şansım olmadı. Kasislerde ve çukurlarda çok dikkat etmek gerekiyor. O kadar dikkat etmeme rağmen 2-3 kez alt tarafı sürttüm. Yollarınız düzgün değilse hiç tavsiye etmem. Düzgün ise araca çok değişik bir hava veriyor şiddetle tavsiye ederim.

8nalEr.jpg

Edit : Resim eklendi

tarihinde ozkanzorlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

18" ST jant kesnilikle Ford'un bütün modellerini yakışıklı kılan bir seçim olacaktır. Ama kullanımı birazda dikkat gerektirir. Bütçeye bakar bu iş. Replikaları ucuz olur ama aracı yorar. Aracın 2.0 olduğu için etkisi biraz daha düşük olur. Ama şu anlık yakıtın tam olarak ne bilmiyorum ama özellikle 1. 2. vites ve kalkışlarda extra güç harcayacağı için trafikte özellikle çok farkediyor yakıt.

Ama her ne olursa olsun dünyaya bir daha gelmeyeceğimizi düşünerek hevesini al derim. 225/40/18 Lastiklerle beraber tabikide yaysız olmaz. Araç leylek gibi durur. Yay takmayacaksan hiç 18" jant olayına girme. 3,5 mm yani 3 mm olan yaylardan takmanı tavsiye ederim ama yok ben daha sportif görüntü sağlayacağım oturduğum semtte yollar iyi aile için pek kullanmıyorum dersen 5mm lik yay tak. Yay konusunu arkadaşlar daha iyi bilir. Ama Eibach yada Vogland yaydan başka yay takmamanı tavsiye ederim.

Arabayi tamamen yere oturtmak istemiyorum gungorende oturuyorum hergun tramvay yolundan geciyorum delik desik yollar ben yine dikkat ederim ama esim korkutuyor beni. Ama cok istiyorum gercekden 18 jant

Bende de 2007 mondeo var ve üzerinde 17" ST jantı var 215/45/17 lastiklerle birlikte ve yay değiştirilmiş durumda. Ben de 16" jant lastik takımı alıp orijinal yaylarını taktırmayı düşünüyorum. Sebebi de bulunduğumuz şehirde yolların dümdüz olmamasından dolayı sürüş konforunu olumsuz etkiliyor. Yakıt tüketimini 16" 'e göre deneme şansım olmadı. Kasislerde ve çukurlarda çok dikkat etmek gerekiyor. O kadar dikkat etmeme rağmen 2-3 kez alt tarafı sürttüm. Yollarınız düzgün değilse hiç tavsiye etmem. Düzgün ise araca çok değişik bir hava veriyor şiddetle tavsiye ederim.

8nalEr.jpg

Jantlar super gorunuyor bence hic degistirmeyin bizim yollar da kotu kararsiz kaldim simdi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
(düzenlendi)

18" güzeldir ama yorar, hem arabayı hem cebi, lastiği pahalıdır, alt takımı üzer, jant replika ise balans tutmaz, çabuk eğilir, çatlar, çatladığı zaman kaynak yapılır, hız yapılmaz, vs. vs.  17" idealdir.

tarihinde Mustafa Karabulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

jant ve araba mekaniktir yorulmaz hasta olmaz üzülmez ağlamaz, jant değişiminde, takılacak lastik ebadı ile sarfiyat veya yürüyen aksama verilecek yıpranma hızlanmasu veya konfor kaybından bahsedilebilir, ayrıca her jantın sağlamlığı da aynı değildir, 120 km/h ile giderken 5 somunun bağlandığı aluminyum parçanın sağlamlığı hakkında şüpe duymak istemem mesela

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Yay olarak ne onerirsiniz arkadaslar. 3.5 yay alsam amortisorleri degistirmem gerekmekde mi veya baska olcude yay alsam kendi amortisorlerimi kullanabilirmiyim.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Merhaba arkadaslar cok sukur jantlarimi aldim 18 jant ama lastik sorun bir suru cesit var. Simdi kafama takilan soru normalde herkes 225 40 18 lastik takiliyor ama ben 225 45 18 takmak istiyorum aracim mk3 o.v sizce bir surtme bir sikinti olurmu 3.5 mm yay taktirmayi dusunuyorum yanak olcusu 45 olirsa bir nebze rahat olir diye dusunuyorum bana bir fikir verirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Arkadaslar jantlarimi aldim cok sukur. Lastikleri 225 45 18 alsam surtme yasarmiyim mk3 aracim.

Yorum bağlantısı

Merhaba arkadaslar cok sukur jantlarimi aldim 18 jant ama lastik sorun bir suru cesit var. Simdi kafama takilan soru normalde herkes 225 40 18 lastik takiliyor ama ben 225 45 18 takmak istiyorum aracim mk3 o.v sizce bir surtme bir sikinti olurmu 3.5 mm yay taktirmayi dusunuyorum yanak olcusu 45 olirsa bir nebze rahat olir diye dusunuyorum bana bir fikir verirseniz sevinirim.

Konunuz birleştirilmiştir...

Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Arkadaslar jantlarimi aldim cok sukur. Lastikleri 225 45 18 alsam surtme yasarmiyim mk3 aracim.

Hayir yasamazsiniz bende 235 40 18 var surtme felan olmuyor dusuk oldugu halde

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Lastikci bana 225 40 18 yerine 225 45 18 takarsan araba gezme yapar dedi kafami karistirdi.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Arkadaslar merhaba jantlarim geldi sonunda boya yaptiracagim ufak cizikler var sizce hangi renge boyattirsam hos durur?

tfJNubp.jpg

u1QNQ2K.jpg

Yorum bağlantısı
Uğur Kaya

8nalEr.jpg

kaça satmayı düşünüyorsun hocam belki alıcı oluuz

Yorum bağlantısı
Akan Belen

8nalEr.jpg

Komple değişelim jant lastik yay :)

Yorum bağlantısı
ozkanzorlu

kaça satmayı düşünüyorsun hocam belki alıcı oluuz

Komple değişelim jant lastik yay :)

Aklımda bir fiyat yok ama, almayı düşündüğüm 16" jantların fiyatı ortalama 750-850 TL. Lastikler de ortalama 800 TL. Bende 4 adet yazlık 4 adet kışlık lastik takımı ile birlikte satmayı ya da takas etmeyi düşünüyorum. Lastiklerin ebatları 215/45/17  (kışlıklar da aynı ebat). Yeni çıkan focus titaniumların 5 kollu jantın replikası hoşuma gidiyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...