İçeriğe Yönlendir

Kosgeb Destekleri Hakkında

Ali Karadağ

Recommended Posts

Ali Karadağ

Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 10 gün kadar önce yeni bir işletmede Kalite&Planlama Müdürü olarak göreve başladım. İşletme sahibi yakın köylüm çıktığından karşılıklı olarak şartları karşılıklı diretmeden direk geldim. 

Kısaca bahsedeyim; işletmemizde kesici takımlar yapılıyor, üretimin %90'ı talaşlı imalattan oluşuyor. Sektörde iyi bir yerdeyiz fakat daha iyiye gidilmesi için kurumsallaşmak, kurumsallaşmak için ise işletme içi Kalite Yönetim Sistemi şart! 

Konuya gelecek olursak: şirkete KOSGEB destekli makine (Türkiyede pek üretilmeyen bir ürünü üretmek için) ve kalitesel kontrolü ve ölçümleri yapmak için teçhizatlar almak istiyorum. Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor aşamalar nelerdir, kursa gitmeye gerek var mı, destek almak için ille yenilik mi yapmak gerekiyor? 

Konu hakkında bilgisi olanlardan değerli yorumlarını bekliyorum ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Hadi bakalım hayırlısı kardeşim. Daha 10 gün oldu ama şimdiden geliştirmeye başlamışsın şirketi.  :good1: Seni daha önce almadıklarına pişman olacaklar gibi  :)

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Alsancak'ta SSK Binasının karşısında Kosgeb 4. katta, bir ara bana uğra orada çalışan bir müşterim var adını soyadını vereyim git bir görüş :) Bu kıyağımı'da unutma torunlarına'da anlat :p

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Proje yazmanız lazım elinizde bir projeniz olacak. Bunu yapmak zor değil örnek proje bulun. 

İlk yapmanız gereken kosgeb ofisine gitmek. 9 eylülde olacaktı oraya gidin. proje asist mühendislerle görüşün. Onlar herşeyi tarif eder.

Siz yeter ki "yeni" birşey yapın.

Eski şeyleri yapacaksanız pek destek almak mümkün olmaz ama bir formül bulurlar. İlk adım kosgeb'e gidip çay içmektir.

Hemen bir danışman firmaya atlamayın, biraz kendiniz çabalayın.

danışman firma bakacaksanız beni bulun öneri veririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Şahin

şöyle bir şey okumuştum daha önce paylaşayım belki yardımı olur.

Devlet işsizler için iş kurmaları amacıyla bir kredi veriyor. Çoğunuz bu krediyi duymuştur. İşte size bu kredinin nasıl alındığına dair süper bir yazı. Başka hiçbir yerde bu detaylı bilgiyi bulamazsınız. İnşallah işinize yarar ve bol kazançlar elde edersiniz.

Bu hibe krediden yararlanabilmek için işsiz ve işkura kayıt yaptırmanız gerekiyor. İşkurdan size çağrı geliyor, mülakat sonrası kurs başlıyor. Kurs süresince iş planı hazırlamayı ve genel prosedürleri öğreniyorsunuz. Kurs bitiminde sertifikanız ve iş planınızla birlikte kosgebe müracat ediyorsunuz. İş planınız incelemeye tabi tutuluyor. İlk başvuruda geçme şansınız yüzde sıfır. Şuraları şuraları düzeltin tekrar başvurun deniliyor. İkinci başvuruda geçme şansınız belki yüzde 5. Aynı gel gitler devem ediyor ve en sonunda projeniz şayet kabul edilirse size tamam işinizi kurabilirsiniz deniliyor. Siz de gidip projenizde tarif ettiğiniz dükkanı bulup kiralıyorsunuz. Belediye ruhsatını, oda kaydını, bağkur kaydını, vergi kaydını yaptırıyorsunuz. Bunlar yaklaşık 1000TL ile 3000TL arasında bir rakam tutar. Bunların dekontlarını saklıyorsunuz. Sonra da gidip makinalarınızı mobilyalarınızı falan filan alıyorsunuz. Eğer gerekiyorsa işçinizi de işe alıyorsunuz. ve tüm bunlar size tam 20.000TL ye patlıyor. varsayalım bunun 1500TL sini işletme kuruluşu için geri kalanını da makina ve ekipmanlar için harcadınız.

Bu aşamaya kadar Kosgeb size bir kuruş vermiyor hepsi sizin cebinizden çıkıyor. Sonra Kosgebe gidip ben işletmemi açtım diyorsunuz ve bir dilekçe ile 27.000TL’lik Genç Girişimci Hibesinden yararlanmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bir müddet sonra müfettişler gelip sizi ziyaret ediyor ve tutanak tutuyor. Umarım bu aşamada herşey iş planınızda yazdıklarınızla uyuşuyordur. Diyelim ki sorun çıkmadı başvurunuz kabul edildi. Farzedelim ki siz bir erkeksiniz ve 2. bölgedesiniz yani kosgebin yüzde altmışlık hibe verdiği bölgedesiniz.

Kosgeb işletme açılış giderlerinin yüzde altmışını yanı 1500 liranın 900 TL sini size ödüyor. Geri kalan sizin harcadığınız 18.500 liralık kısmında KSV sini düşüp (18500-%18KDV= 15.678TL) yüzde altmışını yani 9406TL yi size ödüyor. Bundan sonra sizin kosgebe her ay işçi maaşı elektrik su telefon gibi giderlerinizin kdvsiz 1650TL tuttuğunu ispat etmeniz gerekiyor ki (1650Tlnin yüzde altmışı 990TL tutuyor) geriye kalan 12 ay boyunca size ödenecek olan 1000 TL yi almanız için. Bu hesaba göre Kosgebin geri ödemesiz 27000TL lik hibe kredisinin tamamından yararlanmanız için sizin 1 yıl boyunca KDV dahil 53.100TL lik harcama yapmanız gerekiyor. Çünkü Kosgeb 53.100 TL nin KDV hariç tutarının yüzde altmışını ödüyor. Yani 53.100 -%18 = 45.000TL bunun da %60′ı = 27.000 TL. Sonuç olarak Kosgeb size hemen al bu 27.000TL yi dilediğince harca demiyor. Önce siz harcıyorsunuz sonra faturaları ibraz edip kdv si düşülmüş tutarın yüzde altmışını alıyorsunuz. Eğer 53.100TL niz var ise ve iş planınızı Kosgebe kabul ettirebilecek bir projeniz, çelik gibi sağlam sinirleriniz var ise bu işe girişin. Yok ise hayal kurmayın. Ha bu arada Kosgeb sizin dükkan kiranızı, bağkur piriminizi, muhasebe giderlerinizi, vergi borçlarınızı ve işçinizin ssk primini ödemiyor. Bunların da toplamı ortalama 1000TL olsa ki geçer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Hadi bakalım hayırlısı kardeşim. Daha 10 gün oldu ama şimdiden geliştirmeye başlamışsın şirketi.  :good1: Seni daha önce almadıklarına pişman olacaklar gibi  :)

İşletmeyi sırtlamam lazım karlılık artmazsa istihdam sağlayamayız, istihdam sağlayamazsak büyüyemeyiz ;) Destek şart.

Alsancak'ta SSK Binasının karşısında Kosgeb 4. katta, bir ara bana uğra orada çalışan bir müşterim var adını soyadını vereyim git bir görüş :) Bu kıyağımı'da unutma torunlarına'da anlat :p

Burası da Ahmetbeyliye 20dk uzaklıkta, oraya çook uzak :p

Abim bir ara uğrayacağım zaten, çayını özledim ;)

Proje yazmanız lazım elinizde bir projeniz olacak. Bunu yapmak zor değil örnek proje bulun. 

İlk yapmanız gereken kosgeb ofisine gitmek. 9 eylülde olacaktı oraya gidin. proje asist mühendislerle görüşün. Onlar herşeyi tarif eder.

Siz yeter ki "yeni" birşey yapın.

Eski şeyleri yapacaksanız pek destek almak mümkün olmaz ama bir formül bulurlar. İlk adım kosgeb'e gidip çay içmektir.

Hemen bir danışman firmaya atlamayın, biraz kendiniz çabalayın.

danışman firma bakacaksanız beni bulun öneri veririm.

Lisans mezunu desteği (istihdam), ölçüm aleti desteği (kalite) veya yazılım desteği veriliyor Mehmet abi, hatta beni 2010'da işe aldılar 6 ay KOSGEB verdi maaşımı + Ultrasonik kalınlık ölçme cihazı istedim aldılar ama KOSGEB ödemiş, hatta Solidworks 2010 aldık %50 destekle. Ama projelerini ben hazırlamadığımdan prosedürü bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...