İçeriğe Yönlendir

Farların Etkisini Nasıl Arttırabilirim. (Megane)

Cüneyt Demir

Recommended Posts

Mesut Dumlupınar
(düzenlendi)

Evet araları açık olması lazım o zaman sağ sol değerlendirmesi yapılabilir. Cihazla ayarlatın ya da bu linkten siz ayarlayın, yine benzer bir duvar fotosu çekin ona göre son duruma bakalım.

Şöyle bir durum ortaya çıkıyor ama saga sola açınca. Sol farin deseni bu şekilde diyelim

( _/'''' ) sag farin da yine boyle

( _/'''' ) yan yana gelince ikisinin üst uste oturmasi lazim dehil mi? Aksi halde açarsam desen söyle olur

( _/""_/""") kusura bakmayın mesajla anca bu kadar oluyor :)

tarihinde Mesut Dumlupınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Şöyle bir durum ortaya çıkıyor ama saga sola açınca. Sol farin deseni bu şekilde diyelim

( _/'''' ) sag farin da yine boyle

( _/'''' ) yan yana gelince ikisinin üst uste oturmasi lazim dehil mi? Aksi halde açarsam desen söyle olur

( _/""_/""") kusura bakmayın mesajla anca bu kadar oluyor :)

Hayır, far deseni hiç bir zaman üst üste oturmaz, yanal olarak genişlediğinden biz birleşmiş gibi görürüz. İki farın arasındaki mesafe atıyorum 110 cm ise , 5 mt. ilerideki duvarda da o merkez noktaları arasında 110 cm olmalıdır. post-5-1248866524.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Hayır, far deseni hiç bir zaman üst üste oturmaz, yanal olarak genişlediğinden biz birleşmiş gibi görürüz. İki farın arasındaki mesafe atıyorum 110 cm ise , 5 mt. ilerideki duvarda da o merkez noktaları arasında 110 cm olmalıdır. post-5-1248866524.jpg

Anladım evet mesafe olarak haklısınız ama endişem şu ki iki fari açarsam birini sağa birini sola bu defa kesilme cizgileri de birbirinden uzaklaşacak. Mesela 5 m de 110 cm açılırsa yolda giderken 20 m de daha da acilacak ve o iki kesilme cizgisi arasinda kalan merdiven basamağı şeklindeki boşluk karanlık alan oluşturmayacak mi?
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

5 metreden yapılan ayarlama çok hassas olmaz. O nedenle 10 metreden yapılması en uygunu, link o şekilde anlatıyor. Kesilme çizgileri birbirinden uzaklaşmıyor birbirine paralel olarak ilerliyor. Işık yanal olarak dağıldığından ortası kısım karanlık kalmayacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

5 metreden yapılan ayarlama çok hassas olmaz. O nedenle 10 metreden yapılması en uygunu, link o şekilde anlatıyor. Kesilme çizgileri birbirinden uzaklaşmıyor birbirine paralel olarak ilerliyor. Işık yanal olarak dağıldığından ortası kısım karanlık kalmayacaktır.

Anladım teşekkürler böyle deneyeyim bir de
Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

taktığım plus 90 ampulleri uzun yolda ilk kez denedim ve geçen her sürücü rahatsızlık yaşadı.ne yapmam lazım sizce.farlara film çektirirsem biraz kırar mı acaba.insanları rahatsız etmek hele trafikte çok tehlikeli.

fikirleriniz önemlidir.

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

taktığım plus 90 ampulleri uzun yolda ilk kez denedim ve geçen her sürücü rahatsızlık yaşadı.ne yapmam lazım sizce.farlara film çektirirsem biraz kırar mı acaba.insanları rahatsız etmek hele trafikte çok tehlikeli.

fikirleriniz önemlidir.

teşekkürler.

Cüneyt bey,

Halojen farda bunun iki sebebi vardır ve genelde ikisi de aynı sonucu doğurur.

1- Far ayarınız düzgün yapılmadığı için çok yukarıda ve karşıdan gelenleri rahatsız ediyor

2- Ampuller doğru oturtulmamış.

Van'da hava kararmıştır, 10mt uzaktan farlar açıkkan bi duvar resmi alabilir miyiz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kaç metreden

Mümkün ise 10mt uzaktan düz bir zeminde iken. Selçuk'un paylaştığı foto gibi lazım.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

Yani yakın mı uzak mi olsun abi?

Tamam abi çekip geliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Far ayarın hatalı, ya da ampulü takarken bozmuş olabilirler. Önce bi foto gelsin de, her durumda ayarlatmak/ayarlamak gerekecek gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

dün misafir var diye çıkamadım. :biggrin:

bu uzak mesafeden(30-40 metre)

pzJs0eV.jpg

bu da tam on bir adım mesafeden

KlBmiJ7.jpg

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kesinlikle bir hata var. İki farda tam ortada odaklanmışlar. Far kademe ayarı sıfırda iken bir kez daha far ayarı yaptırın. Gerekirse sağ sol ayarı da kontrol edilsin. Ampuller bana sanki doğru oturtulmamış gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir
(düzenlendi)

Kesinlikle bir hata var. İki farda tam ortada odaklanmışlar. Far kademe ayarı sıfırda iken bir kez daha far ayarı yaptırın. Gerekirse sağ sol ayarı da kontrol edilsin. Ampuller bana sanki doğru oturtulmamış gibi geldi.

abi baktırırım ona.ama benim farlarda bu ayar yapan düğme çalışmıyor(araç göğsünde 1-2-3-4 yazan düğme)yani değiştirince farlarda bi değişme yok.

bir far çarpmadan dolayı değişmiş(önceki sahibi).değiştirilen far da orjinal olmadığı için ayar yeri yok dedi usta.içerden ayar yapan düğmenin çalışmaması bununla ilgili olabilir mi sizce?

yarın tekrar ayar için baktırmaya götürürüm.ama o düğme nasıl hallolur sizce.

tarihinde Cüneyt Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

abi baktırırım ona.ama benim farlarda bu ayar yapan düğme çalışmıyor.bir far çarpmadan dolayı değişmiş(önceki sahibi).değiştirilen far da orjinal olmadığı için ayar yeri yok dedi usta.içerden ayar yapan düğmenin çalışmaması bununla ilgili olabilir mi sizce?

yarın tekrar ayar için baktırmaya götürürüm.

Değişen fara far ayar motoru takılmamıştır. Diğer fara da mı içeriden ayar yapılamıyor peki?

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

Eski farda var da yeni farda yok.Yani ayar motoru yoksa bir far hep ayarsız mı kalacak.

Ayar motoru sonradan takılır mı yoksa far ile tümleşik mi.Yeni fara motor takılırsa içerdeki ayar düğmesi de aktif olur mu?

teşekkürler.

çok soru sordum :biggrin:  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok büyük ihtimalle motoru takar takmaz çalışacak. Motor bulmanız lazım. Aksi halde makinede ayarlanır ve öyle kalır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

çok soru sormamı araç konusunda bilgisiz ve hevesli oluşuma verin lütfen.

yarın far motoru bakarım.

yardım ve önerileriniz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

çok soru sormamı araç konusunda bilgisiz ve hevesli oluşuma verin lütfen.

yarın far motoru bakarım.

yardım ve önerileriniz için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim. Sormazsak öğrenemeyiz ;) Öğretmensiniz, çocuklar da size soruyordur, sıkılıyor musunuz yanıtlamaktan? Öyle düşünün ;)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Eski farda var da yeni farda yok.Yani ayar motoru yoksa bir far hep ayarsız mı kalacak.

Ayar motoru sonradan takılır mı yoksa far ile tümleşik mi.Yeni fara motor takılırsa içerdeki ayar düğmesi de aktif olur mu?

teşekkürler.

çok soru sordum :biggrin:  :unsure2:

Çok büyük ihtimalle motoru takar takmaz çalışacak. Motor bulmanız lazım. Aksi halde makinede ayarlanır ve öyle kalır.

+1

Sağ far hatalı, karşıdan geleni rahatsız etmesi normal. Far ayar motoru bulunur sanıyorum muhtemelen far valeo markadır, olmadı servise sorun.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

abi yarın bakacağız.bakalım ne olacak.orjinal far valeo marka.değişen far sol taraftaki.sağ taraftaki de sarardığı için soluk aydınlatıyor.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

Malesef usta baktı fakat sonuc aynı.ayarlanan far aşağı indi fakat diğeri hala yüksek ve rahatsız edici.sanırım ampulleri 90lık almakla da abarttım.yeni far da 300 tl dediler.su an karmaşa var yani.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Malesef usta baktı fakat sonuc aynı.ayarlanan far aşağı indi fakat diğeri hala yüksek ve rahatsız edici.sanırım ampulleri 90lık almakla da abarttım.yeni far da 300 tl dediler.su an karmaşa var yani.

Sağ sol ayarı düzeltildi mi ? Sen neden farın arkasındaki düğmelerden ayarlamaya çalışmıyorsun ?

10 mt'den foto alalım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ayarlanan far niye aşağıya / yukarıya oynuyor? Manuel dahi ayarlansa sabit durmalı o far? Çanakta problem olabiilr.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

Abi farin birinde ayar vidası bile yok.ampulden elle ayar olur mu acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...