İçeriğe Yönlendir

Otomotiv Sektörü Yüzde 26,31 Daraldı. Fiyatlar Düşer Mi?

Alper Köksal

Recommended Posts

Alper Köksal

Merhabalar öncelikle. okuduğum bir haberin içeriği otomoıtiv sektörü daralma eğilimindeymiş. ilk beş ayda yüzde 26.31 daralmış. bu ciddi bir rakam. böyle giderse fiyatlar düşer mi? 

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Yeni model zammı+döviz zammı+ötv zammı diye toplamda bi dünya zam yaptılar, döviz düştü kimse indirim yapmadı..Hırkızlarrrr :angry:

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Alper Köksal

mayıs ayı  sonu itibari ile yüzde 20 daralma söz konusu ama. yani yıl sonuna kadar yüzde 40 olması muhtemel değil mi :D hadi olmadı yüzde 35 olsun. eee dünya kadar araba üret satama mecbur fiyatlarda iyileştirme yapacaklar. diye düşünüyorum. ama bir 2014 fiesta titanyum 52 bin tl olur mu ya :O 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

İsmi lazım değil 73 bin e satılan bir araç, zamlardan sonra 90 bin olmuş... :shok: 

Gerçek halk arabası olan ford bile coşmuş fiyatlarda..Yakında ağlamaya başlarlar araç satamıyoruz diye..İndirim şart

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alper Köksal

beter olsunlar. töbe töbe ya. yüzde 15 zam ne demek ya. arasız 4-5 ay daha geçirmek beni öldürmez ama bu gidişle satışları düşen otomotivciler ağlar mızlar  :bravo:  :bravo:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

98 model az kilometreli lpgsiz şahinin 12 bin tlye satıldıgı piyasadan bahsediyoruz belki abarttım veya normal ama acayip rakamlar gördüm bu piyasada ikinci el sanırım zor düşer...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Malum sitede araçları takip ediyorum. Satılmadıkça zam yapıyor vatandaş :D  :p

Ancak sıfır araçlar bu gidişle biraz inişe geçerse ikinci el piyasa da orantılı olarak biraz düşecektir...

Yorum bağlantısı
Alper Köksal

yüzde 15 zam yaptıktan sonra yüzde 3 - 4 indirim yaptık diye çarşaf çarşaf reklam yaparlar bir de.  Beklemekte fayda var diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Daralma bu sene değil aslında,2013 sonundan itibaren başladı, 2014te dükkanı kapatmadan 2016ya geçebilecen otomotiv esnafı paçayi yırtacak,kapanan birçok firma oldu.

Bu sadece satış anlamında değil, sanayiide çok dükkan kapandı.

Otomotiv sektörü için, 2014zulum ayı oldu, bu bir gerçek. 2016nin otomotiv için, altın yılı olması muhtemel der, bazı büyüklerimiz. (Otomotiv ceolari)

Bazı arkadaşlar%15 20 zam yapılır mı yazmış, zammı yapan otomotiv değil ki, devlet. Sebep; aralık sonunda koyduğu ÖTV.

Fiyatlar düşer mi?

Her malın maliyeti var,maliyet altına kimse mal satmaz.

Sıfır arabada kâr oranı, sanmayın ki çok çok büyüktür.

Çok komik kâr rakamları var.

tarihinde Hakan Kurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hami Erışık
(düzenlendi)

ben satayım da öle düşsün :biggrin:

renk beyazmı  :biggrin:

benzinlimi :biggrin:

tarihinde Hami Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Bazı arkadaşlar%15 20 zam yapılır mı yazmış, zammı yapan otomotiv değil ki, devlet. Sebep; aralık sonunda koyduğu ÖTV.

1.6 litreye kadar olan - ki en çok bu aralıkta motor hacmine sahip araçlar satılıyor - araçların ÖTV si %40 tan %45 e yükseldi.  Ötv nin aracın çıplak bedeli üzerinden hesaplandığı düşünülürse, nihai tüketici fiyatlarına bu artışın etkisi en çok %2-3 civarında olmalıydı.  2014 model ve kur farkı zammı esas milletin belini büken ;)  

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

özellikle vw kitlesi olmak üzere, fiyatlara, zamlara rağmen geçen ayın satış rakamlarına bir bakın bence. zam yapmazlarsa dua ederiz beraber.

Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Basit bir örnek ile 2013 Nisan  ayında 1,5DCİ Stepway 34000 TL idi ,baktılar araç tutuldu satılıyor 8.ayda 36000 oldu 2014 te  ise kur farkını ve ötv zammını bahane ederek 43000 yaptılar.Bunun gibi birçok örnek var Seat toledo 1,6 TDI Style 47000di şimdi ise 60000.Toyotanın Türkiyede üretiyoruz diye övündüğü corolla 1,4d-4d Advance 63000di şimdi 73000.Ötv ve kur farkını bahane ettiler kur geri geldi fiyatlar ise hala artıyor. Bundan sonra da düşeceğini sanmıyorum,zaten bir süre sonra parası olup sıfır araç alacak olanlara bu fiyatlar normal gelmeye başlayacak.İnşallah pazar biraz daha daralır da fırsatçılarn burunları sürtülüp kendilerine biraz çeki düzen verirler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Arac uzerindeki vergi yuku, kur farklari ve yuksek faiz. Su anda firmalar yine faizsiz kredilerle biraz yol acmaya calisiyorlar ama problem musteride. Musteride para yok. Kredi karti limitleri frenlendi, taksitler azaltildi ya da bazi urunlerde kaldirildi. Simdi oncelik gunluk hayati kurtarip, sonrasinda aracin model yilini degistirmmek. Ikinci ellerde fiyatlar yukse ama nerden takip ediyoruz; internetten. Peki infernet gercek piyasa mi?Degil. Satisi hizli olan araclar aslinda orda yazilanlardan daha ucuz yazilan gercek satilik araclar. Elimde rasyo yok ama muhtemelen luks arac satislari orta sinif araclar kadar problemli degillerdir. Sonucta kurlarin artmasi, borsanin inis cikislari birilerine de kazandiriyor. Onlar da memurlar, isciler degil:) Ozetlersek piyasa daralip fiyatlar dusse de istikrarli bir sene olmaz. Sadece alim kararsizligi yasayan kitle ve piyasadaki dalgalanmalara kanip kendini riske atacak musteri grubunu etkisi ile biraz satis grafigi yukselir. Yazinin basindaki diger onlemler zaten cari acigi kismak icin alinmisti ve buna ilaveten otomotiv sektoru cari acigi pompalayan gruplardan.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Dövlet babamız ÖTV oranlarını arttırınca daha çok para çekeceğini sanıyor ama yanılıyor. Hazineye para akışını yavaşlatıyor, hatta durduruyor. Kişinin önüne çıkamayacak kadar dik bir yol koyarsanız oraya çıkamaz ve arzu edilen başarı gerçekleşmez.  Birbirine bağlı değişkenler birer birer durmaya başlar o zaman da vergi toplayamaz olur DÖV let babamız.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

%5 ÖTV  (bir de onun KDV si eklenecek)

dolar 1.75 ten 2.10 a geldi  %17 demek

100 binlik araçlarda 25 bin oynama normal.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

fiyatlar elbette düşmez.

ama al-satçıların ve galericilerin heyecanla beklediği yaz artışı gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. 1 buçuk ay öncedir takip ettiğim iyi satan modellerden kompakt sınıf dizel araçlar hala duruyor. bahsettiğim arçların fiyatları mart-nisana göre 5-10 bin tl arası yüksek yazılmış. bir kaç tanesiyle görüştüm (galerici) aracı şimdi aldın aldın haziranda 45'ten aşağı (2 ay önce en fazla 38 eden araca 42 yazmış) alamazsın diyordu. kimse de almadı :)

arada riski göze alıp paraya kıyanlar oluyor. 1 ay kadar önce forumdan satılan siyah titanium 2.5 focus gibi. ben aynı km ve temizlike f3 bulabilecekken o arabaya hayatta 48.750 vermezdim. şükür ki çok alıcı benim gibi düşünüyor, bir şekilde elindeki araçla idare ediyor. otomotivciler ise reklamı körükleyerek piyasayı hareketlendirmeye çalışıyor ama millette para yok ve bu kadar hızlı bir yükselişe alışık değil.

ramazanı da bu tutumla atlatırsak daha da çıkmaz indirimler ağustostan başlar, aralıkta 2013 fiyatına 2014'ler satılır, 2013'lerde ciddi indirimler olur diye düşünüyorum ve öyle istiyorum çünkü elim aralıkta rahatlayacak :) hadi bi el atın soğutalım piyasayı :)

Yorum bağlantısı

Daralma bu sene değil aslında,2013 sonundan itibaren başladı, 2014te dükkanı kapatmadan 2016ya geçebilecen otomotiv esnafı paçayi yırtacak,kapanan birçok firma oldu.

Bu sadece satış anlamında değil, sanayiide çok dükkan kapandı.

Otomotiv sektörü için, 2014zulum ayı oldu, bu bir gerçek. 2016nin otomotiv için, altın yılı olması muhtemel der, bazı büyüklerimiz. (Otomotiv ceolari)

Fiyatlar düşer mi?

Her malın maliyeti var,maliyet altına kimse mal satmaz.

Sıfır arabada kâr oranı, sanmayın ki çok çok büyüktür.

Çok komik kâr rakamları var.

+1

Babamın bir lafı vardır. Devletimiz, otomobil sahiplerine gıcık oluyor diye.

Örneğin hamen bulduğum bir listeyi paylaşayım. Adam diyor ki "arkadaş ben Volvo V40 T3'ü 46 bine satıyorum" diyor. Devletimiz "hoop nereyee" deyip 33 bin tl sakalını alıyor. Ki bu da en az aldığı. Fiyat oluyor 79 bin. 33 bin tl bu forumdaki pek çok kişinin arabasından daha fazla bir meblağ.

http://www.volvocars.com/tr/sales-services/sales/Documents/volvofiyatlistesi-2014-model.pdf

Ha vergi al bişey demiyorum ama, araç bedeli kadar olmaz ki. 10 bin tl al, 15 bin tl al. İnsafsızca oluyor bunun üstü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...