İçeriğe Yönlendir

307 Fren Hidrolik Yağı

Hayrettin Bahadir

Recommended Posts

Hayrettin Bahadir
Arkadaşlar 2006 model 1.6 benzinli aracım ara sıra ESP hatası veriyor ve ben bunu bir türlü çözemiyorum. Servis bunu hata olarak görmediğinde çözüme kavuşmuyor.
Bunun ilgili araştıma yaparken yabancı forumlarda (alman pug sayfası) pug mühendislerinden birisinin yazdığı yazıda Fren hidrolik yağının her yıl değişmesi gerektiğini yazmış. Düzenli olarak değiştirilmeyen Fren hidrolik/ABS yağı özelliğini kaybetmesinden dolayı bu tip (ESP / ABS) hataların baş gösterdiğini belirtiyor.
Bende yarın Fren hidrolik yağını değiştireye gidiyorum.
Soru ; Benim aracıma uygun tavsiye edebileceğiniz bir yağ varmıdır?
Yada bu problemi daha önce yaşan bir arkadaşımız varmıdır, çözüme ulaşılmışmıdır?

Yorum bağlantısı
Bahadır Yalçın

fren hidrolik yağı havadaki nemi içerisine alıp özelliğini yitiriyor diye söylemişti usta.hatta bi cihazla içindeki su oranını ölçmüştü.yağı değiştirince problemin ortadan kalkacağını tahmin ediyorum hayrettin bey.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araç nedir? fren hidrliği tüm markalarda 2 yılda bir rutin değişmelidir, hemen hemen hepsi aynınıdr dot4 tür, ben tanınımş marka tercih ederim bu değişim için, uzuz ce basit bir işlemdir

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hayrettin abi sorunu duzde giderken mi yapiyor yoksa durup vites degisirken mi?vites değişim esnasinda ise baska bir sensor var abi sanzimana bagli o yapabilir..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hayrettin, aracın teybinin arkasında boşta kablolar olmalı, ekranlı teybe bağlı olmayan. Tanıdık bildik bir elektronikci bulup iki voltaj ölçümü yapmasını isteyeceğim. Benim tahminim, canbus veri omajı yüksek. Buda haberleşme olan yerleri etkiliyor. Buna abs ecusuda dahil. Bir direnç bağlayarak canbus omajını doğru değere getirip muhtemel sorunu halledebiliriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Yani ilk önce yağı değiştirmeden bu voltaj ölümünü yaptırmak daha mı doğru olur ?

Yoksa yağı her halukarda değiştireyim mi?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hayrettin abi ben yağı geçen sene değiştirmiştim. 1 sene geçtiyse sende değiş istersen abi.

Bu arada yukarıdaki soruma cevap alamadım abi. Giderken mi yapıyor yoksa durup vites değişirken mi?

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Yok giderken yapıyor. Ama genelde hafif freni yani dur kalklarda daha çok yapıyor. Durup stop ediyorum, arabayi tekrar çalıştırdığımda sorun ortadan kalkıyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Veri hatası bence.

Ölçüm işi kolay. Canbus hattı, kutup başı sökülüp ölçülecek. 60 ohm civarı olmalı.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Yok giderken yapıyor. Ama genelde hafif freni yani dur kalklarda daha çok yapıyor. Durup stop ediyorum, arabayi tekrar çalıştırdığımda sorun ortadan kalkıyor.

Abi fren pedalında bir sensor var 20 25 tl bedeli, otomatik vites sensörü diye geçer. O aklıma geliyor..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...