İçeriğe Yönlendir

Tasarım Bizim Işimiz...since 1976 :)

Fatih Erol

Recommended Posts

Alper Aksakal

Bir uzun yol otobüs şoförü evladı olarak ve otobüs hastası olan biri olarak sizi ayakta alkışlıyorum...

Unutmayınız ki mercedes benz o403 modelini 16 yaşında bursa da ikamet eden bir Türk kardeşimiz çizmiş. Neden yeni çıkacak modellerden birinde sizin imzanız olmasın ki ? Bence mücadele edin ve bu işi ciddi anlamda profesyonel pazarlamaciliginiza sunun. Kesinlikle bir firma sizinle irtibata geçecektir.

Cidden gurur duydum

Saygilarimla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Erol
(düzenlendi)

Güzel çalışmalar, hangi bilgisayar programından yararlanıyorsunuz? C4 tek kapı modelini çıkarmadan önce o senesi matematik defterimin arkasına çizmiştim de babam yırtıp atmıştı. :) Yaklaşık 1-2 ay sonra çarşıda görmüştüm geçici plaka ile dolaşan tek kapı C4'ler.

Teşekkür ederim...Birkaç programı aynı anda kullanıyorum aslında...Corel Draw, Photofiltre ve Photoshop...Önce çizimimi tamamlayıp daha sonra renklendirme ve efektlerle gerçeklik katmaya çalışıyorum...Yaklaşık bir yıldır birtek çizgi dahi çizmedim o ayrı...Sanırım emek verip sadece resmine bakmak keyif vermemeye başladı :)

tarihinde Fatih Erol tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Mücadeleye devam yitip giden bir yetenek olmayın. Gerçekten harika. Bursa'da otobüs firmaları var onlara ulaştırın. diğer firmalara mail atın v.b. bir şeyler yapın gerçekten yetenek var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Erol
(düzenlendi)

Tasarımlarınız güzel ama bu tasarımların gerçeğini hayal edemiyorum :)

Bu tür çizgiler sadece setra 500 Serisinde yer alıyor  onunda tasarımı yıllar almıştı ve olağanüstü bir tasarım ile çıktı yollara , artı firmaların ilgisini çekebilir ama profosyonelce çizildikten sonra  , böyle bi otobüsü üretsede satamaz Sade çizgiler olmalı travego ve tourliner gibi olağan üstü bişey olsun istiyorsanız starliner cityliner den esinlenin , Ayrıca en sonki çizim irizarı andırıyor

Ama hobi olarak yapıyorsanız ellerinize sağlık ortaya yeni bir model çıkarmanız  çok büyük bir yetenek  :bravo:

Sevgili kardeşim öncelikle merhaba,

Bir tasarımın üretim aşamasına geliş hikayesini çok çok iyi bilirim, çizmekle bitmez, mühendislik ve maliyet hesaplamaları ile devam eden bir süreçtir...Bu tasarımlar üretilebilir olması için düşünülerek tasarlanmıştır, ütopik yaklaşımlardan uzak kalınmış, yolcu alanı, yükleme alanı vb. ekonomik şartları yerine getirecek ve sağlayacak şekilde ve defalarca yapılıp bozularak ortaya çıkartılmışlardır...Tasarladığım otobüsler segment segment olup üst ve orta segmente hitab etmektedir...Ben bu işe yıllarını vermiş otobüsçü bir aileden gelen, bir fiill bu mesleği 12 sene yapmış eski bir otobüsçüyüm...Bizim sektörün insanları ne ister çok çok iyi bilirim...Bu sebeple, tasarladığım otobüslerden biri söz konusu marka tarafından üretilirse satış rakamları oldukça iyi olacaktır...Bu ülkede Temsa'nın Yeni Safir olarak ürettiği otobüs satabiliyorsa bunlar da satar :) Yeni Travego, Setra 417/415 tabanlı bir projedir ve güzelliğini buradan alır, Tourliner ise MAN Fortuna altyapısının Neoplan'a orta segment otobüsü olarak uyarlanmış halidir ki MAN Neoplan'ı satın aldığı için ve Mercedes'te Setra'yı satın aldığı için bu araçlar ortaya çıkmıştır...Üretilemez çizgilere sahip Neoplan Starliner örneğini ele alırsak, hiçbirşekilde sade bir tasarım olmayıp çizgi olarak  birçok markadan en az 5-10 yıl önde gitmiştir ve şu an yolcuların en beğendiği tasarıma sahip otobüstür ve çok ta satışa yapmıştır...Halbu ki bu ülke yıllar evvel Setra ve Neoplan'ı sadece belli firmalarda görebilmekteydi...Ayrıca tasarımda esinlenme olmamalıdır, öngörü ve ortaya özgün fakat devam modeli niteliği taşıyan işler çıkartmak gerekir...Eğer birbirine benzeyen otomobiller, otobüsler veya kamyonlar var ise bunun sebebi tasarımda kullanılagelen modern çizgi ve bakış açısının mecburen bir noktada birleşmeye başlamış olmasıdır...Yorumun için teşekkürler ve saygılar.

tarihinde Fatih Erol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hamdi Bekiz

çalışmalarınızla ilgili yasal bir süreç başlattınızmı.

telif ve patent gibi

evet sitenizde varmış. yeni gördüm

Yorum bağlantısı
Fatih Erol

çalışmalarınızla ilgili yasal bir süreç başlattınızmı.

telif ve patent gibi

evet sitenizde varmış. yeni gördüm

Telif hakkı için girişimim oldu...Velakin çalacak olan için birşey ifade etmiyorlar aslında...Malumdur ki çalmanın adı esinlenme oldu :) 

Bir uzun yol otobüs şoförü evladı olarak ve otobüs hastası olan biri olarak sizi ayakta alkışlıyorum...

Unutmayınız ki mercedes benz o403 modelini 16 yaşında bursa da ikamet eden bir Türk kardeşimiz çizmiş. Neden yeni çıkacak modellerden birinde sizin imzanız olmasın ki ? Bence mücadele edin ve bu işi ciddi anlamda profesyonel pazarlamaciliginiza sunun. Kesinlikle bir firma sizinle irtibata geçecektir.

Cidden gurur duydum

Saygilarimla

Çok teşekkür ederim...Ben de bir uzunyol otobüs kaptanı çocuğuyum...Rahmetli babamın yanında yıllarca çanta gibi gezdim durdum...Doğduğumdan itibaren bu işin içinde büyüdüm, e tabi armut malesef ki ağacından uzağa düşemiyor pek...Üniversite okumuş olmak, uzak kalmaya çalışmak kar temiyor..İlla ki biryerinden bulaşıyorsunuz bu işe...Bursa'daki firmalar hedefimde idi fakat onlar da zor zamanlar yaşamakta, Tezeller üretimi durdurdu örneğin...Bu işin asıl aktörlerine yani büyük üreticelere ulaşmak çok zor...Bu sebeple internet sitesi kurup bazı çalışmalarımı yayımlamıştım...Dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçisi olmasına karşın henüz beğeni almaktan öteye geçemedik :) Saygılar, sevgiler.

Yorum bağlantısı
Fatih Erol

Çizimler oldukça professional ;) siz kendinizi daha geliştirebilir bu hobi üzerinden iyi para'lar kazanabilirsiniz.

Teşekkür ederim...Ülkemizde yetenekli insanlardan yararlanma yoluna gidilmediği için çok bir beklentim kalmadı aslında... ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...