İçeriğe Yönlendir

Aracım Çekişten Neden Düşüyor?

Metin Çelik
Çözüme git Barış Göktürk tarafından,

Recommended Posts

Metin Çelik

Herkese merhabalar.. 

Son zamanlarda 2000 f1 aracımda bariz bir çekiş düşüklüğü yaşıyorum, bunun sebebi ne olabilir acaba, 4 ile çıktığım rampayı gaza yüklendiğim halde 3 ile zor çıkıyorum. Aslında yeni bakımdan da çıktım ama.. Acaba gazdan mı kaynaklanıyordur diye aklımdan geçmiyor değil.

teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Barış Göktürk

Herşeyden önce aracın hava filtresini bir kontrol etmenizi öneririm. Çekişten düşme problemlerinde öncelikli problem yetersiz hava girişidir ki; bu da sıklıkla hava filtresinin kirli/tıkalı olmasından kaynaklanır. Hava filtresinde belirgin bir kirlilik söz konusu değil ise, sökmüşken filtreyi basınçlı hava ile içten dışa doğru -filtreye hasar vermeyecek şekilde- temizlemekte fayda vardır.

Hava filtresinde bir sorun görülmediyse sırasıyla LPG ve Benzin -kısaca yakıt- filtresi tıkanmış olabilir. Yakıt filtreleri hava filtresi gibi kolayca temizlemenebilen elemanlar olmadığından dolayı yenisi ile değiştirilmesi kaçınılmazdır.

Sorun hala devam ediyorsa bu noktadan sonra bir servis atölyesine gidilerek hava ve yakıt hatlarının kontrol edilmesi; bunlarından ötesine geçilecek ise motora Kompresyon Ölçüm Testi yapılması gerekebilir. Kompresyon Ölçümü noktasında aracın yağ yakma ve/veya egzos çıkışından aşırı siyah duman atma problemi olup olmadığına bakılması bir fikir verebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Çelik

hava filtresi ile yağ filtresi ve motor yağı ve bujiler, son olarak 4. silindir bilgisayarda arıza gösterince bobini mi beyini mi öyle bir şey dedi usta onu da değiştirdi.  

Yorum bağlantısı
Ali Toprak

Merhabalar aynı sorn bende de var.Düz yolda araçta hiç bir problem yok ancak yokuşa geldiğinde araba çekişten düşüyor.Hele birde arabada 3 kişi varsa, araba ben gitmeyecem inin beni itekleyin diyor.Lpg bakınları yeni yapıldı (filitreler değişti) benzin de de aynı problem var.Bir de araç düşük devirlerde hızlanırken anlık olarak elektirik kesiyor yığılıyor.Benim aklıma katalizör ve bobin arızalı gibi geldi.Ama hangisin de nasıl bir sıkıntı yaşanır bilmiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Toprak
(düzenlendi)

hava filtresi ile yağ filtresi ve motor yağı ve bujiler, son olarak 4. silindir bilgisayarda arıza gösterince bobini mi beyini mi öyle bir şey dedi usta onu da değiştirdi.

Ateşleme bobini değiştikten sonra arıza düzeldi mi?Çekişte herhangi bir sorun kaldı mı?

Katalitik konvertöre baktırdınız mı

bu arızada ne gibi bir problem ortaya çıkar

tarihinde Ali Toprak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Çelik

Ateşleme bobini değiştikten sonra arıza düzeldi mi?Çekişte herhangi bir sorun kaldı mı?

bu arızada ne gibi bir problem ortaya çıkar

Ateşleme bobini değişmeden önce çekiş problemi yoktu, enteresan olan bujilerden ikisi bozuk olduğu halde araç nasıl hareket eder?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...