İçeriğe Yönlendir

Ören Yerleri Ücret Tarifesi.

Ali Ozan Yurtsever

Recommended Posts

Ali Ozan Yurtsever
(düzenlendi)

Selamlar. Haftasonu büyük bir şaşkınlık ve öfke yaşadım. Yurt dışından teyzemler gelmişti. Onları Efes-şirince-Meryem Ana  v.b yerleri gezmeye götürelim  dedik .Efes sit alanına giriş de araç için 10 tl ödedik eyvallah.  Efes'e gelince ilk şoku yaşadım. Giriş yetişkin kişi başı 30.tl öğrenci 20 tl. Müze kart alın diyorlar. Yetişkin müze kart 40 tl tamam alalım bişey değil dedik ama hem 1 yıl geçerliymiş onu da geçtim ama görevli kadın müze kartın geçerli olduğu yerlerden çok geçerli olmadığı yerleri saydı. Neyse dedik girdik, bilen bilir efes 1.5 km lik bir alan. İçinde yamaç evleri denen ayrı bir yer var.  bu alanı görmek için başta girerken verdiğiniz 30 tl yetmiyor. Eee dedim. buraya girmek de 15 tl. Yani 30 tl verip girdiğiniz yerin içinde başka bir yeri görmek için 15 tl daha vermeniz gerekiyor ve burada müze kart da geçerli değil. Meryem anası şusu busu derken kişi başı 100 tl gibi bir ücret sadece girişlere veriyorsunuz. 

Güzel ülkem de ondan sonra insanlara kızıyoruz tarihe sahip çıkın kültür gezisi önemli gezin görün diye. Nasıl gezsin insanlar bu paraya. Kültür gezisi alışkanlığını bu fiyat tarifesiyle mi yaygınlaştırmayı planlıyorlar. Aynen bu şekilde hızımı alamayıp bimere yazdım hepsini. Bakalım. 

Ben mi abartıyorum gerçekten yoksa bu ücretler normal mi? Bana garip geldi. kardeşim sembolik bir ücret yapın her keseden insan gelebilsin oraya. 

tarihinde Ali Ozan Yurtsever tarafından düzenlendi
  • Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aynı fikirdeyim. abartılı şekilde pahalı geliyor bana da bu tip yerlerin fiyatları..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ondan sonra ülkemizde bu kadar güzellik var niye gezilmiyor deniliyor.... Bu tarifeleri hazırlayanlar ya dayak yememişler ya da ülkede ki asgari ücretten bir haber yaşıyorlar... 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Sonra vay efendim insanlar müzelere, tiyatroya, sinemaya gitmiyor. Kültürüne sahip çıkmıyor... Cidden çok uçuk. 4 kişilik bir aile bir geziye ciksa cebinden çıkacak paraya bak

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Ondan sonra ülkemizde bu kadar güzellik var niye gezilmiyor deniliyor.... Bu tarifeleri hazırlayanlar ya dayak yememişler ya da ülkedi asgari ücretten bir haber yaşıyorlar... 

Maalesef. . .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Geçen sene Erdek'ten Muğla'ya arabamla tatile çıktım. Dediğiniz yerlere bende gittim. Otopark ücreti vermekten gına geldi. Ayrıca müze kart her yerde geçerli olmuyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Selamlar. Haftasonu büyük bir şaşkınlık ve öfke yaşadım. Yurt dışından teyzemler gelmişti. Onları Efes-şirince-Meryem Ana  v.b yerleri gezmeye götürelim  dedik .Efes sit alanına giriş de araç için 10 tl ödedik eyvallah.  Efes'e gelince ilk şoku yaşadım. Giriş yetişkin kişi başı 30.tl öğrenci 20 tl. Müze kart alın diyorlar. Yetişkin müze kart 40 tl tamam alalım bişey değil dedik ama hem 1 yıl geçerliymiş onu da geçtim ama görevli kadın müze kartın geçerli olduğu yerlerden çok geçerli olmadığı yerleri saydı. Neyse dedik girdik, bilen bilir efes 1.5 km lik bir alan. İçinde yamaç evleri denen ayrı bir yer var.  bu alanı görmek için başta girerken verdiğiniz 30 tl yetmiyor. Eee dedim. buraya girmek de 15 tl. Yani 30 tl verip girdiğiniz yerin içinde başka bir yeri görmek için 15 tl daha vermeniz gerekiyor ve burada müze kart da geçerli değil. Meryem anası şusu busu derken kişi başı 100 tl gibi bir ücret sadece girişlere veriyorsunuz. 

Güzel ülkem de ondan sonra insanlara kızıyoruz tarihe sahip çıkın kültür gezisi önemli gezin görün diye. Nasıl gezsin insanlar bu paraya. Kültür gezisi alışkanlığını bu fiyat tarifesiyle mi yaygınlaştırmayı planlıyorlar. Aynen bu şekilde hızımı alamayıp bimere yazdım hepsini. Bakalım. 

Ben mi abartıyorum gerçekten yoksa bu ücretler normal mi? Bana garip geldi. kardeşim sembolik bir ücret yapın her keseden insan gelebilsin oraya. 

aynı geziyi yaklaşık 2 ay önce ben gerçekleştirdim aynı şeylere bende sitem ettim. tamam yabancı turistlere paralı yapabilirsin 50 euro yap 100 euro yapma yerli turistten neden bu kadar para kazanma hırsı var ki insanlar zaten zor geçiniyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence yerlisi yabancısı farketmez makul fiyatlar olmalı.. Oraya kadar gelmiş mecbur girer ne dersek verecekler mantığı var.. Satılan kartlar hiç yoktan heryerde geçerli olsa.. yada onunda kontör gibi bir uygulaması olsa.. Girişlerde kontör düşse. Kart kimdeyse kontör de varsa faydalanabilse falan..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bence yerlisi yabancısı farketmez makul fiyatlar olmalı.. Oraya kadar gelmiş mecbur girer ne dersek verecekler mantığı var.. Satılan kartlar hiç yoktan heryerde geçerli olsa.. yada onunda kontör gibi bir uygulaması olsa.. Girişlerde kontör düşse. Kart kimdeyse kontör de varsa faydalanabilse falan..

Evet yerli yabancı far etmemeli, başka ülkeye gitsem bu tarz bir tarife olsa aynı duyguları hissederim daha fazlasını hatta. Turistiz diye yapılan bak derim. Makul ve herkese eşit olmalı. 

Yorum bağlantısı

Geçen yıl Eylül'de aynı durumu bende yaşadım. Bir dünya para verdim onlar ne verdi? En azından gezi bir rehber eşliğinde yapılsaydı. "Kültür turizmi neymiş. Deniz olmadan, kum olmadan turizm mi olurmuş." diyenlere hak verdim. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Çok eskiden arkadaşlarla birlikte gitmiştik. 5-6 kişiydik yanlış hatırlamıyorsam.

Kapıda ücret tarifelerini görüp geri döndüğümüz anda oradan bir görevli seslenmişti, abi nereye gidiyorsunuz '' Türklere Ücretsiz '' deyince girmiştik :D

O zamanda fiyatlar kol gibiydi, ama Türklere ücretsiz turistlere ücretliydi.

Şimdi fark etmiyor demek ki :angry:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Noktayı koymuşsunuz çocuklar, bana diyecek bir şey kalmamış. :) Kahrolası federaller! :crazy:

Çok eskiden arkadaşlarla birlikte gitmiştik. 5-6 kişiydik yanlış hatırlamıyorsam.

Kapıda ücret tarifelerini görüp geri döndüğümüz anda oradan bir görevli seslenmişti, abi nereye gidiyorsunuz '' Türklere Ücretsiz '' deyince girmiştik :D

O zamanda fiyatlar kol gibiydi, ama Türklere ücretsiz turistlere ücretliydi.

Şimdi fark etmiyor demek ki :angry:

10-12 yıldır fark etmiyor. :p

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker
(düzenlendi)

Müze kart ile bir çok yere ücretsiz girebildiğiniz gibi bazılarında fark ödeyerek girebiliyorsunuz. Genelde büyük ören yerlerinde (Kapadokya) bu kartı satın alabileceğiniz noktalar mevcut bir kere 25 TL (ben ödediğimde bu kadar idi) ödedikten sonra para ile girilen her yere ücretsiz girebilmiş idim. Bir kaç yerde fark ödemiştik sadece..

Ayrıca Maximum kredi kartını da müze kart olarak kullanabiliyorsunuz.

http://www.muzekart.com/

http://dosim.kulturturizm.gov.tr/TR,51606/bakanligimiza-bagli-muze-ve-orenyerleri-giris-ucretleri.html

tarihinde Rifat Şeker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bu hesapla helikopter tutup yukarıdan gezmek daha ucuza geliyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bende Gidip İyi Bir sövmüştüm,,, Kapıdaki devenin üzerine çıkıp fotoğraf çekmeye bile Deli Para Alıyorlardı ve Turistleri deli sömürüyorlar ,

Sonra Vay efendim Adam çinden gelip görüyor siz daha görmedinizmi yok bilmem ne,,,

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Müze kart ile bir çok yere ücretsiz girebildiğiniz gibi bazılarında fark ödeyerek girebiliyorsunuz. Genelde büyük ören yerlerinde (Kapadokya) bu kartı satın alabileceğiniz noktalar mevcut bir kere 25 TL (ben ödediğimde bu kadar idi) ödedikten sonra para ile girilen her yere ücretsiz girebilmiş idim. Bir kaç yerde fark ödemiştik sadece..

Ayrıca Maximum kredi kartını da müze kart olarak kullanabiliyorsunuz.

http://www.muzekart.com/

http://dosim.kulturturizm.gov.tr/TR,51606/bakanligimiza-bagli-muze-ve-orenyerleri-giris-ucretleri.html

Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı; Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise'de geçerli değildir. Belirtilen üniteler için ücret ödenmesi gerekmektedir.

Saçma değil mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Bu hesapla helikopter tutup yukarıdan gezmek daha ucuza geliyor :)

Birkaç yıl önce misafirim gelmişti dolaşalım dedik efes harabelerinin ücretini duyunca boşverin deyip kapıdan döndük  oardan yaptığım tasarrufla meryem anaya çıktık oradan efesi kuş bakışı gösterdim :) sonra şirinceye gittik oradan ödemişe oradan En hoşumuza giden yere Birgi köyüne geçtik dönüşü salihli üzerinden yaparak Kurşunlu kaplıcalarına uğradık.Birkaç taşı görmek için harjıyacağımız para ile çok daha iyi yerleri görmüş olduk :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı; Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise'de geçerli değildir. Belirtilen üniteler için ücret ödenmesi gerekmektedir.

Saçma değil mi ?

Saçma bana göre de bu fiyatlar belirlenirken ne gibi kıstaslar göze alınarak yapılıyor orasını bilemediğim için çokta bir şey söylemek istemiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Kültür bakanlığı personeli olarak şunu söyliyebilirim.

Bu olay müzelerin ve örenyerleri girişlerinin özelleştirilmesiyle alakalı birazda. Çoğu müze veya örenyeri girişi TURSAB tarafından kontrol ediliyor. Öyleki bizler dahi eğer görev kağıdımız yoksa ücret ödeyerek giriyoruz. Bunu niye bizler para ödüyoruz anlamında sitem için söylemedim yanlış anlaşılmasın. Tabii gezmek için gidiyorsak bizlerde ücreti ödemeliyiz. Müzekartın ilk çıkış amacı müze ve örenyerlerine giren yerli turist sayısını artırmaktı. Hatta bu yüzden yaklaşık 2 sene ücreti değişmedi 20 TL olarak kaldı ama sonrasında arttırılmış. Ardından biz klasik türk insanının yaptığı toleransları engellensin (kaçak geçişler) diye özelleştirme kararı alındı. Ve TURSAB tarafından birçok yerin girişi ücretlendirildi. Yukarda bahsi geçen yerler özellikli yerler olduğu için ayrıca ücretlendirildi. Zira bizler tamam tarihi eserleri gezmeyi istiyoruz ama gezerken korumasını becerebiliyormuyuz şüpheli. Ben bir çok kere şahit oldum kilisede ve ya müzede flaşlı çekim yapmak yasaktır diye yazıyor ancak sadece biz türkler hiç önemsemeden flaşla çekim yapıyoruz.

Bunun mantığı birazda tamam yerli turist gelsin ama eğer böyle özellikli yerlere de herkes gelmesin birazda zannedersem.  Birazdan biraz fazla ticaret ama birazda koruma

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bu olay müzelerin ve örenyerleri girişlerinin özelleştirilmesiyle alakalı birazda. Çoğu müze veya örenyeri girişi TURSAB tarafından kontrol ediliyor. Öyleki bizler dahi eğer görev kağıdımız yoksa ücret ödeyerek giriyoruz. Bunu niye bizler para ödüyoruz anlamında sitem için söylemedim yanlış anlaşılmasın. Tabii gezmek için gidiyorsak bizlerde ücreti ödemeliyiz. Müzekartın ilk çıkış amacı müze ve örenyerlerine giren yerli turist sayısını artırmaktı. Hatta bu yüzden yaklaşık 2 sene ücreti değişmedi 20 TL olarak kaldı ama sonrasında arttırılmış. Ardından biz klasik türk insanının yaptığı toleransları engellensin (kaçak geçişler) diye özelleştirme kararı alındı. Ve TURSAB tarafından birçok yerin girişi ücretlendirildi. Yukarda bahsi geçen yerler özellikli yerler olduğu için ayrıca ücretlendirildi. Zira bizler tamam tarihi eserleri gezmeyi istiyoruz ama gezerken korumasını becerebiliyormuyuz şüpheli. Ben bir çok kere şahit oldum kilisede ve ya müzede flaşlı çekim yapmak yasaktır diye yazıyor ancak sadece biz türkler hiç önemsemeden flaşla çekim yapıyoruz.

Bunun mantığı birazda tamam yerli turist gelsin ama eğer böyle özellikli yerlere de herkes gelmesin birazda zannedersem.  Birazdan biraz fazla ticaret ama birazda koruma

Para alınmasın demedik ki, fahiş alınmasın, insanlar soyulmasın dedik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bunun mantığı birazda tamam yerli turist gelsin ama eğer böyle özellikli yerlere de herkes gelmesin birazda zannedersem. Birazdan biraz fazla ticaret ama birazda koruma

Soyleyecegimi kişisel algilamayin lutfen ama cok yanlış bir politika bakanlığın uygulaması. Tarihi eserler fahiş fiyat uygulamasi ile korunamaz. Personel gorevlendir girişte arama yaptir makina alma iceri. Zaten gariban vatandasin flasi patlayacak bir makinası yok. Fiyat tarifesi de gelmelerine engel . O parayi verebilecek adam ekonomik durumu en az orta duzey. Yani dijital ya da profesyonel makina alma imkani olan ya da sahip kimseler. Entellektüel duzey yüksek gibi gorunsede olmama ihtimali yuksek. Kisaca yanlış politika :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Rakamlar gerçekten çok uçuk. Koruma mantığı ise eğer böyle olmamalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker
(düzenlendi)

Müzekart ile müzekartsız girişlere kıyasla %80 %90 oranında avantajınız olur. Tabi yılda bir defa müze gezilmediği varsayımıyla. Bizde efes girişinde 25 tl yi görünce müzekart aldık 30 Tl ye. En az 20 örenyeri ve müze gezmişizidir 1 yılda. Özellikli yer sayısı bir elin parmağını geçmez tüm Türkiye de. Ama siz sanırım belediye ve muhtarlıkların sorumluluğundaki yerleride gezmişsiniz ve oralar ayrıca paralı old. için hesap kabarmış sanırım. 

Ayrıca efes, topkapı vb. kalbur üstü yerlerin girişlerinin 30 tl olması çok değil. Sıradan tarihi yerler 5-15 tl arası genelde. 

tarihinde Caglayan Celiker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Efes çok popüler olduğundan fiyatı uçuk tutulmuş.

Diğer yerler ucuz ama Efes gibi değil. Efes'in hakkını vererek gezerseniz en az bir güne ihtiyacınız var, diğer yerler 2-3 saattir.

Ucuz bile olsa nerdeyse hiç bir ören yerine özen gösterilmiyor.

Bilgilendirme tabelaları standart değil, yetersiz, anlaşılır değil.

Parkurlar özensiz, otlar basmış.

Siz istemedikçe bir kitapçık verilmiyor, bazı yerlerde o da yok.

Güvenlik sorunundan ötürü dışarıda sergilenmesi gereken çoğu şey sergilenemiyor, sahip çıkamıyoruz.

Akademik çalışmalar çok da desteklenmiyor bunun sonucu ören yerlerine yansıyor.

Gittiğiniz yer hakkında önceden hazırlık yapıp bilgi toplarsanız ödediğiniz ücrete değiyor, haliyle kimsede böyle bir durum söz konusu değil. Turistlerin iyi kötü bir rehberleri var oradan yırtıyorlar. Geçen Selime katedralinde bir Fransız gruba rehber abartısız sadece bir bölümü yarım saat anlattı, tabi bir kelime bile anlamadım ama denk getirirsem İngilizce olanlardan yancılık yapıp yararlanıyorum :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...