İçeriğe Yönlendir

Kil Uygulaması Nasıl & Hangisi Ve Sonrası?

Mert Üçkaleler

Recommended Posts

Mert Üçkaleler

Formumuza özel göksel abinin öncülüğü ile yapılmış bir kampanyamız mevcut yararlanmak isterseniz paylaşayım

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/255856-fordclubtr-%C3%BCyelerine-%C3%B6zel-meguiars-kampanyas%C4%B1/

kil olarakta ben zamanında erdem boyadan almıştım 100gr mı 20~25 tl arası idi 

http://www.sanalpazar.com/Kilclay-Baroto-Boyasi-Temizlik-Hamurusoft100-Gr__isp20166871

uygulamada bir fısfıs şişeye bebek şampuanlarından 4-5 damla döküp çalkalayıp yıkanmış temiz araca uygulayın  kili kullandıkca içeri doğru katlayacaksınız ürünü ortadan 2 yede bölebilirsiniz 1 kil ile 4-5 araç killenebiliyor muş :D anlatılanlar böyle

kil uygulama video

Edit:video eklendi

Hocam kampanyadan haberdarım fakat elimde bir kaç ürün var açıkçası 300 küsür lira vermemem şu dönemde .. Elimdekilerle kendim halletmek öncelikli hedefim..

Teşekkürler..

Konuyu baltalamak istemem ama sayfalar dolusu yazıyı da buraya yapıştıramam, detailturkey e göz atın derim. 100 gr kilin max edeceği 20-25 tl dir, artık yurtiçinde ulaşmak kolaylaştı. 100 gr ile 4 otomobil temizlenir.

Çok teşekkürler .. 

kili bilmem de turtle Wax Beyaz Araçlar İçin Cilanın mavisini kullandım hareler falan gitmedi.

makina ile uygulayacaksanız bilemem tabi ben elle uyguladım.

Muhtemelen elle uygulamak zorundayım bende..

Makinam yok ucuz olanlardan da almak istemiyorum .. Ee güzel bir makinada zaten dışarda yaptıracağım detaylı bakım parası kadar.. Elle devam hocam :)

Öncelikle o ürün çizikleri ve hareleri kapatmaz, maskelerden kastı 1-2 yıkamalık %20 lik bir kapatıcılık.

Aşındırıcı bir ürün kullanmanız gerek.

Kil olarak Bilt Hammer öneririm 50gr bir araç için fazlasıyla yetiyor, orta sertlikte başarılı bir ürün

http://www.sanalpazar.com/Bilt-Hammer-Kil-Mediumbolunmus50-Gram__isp21153541

Hocam ağır çizik yok aracımda sadece silemden kaynaklı harelenmeler mevcut .. Daha aşındırıcı bir ürün boyaya fazladan zarar vermesin diye bunu almıştım aşındırıcı özelliği çok fazla değil diye.. 

Yanlış mı yaptık :)

Yorum bağlantısı
özgür özkan

Hocam kampanyadan haberdarım fakat elimde bir kaç ürün var açıkçası 300 küsür lira vermemem şu dönemde .. Elimdekilerle kendim halletmek öncelikli hedefim..

Teşekkürler..

Çok teşekkürler ..

Muhtemelen elle uygulamak zorundayım bende..

Makinam yok ucuz olanlardan da almak istemiyorum .. Ee güzel bir makinada zaten dışarda yaptıracağım detaylı bakım parası kadar.. Elle devam hocam :)

Hocam ağır çizik yok aracımda sadece silemden kaynaklı harelenmeler mevcut .. Daha aşındırıcı bir ürün boyaya fazladan zarar vermesin diye bunu almıştım aşındırıcı özelliği çok fazla değil diye..

size niye mesaj atamiyorum ben:s
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

örneğin linkteki ilanda bir sıvı da var, bu gliserinli su değildir, ve gerçek sonuç için şart bir malzemdir, defalarca muhtelif denemeleri yaptık, vesile ile, kil, nazikçe bir zımparadır, eline al bastır sür yapılmaz dikkatli olunmalıdır

Kil kullanımında spreyin içine su ve biraz şampuan karıştırıp kullanmayı düşünüyodum..

Demek ki böyle prof. bir yardımcı ile uygulamak daha doğru ..

Teşekkürler Uğur hocam. & Çağlar abi..

Kil için fazla para vermeyin. Erdem Boyada satılan noname mavi kilden alın. Sicak suyun içinde uygulamadan önce 30dk bekletin daha rahat yogurulur. Sonrasinda da spreyde biraz oto sampuani ile uygulayabilirsiniz. Ama sonrasi için çizikler derin mevzu.

Autoglym SRP tavsiye ederim el ile uygulamada. Cizikleri doldurur. Üstüne de fk1000p ya da collinite katı wax atın korumaya alın. Hepsini erdem Boyada bölünmüş olarak daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. 50gr lik kati wax defalarca yeter

Kardeşim elimde bir kaç malzeme var masraf etmek istemiyorum yoksa dedikleri alırdım :(

Yorum bağlantısı

Anladım derdinizi, sizin ilacınız bu :)

http://www.sanalpazar.com/Virtus-473-Ince-Cizik-Ve-Hare-Giderici250-Ml__isp7166742

Birde dediğim kili alırsanız kesinlikle pişman olmazsınız..

Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

http://www.aircraft-spruce.com/catalog/graphics/09-03010.jpg

1- 3m PERFECT-IT rubbing compound 06085

2- 3m PERFECT-IT macHine polish 06064

3- 3m PERFECT-IT ultrafine machine polish 06068

http://cdn.shopify.com/s/files/1/0250/7194/products/POLISH_02_1024x1024.jpg?v=1395688282

Video eklemiştim görünmüyor o yüzden altta tekrar ekledim

tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Kil yerine 3m pasta cila daha mantıklı. Pasta kilen daha yumuşak (sıvı) zımparadır. Kil dediğimiz sert ve ayrıca pisliği üzerine toplayan birşey. Yat sektöründe parlatma için pasta cila uygulanır fakat hiç kil uygulandığını görmedim.

Yorum bağlantısı
özgür özkan

Kil yerine 3m pasta cila daha mantıklı. Pasta kilen daha yumuşak (sıvı) zımparadır. Kil dediğimiz sert ve ayrıca pisliği üzerine toplayan birşey. Yat sektöründe parlatma için pasta cila uygulanır fakat hiç kil uygulandığını görmedim.

sizinde soylediginiz gibi pasta ve cila parlatma da kullanilir kil ise temizleme de kullanilir
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

kil temizler

pasta inceltir, alttaki parlak tabakayı ortaya çıkarır(çizikleri giderip)

cila korumaya alır, parlaklığa katkısı vardır.

birinin yerini diğeri tutmaz.

makine imkanı yoksa elle hiç uğraşmayın, klavyede yazması kolay da kaportada ürünü yedirmek öyle kolay değil. kullandığınız el pedinden baskı tekniğinize ve kullanılan ürüne kadar çok değişken var. bu şartlarda kil+kapatıcılığı yüksek olan bir wax alırdım. ben soft 99 fusso aldım kendime, tavsiye ederim.(elimde collinite 476s double coat ve meguiars m26 waxlar varken) :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

ben ilk iki adımı geçip direk cila attım, uzaktan parlak görünüyor, elini sürünce pürüssüz gibi ama haerler duruyor güneşin altına çıkınca, ayrıca 1 hafta geçmeden eski haline geldi elimi sürünce zımpara gibi :) 

güvene bilsem buradaki boyacıda tanıdık var 80 liraya pasta- cila atarım hoacm getir diyor ama kalıcı hasarlar vermekten korkuyorum :)

Yorum bağlantısı
özgür özkan
(düzenlendi)

ben ilk iki adımı geçip direk cila attım, uzaktan parlak görünüyor, elini sürünce pürüssüz gibi ama haerler duruyor güneşin altına çıkınca, ayrıca 1 hafta geçmeden eski haline geldi elimi sürünce zımpara gibi :) 

güvene bilsem buradaki boyacıda tanıdık var 80 liraya pasta- cila atarım hoacm getir diyor ama kalıcı hasarlar vermekten korkuyorum :)

malesef uygulama öncesi yüzey hazırlıgı bu yüzden önemli. eger cila öncesi yüzey temizlenmiş olsaydı attıgınız cila daha uzun ömürlü olabilirdi tabi bunun kullandıgınız cila ilede ilgisi var. hareler konusunda malesef ya dolgu özellikli ürün kullanarak azaltacaksınız yada polisaj ile pasta yapmanız lazım. güzel bir uygulama için benim size tavsiyem kil uygulayın sonra duruma göre pasta üzerine cila en sonda wax atabilirsiniz. bu sekilde hem boyanız daha uzun süre korunur hem parlaklık artar. 

prüzleri alacak olan = kil

çizikleri alacak yada azaltacak olan =pasta yada dolgulu bir ürün 

parlaklık = cila

koruma için =wax

kabaca böyle diyebilirim:)

tarihinde özgür özkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

cila-wax-koruma aynı şey yanlış anlama olmasın. parlaklığa katkısı var ama esas parlaklık boyanın çiziksiz ve parlatıcı (en hafif) pastalar ile sağlanıyor.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

cila - wax - koruma tam manasıyla aynı şeyler değil.

uygulama komponentleri;

kil yüzeydeki pislikleri temizler

pasta kısmen ağır olan çizikleri alır hafif bir matlık verir (parlaklık polish yapılmazsa direkt olarak pasta ile olmaz)

polish (cila) ince çizikleri alır ve katkısı sayesinde parlaklık verir içeriğinde hafif de olsa wax barındırır parlaklık katması için

wax=balmumu gibi parlak bir malzeme. uygulama üzerine koruyucu katman oluşturur.

hepsi birbirinden farklı şeyler.

Özgür arkadaşımızın paylaşımı doğrudur.

While waxing a car adds a layer of protectant, polishing removes a layer
TR: wax atarsanız aracın boyasının üzerine katman uygulanmış olur. polish yaparsanız yüzeydeki boyanın katmanını almış olursunuz.

http://www.ehow.com/about_5188420_difference-between-car-polish-wax.html

şayet bol çizikli bir araca wax atarsanız aracınız bol çizikli olarak kalır. hiçbirşey değişmez. çizikli yüzey üzerine parlak bir katman uygulanmış olur sadece. ki bu da parlak bir yüzey oluşturmaz.

fakat bol çizikli araca polish yaparsanız parlaklığını nispeten arttırabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

tam manasıyla aynı değil evet ama polish e cila derseniz asıl orda karmaşa olur, bir de her ürünü türkçeleştirmek hata bence çünkü tam karşılığı olmuyor. her marka farklı tabirler kullanıyor ki bazıları ortaktır, örneğin paste wax ı pasta cila sanabilirsiniz ancak birçok markada katı cila anlamına gelir. paste-polish-pasta aynı anlamlarda da kullanılıyor. mesela autogylm super resin polish (srp) diye meşhur bir ürün var. bu ürün çok hafif çizik giderme,dolgu ağırlıklı ve koruma özellikleri sunuyor ancak sadece koruma için üretilmiş bir ürün kadar koruyamıyor. yine örneklerden gideyim

collinite 915 carnauba içeren bir waxtır

finish kare 1000p de doğal carnauba içermez sentetik bir sealanttır ancak bu iki ürün de koruma ürünüdür yani türkçesi basit olarak ciladır, süslü ismiyle boya korumadır.

meguiars nxt wax diye geçer üretici içinde temizleyici ajanlar olduğunu belirtiyor, makine ile uygulandığında çok çok minik çizikleri temizlediği söyleniyor(ben kullanmadım).

yine söylüyorum parlaklığı esas sağlayan pastadır. her aracın durumuna markasına modeline göre ürün seçimleri yapılır(markaların vernik ve boya sertlikleri farklıdır ayrıca kullanım şartları da oldukça önemlidir). kasap pastacıların her gelene meg 105-205 yapmaları taş devrinden biraz sonra türemiş sektörel bir adettir.

boya kötü durumda olan araca standart uygulama olarak kil+ağır pasta+ince pasta+koruma yapılabilir. keyfe göre ekstra ıslaklık/dolgu sağlayan glaze grubundaki ürünler de kullanılabilir. ürünlerin sınırı hayal gücünüz dipsiz bir kuyu, birini bitirmeden yeni bir sürü ürün çıkıyor.

parlaklığın wax ancak %20 si olabilir, tabi 2012 model 20.000 deki az çizikli arabaya kaliteli bir cila yaparsanız "bu cila harika parlatıyor"dersiniz, 2000 model matlaşmış bir araca pasta uygularsanız dediğime canlı şahit olursunuz.

tarihinde K&#246ksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

cila-wax-koruma aynı şey yanlış anlama olmasın

tam manasıyla aynı değil evet

?....??..?

pasta = bir çeşit zımpara (polish'e kıyasla kalın zımpara)

polish = ince zımpara+parlatma = cila

wax = yüzeydeki boyanın yani parlaklığın korunması (yeni nesil bir kelime wax. eskiden yoktu wax diye birşey) yani wax parlatır kimse demedi zaten..... Bkz aşağıdaki yorum:

şayet bol çizikli bir araca wax atarsanız aracınız bol çizikli olarak kalır. hiçbirşey değişmez. çizikli yüzey üzerine parlak bir katman uygulanmış olur sadece. ki bu da parlak bir yüzey oluşturmaz.

Dostum hiç zımpara yaptın mı kirli bir yüzeyde? bi yüzey önce 120P zımpara yapılır sonra 240P sonra 400- sonra 1000 vs şeklinde.

Önce kalın zımpara yapmadan ince zımpara yapılmaz. işte bu işlemler de pasta ve polish ile olur. dolayısıyla pasta denilen aslında zımpara operasyonudur kalın çizikleri alır tek başına parlatma yapamaz...

Sanıyorum kelimlere takılmışsın. ana fikrinden dışarı çıkılmış. temel prensipleri bu şekilde.

Polemiğe girmek istemiyorum. Yazıların açık net olduğuna inanıyorum. başka da yorum yazmaya pek gerek görmüyorum açıkçası..

:yes:

Edit=

A firması pastaya cila demiş. B firması armuta salatalık demiş. diğer firma sütün içine su katmış benzin diye satmış... bunlara takılmayalım.

tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

?....??..?

pasta = bir çeşit zımpara (polish'e kıyasla kalın zımpara)

polish = ince zımpara+parlatma = cila

wax = yüzeydeki boyanın yani parlaklığın korunması (yeni nesil bir kelime wax. eskiden yoktu wax diye birşey) yani wax parlatır kimse demedi zaten..... Bkz aşağıdaki yorum:

Dostum hiç zımpara yaptın mı kirli bir yüzeyde? bi yüzey önce 120P zımpara yapılır sonra 240P sonra 400- sonra 1000 vs şeklinde.

Önce kalın zımpara yapmadan ince zımpara yapılmaz. işte bu işlemler de pasta ve polish ile olur. dolayısıyla pasta denilen aslında zımpara operasyonudur kalın çizikleri alır tek başına parlatma yapamaz...

Sanıyorum kelimlere takılmışsın. ana fikrinden dışarı çıkılmış. temel prensipleri bu şekilde.

Polemiğe girmek istemiyorum. Yazıların açık net olduğuna inanıyorum. başka da yorum yazmaya pek gerek görmüyorum açıkçası..

:yes:

Edit=

A firması pastaya cila demiş. B firması armuta salatalık demiş. diğer firma sütün içine su katmış benzin diye satmış... bunlara takılmayalım.

anlaşılmayacak bişey yok cila-wax-sealant aynı şeydir, farklı olarak belirttiğim şey wax doğal içerikli, sealant  kimyasal içerikli koruma ürünüdür. bütün metni bırakıp aralardan satır çekersen anlamaman normal. sana polish ile bol korumalı günler dilerim.

tarihinde K&#246ksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Yazmayacaktım..... bu iş uzayıp gidecek yoksa.....

Cila tabirinin türkiyedeki kullanım alanı parlatmadır. ben demek ki bunu yanlış biliyorum.

Wax ise (gerçek manada) türkiyede son yıllarda yaygınlaşmış yeni bir terimdir ve sadece parlatma işlemi yapılmış aracın üstüne ekstra katman atılması işlemidir ki, parlatılmış yüzey hem korunsun hem de daha parlak görünsün... bunların nesine itiraz ediyorsun bunlarda ne yanlışlık var???? eğer yanlışlık varsa birisi desin ki ben özür dilerim sorun yok.

Yani 3 maildir aynı şeyi yazıyorum. anlamadığımdan olabilir muhtemelen.  

hmm bi daha okudum da kesinlikle anlamadığımdan. :good1:

salatalık=domates=cila aslında....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pasta: aşındrıcı olan sıvıya denir, polisaj makinesi ile yapılır genelde

cila: 1970 den beri parlatan maddelere denir, teflonlu su da vardı, yağlısı da, dayanım ve uygulamalrı kolay olanı da var zor olanı da

son zamanlarda, koruma yapan sıvılar da çıktı, bunları aslında koruma diye 3. kategoride yazmalı ancak cilaya dahil de edilebilir

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

pasta: aşındrıcı olan sıvıya denir, polisaj makinesi ile yapılır genelde

cila: 1970 den beri parlatan maddelere denir, teflonlu su da vardı, yağlısı da, dayanım ve uygulamalrı kolay olanı da var zor olanı da

son zamanlarda, koruma yapan sıvılar da çıktı, bunları aslında koruma diye 3. kategoride yazmalı ancak cilaya dahil de edilebilir

Bir yönetici sanatsal çalışma yapmıştı aracımda. Bugün o izleri söken neydi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir yönetici sanatsal çalışma yapmıştı aracımda. Bugün o izleri söken neydi ?

zımpara, boşuna mı sana 3 bardak çay içirdik uzak tutmak için......

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Çağlar abi sektöre yeni tanımlar sart, adamlar 1915 de glaze üretip satıyor, biz hala wax mı cila mı diye tartışıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Konuya canlılık gelsin, yabancı maddeler uzak olsun boyamızdan. Dün Eskişehir den arkadaşım geldi akşam iş çıkışı boya lekerini temizleyip koruma yaptım evine uğurladım. Herşey çok hızlı gelişti. Buyrun fotolara

76f8bcd00083fe307891f0f92beb8e3b.jpg

af055e51d9849f80c7ce18d398c84a6d.jpg

Bütün araç bu halde idi camlar dahil

6daa0cea5a5a3404e9918ecf898fffd6.jpg

4dd4b82d2786045a150942ff35674b0b.jpg

Imzami kil ile atıyorum

c77efde73749b187965f7c70cdb36725.jpg

09e1d4eaf92a569c90631149a3dd1a76.jpg

Çeyrek tavandan çıkan kir

8272a48f3ac9596bd60eb9b40fe72325.jpg

Sonrası arkadaşın çekimi

025773d2d6053e6bfbf2b11f01152380.jpg

af117f1fe530418f559caaa57b2e8249.jpg

c8d1b184c1a69e4ba036574158a2fa7b.jpg

71c20f635d37f773d13b5dcaaaa2e4b7.jpg

9daa53647b520092e9f61436be188cea.jpg

d0e2b6c6647c9df9037143103ec9ae22.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Anıl Akgül

Vay boya kendine gelmiş .. 

Motora da el atmışsın kanka bu arada :) 

Ben geLsem bana da kil yaparken motora oradan tavana iç döşemeye oradan da polisaja başlarmısın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...