İçeriğe Yönlendir

Alkol Yasası Tck 179/3 Hakkında

Soner İsrafiloğlu

Recommended Posts

Soner İsrafiloğlu

Iyi akşamlar arkadaşlar,

Bir konuyu merak ediyorum.

Yeni trafik yasasında 179/3 maddede 1.00 promil üzeri olanlarda ayrıca kamu davası açıldığını duydum. Dava için alt sınır 1.00 promildenmi başlıyor yoksa 1.01 promil mi?

Ilgili yeni trafik kanunu:

Sürücü belgesi geri alınma süreleri

1 kez alkollü olarak araç kullananların sürücü belgeleri 6 ay

2 kez alkollü olarak araç kullananların sürücü belgeleri 2 yıl

3 kez alkollü olarak araç kullananların sürücü belgeleri 5 yıl

Trafik görevlilerince alkolmetreye üflemernesi halinde tutanak tanzim edilerek kanunun 48/9 uncu fıkrasına istinaden 2.000 Türk Lirası idari para cezası karar tutanağı düzenlenerek sürücü belgesi 2 yıl süreyle geri alınarak araç trafikten men edilecektir.

1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücüler, haklarında ayrıca TCK nın 179/3 üncü fıkrası hükümlerine göre adli işlem yapılmak üzere mahalli zabıtaya teslim edilecektir.

Hususi otomobil sürücüsü 0,50 promil ve diğer araç sürücülerinin 0,20 promil miktarı üzerinde alkol alarak kazaya sebebiyet verdiklerinin tespiti halinde Kanunun 48/5 maddesine istinaden işlem yapılarak TCK nın 179/3′ e göre de işlem yapılmak üzere mahalli zabıtaya teslim edilecektir.”

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

içmeyin şu mereti ya. sigara da içmeyin. ben içmiyorum promil derdim yok. araçta sigara kokusu da yok. cezanın ağır olması ilgilendirmiyor. 

ama 135 ile dudullu da yeniden ceza yemişim geçen hafta.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Az bile bence. Alkollü kaza yapan yaratık kesnlikle cinayetle yargılanmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

1.00 promil dahildir....Ayrıca alkol konusunda artık 0 tolerans gösteriliyor...7 yaşında bir çocuğun alkollü bir şoför tarafından parçalanmış zavallı vücudunu görüp göz yaşlarımla incelediğim gün yemin etmiştim.Alkollü yakaladığım anda affetmem ....

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Soner İsrafiloğlu

Şahin hocam sorması ayıp meslek ne, cesetçi yazıyor da :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

1.00 promil dahildir....Ayrıca alkol konusunda artık 0 tolerans gösteriliyor...7 yaşında bir çocuğun alkollü bir şoför tarafından parçalanmış zavallı vücudunu görüp göz yaşlarımla incelediğim gün yemin etmiştim.Alkollü yakaladığım anda affetmem ....

Şaban hocam sorması ayıp meslek ne, cesetçi yazıyor da :)

Şaban, söyle mesleğini janim. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Alkol almış olarak araç kullanmayı cinayete teşebbüs olarak görüyorum.

Geç kaldın Abi :)

Benim alıntıyı düzeltene kadar olmaz janim. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Alkol almış olarak araç kullanmayı cinayete teşebbüs olarak görüyorum.

Benim alıntıyı düzeltene kadar olmaz janim. :p

O zaman esprisi kalmaz :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

O zaman esprisi kalmaz :p

E doğru da, geç kalmamışım işte. ;) Şeker şey seni. :) tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömür Özgün Yıldırım

araba kullanacaksan içme , içiyorsan da asla araba kullanma. bu 2 kurala uy trafik yasasının  179/3 maddesini de unut :))) 

Yorum bağlantısı
Alkım Hoşgör

Bünyeden bünyeye gibi bir çok etkene bağlı olarak değişiklilik göstersede ortalama olarak hususide bir, ticari yada hafif ticari gibi diğer taşıtlarda ise bir su bardağı bira içip üzerine min 10 dk beklemeden trafiğe çıkmanın cezası vardır. Alkollü yakalanmış birisi olarak bile cezayı yerinde buluyorum.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kimsenin keyfi başkasının canından, malından önemli olamaz. Daha da artsın cezası, içki zaten pahalı, içecek kadar zengin olan da taksi veya şoför tutsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Keşke diğer cezalar da böyle ağır olsa.

Kırmızıda geçenlerin, hız yapanların, hatalı sollayanların da 1. de 6 ay, 2. de 2 yıl 3. de 5 yıl ehliyetleri alınsa.

2 şer 3 er bin tl lerde cezalarımız olsa.

Herkes kurallara uyar.

"Önemli olan eğitim Özgür kardeş. Sen ne kadar yüksek ceza kesersen kes ........" Bu laf yalan arkadaşlar.

Devlet, tahsil edemediği için %25 peşin ödeme indirimi yapmış. Bu durumda cezalarımız 50-60 tl. Bu ne yaa. Hiç korkmuyorum cezalardan.

2-3 bin tl ceza yeseniz öyle bir eğitilirsiniz ki, çocuğunuz olduğunda kulağına ezandan sonra TCK kanunu ve trafik ceza rehberini okursunuz merak etmeyin :)

Tek ve en etkili yöntem. Eğitim, ahlak, saygı, insanlık, din, hürmet.... Ya bırakın. Ceza yiyeceğimi bilirsem yapmam. Yemeyeceğimi de bilirsem, daha fazla yaparım. İster dinsiz olayım, ister seri katil, ister genel müdür ya da doktor v.s.

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Tek ve en etkili yöntem. Eğitim, ahlak, saygı, insanlık, din, hürmet.... Ya bırakın. Ceza yiyeceğimi bilirsem yapmam. Yemeyeceğimi de bilirsem, daha fazla yaparım. İster dinsiz olayım, ister seri katil, ister genel müdür ya da doktor v.s.

%100 katılıyorum. Hem polislerimiz bunu beceremiyor, hem de halen yasalar yetersiz. Avrupada insanlar kurallara uyuyor, çünkü uymazlarsa ceza yiyeceklerini, hem de kazanın niteliğine göre çok ciddi cezalar alabileceklerini biliyorlar. Yoksa bir Fransız, bir Türk'ten çok da farklı değil kişilik anlamında.

1.00 promil alkol ile trafiğe çıkıp, kaza yapıp, birisinin ölmesine neden olduysanız, uzun yıllar hapishanede kalmalısınız. Ama lütfen samimi olalım. Aşırı hız yapıp ta, kaza sonucu birinin hayatını almanın da bundan hiç bir farkı yoktur. Ya da trafikte zig zaglar çizerek ilerlerken otobüs durağına dalanların da. Yanlışlıkla kırmızı ışıktan geçebilirsiniz, ama yanlışlıkla aşırı hız yapamazsınız. Bu nedenle sadece alkol değil, bu tür kazaya davetiye çıkaran tüm kural ihlallerinin ciddi yaptırımları olmalı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Soner İsrafiloğlu

Alkollü araç kullanmaya bende karşıyım fakat bu konuda insanları samimi bulmuyorum. Alkol dediğin zaman millet atıp tutuyor. Ama kazaların bellimde yüzde 1 i alkol kaynaklı. Büyük çoğunluk aşırı hız ve sürücü hatası. Kimse aşırı hız a 6 ay ceza vermiyor. Emniyet şeridini kullanan Servislere birşey yapan yok. Herkes birde marifetmiş gibi anlatıyor yok şurada şu kadar hız yaptım, makasa girdim fln. Ama alkol olduğunda herkes ölsün, yıllarca hapis yatsın ... Diyor. Bence her konuda samimi yaklaşmak lazım.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Alkollü araç kullanmaya bende karşıyım fakat bu konuda insanları samimi bulmuyorum. Alkol dediğin zaman millet atıp tutuyor. Ama kazaların bellimde yüzde 1 i alkol kaynaklı. Büyük çoğunluk aşırı hız ve sürücü hatası. Kimse aşırı hız a 6 ay ceza vermiyor. Emniyet şeridini kullanan Servislere birşey yapan yok. Herkes birde marifetmiş gibi anlatıyor yok şurada şu kadar hız yaptım, makasa girdim fln. Ama alkol olduğunda herkes ölsün, yıllarca hapis yatsın ... Diyor. Bence her konuda samimi yaklaşmak lazım.

Alkollü araç olmaz ki, alkollü insan olur. :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...