İçeriğe Yönlendir

Debriyaj Balatası Biterse

Mehmet Varankaya

Recommended Posts

Mehmet Varankaya

2012 model 46000 km de ki aracın debriyaj balatası bitmişse veya bitek üzereyse ne gibi belirtiler verir acaba.

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

el frenini sert çekin. araba çalışırken 5 yada 6 ıncı vitese atıp ayağınızı debriyajdan kaldırın. daha sonra sonuçları sizinle birlikte yorumlayalım :D

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

Debriyaj en tepede kavrar, yakıt tüketimi artar, çekiş düşer, debriyaj kaçırır

ford larda yukarda kavrıyor.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

ford larda yukarda kavrıyor.

Biliyorum, bitmeye yakın en tepeye çıkıyor.

En azından benim Mondeo da öyle olmuştu

tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Baskı balata nerde trak, orda bırak mantığı ile değişir genelde :) ancak denildiği gibi eğer gaza bastiginizda devir artıp hiz artmiyor veya normalden daha gec hizlaniyor, devrin boşa cevrildigini hissederseniz kacirmaya başlamıştır

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

3 ay önce aracı servise bakıma götürdüğümde debriyaj setini değiştirmemiz gerekiyor dediler fiyat olarak da 1.200,00 TL  civarı bir şey demişlerdi. Balatalar bitme noktasında demişlerdi. O an maddi olarak sıkışık olduğumdan sonra yaptırırım dedim. Şu an kullanıyorum bir sıkıntı yok. Sadece balata değişmiyor mu yoksa tamamen mi değişmesi gerekiyor debriyaj setinin ?

Yorum bağlantısı

Debriyaj sertleştir,zor basılır.

Devir yükselir araç hızlanması zayıflar.

Debriyaj en üstte kavramaya başlar.

Anlamanın en basit yolundan biri, Park halinde vitesi 3yada 4e alıp normal kalkiş yapın. Araç hoplayip stop ederse, sağlam,normal kalkar ise, zaten kaçırıyor ve değişmesi gereklidir.

3 ay önce aracı servise bakıma götürdüğümde debriyaj setini değiştirmemiz gerekiyor dediler fiyat olarak da 1.200,00 TL civarı bir şey demişlerdi. Balatalar bitme noktasında demişlerdi. O an maddi olarak sıkışık olduğumdan sonra yaptırırım dedim. Şu an kullanıyorum bir sıkıntı yok. Sadece balata değişmiyor mu yoksa tamamen mi değişmesi gerekiyor debriyaj setinin ?

Baskı yada Balata tek alınır sa daha pahalıya gelir,set daha ucuzdur her zaman.

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Debriyaj sertleştir,zor basılır.

Devir yükselir araç hızlanması zayıflar.

Debriyaj en üstte kavramaya başlar.

Anlamanın en basit yolundan biri, Park halinde vitesi 3yada 4e alıp normal kalkiş yapın. Araç hoplayip stop ederse, sağlam,normal kalkar ise, zaten kaçırıyor ve değişmesi gereklidir.

Baskı yada Balata tek alınır sa daha pahalıya gelir,set daha ucuzdur her zaman.

Söylediğiniz yolu bir deneyeyim bakayım nasılmış. Fırsatını bulduğum zaman da değiştiririm inşallah. Teşekkürler cevap için..

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

el frenini sert çekin. araba çalışırken 5 yada 6 ıncı vitese atıp ayağınızı debriyajdan kaldırın. daha sonra sonuçları sizinle birlikte yorumlayalım :D

Bence araçlara bu şekilde testlere gerek yok daha doğrusu işkenceye. 

Baskı balata bitmek üzereyse;

aracın yüksek vitesteki performansı düşer,

daha yukarıda kavrar,

sert kalkış yapamazsınız,

vites geçişleri zorlaşır,

vs vs...

Yorum bağlantısı
Bekir Mızrak

en basit test şekli 1. ve 2. vitesler de sert kalkış yapıldığında motor devri artıyor araç aniden ivmelenmiyor sonradan hızlanıyorsa baskı balata kaçırıyor demektir.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Caner Kayaoğlu

2012 model 46000 km de ki aracın debriyaj balatası bitmişse veya bitek üzereyse ne gibi belirtiler verir acaba.

aynı model aracımın 20000 km de debriyaj balatası bitti :) birdaha ford mu? ASLA.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Muhsin İpek

aynı model aracımın 20000 km de debriyaj balatası bitti :) birdaha ford mu? ASLA.

debriyaj konusunda bildikleriniz DOĞRU anlamına gelmeyeblir.. Debriyaj kullanıma bağlı 1000  BİN km bile biter... 1997 yılından beri  ford kullanıcısıyım    sırasıyla  1997 escord  2002 Focus   2006 C-max    Nasipse yakında yeni c-max alacağım.. 70 binden aşağı yapmadım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...