İçeriğe Yönlendir

Bankada Çalışan Abilerim.yorumlarınızı Istiyorum

Gökhan Çoşkun

Recommended Posts

Gökhan Çoşkun

Hayırlı ramazanlar. ingilizce işletme son sınıf oldum artık. meslekler hakkında tek bir fikrim yok .

Geçenlerde konu açmıştım. Mengerler Mercedes te staj yapıyorum şuanda.Ama gerçekten dışardan görüldüğü gibi değil primler çok düşük ve 5 senelik eleman var sadece.geri kalanlar hep 1-2 senelik ve önümüzdeki ay biri daha ayrılıcak.

C.tesi günleri çalışıyorlar.3 haftada 1 pazar günü nöbetçi var. hafta içleri bazı günler nöbete kalıp 7 ye kadar bekliyorlar.Satış hedefleri tutmayınca tedirginlik vs. bunları gördükçe soğudum bu işten.2-2.500 TL arası aylık gelirleri var tek tek baktım.

Şimdi merak ettiğim yer bankalar . benim okuduğum bölüme ve yabancı dilime göre bankada çalışma yükselme şansım nedir ? Hafta sonları kesin çalışma yok dimi ? çalışanlar önerirmi ? 

Devlet Kpss A kadrosuyla kıdemli memurluk gibi bi seçenekte var ama KPSS A gerçekten zor ve istanbulda kalmak zor.hala Torpil dönüyor mülakatlarda bu bi gerçek.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Zor bir dönem sizin için, inşallah düşündüğünüz şartlarda bir iş bulursunuz. Sektör hakkında maalesef bilgim yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Raşit Köksal

Ben 8 senelik bankaciyim en son çare olarak düşün bankayi.kamu bankasinda calismama ragmen hedef baskisi cok fazla.calisma saatine gelirsek eskiden giris 9 çıkış allaha emanetti.sgk müfettişlerinden allah razi olsun sayelerinde aksam 7 de cikmaya basladik.haftasonu calisma olayi bankasina yoneticisine göre degisir ama cok nadir hafta sonu çalışıyoruz. Bankacılık her geçen gün daha da zorlaşıyor. Umarım yardimci olabilmisimdir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Banka isi zor is. Hedef konusu cok bunaltici. Hedef tabiki iyi birseydir is yerleri icin. Ama sonucunda eline bisey gecmeyen bir hedef! Pek bir anlamsiz geliyor.

Kart veriyorsun,kredi almaya gelene; sigorta,emeklilik satmaya calismak vs gercekten bunaltici. Hatta belli bir zamandan sonra etrafindaki herkese musteri gozuyle bakiyorsunuz. Finans tablolari, faiz oranlari vs oluyor butun sosyal aktivitelerinizin ana konusu. Kredi faizleri dustumu, sukadar para ceksem ayda ne oderim olmustur bankaciyla tanisan ilk kisinin sorusu.

Kobi portfoy yoneticisi subedeki en zevkli istir, diger turlu uzman,mufettis tarzi ust kademeden baslayamiyorsaniz unutun gitsin. Staj yaptiginiz yerden cok daha fazla bir ucret beklentinizde olmasin ayrica.

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Bir şube müdürü bankacı büyüğüm derdi ki; meslek vardır, iş vardır. Biz bankacılar iş sahibiyiz. İş sahibi olmak demek primle çalışmak demek. Primle çalışmak demek performansla çalışmak demek. Performansla çalışmak kısa sürede terfi etmek ama aynı zamanda iş kaygısı da demek. Yani derdi İŞ'ini iyi yaptığın sürece bu sektörde iş kaygısı duymadan çalışırsın, kazanırsın. Meslek sahibi olmak ise, sabit maaşla iş kaygısı olmadan çalışmak, tecrübeni kullanarak sınavla terfi etmek, hırstan ziyade sabırlı olmak derdi.

Bnakacı değilim ama iç içeyim. Yüksek tansiyon, kalp hastalıklarının diğer adı bankacı hastalığı artık. Sigortayı da aynı grupta sayabiliriz. Hedeflerle çalışmaya zihnen hazır olmadan bu İŞ'ler icra edilemez.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben de 7 yıllık bankaciyim, benim genelden farkım genel müdürlükte operasyondayim. Çabuk yükselmek istiyorsan şubede pazarlamaya başlayıp bol satış yapman gerekir ama bu yazıldığı kadar kolay değil. İnsanla uğraşmak en zor işlerden biri bana göre çünkü elinde olmayan nedenlerden dolayı suçlanmak oldukça kolay pazarlamada. Prim ücret operasyonda oldukça dusuktur, yılda 1 prim alırsın en fazla o da max 1 maaş eder(bankadan bankaya fark var tabi). Eskiden saygınlığı varmış şimdi bircok iste olduğu gibi kalmadı tabi. Kısacası operasyon azıcık asım agrisiz basım, pazarlama bol stres bol kazanc(satarsan). Benim yıllık performanslarim hep ilk 3 dedir, 7 yılda 1 grade(ara unvan gibi) 1kez de normal unvan terfisi aldım. Operasyona yeni başlayan tecrübesiz biri ortalama 1300-1700 arası alır. Şube operasyonda aylik veya 3 aylik primler oluyor Ama bizim genel müdürlükte sadece yıllık var. %20 cebinden ödediğin özel saglık sigortan olur.maddi olarak kimseye muhtaç etmez ama pek ileri de götürmez operasyon.

Onur beyin dediği gibi müfettiş vb bir unvanla girersen güzel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Karaca

müfettiş vb bir unvanla girersen güzel.

:D Sözüm meclisten dışarı fakat sevdiğim bir bankacı abimin şöyle bir sözü vardı: Müfettişin parası pul, karısı duldur. Sanırım müfettiş, denetçi niyetinde olmak demek göçebe yaşamaya bir nebze gönüllü olmak gibi bir şey :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

:D Sözüm meclisten dışarı fakat sevdiğim bir bankacı abimin şöyle bir sözü vardı: Müfettişin parası pul, karısı duldur. Sanırım müfettiş, denetçi niyetinde olmak demek göçebe yaşamaya bir nebze gönüllü olmak gibi bir şey :)

O da doğru aslında ben tavsiye ederken ücreti dikkate almıştım. Ailesine düşkün insana zor.

Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

hımm. Şuda bi gerçek bankacı olmak çok kolaylaştıki bayanlar özellikle çok tercih ediyor.Bizim için buda dezavantaj maaşlar düşük iş zor. 

Hele bide insanla uğraşmak gerçekten çok zor dediğiniz gibi,Araba satarken bile bunu görüyorum.para var adam bi arabayı seçemeyior 3 gün test sürüşüne geliyor ve en sonunda bn BMW alıyım en iyisi sevmedim bunu diyip gidiyor.o 3 gün sizin konuştuklarınız anlattıklarınız boşa gidiyor buda sinir bozucu ve insanı çok yıpratıyor.

Bu hedef olayları gerçekten her işte olmaya başladı.performans performans performans.arabalarda aradığımız gibi bizdede arıyorlar :( Bu şartlarda türkiyede işe başlamak ,iş aramak sektör aramak gerçekten çok zor  :(   

Devlet rahat güzel garanti desekte devlete girmek bi o kadar zor. İçim karardı yemin ederim :) 

Ama şuda var zor veya kolay bi yerden başlamak gerekir.

Banka sektörünün bence en büyük + sı  C.tesi günlerinin çok nadir olması. 2-3 haftada 1 olsa bile bence gayet iyi.Birde kime sorsam işini sevmiyor Türkiyede.Devletin müfettişinden tutunda malimüşavire kadar hepsi bi illAllah ediyor işinden.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hangi bankayı düşünüyorsun.

Ben okurken en kötü bankacı olurum diyordum. Oldum :)

Ingilizcen iyi ise banka müfettişligi düşün. Subecilikte üstlerinin insafına kalıyorsun ve para niyetine harcanabiliyorsun

Maaş olarakda yeni başlayan memur dil tazminatı yoksa anca bekar evini gecindirir.

Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

Banka müfettişliğide hemen olucak bişi değil sanırım.  Bu yükselmeler için mecburi herhangi bi şubede çalışmak gerekmiyormu ? yoksa ana merkez binalarında mı çalışmak gerek li ?

Valla hangi banka derken kime sorsam farklı bilgi veriyor.kimi garantiyi kötülüyor kimi yapı krediyi. Ziraatte çalışıp güzelce devletten maaşını alanlardan dahi şikayet duydum.

Aklımda şimdi inş olursa KPSS lisans tan girip bi meslek seçmek var.Devlet bi kaç adım önde diyolar sanırım doğru

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Mufettislerin yeri genel mudurluktur ama onlar surekli sehirdisinda olurlar. Mufettis yardimciligi ile baslarlar, mufettislik sonrasinda sube mudurlugu ve sonrasinda parlak bir gelecek diyebiliriz. Ingilizce sinavlarla ise girdiklerinden maaslarinda hatiri sayilir derecede dil tazminati olur ve ilk ise baslayanlara gore guzel bir maasla calisma hayatin baslarlar. Benim tanidigin ust duzey mudur kademesinde teftis kokenli duayenlerin hepsi analitik bir dusunceye sahiptirler. Ancak en onemli ozellikleri teftisle beraber sube mudurlugu de yaptiklarindan hem satisin ince noktalarini hem de teftis gozuyle yalilacak yanlislari birarada cok guzel degerlendirirler. Mufettis yardimciligi ile ise baslamak en zor baslangiclardandir. Rakipler cok gucludur ve okul anlaminda 1000'de 1'lik dilimlerin mezunlari ragbet eder.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kpss a kadroya girmekten kolay banka müfettişliği. yeterki ingilizcen olsun.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

temettug, prim, cift maas olmasa kus kadar maas alir yeni baslayan bankacilar.

Yorum bağlantısı
Ali Deniz

Banka müfettişliğide hemen olucak bişi değil sanırım.  Bu yükselmeler için mecburi herhangi bi şubede çalışmak gerekmiyormu ? yoksa ana merkez binalarında mı çalışmak gerek li ?

Valla hangi banka derken kime sorsam farklı bilgi veriyor.kimi garantiyi kötülüyor kimi yapı krediyi. Ziraatte çalışıp güzelce devletten maaşını alanlardan dahi şikayet duydum.

Aklımda şimdi inş olursa KPSS lisans tan girip bi meslek seçmek var.Devlet bi kaç adım önde diyolar sanırım doğru

Sırasıyla operasyon, teftiş, pazarlama ve tahsis birimlerinde çalışmış 10 yıllık bir bankacı olarak eğer bankacılığı düşünüyorsan kesinlikle müfettişlik için çabala derim.

Müfettişlik için İngilizce tek başına yeterli değildir. İngilizcesi olanlar sınava davet edilir, sınavdaki başarı sırasına göre adaylar mülakata çağrılır. Mülakat genelde işin en zorlu kısmıdır. Maddi getirisi, hızlı yükselme imkanı ve kişisel gelişimi destekleyici yönleri müfettişliğin olumlu yönleridir. Olumsuz denebilecek tarafı da, yılın hemen hemen yarısını İstanbul dışında geçirirsin. Tabi bu kimine göre iyi kimine göre kötüdür, ben müfettiş olarak çalıştığım 6 yıl boyunca İstanbul dışındaki teftişlerimden çoğunlukla keyif aldım. İstanbul dışına çıktığın dönemlerde günlük harcırah alırsın, ki müfettişlerin kazançlarının yüksek olmasının nedenlerinden biri budur, diğer nedeni de hemen hemen hepsinin yabancı dil tazminatı almasıdır. Benim çalıştığım bankada şu an günlük harcırah rakamı 80 TL civarında. Bankacılık ve müfettişlik hakkında başkaca soruların olursa cevaplamaya çalışırım.

Gelelim sadede. Bence öncelikle kamudaki A grubu kadrolar ve banka müfettişliği için şansını zorlamalısın, bankadaki diğer pozisyonları ve kamudaki diğer kadroları daha sonra değerlendir.

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Bende hem öğrenci hem bankacı olarak bilgimi paylaşayım seninle ayni dertten muzdaribiz nede olsa. Simdi Mercedeste prim düşük demişsin satış sonucu alınıyor primler bankada da aynısı aylık hedeflerin olun sigortasıydi güncel kampanyalardır derken bankalarda hedefi tutturmak için biraz zorlar performans degerlendirme yapılır buna göre primler ayarlanır. Hafta sonuda sube de ise gireceksen tatil yoğun zamanlar belki cumartesi açarlar oda yılda iki elin parmağını geçmez ben genel müdürlük çalışanıyım benim ki ise hafta ici bir gün hafta sonu pazar tatil mesela birde şube için servis sıkıntısı olabilir yakınındaki subelerde boş yer olmayabilir bunları hep değerlendir benim kanaatim görüş kafana yaptıysa gir mutlaka yapacağın meslek sana uymalı yoksa bankada da sıkılabilirsin. Begenmezsen tabi. [emoji1]

Yorum bağlantısı

kpss a kadroya girmekten kolay banka müfettişliği. yeterki ingilizcen olsun.

Teftiş ve uzman yardımcılığı özel sektörde her zaman zordu. Teftiş dairesine girerken okulun da önem taşır. Teftiş dairesine en zor kazanılacak okullardan seçim yapmak isterler. Üstüne okuldaki ingilizcenin üstünde bir seviye ingilizce. Güzel bir mülakat. Kpss ile ilgili bilgim tv'den duyduğum kadar ama Kpss'den A kadrodan kolaysa bu şartlar Kpss sınavına girenler hata ediyorlar. Bir bankada teftiş dairesinde olmak, normal bankacı olmakla çok farklıdır. Memur olmaktan daha garantidir müfettiş ünvanı ile iş hayatında olmak. 

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Benim kayın birader ilk olarak Akbank genel müdürlükte çalışıyordu. Sadece iyi derecede ingilizce biliyor, işletme mezunu. 2 yıl çalıştıktan sonra Hollanda da Finansbank a gitti. Dediği şudur; "Türkiye de çalıştığımın 1/10 i ya çalışıyorum ya çalışmıyorum, o kadar rahatım. Sosyal haklarda cabası". 2 yıl sonrasında oradan da istifa edip ayrıldı. Şimdi Çek cumhuriyeti nde Prag da Exon Mobil şirketinde çalışıyor. Ve hayatından gerçekten çok memnun."Çalışma şartlarım çok iyi." diyor. İstanbul a 2 saat mesafe de bir yer.

Yani anladığım kadarı ile çalışma şartları yurt dışında daha iyi gibi. Madem yabancı dilinize bu kadar güveniyorsunuz, iş tecrübeniz ne kadar bilmiyorum ama şansınızı yurt dışında deneyebilirsiniz diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

yurtdışına çok çıktım.hatta şimdi yine çıkıcam.Almanyada öğrenci değişimine gittim haftanın 4 günü yarım gün açıktı bankalar çom ilginç :) yurtdışı zaten her türlü üstün ama ingilizce için ingiltere vs gitmek gerek.hollanda almanya gibi yerlerin anadillerini bilmiyorum ki sadece ingilizce ile almazlar sanmıyorum :(

Bakın şimdi grupta bile farklı düşünceler çıktı birçok :)

Sanırım ortak karar ,söylenen merkez binalarda çalışmak.şubelere göre daha alternatifleri bol.ingilizcem iyi seviyede ama müfettislik olmadi diyede bu sektörü elemek olmaz

Yorum bağlantısı

Benim kayın birader sadece ingilizce biliyor. Ve Hollanda da 2 yıl çalıştı. Kendi tabiridir; "Hollanda da çöpcülerle bile ingilizce anlaşabiliyorsun." Bence yılmayın, dememekten ne çıkar? Biraz özgüven ile pek çok iş başırılır. Türkiye ile iş yapan bir çok yabancı şirket var. Ve bunlarda Türkçe bilen eleman önem arz ediyor. Bizimkisi her iki yerde de Türkçe ve İngilizce bildiği için tercih edilmişti.

Şimdiden başarılar kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

teşekkür ederim.sadece ingilizcenin bu kadar kapı açtığını hiç düşünmemiştim.üniversite hocama beni staja yerleştiren hocamlada bunu konuşayım.bankaları araştırayım biraz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...