İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2- Çeki Demirini Boyadım

Ensari Tekel

Recommended Posts

Ensari Tekel

Değerli arkadaşlar, aracımda önceki sahibi tarafından takılmış az kullanılmış çeki demiri mevcut. Zamanla üzerindeki boya çıkmış ve hoş olmayan bir görüntü sergiliyordu. Her nekadar çeki demiri kullanmaya niyetim olmasa da görüntüyü düzeltmek istiyordum. Bende elimden geldiğinde aracın ufak tefek aksaklıklarını gidermeye çalıştığımdan buraya el attım. :) Nalburdan aldığım siyah jant boyası baya işe yaradı. Öncelikle aracın çeki demiri olan bölümünü hafifçe zımparaladım, daha sonra sprey boya diğer yerlere zarar vermesin diye oraları kağıtla kapladım. Ve boyamayı gerçekleştirdim. Bana maliyeti 10 tl oldu. :) Az bir parayla güzel bir görüntü elde ettim. İşte bazı fotoğraflar. 

dMMgnan.jpg

RjHYSJj.jpg

ysj0afQ.jpg

JQAJubi.jpg

ny0gSCY.jpg

Yorum bağlantısı
Recep Güney

elinize sağlık soketi de boyamışsınız işlevini engeller mi?

Yorum bağlantısı
Ensari Tekel

elinize sağlık soketi de boyamışsınız işlevini engeller mi?

Açıkcası soketin çalışıp çalışmadığını dahi bilmiyorum, araç içerisinde de herhangi bir bölümde bunla ilgili bir uyarı işareti ya da bir lamba yok. Metal görüntüsü hoş durmadığından boyadım. Umarım çalışıyordur.   

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çok değerli bir parça işlev olarak soketi keşke bantla sarsaydınız. bir de her boyama işlemi öncesi zemin güzel olmalı, astar şart değil ama 800 zımpara ardından tinerle silmmesi, boya işliçiğini 2 misli güzel gösterir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Hocam sökün hiç bir işinize yaramıyorsa hiç hoş durmuyordur diye düşünüyorum.Arkadan uzaktan bir fotoğraf varmı ? :rolleyes:

çok değerli bir parça işlev olarak soketi keşke bantla sarsaydınız. bir de her boyama işlemi öncesi zemin güzel olmalı, astar şart değil ama 800 zımpara ardından tinerle silmmesi, boya işliçiğini 2 misli güzel gösterir

Ne işe yarar bu çok değerli parça abi ?  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Kullanmıyorsanız bence de sökün. Kalacaksa zaten boyamak farz olmuş. Yoksa çok kötü görünecekti. Elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Bu araba benim olsa ilk işim o çeki demirini sökmek olurdu

O gereksiz gördüğünüz parça çok büyük bir avantaj.Umarım ruhsata da işlidir. iki sene önce 2000 tl para harcadım,büyük bir gurur ve keyifle kullanıyorum. Römorkumu takıyorum, bindiriyorum kır atımı üstüne, yazlığa getirip tatilin keyfini çıkarıyorum. Birçok yerde sırf o varmış zannedilsin diye tenekeden yapılmış oyun halkaları taktıklarına tanık oldum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ensari Tekel

Sanırım orjinalinde bir kapak mevcuttu ve zamanla kırıldı. Üstteki mandala bakınca bu anlaşılıyor. Boyamamdaki diğer bir amaç ise herhangi bir su değmesi durumunda paslanma ya da elektrik kaçağı yapma ihtimalini en aza indirmek. İnşallah öyle bir şey olmaz ama kullanacağım zaman soketi çıkarır temizler yenilerim diye düşünüyorum. Ayrıca çeki demiri ruhsata işli, ileriki zamanlarda yurt dışına araçla çıkabilirim bu yüzden estetikten çok işlev daha ağır basıyor.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

güzel olmuş ,eline sağlık.küçük ayrıntılar büyük sonuçlar doğurur ;)

Yorum bağlantısı
Yildirim Karaca

en azından arka tampon her zaman temiz kalır yoksa illaki sürtüyorlar bu şekilde kimse yaklaşamaz kendi zarar görür

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

O parça ucuz. 10-15 liraya alıp kendiniz değiştirebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Serhat Işık

Arkadaşlar nissan juke için arka tarafa römork için çeki demiri yaptırmayı düşünüyoruz.bunun için resmi prosedür nedir acaba?

sadece çeki demiri için i işlem yapacağız yada hem çeki demiri hemde römork için mi işlem yapacağız.

yardımlarınızı bekler hayırlı cumalar dilerim...

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Arkadaşlar nissan juke için arka tarafa römork için çeki demiri yaptırmayı düşünüyoruz.bunun için resmi prosedür nedir acaba?

sadece çeki demiri için i işlem yapacağız yada hem çeki demiri hemde römork için mi işlem yapacağız.

yardımlarınızı bekler hayırlı cumalar dilerim...

Aracınıza uygun çeki demirini bulup taktıracaksınız, montaj faturasını alacaksınız. Bu arada makine mühendisleri odasına kayıtlı bir makine mumühendisine proje yaptıracaksınız. Projenin ardından Tüvtürk muayenesine girip çıkacaksınız, ruhsatı da yenilediniz mi işlem tamamdır.
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

peki abi römork için resmi işlem var mıdır ?yoksa alıp direk kullanabiliyormuyuz..

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Römork ile ilgili mevzuata göre kendi ağırlığı dahil 750 kg' kadar römorklar tescile tabi değil. İyi bir yerde kendiniz de yaptırabilirsiniz. Römorkta ne taşıyacaksınız? Örneğin motosiklet veya atv için ağırlık kurtarır. Tekne içinse bilmiyorum Bir tekne kaç kg gelir.

750 kg a kadar olan iki tekerli yarı römorklarda tescil şartı yoktur. Çeken aracın plakasından bir tane yaptırılır ya da römorkun arkasına resmedilir diyor yönetmelik. Ben trafik tescile dilekçe verip almıştım ezile büzüle ve rica minnet. Oysa yönetmelik bana kendi ellerimle yazma hakkını da veriyordu. Bu memlekette kanuni iş yapmaya kalkınca birileri farklı tavırlara girebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Abicim çok sağ olasın.bu bilgiler bize yeter .

römork de standart eşya taşınacak giyecek yiyecek içecek çadır vs.gezip tozmak şu hayatın keyfini çıkarmak için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...