İçeriğe Yönlendir

Frenlerim Çok Zayıf Çocuğa Çarptım

Hakan Arslaner

Recommended Posts

Hakan Arslaner

Sıcakken daha iyi fren tutar diye biliyorum ama.

Valla bende öyle biliyorum ama sanırım zemin sıcak olunca iyi tutmuyor. Lastik ısınması değil, zeminin sıcaklığı etken galiba. Teknik bilgisi olan arkadaşlar mutlaka bir açıklama yaparlar. Formula araçlarının lastikleri ısınır ısınmaz değiştiriyorlar vardır bir bildikleri.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Valla bende öyle biliyorum ama sanırım zemin sıcak olunca iyi tutmuyor. Lastik ısınması değil, zeminin sıcaklığı etken galiba. Teknik bilgisi olan arkadaşlar mutlaka bir açıklama yaparlar. Formula araçlarının lastikleri ısınır ısınmaz değiştiriyorlar vardır bir bildikleri.

Yanlış bilgi bu Hakan Bey.. 

Formula 1 araçlarında lastik özellikle ısıtılır... Yani ısınınca değiştirilmez.. Pitte bile uzun kalınacaksa lastik soğumasın diye elektrikli battaniye sarılır... 

Lastikler genelde sıcakken daha iyi yol tutar... 

Mesela Goodyear efficient grip, soğukken yol tutmuyor, ama ısınınca zaafiyeti yok.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Kumho Kh17 diye bir model var bilirsiniz.

ADAC testlerinde çok iyi sonuç alınmış, fiyatıda uygun. Tavsiye eder misiniz?

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Serhad İncedere

Öncelikle geçmiş olsun. Yorumları okuyunca birçok yanlışla karşılaştım. 30-40km hızla dahi gitseniz ani frende abs devreye girer. Çoğu kişi ani fren yapmayı bilmiyor. Ani-sert frende fren ve debriyaja aynı anda tüm kuvvet ile basılır. Aracın fren mesafesi ise aracın yarım boyudur. 30bin km yapmış lastik zaten eskimiş lastiktir. Buda fren mesafesini arttırır, tabi disk ve balatalarında farkı önemlidir.

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

lastikler 30 bin yapmış 

Arkadaşlar Merhaba,

Aracımın frenlerinin iyi tutmaması nedeniyle bugün bir bisikletli çocuğa çarptım. Çocuk 5 şeritli yolda en soldan önüme düştü, söylediğine göre direksiyonu kilitlenmiş bisikletinin.

Çok şükür çocukta birşey yok, çünkü hızım 30-40 km ancaydı ve 2 nci vitesteydim. Dizel focusta 2 nci vites zaten kaç km hız yapar ki?

Çocuğu yerden kaldırdık, elini yüzünü yıkadık, ailesine teslim ettim. Çok şükür ucuz atlattık.

Şimdi esas olay şu, aracım 30 km hızda bile ABS devreye giriyor ve kayıyor. Yani araç yere tutunmuyor gibi, lastikler michelin ve yeni. Bazı araçlarda test ettim frene basınca tabiri caizse insanı öne yapıştırıyor. Bizim focuların freninde bu his yok. Ayak gücüyle durucak gibi bir his var. Eski kampanalı tosbağa araçları gibi (kullanan bilir). Bu frenleri güçlendirmenin imkanı yok mu? İnanın aracı satacağım bu yüzden.

Tavsiyeleriniz çok önemli benim için.

lastikler michelin ve yeni demişsiniz, başka bir postta 30 bin km.de 2012 üretimi demişsiniz. 30 bin lastik için az bir km değildir ayrıca 2012 nin ilk haftaları üretimli ise neredeyse 3 yıllık lastik araç üstündekiler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...