İçeriğe Yönlendir

205-45-R16 Vs 185-65-R14

Emre Demir
Çözüme git Gökhan Tongay tarafından,

Recommended Posts

Emre Demir

Sevgili gönül dostları forumdaşlarım .:)

Sizlerin engin bilgilerinize ihtiyacım var.

Araç Ford focus mk1 sedan kullanılan ölçüler

185-65-R-14

Alınmak istenen 205-45-R16.

Bana arasındaki farkları basitçe anlatabilecek var mı?

Bana ne gibi avantaj dezavantaj sağlar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Emre Demir

Arkadaşlar şuan kullanmakta olduğum

Ford Focus mk1 sedan aracımda orijinal lastik ölçüleri olan 185-65-14 var.

Bana iki lastiğin neler kazandıracağını basitçe anlatırmısınız yada en önemlisi neler kaybettireceğini.

Araştırmlarıma göre sürtme balon yapma gibi durumlar vuku buluyormuş.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

artıları yol tutuş görünüm

eksileri büyük bir konfor kaybı yol sesi yakıt (ufak bi fark) 

dar yanak kullanmak kolay değidir benden söylemesi çukurlardan sürekli kaçmanız gerekli zarar görmemesi için 

ben 195 45 r16 kullanıyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

205 taban 45 yanak taktığınızda... bariz yol tutuş artıcak ;) Tedirgin olduğunuz virajlara daha içgüdüsel giriceksiniz... Yakıtı biraz farkettirebilir...

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Gökhan Tongay

Büyük tabanlı lastik takarsanız sürtünme artacağından direksiyon sistemi en zayıf yerinden zorlanmaya başlayabilir.Özellikle durur pozisyonda tam sağ ya da tam sol yapıldığında sisteme normalinden fazla yük binecektir.

Yanılmıyorsam 205 ile 185 arasında 2 cm kadar fark var.Bu size daha iyi bir yol tutuşu sağlarken yakıt tüketimi ve sesi artacaktır.45 yanak olduğu için tümsekler yoldaki yamaları vs hissedeceksiniz.

205 ile 185 arasında muhtemelen oldukça fiyat farkı olabilir.Gördüğüm kadarı ile lastik çapı ve taban genişliği arttıkça fiyat artıyor.Cebinize ekstra yük bindirir.

Durma mesafeniz düşecektir.

Aracınızın sürtünmesi arttığından ister istemez baskı balata sistemine ekstra yük binebilir.Hızlı kalkışlarda lastik yolu kavrayacağından en zayıf halka genelde baskı balata olur ve normalinden erken eskimeye başlar.

Kendi aracımın fabrika çıkışı 165/70/13 iken ben 175/70/13 yaptırdım gayette güzel hale geldi.Amacım 185/65/14 yapmak şu anda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...