İçeriğe Yönlendir

Excelde Sayı Biçimlendirme

Fikret Özsoy
Çözüme git Gökhan Tuna tarafından,

Recommended Posts

Fikret Özsoy

Merhabalar,

Excelde hücrenin içinde bulunan sayıları ilk üç basamaktan sonra (,) ile ayıracak bir formül var mıdır?

Örneğin 12345678 şeklindeki bir sayıyı 123,45678 şekline getirecek.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Bu işlemi yapmak istediğiniz hücreyi seçip sağ tıkladığınızda hücre biçimlendirme sekmesinde sayı ile ilgili bölümde olması lazım. Cepten girdiğim için deneyip yazamıyorum.

Galiba istediğiniz bu Fikret Hocam 2e6ytyjy.jpg

tarihinde Ali Eren tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

İstediğiniz bu değilse, o hücre için formül yazmak gerekebilir, onun tarifini de üstadlar bilir galiba.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Bu işlemi yapmak istediğiniz hücreyi seçip sağ tıkladığınızda hücre biçimlendirme sekmesinde sayı ile ilgili bölümde olması lazım. Cepten girdiğim için deneyip yazamıyorum.

Galiba istediğiniz bu Fikret Hocam

Ali hocam teşekkür ederim ama istediğim finansal şekilde değilde sadece 3 basamaktan sonra virgül ile ayırmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

Resimdeki ondalık basamak sayısını 5 olacak.

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Resimdeki ondalık basamak sayısını 5 olacak.

Murat hocam finansal değere getirirsem binlik ayraçlarla ayırıp sonuna TL ekliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Murat hocam finansal değere getirirsem binlik ayraçlarla ayırıp sonuna TL ekliyor

Finansal değere getirmeden "sayı" olarak biçimlendirmek mümkün olması lazım. Ayrıca sondaki "TL" yazısını resimdeki yerde boşluk vererek atabilirsiniz yanlış hatırlamıyorsam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Deniz
(düzenlendi)

Virgülden sonraki basamaklar gereklimi? Eğer sadece virgülden öncekiler yeterliyse "metni sütunlara dönüştür" kullanılarak yapılabilir. Virgülden sonrakiler de gerekliyse yine "metni sütunlara dönüştür" ile yapılabilir ama biraz uğraştırır.

tarihinde Ali Deniz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Gökhan Tuna
(düzenlendi)

Anladigim kadariyla sadece ilk uc haneden sonra virgul istiyorsunuz; Turkce excel kullandiginizi ve ilgili rakaminizin A1 hucresinde oldugunu varsayarak su formullerden bir tanesini B1 hucresine yazip denemenizi rica ediyorum.

=A1/KUVVET(10; UZUNLUK(A1)-3)

ya da 

=BİRLEŞTİR(SOLDAN(A1;3);",";SAĞDAN(A1; UZUNLUK(A1)-3))

tarihinde Gökhan Tuna tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı

Anladigim kadariyla sadece ilk uc haneden sonra virgul istiyorsunuz; Turkce excel kullandiginizi ve ilgili rakaminizin A1 hucresinde oldugunu varsayarak su formullerden bir tanesini B1 hucresine yazip denemenizi rica ediyorum.

ya da 

+1

Yorum bağlantısı

Hocam ayarları aşağıdaki gibi yaptığınızda sorun çözülecektir. Ondalık basamak sayısını artırabilirsiniz.

Ekran-Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1.jpg

Yorum bağlantısı

Hocam ayarları aşağıdaki gibi yaptığınızda sorun çözülecektir. Ondalık basamak sayısını artırabilirsiniz.

:i-ih: Düz sayıyı yazıp, araya virgül koymazsanız o dediğiniz işlem, virglüen sonra 0 (sıfır) koyar.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

:i-ih: Düz sayıyı yazıp, araya virgül koymazsanız o dediğiniz işlem, virglüen sonra 0 (sıfır) koyar.

Ondalık basamak sayısı değerini sıfır yaparsan koymaz. Deneyebilirsin ;)

tarihinde Burak Tokcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Ozaman virgül değil, nokta koyar. oda hatalı işlem yapılmasına sebep olur.  :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Burak bey o olmaz. Çünkü 4 basamaktada ilk 3 8 basamaktada ilk 3 10 basamaktada ilk 3ten sonra virgül olacak. Yani virgülden sonraki basamak değişiyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

ya da 

Gökhan hocam kesinlikle tam sonuç, teşekkür ederim.  :good1:

Ayrıca ilgisini esirgemeyen diğer arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emin Önal

ya da 

Dağılın beyler :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...