İçeriğe Yönlendir

Mercedes W203 Hafızalı Ayna Pozisyon Problemi Çözümü

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Geçen aynaları temizlemiştim ama sağ aynadaki hafıza pozisyonu problemi devam ediyordu. Sağ tarafın pozisyonunu kaydetmiyor ve bozulduğunda geri kayıtlı pozisyona dönmüyordu.

Bugün azimli sıçan duvarı deler tabiri ile problemin elektronik değil aslında mekanik olduğunu (yani kesik kablo) tespit ettim ve problemi çözdüm.
Problem aynaya giden kablolardan biri aynanın katlandığı kısımda kopmuş.
Sırasıyla yaptıklarım

Öncelikle kapı panelini söküp, kapı kontrol ünitesine ulaştım, ardından aynayı da tamamen söküp dışarı aldım.

80-c320_sagayna1_88bbd394777a10f546e268a

80-c320_sagayna2_88888ed3ad63c610ee7a165

80-c320_sagayna3_91f3f6fba61ff3791c70ac7

Multimetre ile her bir kaboluyo bir soketten diğerine doğru ölçtüm.

80-c320_sagayna5_541b7e278819dc44ef8045d

80-c320_sagayna6_de4707dba74c0ee371c1bc7

80-c320_sagayna4_b97e77e4fb501c8fd222f48

Evet kaçak burada :) Kahverengi kablo ötmedi.

80-c320_sagayna7_2a69d176b7b92882415102e

Kahverengi ve diğer kahverengi-sarı kablo kopmuş durumda.

80-c320_sagayna8_766d49389bbce558b627fd8

Kabloları tamir ettim ve geri topladım
80-c320_sagayna9_ebd70bc5cb99df8a3588254

Artık koltuk hafızası sağ ayna içinde çalışıyor. Geri vitese alınca otomatik aşşağı iniyor ve ileri gidince geri eski pozisyonuna dönüyor.
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hee sanayideki usta taş yesin. Ne güzel beyin gidik ayna gidik diye alcaktı 1500 kayme.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Hee sanayideki usta taş yesin. Ne güzel beyin gidik ayna gidik diye alcaktı 1500 kayme.

Benim ustayla baktık bir şey demedi, ama sanayiye gidip bu hafızaya almıyor desem, Ulen bu kıl ve mercedes'e biniyor, ne kadar desek yaptırır der 1.500 çekerdi herhalde.

Not: Ayna sağa sola ve yukarı aşşağı hareket ettirilebiliyor sadece pozisyon sensörlerinden (potansiyometreler) den bilgi okuyamıyordu.

Yani çokda elzem değildir çoğu kişi için ama ben......

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

Furkan kendini her geçen gün daha ileri bir boyuta taşıyorsun, görmek istediğimiz işler.

tarihinde Ayhan Sırtıkara tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan kendini her geçen gün daha ileri bir boyuta taşıyorsun, görmek istediğimiz işler.

Abi ince detaylar kafama takılıyor yapabildiğim yere kadar uğraşıyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu arada benim sol dış ayna da otomatik kararan tipteymiş, temizleme için söktüğümde tertibatı gördüm merak ettim araştırdım. İç dikiz aynası ile birlikte çalışıyormuş.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

az kaldı abi. bana da aldırtçan bi yıldız.  :bravo:  :bravo:

Al Mustafa al düşünme bile :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Al Mustafa al düşünme bile :)

abi düğün yapıcam seneye. yoksa hiç durmam ki. c230 kompressor. 192 hp ;) makyajlı göğüs. 2005 model ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer
(düzenlendi)

Eline saglık Furkan iyi günlerde kullan...

tarihinde Sertaç Karginer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Can Ergül

Furkan abi hafıza düğmesine bastığında hiç kıpırdamıyor muydu, yoksa sağa sola hareket edip belirli bi pozisyon mu almıyordu ayna?

Bizim arabada da var bi problem ama,hafıza düğmesine basınca ayna bi sağa sola bi aşağıya hareketleniyor, sonra herhangi bi yerde duruyor.. Araba 96 grand cherokee

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan abi hafıza düğmesine bastığında hiç kıpırdamıyor muydu, yoksa sağa sola hareket edip belirli bi pozisyon mu almıyordu ayna?

Bizim arabada da var bi problem ama,hafıza düğmesine basınca ayna bi sağa sola bi aşağıya hareketleniyor, sonra herhangi bi yerde duruyor.. Araba 96 grand cherokee

Hareket ediyordu ama saçma saçma yerde duruyordu, bazende hiç hareket etmiyordu.

El ile hareket kısmında problem yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Aaaa mersoda kablomu koparmış, mındar and tırt bu, tiz satıla, yada bana hibe edile, ben severim bunun gibi eskileri  :spiteful:

Eline sağlık  :good1:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Ergül

Hareket ediyordu ama saçma saçma yerde duruyordu, bazende hiç hareket etmiyordu.

El ile hareket kısmında problem yoktu.

Aynı bizimkinin sorunu da böyle, içini açıp bi bakmak gerek demekki :) teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...