İçeriğe Yönlendir

Rahat Ödeme Mi? Düşük Faiz Mi? Tavsiyeleriniz.

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Arkadaşlar merhaba;

Nasip oldu ve bir ev alma imkanımız doğdu. Banka kredisi kullanacağız ve 8-10 sene kredi ödeyeceğiz. Önümüzde 2 seçenek var. 8 senelik kredi kullanıp biraz sıkışarak ama toplamda düşük faiz ödeyerek ev almak ya da pek sıkışmadan 10 sene boyunca ödeme yapıp yaklaşık 20 bin fazladan faiz ödemek var?

Siz olsanız ne yapardınız?

Yorum bağlantısı

Öncelikle hayırlı olsun :) 8 yılı seçtiğinizde ne kadar sıkışacağınız önemli.20 bin az para değil çünkü.Eğer çok zorlamaz derseniz 8 yıl derim :good1:

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Burada 2 tane yol var iki yolunda sonucu aynı.O para 20bin az olsa da çok olsa da ödenecek.Ben her ay 3500 tl kredi ödüyorum.Bazı aylar zorluk çekiyoruz.Siz bunu hesaplayın.8 yıllık ödeme planınızda zaman zaman sıkışmalar yaşayacak mısınız ? Yaşandığı zaman çözümü nasıl olabilir. Bu durumla karşılaştığınızda baş edemiyorsanız 20bin fazla ödemeyi seçin.Rahat edin bakarsınız zamanı geldiğinde peşin ödeme yaparsınız cezasını ödeyerek.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

aynı durumu biz de yaşamıştık, zorlanacağımızı bilerek 8 seneyi tercih ettik. tabi tercih ederken maaşımıza gelecek zamdan tutun da alacağımız kıyafetin hesabını yaptık. yaklaşık bir sene olacak ve ödeme de şu ana kadar çok zorluk çekmedik. 

Yorum bağlantısı
Tevfik Özdemir

iki sene zorlanırsınız en fazla iki sene sonra maaşınıza gelen zam ve konut kirasına yapacağınız zammı hesapladığınızda rahat dediğiniz fiyatin bile altına düşecektir ödemeleriniz..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ben bu gibi hesaplarda sunu gozonune alirim. Kar edilecek 20.000tl birikim olarak kenarda kalacak mi?Yoksa gerekli gereksiz bir sekilde harcanip gidecek mi? Basitce, yeni ev aldik, yeni eve yeni tv yakisir diyerek 2 yillik tv degistirilirse 10 yilligi tercih edin. 20.000tl ilerde cocugun universite donemi icin yatirim olacaksa 8 yillik secin.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Hayırlı olsun, Allah nasip etsin. Rahat ödemeyi tercih edin diyecektim çünkü uzun vadede neler olacağını bilmek imkansız, başka sorunlar, dertler çıkabilir.  Ama 20 bin tl de az bir para değil. Çok sıkışmayacaksanız düşük faizi seçin . 

Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık ...hayırlı olsun mutlu mesut oturun .... :flowers:

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Yeni eşya sorunumuz yok. Sıfır bir daireye kiralık çıkmıştık. Taşınalı 1 sene oldu ve evden çok memnun kalıp satın almaya niyetlendik. İşleri biraz daha zorlaştırayım 3 ay sonra baba olacağım. Bunu da göz önüne alın lütfen!

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

Hocam uzun vadenin çaresi var erken ödersin ama erken vadenin çaresi yok. Günü gününe ödemek zorundasın.

Benim evim var çok şükür. Ben işyeri için konut-işyeri kredisi çektim. Aylık ödemem 935tl. Bende çekerken banka 7-8 yıl teklif etti ama 10 yıllık çektim. 3-5 sene sonra bakarsın işlerin iyi olur, Allah bir kapıyı kapatır bir diğerini açar olur da eline bir yerden para geçer gider direk kapattırırsın. Araban bozulur, ailenden biri hasta olur, telefonun çalınır, bilgisayarın patlar :) 8 sene ucu ucuna kredi ödemek mi, 10 sene kafan rahat ödemek mi?

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda rahat uyuyun. Ayrıca nasıl öderiz ne yaparız diye düşünmeyin. Ben 16. taksitimi ödemişim, 17. geldi 10 gün sonra. İnanın nasıl ödeniyor anlamıyorum. Kira gibi. Allah ev alana ve evlenene yardım ediyor gerçekten... Hakkınızda hayırlısı olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yeni eşya sorunumuz yok. Sıfır bir daireye kiralık çıkmıştık. Taşınalı 1 sene oldu ve evden çok memnun kalıp satın almaya niyetlendik. İşleri biraz daha zorlaştırayım 3 ay sonra baba olacağım. Bunu da göz önüne alın lütfen!

10 sene iyidir. Çocuk rahatlıkla büyür. Sıkışmazsınız. Zaten 10 senede maaşınız da artacak.

Bu arada, istanbul'da 20bin TL'ye evin kapısını vermezler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

10 sene iyidir. Çocuk rahatlıkla büyür. Sıkışmazsınız. Zaten 10 senede maaşınız da artacak.

Bu arada, istanbul'da 20bin TL'ye evin kapısını vermezler :)

Ev 20bin TL değil hocam zaten. 8 sene ile 10 senelik kredi arasındaki fark 20bin TL. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ev 20bin TL değil hocam zaten. 8 sene ile 10 senelik kredi arasındaki fark 20bin TL. 

20bin TL'ye ev demedim ki zaten :)

20binTL'ye kredi farkı ile alınacak kredi miktarı ile kapıyı vermezler :D

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

20bin TL'ye ev demedim ki zaten :)

20binTL'ye kredi farkı ile alınacak kredi miktarı ile kapıyı vermezler :D

Evet o konuda haklısınız  :) Eşimin ailesi İstanbul'da. Ordaki ev fiyatlarını söylüyorlar da, Mersin'de temiz 3-4 daire parası  :fiuw:  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Bence fazla 20 yi düşünmeyin. Bu dünya zaten geçici yarına ne olacağımız belli değil. 8 sene sıkışarak geçim yapmak kolay değil. Kendinize bişey almak isteseniz para yok pikniğe gidelimmi dur bir bakalım para varmı gibi örnekler çok olacaktır. Boşverin 10 sene yapın çocukta sizde rahat edin..

Yorum bağlantısı

Hangi seçeneği seçerseniz seçin. Ucu ucuna hesap yapıp geri kalan para ile geçiniriz demeyin. Hep bir yerlere hesapta olmayan ödemeler çıkıyor. :) Eviniz hayırlı olsun. Mantıklı bir karar vermişsiniz...

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Ben taşıt kredisi çekerken çabuk bitsin diye 48 ay yerine 36 ay çektim. Sonrasında sıkışıp 2 ayrı kredi daha çektim. Uzun vadenin geri dönüşü var. Erken kapatabilirsiniz ama kısa vadede benim gibi ayrı kredilere faiz odemek zorunda kalabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Fatih Dursun

Ben de 10 sene diyorum, ucu ucuna hesap yapıp, kısa vadeyi seçerseniz, hesaba katılmamış ilk masrafta eksiye girersiniz, kartları ödeyemezsiniz, babanız, dedeniz borç para ister, ufak bir kaza olur, kurbanı var bayramı var vs vs. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yüksek taksit kısa vade, limitlerde bir rakam ise.. 

İlk ekonomik çöküntünüzde patlarsınız... Bunlar ne olabilir; kazalar, afetler, hastalıklar, geçici işsizlikler...  vb.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Şaban Arhan

Konut kredisini 2 kere yapılandırdım, vadeyi kısaltıp ödemeyi artırdım.120 ay diye başladık, sonuçta toplam 80 ayda bitiyor..Bence de 10 yıl diye başlayın, ev alana Allah yardım eder diye kredi faizlerinin tekrar 0,60 lara düşmesini bekleyin..Ben toplam rakam üzerinden epey kar ettim bu yapılandırma işinden..Mevlam devlete millete zeval vermesin..İnşallah düşer tekrar da herkes ev sahibi olur..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...