İçeriğe Yönlendir

9 Numara Gözlük Camı

Batın Kırat

Recommended Posts

Batın Kırat

Öncelikle herkese iyi akşamlar. Bu platformda çok farklı meslek gruplarından üyeler olduğunu bildiğim için bir konu hakkında siz değerli üyelerden yardımlarınıza ihtiyacım var ve bildiklerinizi esirgemeyip benimle paylaşırsanınz çok memnun olurum. Geçtiğimiz günlerde, eşimin 9 numara Hipermetrop göz rahatsızlığı nedeni ile kullanmakta olduğu yıpranmış ve çizilmiş gözlük camı ve çerçevesini değiştirdik. Bütçemize göre Alınabilecek olan en iyi ürünü almak için biraz araştırma yaptık ve gözlükçünün bize söylediğine göre  dünya sıralamasında İlk 3'e giren Hawk marka %55,  9 numara hipermetrop cam ve çerçeve satın aldık. Fakat gözlüğü teslim aldığımızda eski gözlük camları işbir marka % 40 inceltilmiş idi, şimdikiler ise Hawk marka %55 inceltilmiş  olmasına rağmen eskilerine nazaran daha ince ve hafif olamalı iken da daha kalın ve ağır bu sebeple rahatsızlık vermektedir. Gözlüğü teslim aldıktan sonra durumu farkeder etmez gözlükçüyü aradığımda durumu izah ettim ve acaba bir yanlışlık olabilirmi diye sorduğumda " böyle bir şeyin asla mümkün olamayacağını söyledi"  ortada bir yanlışlık var ve ben bu camların %55 mi, yoksa farklı bir oranda inceltilmeye tabi tutulduğunu, Hawk marka diye ödemesini yaptığım camlar olup olmadığını nasıl anlayabilirim? yoksa herşeyi satıcının insafına ve vicdanına mı bırakmalıyım?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Normal de size camların paketini vermiş olması lazım. Başka türlü anlamak pek mümkün değil

9 numara çok ciddi bir rakam lazer ameliyatı düşünmediniz mi ?

Yorum bağlantısı
Batın Kırat
(düzenlendi)

Normal de size camların paketini vermiş olması lazım. Başka türlü anlamak pek mümkün değil

9 numara çok ciddi bir rakam lazer ameliyatı düşünmediniz mi ?

Daha önceleri bu konuyu çok araştırmıştık, Doktorlar bize göz derecelerinin  30 yaşına kadar değişebileceğini  ve 30 yaşında ise numaralarda ilerlemenin duracağını söylemişlerdi. 5-6 yıl önce lazer ameliyatı yapabilen yoktu. bunu dünya göz hastanesi, Kocael'ide Çağın göz hst. ve Gebze'deki Anadolu hast. sorduğumda 9 numaraya lazer ameliyatının daha yapılamadığını söylemişlerdi ama şimdi durum nedir bilmiyorum. Bize o zamanlar Gözün içerisine tanesi 1700 dolar + KDV ve hast. masrafları hariç, özel bir  hastane, göz içerisine lens koyabileceğini söyledi. fakat doktor'da riskli bir ameliyat olduğunu  söyleyince eşim vazgeçti, araştırdığım kadarı ile bu tip ameliyatlarda %100 başarı mümkün değilmiştiayrıca bu ameliyatı olupta memnun kalmayanlarda vardı.

tarihinde Batın Kırat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Lazeri kimse tavsiye etmez.

Başka bir gözlükçü çok kolay anlayabilir inceltme durumunu.

Camlara ne kadar verdiniz? %55 yüksek bir oran çünkü. Fiyattan anlarız hemen.

Yorum bağlantısı
Batın Kırat
(düzenlendi)

Lazeri kimse tavsiye etmez.

Başka bir gözlükçü çok kolay anlayabilir inceltme durumunu.

Camlara ne kadar verdiniz? %55 yüksek bir oran çünkü. Fiyattan anlarız hemen.

500 tl verdim. tabi kurum da 40 tl ödedi. yalnız çerçeve fiyatıda bu miktarın içinde 140 tl. fakat sadece camlar 700 tl nin üzerinde idi firmanın gözlükçü ile yapmış olduğu anşama gereği % 50 indirimi varmıştı ve onu kullandıktan sonraki rakam bu.

tarihinde Batın Kırat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

500 tl verdim. tabi kurum da 40 tl ödedi. yalnız çerçeve fiyatıda bu miktarın içinde 140 tl. fakat sadece camlar 700 tl nin üzerinde idi firmanın gözlükçü ile yapmış olduğu anşama gereği % 50 indirimi varmıştı ve onu kullandıktan sonraki rakam bu.

400TL'ye geçmiş anladığım kadarı ile camlar. %55 için normal sayılabilecek bir rakam. Başka bir gözlükçüye gösterin mutlaka.

Hard-organic mi bi de? Eskisi hard organic te olmayabilir. 9 numara ciddi bir numaradır ve tabir-i caizse şişe dibi cam vermeleri gerekir :)

Eşiniz lens düşünsün derim illa gözlükten kurtulmak isterse ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Ben, şahsen kendim, bizzat lazer tavsiye ederim. 17 yıldan fazla gözlük kullanmış birisi olarak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben, şahsen kendim, bizzat lazer tavsiye ederim. 17 yıldan fazla gözlük kullanmış birisi olarak.

Kendi göz doktorum hala gözlük kullanır, öyle söyleyeyim.

Ekşisözlük'te kendisi için yazılan bir yorum:

https://eksisozluk.com/entry/4967744

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Çeken bilir Allah kolaylık versin. Camlardaki fark çap küçültme yapılmadiğından veya cercevenin sekli degistiyse bundan kaynaklanabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen
(düzenlendi)

Branşı göz değil ama doktor olan eşimin ısrarı ile yaptırdım. Arkadaşlarından da bildiğim 4-5 kişi var lazer yaptıran doktor. Belki bahsettiğiniz doktorun göz ya da sağlık durumu uygun değildir lazer ameliyatı için. Herkes için yapılamıyor diye biliyorum, en azından bazı yöntemler. Tabii ki herkesin kendi kararı sonuçta.

tarihinde Mehmet Emin Taşdelen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ensari Tekel

Bende ilkokul 4 ten beri yani yaklaşık 17- 18 senedir gözlük kullanırım. Numaralar büyük olduğundan lense dahi bulaşmadım. Sormak istediğim soru toplam göz bozukluğu 9 derece mi yoksa sağ 9 sol 9 mu? Fiyat inceltilmiş olsa da fiyat bana yüksek geldi biraz. Kocaeli de gözlükçüme ssk karşılayarak sağ 5 sol 5 miyop 3,5 erde astigmat camları %40 inceltilmiş 150 tl ye falan yaptırıyorum. Tabi ki hipermetropta farklı olabilir belki durum. Ama genel olarak çerçeve, Hawk iyidir hadi fiyatıdır diyelim,camlar biraz fazla geldi bana.camda marka fark etmeyecektir,sadece organik colormatik gibi özellikleri cama özelliğini katar diye düşünüyorum. İnceltme konusunda, eski camınızı da alıp başka bir kaç gözlükçüye daha gidip göstermenizde fayda var, makinaya soktuklarında numara ve inceltilme derecesini bulabiliyorlar diyebiliyorum. Not: Kocaeli de çağın göz hastanesini tavsiye etmem, babam katarak ameliyatı oldu, hastanenin sahibi yapmasına rağmen tam sonuç vermedi ve kanama yaptı, gözde görme kaybına neden oldu. 

Yorum bağlantısı
Batın Kırat

400TL'ye geçmiş anladığım kadarı ile camlar. %55 için normal sayılabilecek bir rakam. Başka bir gözlükçüye gösterin mutlaka.

Hard-organic mi bi de? Eskisi hard organic te olmayabilir. 9 numara ciddi bir numaradır ve tabir-i caizse şişe dibi cam vermeleri gerekir :)

Eşiniz lens düşünsün derim illa gözlükten kurtulmak isterse ;)

Lens'i günlük kullanımlarda ara sıra kullanıyor fakat gözlük artık vücudun bir parçası gibi olduğu için vazgeçmek zor. eee 26 yıldır kullanınca. :)

9 numara hipermetrop'a şuan lazer yapılabiliyor mu?

Çeken bilir Allah kolaylık versin. Camlardaki fark çap küçültme yapılmadiğından veya cercevenin sekli degistiyse bundan kaynaklanabilir.

Evet, çerçevenin şekli değişti ama bu kadar çok fark etmemesi gerekir diye düşünüyorum çünkiyeni çerçeve önceki çerçeve yakın.

Bende ilkokul 4 ten beri yani yaklaşık 17- 18 senedir gözlük kullanırım. Numaralar büyük olduğundan lense dahi bulaşmadım. Sormak istediğim soru toplam göz bozukluğu 9 derece mi yoksa sağ 9 sol 9 mu? Fiyat inceltilmiş olsa da fiyat bana yüksek geldi biraz. Kocaeli de gözlükçüme ssk karşılayarak sağ 5 sol 5 miyop 3,5 erde astigmat camları %40 inceltilmiş 150 tl ye falan yaptırıyorum. Tabi ki hipermetropta farklı olabilir belki durum. Ama genel olarak çerçeve, Hawk iyidir hadi fiyatıdır diyelim,camlar biraz fazla geldi bana.camda marka fark etmeyecektir,sadece organik colormatik gibi özellikleri cama özelliğini katar diye düşünüyorum. İnceltme konusunda, eski camınızı da alıp başka bir kaç gözlükçüye daha gidip göstermenizde fayda var, makinaya soktuklarında numara ve inceltilme derecesini bulabiliyorlar diyebiliyorum. Not: Kocaeli de çağın göz hastanesini tavsiye etmem, babam katarak ameliyatı oldu, hastanenin sahibi yapmasına rağmen tam sonuç vermedi ve kanama yaptı, gözde görme kaybına neden oldu. 

Sağ göz 9 , Sol göz 9 numara hipermetrop. aslında 9,5 tan 9'a düşmüş hali şuan. Ayrıca şunuda belirtmemde fayda ben Hawk marka camları aldım,  yanlış anlaşılmasın. Örneğin Zeiss marka cam dünyanın en iyisidir ve %65 inceltilmiş fiyatı için sadece camlara 3000 tl fiyat istediler. Aynı inceltilmiş özelliğe sahip bir başka marka (Essilor)  Camlar için 1100tl denilmişti. tabin bu ürünlerin herbirinin kendisine has isimler adı altında kaplamaları mevcut yağ'a, buhar'a ve güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan antirefle kaplaması v.b gibi. Gözlükçü, Hawk marka camlar ise dünya sıralamasında ilk 3 'te olduğunu ve fiyatıda hesaplı denilince ona karar vermiştik.

Yorum bağlantısı
Ufuk Kılınçarslan

Kendi göz doktorum hala gözlük kullanır, öyle söyleyeyim.

Ekşisözlük'te kendisi için yazılan bir yorum:

https://eksisozluk.com/entry/4967744

7 yıl önce lazer ameliyatı oldum ve benden sonra çevremdeki tüm gölüklü arkadaşlar ameliyat oldu. Göz tembelliği olan bir arkadaşım dışında sorun yaşayan ve memnun olmayan görmedim.7 yıl geçmesine rağmen herhangi bir numara artışı olmamıştır,hiç gözlük takmamış benim gözüm sağlam diyen çoğu kişinin okuyamadığı yazıyı rahatça okuyabiliyorum.Tabi gözün bu operasyona uygun olması gerekiyor bunun tespitini hemen yapıyorlar.kısaca aklında soru işareti olanlar bence hiç korkmasın 28 yaşında ameliyat oldum 7 yıldır çok rahatım :)
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Şansı yaver gidenler hariç lazerden memnun olan yok. Kornea nakli için sıra bekleyenler mi istersin, ikinci/üçüncü ameliyatını olanlar mı istersin... Ameliyat olayım mı diye araştırırken okumuştum, 3000 gözlüklü göz doktorundan 7 ya da 8'i bu ameliyatı olmuş. Ben tehlikeye atmak istemedim gözlerimi. Başarısızlık şansı küçük de olsa zorunlu bir ameliyat (kalp gibi, mide, kolon gibi) olmadığı için yaptırmamayı uygun gördüm. Bu ameliyatlarda müdahale korneaya yapıldığı için herhangi bir ters durumda tek tedavi kornea nakli. E Türkiye'de insanlar da kornealarını bağışlamak için sıraya girmiyorlar maalesef. Ayrıca kornea inceltildiği için özellikle yaşlılıkta kendini savunması da olumsuz etkilenmiş oluyor. Varsa olumsuz etkileri 8-10 yılda çıkıvermiyor. Doğru doktoru seçmek önemli. Pahalı bir yöntem. Para kazanmak için yapan doktor da var, sizi iyileştirmek için yapan da.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kuzenim oldu bu ameliyati, simdi omur boyu goz damlasi kullanmak zorunda. Sadece 1 kere sansiniz var. Olmaz ise omur boyu pesinizden kovalayacak bu ameliyat.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Mevcut göz bozukluğumu, gözlük ile idame ettirdigim muddetce lazer bana uzak. Ben gozume lens bile takmaktan imtina eden bir kisi oldugum icin ameliyat cok ama cok uzak.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ufuk Kılınçarslan

Şansı yaver gidenler hariç lazerden memnun olan yok. Kornea nakli için sıra bekleyenler mi istersin, ikinci/üçüncü ameliyatını olanlar mı istersin... Ameliyat olayım mı diye araştırırken okumuştum, 3000 gözlüklü göz doktorundan 7 ya da 8'i bu ameliyatı olmuş. Ben tehlikeye atmak istemedim gözlerimi. Başarısızlık şansı küçük de olsa zorunlu bir ameliyat (kalp gibi, mide, kolon gibi) olmadığı için yaptırmamayı uygun gördüm. Bu ameliyatlarda müdahale korneaya yapıldığı için herhangi bir ters durumda tek tedavi kornea nakli. E Türkiye'de insanlar da kornealarını bağışlamak için sıraya girmiyorlar maalesef. Ayrıca kornea inceltildiği için özellikle yaşlılıkta kendini savunması da olumsuz etkilenmiş oluyor. Varsa olumsuz etkileri 8-10 yılda çıkıvermiyor. Doğru doktoru seçmek önemli. Pahalı bir yöntem. Para kazanmak için yapan doktor da var, sizi iyileştirmek için yapan da.

Kuzenim oldu bu ameliyati, simdi omur boyu goz damlasi kullanmak zorunda. Sadece 1 kere sansiniz var. Olmaz ise omur boyu pesinizden kovalayacak bu ameliyat.

Hımm ben şanslı gruptayım o zaman, çevremde bu ameliyatı olan en az 10 arkadaşım var dediğim gibi lazer kaynaklı sıkıntısı olan yok herkes çok memnun,kimseyi yanıltmayayım sağlık işi şakaya gelmez sadece ben çok memnunum keşke daha önce yaptırsaydım diyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Bu arada İstanbul'da sürekli gittiğiniz ve memnun olduğunuz doktoru olan var mı ? Özel bir hastanede muayene oluyorum ama sonradan lensim ve gözlüğümde olması gerektiği kadar net görüntü alamıyorum.. Kısacası memnun değilim :)

Ayni sey bendede var gozlukle kime gittiysem muayenedeki gibi net degil numaralar ney
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hazır gözlük camı ile ilgili konu açılmışken.Çizilmeyen,organik olan hangi marka camı tavsiye edersiniz. En son aldığım camlar çok fazla çiziliyor ve kir tutuyor hiç memnun değilim. 

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hazır gözlük camı ile ilgili konu açılmışken.Çizilmeyen,organik olan hangi marka camı tavsiye edersiniz. En son aldığım camlar çok fazla çiziliyor ve kir tutuyor hiç memnun değilim.

Bizim Carl ile görüştün mü? ;)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bizim Carl ile görüştün mü? ;)

Maddi olarak yaklaştırırsa yanına neden görüşmeyeyim abi :) 

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Maddi olarak yaklaştırırsa yanına neden görüşmeyeyim abi :)

Bunların saçlısı yok maalesef Tahir. :seytan:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bunların saçlısı yok maalesef Tahir. :seytan:

Senelerce kullandığım cam vardı askerde sürünmelerde bile cizilmedi ama markasını hatırlamıyorum ondan bir bulsam saçlısını bulmuş olacağım :D :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Senelerce kullandığım cam vardı askerde sürünmelerde bile cizilmedi ama markasını hatırlamıyorum ondan bir bulsam saçlısını bulmuş olacağım :D :D

Adı üstünde, CAM, şimdikiler cam değil ki, hafif olsun diye, bildiğin mika, diğer adı da organik cammış. Geçen hafta gözlükçüm bir video izletti. Havk marka cama bir kaplama yapıyorlar,  çizilmesini önlüyormuş...Tabi camı göstermedi, çizilme testi yapamadım, ne derece doğru bilemem. :fiuw:

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...