İçeriğe Yönlendir

Elektrik Kesintisi Alarmı

Tayfun Doğan

Recommended Posts

Tayfun Doğan

Arkadaşlar her izine gittiğimde acaba elektrik kesildi de buzdolabının şalteri attı mı diye( her elektrik kesilip gelmesinde şalter atıyor) hayıflanıp dürüyorum.

Komşuda anahtar var ama 2-3 günde bir evi kontrol etse bile 3 günde zaten buzluktaki heerşey erir. 15 gün önce 25 gün evde yoktum ve yine şalter atmış herşey kurtlanmış. Buzdolabı dahil çöpe gitti birton masrafım oldu.

Şöyle elektrik kesiilince alt komşunun duyabileceği kadar 3-5 saat çalacak(cep telefonu zil sesinden biraz daha yüksek sesli) bir alarma ihtiyacım var. Elektrik elektronik işleriyle uğraşanlar mutlaka yapabilir diye düşünüyorum.

Hangi malzemeleri alıp nasıl birleştirmeliyim nereye bağlamalıyım acaba....

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Elektrik kesintisinde sigorta niye atıyor ki? Sigortanın sağlam olduğuna emin miyiz?

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

bence çözüm alarm değil sigorta neden atıyor onun üzerine yoğunlaşmak lazım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

Etraflıca planlanarak yapılması lazım ama pratik olarak şöyle olabilir mesela; artık kullanılmayan bile telefona yeni bir slm kart alınır, telefon sürekli şarjda olacak tabii. Rehbere kendi numaranı hızlı aramaya kaydedeceksin. Bir röleyi adaptöre bağlayacaksın. Kontakları çekili kalacak. Çekmeyen kontaklara hızlı arama tuşundan kablo çekeceksin. Elektrik kesilince röledeki akım kesilecek, kontakları bırakacak, açık kontakları kapanacak ve hızlı aramda kayıtlı olan numarayı arayacak. Sen de bu sayede elektrik gittiğini anlamış olacaksın. Zihni Sinir pirocesi oldu ama benden de başka şey beklenmez tabe. :crazy:

Elektrik kesintisinde sigorta niye atıyor ki? Sigortanın sağlam olduğuna emin miyiz?

bence çözüm alarm değil sigorta neden atıyor onun üzerine yoğunlaşmak lazım

Sigortanın değeri düşüktür. Elektrik geldiğinde ilk yüklenmede yüksek akım çekince dayanamayıp atıyordur. Elektrikçiye göstermek lazım. tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Etraflıca planlanarak yapılması lazım ama pratik olarak şöyle olabilir mesela; artık kullanılmayan bile telefona yeni bir slm kart alınır, telefon sürekli şarjda olacak tabii. Rehbere kendi numaranı hızlı aramaya kaydedeceksin. Bir röleyi adaptöre bağlayacaksın. Kontakları çekili kalacak. Çekmeyen kontaklara hızlı arama tuşundan kablo çekeceksin. Elektrik kesilince röledeki akım kesilecek, kontakları bırakacak, açık kontakları kapanacak ve hızlı aramda kayıtlı olan numarayı arayacak. Sen de bu sayede elektrik gittiğini anlamış olacaksın. Zihni Sinir pirocesi oldu ama benden de başka şey beklenmez tabe. :crazy:

Sigortanın değeri düşüktür. Elektrik geldiğinde ilk yüklenmede yüksek akım çekince dayanamayıp atıyordur. Elektrikçiye göstermek lazım.

bence atan sigorta değil kaçak akım rölesi 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Sigortanın değeri düşüktür. Elektrik geldiğinde ilk yüklenmede yüksek akım çekince dayanamayıp atıyordur. Elektrikçiye göstermek lazım.

Hocam komple dolabın priz tesisatını ve sigortasını değiştirmek daha kolay olurdu :)

bence atan sigorta değil kaçak akım rölesi

Peki kaçak akım niye atıyor ki ?

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Hocam komple dolabın priz tesisatını ve sigortasını değiştirmek daha kolay olurdu :)

Peki kaçak akım niye atıyor ki ?

buzdolabı arızalıdır ama benimkisi senaryo arkadaş gelsin sorunu tam anlamıyla anlatırsa çözüm buluruz 

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

buzdolabı arızalıdır ama benimkisi senaryo arkadaş gelsin sorunu tam anlamıyla anlatırsa çözüm buluruz

Dolap arızalı olsa elektrik varkende atması gerekmezmi ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Elektrik sayacı nasıl bir şey, eski tip mi yeni üç zamanlı olanlardan mı ?

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Abi en güzeli dolaptaki malzemeleri bir yakınına ver o dolabında muhafaza etsin.:)

Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

Ev sıfır... Kaçak akım da buzdolabı sigortası(diğer sigortalar kapalıydı) da aynı anda atıyor. Kendim saatin ordan elektriği kesip açınca atmıyor. Dolap ta 2 yıllık. Arıza olma ihtimali çok düşük...

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Hocam çağır elektrikçi kesin çözüme kavuştur olayı. Kafan rahat etsin.

Geçen ay tatilde istanbulda fırtınaların koptuğu zamanda bizim buz dolabıda elektrik kesintisinden sonra off konumda kalmış buzlukta herşey kurtlanmıştı bütün kışlık birikimimiz gitti.

Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

Binanın tesisatını döşeyen kişi bile kaçak akım rölesini devr.e dışı bırakmayı teklif etti. Küçük çocuğum olduğundan dolayı reddettim. Sonuçta hayatımızı tehlikeye atamam. Kaçak akım rölesini siemens el değiştireyim dedim elektrik mühendisi arkadaş çözüm olmayabilir kesin binanın toprağını bilmem ne yapmıştır dedi. Onun da düzelmesine imkan yokmuş...

Birde az önce farkettiniz bir sorun var. Bir prizi tamir etmek için sadece ona giden şalteri kapattım. Tamir ederken elimi toprak mı nötr mü hatırlamıyorum değdirince kaçak akım rölesi attı.faz kesinlikle değildi. Oysa prizde elektrik yoktu. Şalter kesinlikle kapalıydı. Acaba bu iki sorun aynı kapıya mı çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Sigorta bozuk olabilir yada buatlarda kısadevre olabilir. Sigortaları sıra ile indirip kontrol kalemi ile kontrol edin.

Yorum bağlantısı

Toprak hattında sıkıntı var gibi gözüküyor. Zihni sinir projesi gayet güzel fikir, sağlık ocaklarındaki aşıların konulduğu buzdolaplarında da benzer sistem var.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Toprak hattında sıkıntı var gibi gözüküyor. Zihni sinir projesi gayet güzel fikir, sağlık ocaklarındaki aşıların konulduğu buzdolaplarında da benzer sistem var.

Nihayet beğenen biri çıktı. Sağ ol kardeşim. Sen de bizim bölüktensin anlaşılan. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Ev tipi alarm sistemleri, elektrik kesildiğinde telefonunuzu arayıp haber veriyor diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Elektrik tesisatına baktırmak öncelikli olmalı lakin, isteğe cevap olarak;

220V bir role ve pille çalışan bir zil alınır, 

Role elektriği buzdolabı ile aynı fişe takılır, 

Zilin butonu, rolenin normalde açık ucuna takılır.

Elektrik kesilince, role açılacağından zil çalınır...

220V role bulunmaz ise 12V role de bir adaptör aracılığı ile kullanılabilinir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

Arkadaşlar her izine gittiğimde acaba elektrik kesildi de buzdolabının şalteri attı mı diye( her elektrik kesilip gelmesinde şalter atıyor) hayıflanıp dürüyorum.

Komşuda anahtar var ama 2-3 günde bir evi kontrol etse bile 3 günde zaten buzluktaki heerşey erir. 15 gün önce 25 gün evde yoktum ve yine şalter atmış herşey kurtlanmış. Buzdolabı dahil çöpe gitti birton masrafım oldu.

Şöyle elektrik kesiilince alt komşunun duyabileceği kadar 3-5 saat çalacak(cep telefonu zil sesinden biraz daha yüksek sesli) bir alarma ihtiyacım var. Elektrik elektronik işleriyle uğraşanlar mutlaka yapabilir diye düşünüyorum.

Hangi malzemeleri alıp nasıl birleştirmeliyim nereye bağlamalıyım acaba....

bu linkdeki ilanı bir inceleyin isterseniz. eczanelerde ve sağlık ocaklarında kullananlar var. tam sizlik :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

öncelikle geçmiş olsun aynı sıkıntı kayınpederin evinde de meydana geliyordu. onlarda yazları burada olmadıklarından aynı sıkıntıyı yaşıyorlardı. bizim çözüm yolumuz topraklama hattını yenilemek oldu. binada yapılan topraklama, sıfırlama (toprak hattını çekmeden ya bina üzerinden yada nötür hattına başka bir hat bağlayarak toprak hattı  varmış gibi göstermek) olduğu için sıkıntı vardı. yeni topraklama hattı ve sigorta değişimi ile iş çözüldü. 

sizin düşünceniz ise önerim 

elektrik kesince yanan sarjlı led ışıldaklardan alıp ledlere giden kabloları ufak bir sesli oyuncak devresine bağlamak bence en kısa ve kolay çözüm olacaktır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Elektrik tesisatına baktırmak öncelikli olmalı lakin, isteğe cevap olarak;

220V bir role ve pille çalışan bir zil alınır,

Role elektriği buzdolabı ile aynı fişe takılır,

Zilin butonu, rolenin normalde açık ucuna takılır.

Elektrik kesilince, role açılacağından zil çalınır...

220V role bulunmaz ise 12V role de bir adaptör aracılığı ile kullanılabilinir...

Biz ne dedik? :crazy:

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Biz ne dedik? :crazy:

Sen telefon didin  :p

Masraflı seninki, telefon al, hat al,Lira yükle.... Hele birde tuş takılı kalacak elektrik gelene kadar araya zamanlayıcı devreside lazım ona :D

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sen telefon didin :p

Masraflı seninki, telefon al, hat al,Lira yükle.... Hele birde tuş takılı kalacak elektrik gelene kadar araya zamanlayıcı devreside lazım ona :D

Yapılır, piroplem diil. :p Eski telefon didim; az masraflı. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ev sıfır... Kaçak akım da buzdolabı sigortası(diğer sigortalar kapalıydı) da aynı anda atıyor. Kendim saatin ordan elektriği kesip açınca atmıyor. Dolap ta 2 yıllık. Arıza olma ihtimali çok düşük...

Evin nötr hattında sıkıntı vardır, öncelikle sayacın altından giren kablolara bakın herhangi bir erime, duman isi gibi bir şey görebilecek misiniz bakalım..

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Evin nötr hattında sıkıntı vardır, öncelikle sayacın altından giren kablolara bakın herhangi bir erime, duman isi gibi bir şey görebilecek misiniz bakalım..

Fotokopiciye bak sen. ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...