İçeriğe Yönlendir

İş Kazası Diye Birşey Yoktur!

Ayşegül Çakmak

Recommended Posts

Cavit Doğan

İşçiler kendisini düşünmediği sürecede hep suçlu bulunmaya mahkumdur. 30 sene ekibimde çalışanları uyarmaktan gına geldi. Emekli oldum yeni iş kurdum hala aynı uyarıları yapmaktan, aynı hataları görmekten usandım. Atalarımız "Bir musubet bin nasihate bedeldir" diye bu yüzden söylemiş..

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bilmiyorum belki ben çok kurumsal bir firmada çalışıyorum ama, iş kazalarına inanılmaz derecede önem gösteriliyor. Elin kanasa, karakoldan polis gelip rapor hazırlıyor.. İş kazalarının büyük çoğunluğu dikkatsizlikten kaynaklandığına inanıyorum.. Devlet müfettişleri her 3 ayda bir periyodik olarak makine, vinç, forklift vs güvenlik kontrolünü yapıp, uygun görmesse mühürlüyor.. Buna rağmen bazı iş yeri sahipleri gereken c belgesini almayıp, imalata devam ediyor.. Herşey biz insanlarda bitiyor

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

İşçilerinde biraz kendilerini düşünmediği bir gerçek.

Tamam bu iş yapılacak ama ben o şantiyeye baretsiz girmem, ben o yüksekliğe kemersiz çıkmam diyen işçi de az var.

Bu güvenlik önlemlerini almayan işletmeciler zaten ayrı ama işçilerde en azından biraz kendi canlarını düşünmeleri gerekli diye düşünüyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Bilmiyorum belki ben çok kurumsal bir firmada çalışıyorum ama, 

Kurumsal firma mı ? Resmen devlet len orası.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Benim kendimin inşaat firmam var. Cephe asansöründe çalışanlara emniyet kemeri taktıramıyorum. En son takmazlarsa para cezasını getirdim. Şimdi kafam rahat hepsi emniyet kemerini takıyorlar. Önceden tak dediğimde allahın dediği olur, kısmette varsa o olur derlerdi. Şimdi para cezası olunca takıyorlar. Demekki neymiş para candan daha tatlıymış. Tamam suç herzaman işverende de hiçmi işçininsuçu yok.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Dışarıdan öyle, devlet gibi sosyal imkanları olsa derim ki devlet :) devlet bize bahmiyi :)

Şu Türkiyede, ya topçu, ya popçu olacaksın. Bunlarıda olamıyorsan devlet memuru olacaksın her zaman derim :)

tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Muhtemelen yabancı bir devlettir.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Muhtemelen yabancı bir devlettir.

Mecazi anlamda, kendisi de yabancı zaten..

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

İlteberin hem yabancı hemde devlette çalıştığınıda bu vesile ile öğrenmiş olduk :)

"Biz Türk'üz bize bir şey olmaz" yada "Kaderimizde varsa o olur" demek saflıktan öteye gitmez... 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hasen Kara

İşçilerinde biraz kendilerini düşünmediği bir gerçek.

Tamam bu iş yapılacak ama ben o şantiyeye baretsiz girmem, ben o yüksekliğe kemersiz çıkmam diyen işçi de az var.

Bu güvenlik önlemlerini almayan işletmeciler zaten ayrı ama işçilerde en azından biraz kendi canlarını düşünmeleri gerekli diye düşünüyorum.

Keşke bu söyledikleriniz yapılabilse tabi ama, ülkemizde "işsizlik" o kadar güzel kullanılıyor ki, bunu söyleyen işçiye o an güle güle derler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Keşke bu söyledikleriniz yapılabilse tabi ama, ülkemizde "işsizlik" o kadar güzel kullanılıyor ki, bunu söyleyen işçiye o an güle güle derler.

Imkan olupta kullanmayanlar adina soyledim, sizinde hakli oldugunuz ortada tabiki.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

insan önce kendini düşünmeli. işyerinde birini uyaracaksam, önce evli olup olmadığını soruyorum, evliyse çocuğun varmı diyorum. çocuğum var diyorsa, kendini düşünmüyorsan onları da mı düşünmüyorsun diyorum.  Uyarı olunca güvenlik önlemlerini alıyor, ama ertesi gün aynı tas aynı hamam. yılda 2 gün iş güvenliği eğitimi veriliyor. Adamlar o günü tatil olarak görüyor. zihniyet nasıl değişir bilemiyorum. Para cezası güzel fikir, ama yönetmeliğin neresinde var? Kendi işyerim olsa belki uygulayabilirim. Ancak devlette biraz zor. Çözüm, sürekli hatırlatma, bıkmadan. Çünkü ben onları (çoğu mühendis ve işveren eminim aynı düşünüyordur) ve çocuklarını onlardan daha çok düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Mecazi anlamda, kendisi de yabancı zaten..

Ne demek istediğinizi anladım, ben de yabancı bir şirkettir demek istemiştim.

Yorum bağlantısı
Muhammed İkbal Dübek

İş güvenliği önemli bir o kadarda kapsamlı konudur aslında. Kim suçlu kim masum belirlemesi zordur. O kadar çabalamamıza rağmen: Bizim şantiyede ben gelince baretler kafada, ben gitmeye başladım mı baretler askılıkta. Söz geçmiyor bazı işçilere de. Gidiyoruz en iyi botları, en iyi baretleri, yelekleri temin ediyoruz. İlk gün herkes giyinmiş kuşanmış. İkinci gün herkes apaçi gibi şantiyede iş yapıyor. Baretin kafada olmadığı zaman meydana gelen bir kazada suçlu kimdir acaba. İşçi sorumluluğu çok rahat üzerinden atabilir. Arkadaş kusura bakmayın ama! ilkokulda öğretmen çocukların peşinde bu kadar koşturmuyor. Sektörün içinde olanlar zorluğu anlayacaktır. İşçi ve çalışanlarında suçlu olduğu durumlara çokca vakıf oldum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Daha bugün inşaatta çalışan iki işçiyi izledim..Baretler duvarın üstündeydi kafalarda ise dyo nun promosyon şapkaları vardı.... Fotoğraflarını bile çektim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Bizde inşaatlara gidiyoruz. Güvenlik kıyafetini giyenlerle alay ediyorlar. '' Ooooo bayramlıklar giyilmis ''

Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu
(düzenlendi)

Bir ara motosiklet kullanıyordum. Başımdan gence onca hadise bana şunu öğretti, motorcu karıştığı her kazada (edit: göktaşı düşmediği veya yıldırım çarpmadığı sürece) kusurlu olarak kendini görmelidir. Eğer suçlayacak başkalarını ararsa, haklı ve ölü olur.

tarihinde serdar samancıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Biz millet olarak çok iyi biliriz "birşey olmaz yeaaa" demeyi. Herşeyi en iyi bilir ve yaparız bize bişey olmaz mantığı silinmedikce evet haklısınız iş kazaları hep olacaktır ancak yeterli yaptırımlar olur ve bu sayede iş veren de aynı yaptırımı işçilere zorla uygularsa ölüm kaza minimum seviyeye iner. Staj yaptığım fabrikada bazı kapalı kabinler hariç boş yolda bile saha içi olduğundan baret zorunluydu. Her yerde amirler iş güvenliği uzmanları devamlı geziyor ve gerekli uyarıları yapıp,eskiyen yıpranan güvenlik ekipmanları ile ilgili rapor tutuyordu. Tüm ekipmanlar da oldukça kaliteliydi. Ama bunda etkili olan fabrika yönetiminin duyarlılığı. Bunların hiç birini yapmayan ve yapmadigi için de denetlemeler hiç sıkı değil. Önceki iş yerimden biliyorum. Çağrı merkeziydi hepimizin kulak muayenesi olmamız gerekiyordu ama yapmiyorlardi. Yalandan doktorlara rapor yazdırıp gösterip denetlemeden geçiyorlardi. Bu yüzden oldukça tartışmalar yaşayıp istifa ettik, bununla ilgili çalışma bakanlığına da mail attım.

Yorum bağlantısı

Özel işletmelerde sadece işçiler suçlu bulunmuyor. İşçilerle birlikte, üst yönetim hariç tüm alt yöneticiler, amirler, bağlı memurlar, şefler, vardiya/ ekip sorumluları, ustalar, kalfalar vb de sorumlu oluyor. Ve üst yönetim hariç tümü kazanın şiddetine göre hapis cezası ile bile suçlanıyor..

Aşağıda basit bir konu var..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/251628-i%C5%9F-kazalar%C4%B1-i%C5%9Fveren-ve-y%C3%B6neticiler-i%C3%A7in-%C3%B6nemlidir/

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Arkadaşlar hepsi fasa fiso bence Temelden Köklü bir değişiklikle EĞİTİM Şart. Daha hala sokaklara bakıyorum minicik çocuklar sigara içiyolar,apaçi die tabir ettiğimiz gibi ne olduğu belirsiz şekilde giyinip yoldan geçene sataşıyorlar,ne yaptıkları belli değil okulda zihniyet değiştirmek yerine ezber yaptırıp salıverdikleri için daha çocukluktan başlıyor özentiler,vurdum duymazlıklar,kim uğraşacak die düşünceler Kafa değişmedikçe işçi hakkını bilmedikçe aramadıkça,Özel de sömürür Devlette. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...