İçeriğe Yönlendir

Ekran Kartı Fanı Hk.

Onur Bulut

Recommended Posts

Onur Bulut

Ekran kartımın fanı son zamanlarda sesli çalışmaya başladı.Söktüm yağladım ama fayda etmiyor.Bu fan'dan nereden bulabilirim ? Bilen yardımcı olursa çok sevinirim.

ynl8L9.jpg

66k75E.jpg

zEVvrO.jpg

G1kQoN.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi yüklü fakat manuel seçenek yok %50 de boştayken.

Bulamaz isem mecbur burdan alcam.Sagol abi link icin.

Manuel seçenek var.

Performans kısmında AMD Overdrive'ı seçtiğinizde "graphics overdrive'ı etkinleştir" i seçiyorsunuz, sonrasında aktifleşiyor ;) Bende standart olarak %32'de çalışıyor. Yüklenince karta otomatik olarak artıyor. Ancak manuel kullanımı açarsam fan sürekli sabit kalır.

fbTevwhl.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Fanın arkasındaki bandı söküp pervane ve motor kısmını ayırdınız mı birbirinden?

Ayrıca full hızda çalışan tüm ekran kartı fanları yaklaşık aynı sesi çıkarır, ekran kartın fan devrini otomatik algılıyorsa şu da olabilir; ısı aktarımında bir problem vardır ve cihaz ya aşırı ısınıyordur ya da aşırı ısındığını zannettiği için fanı full hızda çalıştırıyordur. İhtimaller..

Ekran kartı işlemcisi üzerindeki termal macun duruyor mu? söktün taktın fark ettin mi o sırada? Eğer kuruduysa veya sildiysen orayı yeniden termal macun ile ince bir tabaka kaplaman gerekecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Fanın arkasındaki bandı söküp pervane ve motor kısmını ayırdınız mı birbirinden?

Ayrıca full hızda çalışan tüm ekran kartı fanları yaklaşık aynı sesi çıkarır, ekran kartın fan devrini otomatik algılıyorsa şu da olabilir; ısı aktarımında bir problem vardır ve cihaz ya aşırı ısınıyordur ya da aşırı ısındığını zannettiği için fanı full hızda çalıştırıyordur. İhtimaller..

Ekran kartı işlemcisi üzerindeki termal macun duruyor mu? söktün taktın fark ettin mi o sırada? Eğer kuruduysa veya sildiysen orayı yeniden termal macun ile ince bir tabaka kaplaman gerekecektir.

Abi sildim tekrar macunladım.Fanın arkasındaki bandı söküp oraya az birşey makine yagı damlattım.Pervane ve motor kısmı çekince çıkıyor sanırım fakat cesaret edip çıkartmadım.Sorunum zaten fanın kablo deger gibi ses çıkarması.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Fanın arkasındaki bandı çıkarttığın zaman pervanenin orta demirini tutan bir bilezik göreceksin, o bilezik bir tarafından kesik, hafifçe kaldırarak çıkart, fan motorunun içini temizle, eğer ses toz kaynaklıysa bu işlemden sonra azalacaktır. Yok bu da fayda etmediyse manuel ayarlarda ses çıkarıp çıkarmadığına bak, eğer manuel ve düşük devirlerde ses çıkarmıyorsa ekran kartının neden yüksek hızda çalıştığını çözmen gerekir. Bu da benim tahminim ısı aktarım organlarından birindeki problemden dolayı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Manuel seçenek var.

Performans kısmında AMD Overdrive'ı seçtiğinizde "graphics overdrive'ı etkinleştir" i seçiyorsunuz, sonrasında aktifleşiyor ;) Bende standart olarak %32'de çalışıyor. Yüklenince karta otomatik olarak artıyor. Ancak manuel kullanımı açarsam fan sürekli sabit kalır.

Abi dedigini aynı şekil yaptım.Aşırı olan ses bir nebze azaldı.

VyLDyj.jpg

Fanın arkasındaki bandı çıkarttığın zaman pervanenin orta demirini tutan bir bilezik göreceksin, o bilezik bir tarafından kesik, hafifçe kaldırarak çıkart, fan motorunun içini temizle, eğer ses toz kaynaklıysa bu işlemden sonra azalacaktır. Yok bu da fayda etmediyse manuel ayarlarda ses çıkarıp çıkarmadığına bak, eğer manuel ve düşük devirlerde ses çıkarmıyorsa ekran kartının neden yüksek hızda çalıştığını çözmen gerekir. Bu da benim tahminim ısı aktarım organlarından birindeki problemden dolayı..

Abi manuel seçenegi kaldırdım.Resimdeki gibi değerler bir sıkıntı varmı sence ısı aktarımda  :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Bu hızdayken ses varsa evet fanın içi açılacak anlaşıldı :D

Sıcaklık ve fan hızın normal şu değerlere göre..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Her fan acilmaz, aman dikkat. Siz arka kisimdan makine yagini damlatmissiniz, olay tamam. Dilerseniz manuel olarak %30 a kadar dusurup derece takip edin bi bakalim derim. Hala fan devri yuksek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ses anladığım kadarıyla fan ayaklarının birisinin hafifçe soğutucuya yada kendi kablosuna çarpmasından kaynaklı. Fanı sökün ve montajını yapmadan önce altına bir kağıt parçası koyarak sabitleyin. Fan hafif yukarı kalkmış olsun.. sorun büyük ihtimalle hallolacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ses anladığım kadarıyla fan ayaklarının birisinin hafifçe soğutucuya yada kendi kablosuna çarpmasından kaynaklı. Fanı sökün ve montajını yapmadan önce altına bir kağıt parçası koyarak sabitleyin. Fan hafif yukarı kalkmış olsun.. sorun büyük ihtimalle hallolacaktır.

Termal soğuma ne olacak :shok:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Önce kağıt, sonra bilgisayar yanacağı için gerek kalmayacak soğutmaya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Her fan acilmaz, aman dikkat. Siz arka kisimdan makine yagini damlatmissiniz, olay tamam. Dilerseniz manuel olarak %30 a kadar dusurup derece takip edin bi bakalim derim. Hala fan devri yuksek.

Abi atiler sicagı severmiş ne kadar dogru bilmiyorum ama %30 a cekince 50 derecenin altina dusmuyor boşta.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi atiler sicagı severmiş ne kadar dogru bilmiyorum ama %30 a cekince 50 derecenin altina dusmuyor boşta.

Termal macun olarak ne kullandınız? Kaliteli bir ürün müydü? Doğru uygulama yaptığınıza emin misiniz?

50 dereceyi istemeyiz. Sıcağı sever kavramı hiç bir bileşende yoktur. Ne kadar soğuk, o kadar performans sonuçta.

Frekansınız boş kullanımda gayet düşükken derece bu kadar yüksek olmamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Termal macun olarak ne kullandınız? Kaliteli bir ürün müydü? Doğru uygulama yaptığınıza emin misiniz?

50 dereceyi istemeyiz. Sıcağı sever kavramı hiç bir bileşende yoktur. Ne kadar soğuk, o kadar performans sonuçta.

Frekansınız boş kullanımda gayet düşükken derece bu kadar yüksek olmamalı.

Abi termal macun yeni aldım.Şu ürün ;

http://www.vatanbilgisayar.com/powerful-thermal-macun.html

Boşta durum niye böyle anlamıyorum.Ekran kartını degişcem o duruma geldim.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Değişecek bir durum yok.

Uygulamayı doğru yaptığınıza emin misiniz peki?

Eminim abi üzerindeki eski kalan macunu temizleyip guzel bir sekilde uyguladım.İslemcinin macunuda degistim.Bostayken 5-6 derece daha dusuk bir deger yakaladim bu macun ile.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eminim abi üzerindeki eski kalan macunu temizleyip guzel bir sekilde uyguladım.İslemcinin macunuda degistim.Bostayken 5-6 derece daha dusuk bir deger yakaladim bu macun ile.

http://www.guru3d.com/articles-pages/radeon-hd-6790-review,7.html

IDLE durumda iken 37 derecede olması gerekiyormuş kartın. Fanı doğru vidaladığımızdan, soğutucuyu doğru vidaladığımızdan emin miyiz?

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

http://www.guru3d.com/articles-pages/radeon-hd-6790-review,7.html

IDLE durumda iken 37 derecede olması gerekiyormuş kartın. Fanı doğru vidaladığımızdan, soğutucuyu doğru vidaladığımızdan emin miyiz?

Abi eminim.Ama kartın sesinden memnun degilim.Su kartlardan hangisini tavsiye edersin abi hangisi daha sessizdir ?

http://www.vatanbilgisayar.com/r7-265-turboduo-gddr5-2gb-256bit-amd-radeon-dx112-ekran-karti.html

http://www.vatanbilgisayar.com/hd7850-dual-x-oc-gddr5-2gb-256bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti.html

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sapphire'i tek geçerim

.Ancak tekrar tekrar söylüyorum, bu ses için kart değiştirilmez, paraya yazık.

Garantisi yok muydu kartınızın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sani sen termal macunu soğutucu altına mı sürüyorsun yoksa plastik olan fanın altına mı :)

Önce kağıt, sonra bilgisayar yanacağı için gerek kalmayacak soğutmaya.

Sabah sabah güldürdünüz beni Allah da sizi güldürsün :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani sen termal macunu soğutucu altına mı sürüyorsun yoksa plastik olan fanın altına mı :)

Sabah sabah güldürdünüz beni Allah da sizi güldürsün :)

Soğutucu altına tabii ki.

Ancak soğutucuyu fan ancak sıfır oturursa düzgün soğutabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Soğutucu altına tabii ki.

Ancak soğutucuyu fan ancak sıfır oturursa düzgün soğutabilir.

Fan ayakları ile soğuk havayı soğutucuya geçirir. Gövdesi ile değil. Gövdeyi milimetrik yukarı taşımak soğutmaya olumsuz bir etki yaratmaz. Dert pervane bacaklarında mı en azından bu anlaşılır. Sıcaktan hafifçe yamulmuş olabilir bir kaç tanesi. Soğutucuya çarpıyordur. Bu da hem yalpalamaya hem de sese sebep olur. Arkadaş ses geldiğini söylüyor ve yağlama ile düzelmediğini söylüyor. Ola büyük ihtimalle bundan kaynaklı. Kağıt konulunca yanar falan denilmiş böyle birşey mümkün değil..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Sapphire'i tek geçerim

.Ancak tekrar tekrar söylüyorum, bu ses için kart değiştirilmez, paraya yazık.

Garantisi yok muydu kartınızın?

Abi garanti süresi geçti sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...