İçeriğe Yönlendir

Tamirciye Ilk Gidişte Usta Ilgileniyor, Ikinci Üçüncü Gidişte Çıraklar

Hasan Armagan

Recommended Posts

Hasan Armagan

Forumdaki öneriler üzerine bir servise tamirciye gidiyorum. İlk gidişimde servisin sahibi usta arabamla kendi arabası gibi ilgileniyor. Hiç aracın yanından ayrılmıyor tüm işlemleri kendi eliyle yapıyor. Tam işte aradığım servisi buldum diyorum, ikinci üçüncü gidişimde sırasıyla ilgi alaka azalıyor ve en sonunda artık her gidişte araç çırakların elinde oyuncak oluyor. 

Bu artık nasıl olsa garanti müşteri diye mi düşünülüyor acaba?  her gidişimde ustaya sadece sen bakacaksan aracı bırakacağım dersem nasıl olur acaba? Yada bir servise en fazla 3 defa mı gitsem?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yapılan işlemler nedir gidişlerde? Ceraah gbibi de düşünün dikişi pratisyenler yapar. Yetkili serviste dahi çırak vardır yoksa ustalar nasıl yetişecek 10 yıl sonraya. Bu yönden de bakınız

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bizim serviste yeni alınan teknisyenleri hep benim yanıma verirlerdi... Gerçi çanta taşımıyordum güzel oluyordu.. Kolay kolay parçayı sökmem mümkün olduğunca onlara söktürürdüm, şu anda büyük bir firmanın teknik servis şefi olan bile var aralarında ve neredeyse tamamı sektörde devam ediyorlar.. Benim ustanın çırağı turbo hortumunu filtreyi değiştirirken eliyle bastırmak suretiyle yırttı ses çıkarmadım.. Sadece evet elimle bastırdım yırtıldı demesi yeterliydi..   ;)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı

Bizim serviste yeni alınan teknisyenleri hep benim yanıma verirlerdi... Gerçi çanta taşımıyordum güzel oluyordu.. Kolay kolay parçayı sökmem mümkün olduğunca onlara söktürürdüm, şu anda büyük bir firmanın teknik servis şefi olan bile var aralarında ve neredeyse tamamı sektörde devam ediyorlar.. Benim ustanın çırağı turbo hortumunu filtreyi değiştirirken eliyle bastırmak suretiyle yırttı ses çıkarmadım.. Sadece evet elimle bastırdım yırtıldı demesi yeterliydi..   ;)

Ömer usta çırak mı almış?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ömer usta çırak mı almış?

Benim hortumdan sonra başka şeyler de oldu galiba bir daha görmedim... :D

Yorum bağlantısı
Soner Alp

Yozgatta özel servis yok ama başka yerdeki bir tavsiye anlaşılan :)

Yorum bağlantısı
Hasan Armagan

Hasan Bey gittiğiniz usta yozgatta mı ?

Hayır Ankara'da... Yozgat sanayide özel servis yönünden biraz sıkıntılı

Buradan tavsiye alıp mı gittiniz ?

Evet buradan alıp gittim. 

Özel mi? Yetkili mi? 

Özel Servis . Ankara şaşmazdaydı. 

yapılan işlemler nedir gidişlerde? Ceraah gbibi de düşünün dikişi pratisyenler yapar. Yetkili serviste dahi çırak vardır yoksa ustalar nasıl yetişecek 10 yıl sonraya. Bu yönden de bakınız

Servisten gayet memnunum sorun yok aracımda ama insanın içinde bir kuşku kalıyor hep.  

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

Yıllar önce yakın bir akrabamızın aracının yağı-suyu-balataları değiştirmek için tamirciye bırakılmıştı. Öğleden sonra aracı aldı ve ertesi gün yola çıktı. Yola çıktıktan 3 saat sonra haberi geldi aracın içinde ki 5 kişi ölmüş trafik kazasında. Görgü tanıdıklarının söylediğine göre, sağ ön teker kopmuş... Bu nedir? Bijon kesmiş. Hemen tamirciye ulaşıldı, tabii o anın verdiği acı ve öfkeyle baskın gibi oldu. Adamlar itiraf etti, burası çok kabalıktı, çırağa sıktırdık bijonları, kontrol etmeyi unutmuşuz filan... 

Şimdi bu 5 kişinin hayatı, bir çırağın 10 yıl sonra usta olma ihtimalinden daha mı önemsizdi? 

Benim gittiğim tamirci de, çırak bana çay getirir, su getirir, kola getirir, sigara içene sigara alır, anahtar getirir götürür, yerleri süpürür. Benim aracıma müdahale edemez. Benim hayatım o kadar ucuz değil. Çırak dediğin 17-18 yaşına gelince aklı birşeylere ermeye başlayan çocuk olur. 

Mümkünse aracınızı bırakıp gitmeyin. Saat alın. Şu saatte başlasın aracınıza. Başında bekleyin. Müdahale edin. Kimse hayrına yapmıyor işini... Parasıyla yaptırıyorsunuz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu bence çok normal bir durum ancak işin tamamı çırağa bırakılmamalı. Önemli sök tak yada bilgi gereken yerlerde araç başında usta olmalı. Eğer tamamen çırak ilgileniyor aracı teslim ediyorsa öyle servise bende bir daha gitmem.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Bu bence çok normal bir durum ancak işin tamamı çırağa bırakılmamalı. Önemli sök tak yada bilgi gereken yerlerde araç başında usta olmalı. Eğer tamamen çırak ilgileniyor aracı teslim ediyorsa öyle servise bende bir daha gitmem.

+1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arabamı götürdüğüm yetkili serviste benim aracımla sadece usta ilgilenir. Çırak ancak yağ değişimine vs bakar.

Bu ki, can-ı ciğer Osman usta'mızın anlattığı bir anıyı da unutmuyorum.

Kendisi servisteyken bakım işlemleri tamamlanan aracı tam çıkartacaklarken motordan subap sesleri gelmeye başlamış. Aramışlar taramışlar bi süre sebebini bulamamışlar. Sonrasında görmüşler ki, motordaki yağı boşaltmışlar ama doldurmamışlar :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bulunduğum ilçede 3 tane motorsiklet tamircisi var, hepsiylede tanıştık samimi olduk, motorun geri dönüşümü bozuldu, yenisini zorda olsa buldum, götürdüm takın diye bugün git yarın gel oldu, bugün yine gittim, cumartesiye gün verdi, bende kızdım motoru dağıttım, parçayı değiştirdim, paramda cebimde kaldı. :D aynen sizin dediğiniz gibi ilk gittiğimdeki ilgi alaka bir süre sonra azalıyor ama hepsinde değil, Osman ve Fatih bunların dışında ;)

Yorum bağlantısı

Bence burda memnun kaldıgımız ustaların ismini vs veriyoruz memnun kalmadıklarımızında iamini vermekten zarar gelmez düşüncesindeyim.. Sonuçta bizler art niyetli olmadıktan sonra düşüncelerimizi paylaşmalıyız...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bulunduğum ilçede 3 tane motorsiklet tamircisi var, hepsiylede tanıştık samimi olduk, motorun geri dönüşümü bozuldu, yenisini zorda olsa buldum, götürdüm takın diye bugün git yarın gel oldu, bugün yine gittim, cumartesiye gün verdi, bende kızdım motoru dağıttım, parçayı değiştirdim, paramda cebimde kaldı. :D aynen sizin dediğiniz gibi ilk gittiğimdeki ilgi alaka bir süre sonra azalıyor ama hepsinde değil, Osman ve Fatih bunların dışında ;)

Abi ben de aracımı kalfaya teslim ediyorum :)

Ustasından iyi BAKIYOR aracıma :) hatta ustaya diyorum sen karışma elemanın yapsın :) torpilli tarafından :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arabamı götürdüğüm yetkili serviste benim aracımla sadece usta ilgilenir. Çırak ancak yağ değişimine vs bakar.

Bu ki, can-ı ciğer Osman usta'mızın anlattığı bir anıyı da unutmuyorum.

Kendisi servisteyken bakım işlemleri tamamlanan aracı tam çıkartacaklarken motordan subap sesleri gelmeye başlamış. Aramışlar taramışlar bi süre sebebini bulamamışlar. Sonrasında görmüşler ki, motordaki yağı boşaltmışlar ama doldurmamışlar :)

Benim ustam golfe motor yapıyor aracı test edip teslim ediyor. Sahibi LPG taktırıyor. Araç biraz gittikten sonra motor haşat. Sahibi benim ustaya Yükleniyor. Sonra motor sökülüyor içinden vida çıkıyor. LPGci çağrılıyor. Meğer Çırak vida düşürüyor söyleyemiyor. :)

Çıraklar iş yapmadan nasıl usta olacaklar ? Yoksa eskiden padişahlık gibi usta emekli olunca çırak otomatikman usta mı oluyor :)

Sanayide çalışmadığın belli. Çırak direk motor sökmez. :)

Teker söker ( takmaz bile) .....

Bebek emeklemeden önce oturup dengede kalmayı öğrenir. Sonra yerde Dönme hareketi , geri geri sürünme , ileri sürünme, ....

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

çocukların sanayide eğitimi bence asıl hatalı olan. Liseyi bitirir. MYO okur. Sonra firma kursuna gider servis olur. Bu işin yolu budur.

Doktorlar evet pratisyen asistana yaptırıyorlar ama pratisyenler de "doktor" sonuçta kazık kadar adamlar. Kaldı ki orda da sorun oluyor. Bu yaz babam ölüyordu basit bir anjiyoda kanamayı "çıraklar" durduramadı diye kan kaybından ölecekti. Sonra iyi fırça yediler gözlemledim. Babaya da 3 ünite kan vererek geri getirdiler.

Aracıma çırak müdahale ediyorsa o servise ben şahsen gitmemeye çalışırım. Çırak olan yer zaten biraz sakat. O çocukları okumaya ihtiyacı var.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Abi ben de aracımı kalfaya teslim ediyorum :)

Ustasından iyi BAKIYOR aracıma :) hatta ustaya diyorum sen karışma elemanın yapsın :) torpilli tarafından :)

Evet kalfalar dediginiz gibi daha cok ilgilenebiliyor, daha torpilli davranabiliyor. Bunun altinda yatan neden de kalfalik artik ustaliga yaklasmak demek. Usta olunca kendi dukkanini acacak. Giderken bazi musterileri de kendi dukkanina goturemezse asla tutunamaz. 3 5 kisi onu ovecek ki kapisina gunde gunde daha cok araba gelsin. Bu bakimdan evet torpilli oluyor. Ama kalfa baska cirak baska.

Yine de ben sunu gecte olsa anladim ve inkanim olursa en kisa zamanda ya sifir yada dusuk km li daha sanayi yuzu gormemis bir araba alip yetkili servisten cikmamak en mantiklisi sanirim. İlk anda ucuz oluyor diye sanayiye gidiyoruz ama ilerde en olmayacak yerlerden de arizalar cikiyor daha pahaliya patliyor. Hangi vidayi nerden soktugunu bilemeyip yerine akilli vida atanlar o vidanin arkasinda bir hortum mu var kablo mu var dusunmuyorlar. Sonra o akilli vida ya hortum deliyor ya kabloya degip kisa devre yapiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Arabama usta bakar, ben yanından ayrılmam, çırak basit işlere bakar, eğitim tabiki şart ama ufak şeyleride yapmalılarki alışsınlar, tabii bu esnada başında ben varım :) en ufak hatada direk bırak derim, tork anahtarı yoksa zaten o servisin işi daha başlamadan bitmiştir, acaip gıcık olurum buna, itiraz olduğu an aracı sökülmüş aracı o toplamazsa kendim dahi (motor dahil) toplar yada çekiciyle direk başka yere götürüm.  :)

Zaman ve yerim olsa zaten hiç servisle işim olmaz ya neyse  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...