İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Sigorta Şemaları

Gürçay Hüseyin

Recommended Posts

Murat Yenigül

An itibariyle olayı çözmüş ve yeni bir şey öğrenmiş oldum (yaş 36 oldu ama neyse:) far anahtarını söktüm tüm lehimleri yeniledim dimmer potu ve girişteki kondansatör ü yeniledim yine olmadı. voltmetre ile arka soketi çıkardım devamlılık kontrolü yaptım yine yok.ilk şüphelendiğim şey yani kısa devre buldum hemde vites ışıklarına bağlantı yapılmış fazla ışık takılsın diye artı ve eksi birbirine değiyormuş söktüm attım.tek kazancım bilgileri tazelemek oldu ama yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.. 

Bu tecrübe yide paylaşmak istedim başına bir arkadaş ımızın gelirse mutlaka baksın!

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Abdulkadir Civaş

Bu başlık çok faydalınolmuş. Benim de bir sorunum var çözemediğim.

sağa ve sola sinyal verdiğimde sinyal çalışıyor ama normalde çıkması gereken tık-tık sesleri çıkmıyor. Bu sesi çıkaran nedir bilmiyorum ama aracıj eski sahibi daha önce çıktığını söyledi. Bu hangi sigortaya bağlıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu başlık çok faydalınolmuş. Benim de bir sorunum var çözemediğim.

sağa ve sola sinyal verdiğimde sinyal çalışıyor ama normalde çıkması gereken tık-tık sesleri çıkmıyor. Bu sesi çıkaran nedir bilmiyorum ama aracıj eski sahibi daha önce çıktığını söyledi. Bu hangi sigortaya bağlıdır?

Sigortaya bağlı değildir bence.
Bi yerlerde minik bir buzzer vardır. Ben görmedim hiç.
Yorum bağlantısı
Abdulkadir Civaş
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sende görmediysen böyle devam edeceğiz demektir. 😁

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

O ses sinyal rölesinden gelmiyor muydu?

17 saat önce, Abdulkadir Civaş yazdı:

Sende görmediysen böyle devam edeceğiz demektir. 😁

Yorum bağlantısı
Ali Tolga Aksoy

Çalışır buzzer lı araç ta dinleyerek yerini tespit etmek akıllıca olur
Yorum bağlantısı
Abdulkadir Civaş

Şimdi bir forumda  okudum. Yabancı menşeili. Çok fonksiyonlu bir switch varmış. Onun içinde de buzzer varmış. O değişince problem ortadan kalkmış. Adam ebayden almış switchi.

laptopa bağlayıp baktığında da B1875 hatası veriyormuş. 

Biri de vites kolu switchinde bulunur eğer bir sinyal lambası bozuksa iki kat hızlı yanar demiş. 

Başka biri sinyal koluna benzer bir şey demiş. Onun içinde bulunur buzzer wd40 sıkın çalışır demiş.

Sinyal kolu 500-1000 tl arası satılıyor. Bu araçtan bir tane daha alıp düzgün bir araç yapmak daha mantıklı gibi duruyor. 😬

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kemal Mert

Arkadaşlar. Geçen dikkat ettim. Motor stop halinde ve Farlar parklar vs.açıkken sürücü kapısını açtığınızda dan dan dan dan diye öten ikaz bende çalmıyor. Bunun sigortasi hangisidir. Bi baksam diyorum.
Birde sürücü kapısını açtığımda iç tavan lambası da yanmiyor. Diğer kapıları açınca yaniyor ama sürücü kapısı açıldığında lamba yanmiyor. Kapı swicinde mi sorun var acaba?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert
Dimmer anahtarı bozulunca yapar bunu.. Ayarı değiştirin.. Biraz kısın veya biraz açın ışığın şiddetini.. Deneyin.. 
Abi ışık derken kadran ışığının şiddeti ayarlanabiliyor mu yanlış mı anladım yoksa? Benimki baya karanlik ta[emoji18][emoji18]
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
1 saat önce, Kemal Mert yazdı:

Arkadaşlar. Geçen dikkat ettim. Motor stop halinde ve Farlar parklar vs.açıkken sürücü kapısını açtığınızda dan dan dan dan diye öten ikaz bende çalmıyor. Bunun sigortasi hangisidir. Bi baksam diyorum.
Birde sürücü kapısını açtığımda iç tavan lambası da yanmiyor. Diğer kapıları açınca yaniyor ama sürücü kapısı açıldığında lamba yanmiyor. Kapı swicinde mi sorun var acaba?

Bence kapı swicinizde bir sorun var gibi duruyor.

Ayrıca kadran ışık şiddeti ayarlanabiliyor. Ama 2001 lerde olmayabilir bilemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Ayrıca kadran ışık şiddeti ayarlanabiliyor. Ama 2001 lerde olmayabilir bilemiyorum.
Swiche bi bakayim acabilirsem ilaç sikayim wd40. Işık siddeti nerden ayarlanıyor peki?
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 saat önce, Kemal Mert yazdı:
2 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Swiche bi bakayim acabilirsem ilaç sikayim wd40. Işık siddeti nerden ayarlanıyor peki?

Far düğmesinin yanında ayar tekerleği olması lazım. 

Yorum bağlantısı
Kemal Mert
Far düğmesinin yanında ayar tekerleği olması lazım. 
Bende yok. Teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Dimmer anahtarı bozulunca yapar bunu.. Ayarı değiştirin.. Biraz kısın veya biraz açın ışığın şiddetini.. Deneyin.. 
Benim gösterge ışıkları sönük yanıyor. Demek ki dimmer az iş yapıyor. Tek olarak deģiştirmek mümkün mü?
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
23 saat önce, Kemal Mert yazdı:

Ben bugün bu sesi takip ettim ses torpidonun oralardan geliyor sağ yolcu tarafından. Emniyet kemeri takmayınca gelen ses de oralardan geliyor gibi geldi. Sizin emniyet kemeri ikazı çalışıyor mu?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Benim araçta emniyet kemeri uyarısı yok ki 7 yıldır kullanıyorum hiç duymadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 27.12.2018 at 23:07, Celalettin Süğürtin yazdı:
On 07.02.2018 at 23:15, Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim gösterge ışıkları sönük yanıyor. Demek ki dimmer az iş yapıyor. Tek olarak deģiştirmek mümkün mü?

Dimmer anahtarı vardı bende.. 

Bozuksa philips kontaks sprey sık.. Düzelmez ise bende olması lazım.. 

On 27.12.2018 at 13:02, Kemal Mert yazdı:
On 27.12.2018 at 12:43, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Swicin içine ulaşmaya çalış.. Söküp eline al, plastik kısımları açıp içine sıkmaya çalış.. sık ve yerine tak.. Sebep oksitlenme ise 1-2 gün içinde çalışmaya başlar muhtemelen.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Haluk Yıldız
(düzenlendi)

Arkadaşlar 2007 manuel vites benzin/lpg Mondeo 2.0 Ghia X kullanıyorum... Geçen hafta ESP lambası sürekli yanmaya başladı....iki farklı diagnostik bağlattım biri orjinal Ford.... ikisinde de C1279 kodlu hatayı verdi...hata silinemiyor ve lamba söndürülemiyor..."Y.A.W. RATE SENSOR" dedikleri alet arızalıdır dediler ama öncesinde bütün tesisatı kontrol etmek gerekir dedi bir abim...acep ayrı bir sigortası da olabilir mi dedim ama bu başlıkta paylaşılan listeye bakınca abs ile ortak sigortaları var diye anlıyorum....kaput içinde 2 farklı ABS sigortası yazıyor...içerideki kutuda da bir tane ABS ile ortak sigorta var gözüküyor....bu iş başına gelen, olayı çözebilen var ise destek bekliyorum...bu arada....Ankara da hiçbir yerde çıkması yok...bir yerde bir tane buldum ama onu takınca da sönmedi arıza lambası...

NOT: arızayı tespit eden arkadaşlar sensörün yerini bile bilmiyordu....ben netten buldum ve açtım çıkardım....bu sitede çok detay var...belki işine yarayan olur....bilginize : https://workshop-manuals.com/ford/mondeo_2001_10.2000-02.2007/mechanical_repairs/2_chassis/206_brake_system/206-09c_anti-lock_control_stability_assist/description_and_operation/diagnosis_and_testing/removal_and_installation/yaw_rate_sensor/

tarihinde Haluk Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Haluk Yıldız yazdı:

Arkadaşlar 2007 manuel vites benzin/lpg Mondeo 2.0 Ghia X kullanıyorum... Geçen hafta ESP lambası sürekli yanmaya başladı....iki farklı diagnostik bağlattım biri orjinal Ford.... ikisinde de C1279 kodlu hatayı verdi...hata silinemiyor ve lamba söndürülemiyor..."Y.A.W. RATE SENSOR" dedikleri alet arızalıdır dediler ama öncesinde bütün tesisatı kontrol etmek gerekir dedi bir abim...acep ayrı bir sigortası da olabilir mi dedim ama bu başlıkta paylaşılan listeye bakınca abs ile ortak sigortaları var diye anlıyorum....kaput içinde 2 farklı ABS sigortası yazıyor...içerideki kutuda da bir tane ABS ile ortak sigorta var gözüküyor....bu iş başına gelen, olayı çözebilen var ise destek bekliyorum...bu arada....Ankara da hiçbir yerde çıkması yok...bir yerde bir tane buldum ama onu takınca da sönmedi arıza lambası...

NOT: arızayı tespit eden arkadaşlar sensörün yerini bile bilmiyordu....ben netten buldum ve açtım çıkardım....bu sitede çok detay var...belki işine yarayan olur....bilginize : https://workshop-manuals.com/ford/mondeo_2001_10.2000-02.2007/mechanical_repairs/2_chassis/206_brake_system/206-09c_anti-lock_control_stability_assist/description_and_operation/diagnosis_and_testing/removal_and_installation/yaw_rate_sensor/

Sensoru degistikten sonra ariza kodunu sildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Haluk Yıldız
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sensoru degistikten sonra ariza kodunu sildiniz mi?

yok üstad sensörü alayım mı sağlam mı bilmiyorum ki...diagnostiği de yanımda götüremem...takınca ABS yanıp söndü ama ESP sönmedi...bendeki sensör gibi....aynı davranışı görünce o da arızalıdır dedim....sonuçta hassas bir malzeme...elinden yere düşürürsen bozulur...bu parça kazalı araçtan çıkmış...dedim demek ki bozuk

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...