İçeriğe Yönlendir

Soluk Far

Serdal Durgan

Recommended Posts

Serdal Durgan

iyi akşamlar arkadaşlar. 2006 fusionumun farlarının dış camı son derece soluk ve çizik içinde. malum yeni farda çok maliyetli. bir kaç oto temizleyici firma ile görüştüm ilk günkü haline getirebileceklerini söylediler. sizin bir tavsiyeniz varmı bu firmalar dediklerini yapabilirmi yada kendi uygulayacağım bir yöntentem v.s 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Biraz meşakkatli bir işlem de olsa kendiniz yapabilirsiniz dış yüzeyi.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

iyi akşamlar arkadaşlar. 2006 fusionumun farlarının dış camı son derece soluk ve çizik içinde. malum yeni farda çok maliyetli. bir kaç oto temizleyici firma ile görüştüm ilk günkü haline getirebileceklerini söylediler. sizin bir tavsiyeniz varmı bu firmalar dediklerini yapabilirmi yada kendi uygulayacağım bir yöntentem v.s 

Bir çok kuaför firması bunu yapabiliyor. siz de yapabilirsiniz. Hatta üyelerimizden biri diş macunu ile gayet başarılı sonuçlar elde etmişti.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Diş macunu, pasta cila, plast x gibi yöntemlerle deneyin. 
Diş macunu en maliyetsiz olanı. Normal ucuz diş macunlarından alıp fara iyiyce yedirerek dairesel şekilde uygulayın. Biraz beklesin. Ardından başka bir bez ile kurulayın. Sonra da normal cila ile üzerinden geçin. Biraz fark edecektir. 

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

Diş macunu, pasta cila, plast x gibi yöntemlerle deneyin. 

Diş macunu en maliyetsiz olanı. Normal ucuz diş macunlarından alıp fara iyiyce yedirerek dairesel şekilde uygulayın. Biraz beklesin. Ardından başka bir bez ile kurulayın. Sonra da normal cila ile üzerinden geçin. Biraz fark edecektir. 

Bir çok kuaför firması bunu yapabiliyor. siz de yapabilirsiniz. Hatta üyelerimizden biri diş macunu ile gayet başarılı sonuçlar elde etmişti.

malesef diş macununu denedim sanırım benim far çok kötü durumda bir fayda etmedi :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

malesef diş macununu denedim sanırım benim far çok kötü durumda bir fayda etmedi :)

Mequiars ın sanırım bir ürünü var. GG da far parlatma diye aratırsanız komple set satan yerler var. Kullanımı da yazıyor.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

O zaman sizin ki zımpara+plastx yöntemi ile yapılacak cinsten. Ama far temizliği yapan yerlere götürmeniz daha iyi olur. Çünkü zımpara biraz fazla kaçarsa sıkıntı. :)

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

açıkcası sonaxa götürdüm. işçiliklerine pek güvenmiyorum sonaxla geçmişim pek parlak değil. onların anlattığı kadarıyla 3 farklı tip zımpara ile çizikleri giderip daha sonra doldu ve cila uygulayacaklarmış. onlaramı götürsem diye düşünüyorum ama bilemedim

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

açıkcası sonaxa götürdüm. işçiliklerine pek güvenmiyorum sonaxla geçmişim pek parlak değil. onların anlattığı kadarıyla 3 farklı tip zımpara ile çizikleri giderip daha sonra doldu ve cila uygulayacaklarmış. onlaramı götürsem diye düşünüyorum ama bilemedim

3 veya 4 çeşit zımpara atılıyor. ardından cila veya dolgu malzemesi denilen malzeme uygulanıp silniyor. sonra temizlik.

Sizin yapacağınız da aynısı.

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

3 veya 4 çeşit zımpara atılıyor. ardından cila veya dolgu malzemesi denilen malzeme uygulanıp silniyor. sonra temizlik.

Sizin yapacağınız da aynısı.

bilemedim. el işçiliğim fena değildir bu konularda ama ilk defa yapılacak bişey olduğu için tereddütlüyüm açıkcası

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

bilemedim. el işçiliğim fena değildir bu konularda ama ilk defa yapılacak bişey olduğu için tereddütlüyüm açıkcası

İki seçenek var.

1. Bu uygulamayı yaptırabileceğiniz bir yerde biraz pahalı da olsa yaptırmak (ki daha güzel olabilir)

2. Kendi becerinizi devreye sokacaksınız.

Ben kendim yapmıştım mesela. Makine ile yapılan kadar olmasa da bariz farkediyor eskisine göre.

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

İki seçenek var.

1. Bu uygulamayı yaptırabileceğiniz bir yerde biraz pahalı da olsa yaptırmak (ki daha güzel olabilir)

2. Kendi becerinizi devreye sokacaksınız.

Ben kendim yapmıştım mesela. Makine ile yapılan kadar olmasa da bariz farkediyor eskisine göre.

teşekkürler yardımınız için biraz piyasa araştırması yapıp  en uygun yönteme karar vericem artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ne yaparsanız yapın zımpara sonrasında parladıktan sonra koruyucu ek katman yani vernik veya başka bir uygulama yapılmayacaksa emekleriniz boşa gider.Bu işi yapanlarda bu katmanları yapmayacaksa paranız yine boşa gider.

Tavsiyem bütçenizi zorlayıp yan sanayide olsa far almanız ve alıncada far camına şeffaf film kaplatmanız yönünde olur.Mevcut fara parlatma için yapacağınız her işlem kesinlikle kısa vadede geçici çözüm olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Tavsiyem bütçenizi zorlayıp yan sanayide olsa far almanız ve alıncada far camına şeffaf film kaplatmanız yönünde olur.Mevcut fara parlatma için yapacağınız her işlem kesinlikle kısa vadede geçici çözüm olur. 

Oktay ışık dağıtımına zararı olmaz değilmi filmin?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zımpara/diş macunu/damla sakız.... bunlar artık kalmadı taze bitti. plastix+ polisaj makinesi+1,5 dak. dış yüzeyi %90 eski haline getirir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

Eski temiz haline geldikten sonra, bu halini uzun süre daha koruması daha önemli. Tekrar sararma yapmaması adına kaliteli bir cila atılması şart.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Far temizleme ile ilgili bolca fotolu anlatım mevcut, ben de çok far temizledim ancak son parlaklığın iyi olması için polisaj makinesi şart. Eğer kendim yapamam derseniz Giresun sanayide kuzenim var ford parçacısı(Şehitoğlu rot balansın karşısında) hem temizlemede hem yeni far konusunda yardımcı olur veya debboy mevkiin de oto kuaför arkadaşım var(tarkan oto yıkama, matrak barın yanında) o da temizleme ve koruma kısmında yardımcı olabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Farı düzelttikten sonra düzenli olarak her ay Wax atın, dahada birşey olmaz.

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

Far temizleme ile ilgili bolca fotolu anlatım mevcut, ben de çok far temizledim ancak son parlaklığın iyi olması için polisaj makinesi şart. Eğer kendim yapamam derseniz Giresun sanayide kuzenim var ford parçacısı(Şehitoğlu rot balansın karşısında) hem temizlemede hem yeni far konusunda yardımcı olur veya debboy mevkiin de oto kuaför arkadaşım var(tarkan oto yıkama, matrak barın yanında) o da temizleme ve koruma kısmında yardımcı olabilir.

köksal bey araştırdım baya bi giresunda bu işi en profesyönel yapan garaj v.s diye bir yer var yine giresun sanayide. kendi siteleride var inceledim gidenlerle konuştum memnun kalmayan kimse yok. bi onlara gidicem.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

köksal bey araştırdım baya bi giresunda bu işi en profesyönel yapan garaj v.s diye bir yer var yine giresun sanayide. kendi siteleride var inceledim gidenlerle konuştum memnun kalmayan kimse yok. bi onlara gidicem.

Ziya Yapıcı sorumlu kişi bildiğim kadarı ile, detailturkey e yeni yılda sponsor da oluyorlar, 3D HD ürünleri bayisi aynı zamanda. Birebir tanışmadım henüz kısmet bir sonraki giresun ziyaretimde sanırım. Henüz uygulamalarını görmedim ama hayal kırıklığı olacağını sanmıyorum çünkü far temizliği polisaja göre daha kolay oluyor.

Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

ben zımpara yapıp üzerine hava tabancası ile normal oto  vernigi  attım eskisine göre gözle görülür şekilde aydınlatma arttı ve matlık'tan eser kalmadı. maliyeti 50 tl   

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

ben zımpara yapıp üzerine hava tabancası ile normal oto  vernigi  attım eskisine göre gözle görülür şekilde aydınlatma arttı ve matlık'tan eser kalmadı. maliyeti 50 tl   

rasim bey uygulamayı biraz daha detaylı anlatırmısınız? ne tip zımpara kullandınız. verniği nasıl uyguladınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Zımparadan sonra pasta ile matlığı almanızı tavsiye ederim. En önemli kısmı atlamışsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

benim farları benden önceki sahibi vernik ile boyadığı için, ben zımpara ile pürüzünü alıp iyice temizledikten sonra kaportacı arkadaşım farlara hava tabancası ile vernik attı.ben im farlar o kadar kötü olmuştu ki  yeni  far almaya karar vermiştim. arkadaş bunu zımpara ve pasta ile temizleyemez sin buna ben vernik atacağım eskisi kadar olmasa da en iyi halini alacak dedi. benimde işime geldi ne sarılık kaldı ne matlık ama verniğin kötü tarafı 2-3 yıl sonra tekrar far matlaşıyor .sadece pasta ile 3-5 aya tekrar matlaşıyor ki ben adana ve Diyarbakır'dayım yazın çöl sıcakları kavuruyor ki benim başka seçeneğim yoktu. zımpara konusuna gelince  1000 -2500  kağıt veya sünger bir zımparayı su ile uygulayabilirsiniz ama kendiniz yapmaya kalkışırsanız pasta makinesi, pasta, zımpara  vernik bir dünya maliyet oluyor.ben farlardan vazgeçmiştim olmasa yenisi alacaktım bunu göz önüne alın ona göre vernik düşünün kolay gelsin.    

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...