İçeriğe Yönlendir

Nikon D100 R03

Yasin Kahveci

Recommended Posts

Yasin Kahveci

Arkadaşlar Nikon D100 makinemde ''r03'' hatası alıyorum.Sanıyorum cihaz odaklanamıyor.Bunun nedeni ne olabilir?Makineyi aldığım Ali Karadağ abime sordum.Bu telaşlı günlerinde onu rahatsız etmek istemiyorum.Bu yüzden sizden cevap bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Misafir

deklanşöre hafif dokunduğunuzda mı alıyorsunuz bu uyarıyı? oto focusu kapatıp manuel focusla fotoğraf çekmeyi dener misiniz birde?

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

deklanşöre hafif dokunduğunuzda mı alıyorsunuz bu uyarıyı? oto focusu kapatıp manuel focusla fotoğraf çekmeyi dener misiniz birde?

Manuel focusda hem r02 hem r03 uyarıları alıyorum ancak manuelde fotoğraf çekiyor.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

"That's not an error message, at all. It's an indication of shots remaining in the buffer. You see it whenever you hold the shutter button down part vay.

You're noticing it now because you're holding down the shutter and something else (like not having anything in focus) is keeping the camera from taking a picture. All that stuff about "clearing" things, removing batteries or cards, that's totally wrong. The reason you went from R03 to R06 when you switched to JPEG is that the buffer holds more JPEGs than raw files."

err03 hata kodu sorusuna verilen cevap. alltaki elemanlarda bu yaziyi destekler bicimde yazmislar.

ben okudum, translate te cevirdim anlasilir olmadi ama belki anlayan cikar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Manuel focusda hem r02 hem r03 uyarıları alıyorum ancak manuelde fotoğraf çekiyor.

Uzun pozlama ayarlarıyla oynadınız mı bu hatayı yaşamadan önce?

Bu mesaj makinenin ara belleği ile alakalı sanırım.bende yabancı forumlarda bakındım epeyi. ara belleğin 3 fotoğraftan fazlasına izin vermeyeceği anlamına geliyor yazmışlar bazı yerlerde.

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

"That's not an error message, at all. It's an indication of shots remaining in the buffer. You see it whenever you hold the shutter button down part vay.

You're noticing it now because you're holding down the shutter and something else (like not having anything in focus) is keeping the camera from taking a picture. All that stuff about "clearing" things, removing batteries or cards, that's totally wrong. The reason you went from R03 to R06 when you switched to JPEG is that the buffer holds more JPEGs than raw files."

err03 hata kodu sorusuna verilen cevap. alltaki elemanlarda bu yaziyi destekler bicimde yazmislar.

ben okudum, translate te cevirdim anlasilir olmadi ama belki anlayan cikar.

Abi bende anlamadım 

Bu mesaj makinenin ara belleği ile alakalı sanırım.bende yabancı forumlarda bakındım epeyi. ara belleğin 3 fotoğraftan fazlasına izin vermeyeceği anlamına geliyor yazmışlar bazı yerlerde.

Yok Abi oynamadım

Yorum bağlantısı
Misafir

Abi bende anlamadım 

Yok Abi oynamadım

Deneme yanılmayla çözecez artık :)

peki jpeg-Raw ayarlarıyla oynadın mı ?

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Ali Karadağ Abim de aynısını demişti ön bellek dolu diye,ancak sürekli ön belleğin temizlenmesi biraz saçma.Varmı abi şöyle yap diyeceğin bir öneri.

Ali Abinin dediği şu.''Ön bellek dolu Yasin. Boşaltmak için makine açıkken kartı sök, makineyi kapa bataryaları sök, lensi de sök, makineyi açık konuma getir kartı tak en son bataryaları tak ve çalıştır. Önbellek boşalması lazım.'' Bunu yapıyorum bir değişiklik olmuyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Remove the lens and re-attach it.
Remove the battery and re-attach it.
Change shooting modes try any of them, full, auto, or jpeg but not raw
Reset camera to factory defaults
Replace/format CF card.
You don't have to necessarily try them in that order. I would try formatting the card first.

bende ona benzer bunu buldum.

lensi sök ve tekrar tak

pili çıkar ve tekrar tak

çekim modlarından herhangi birini dene

fabrika ayarlarına geri dön

kartı tekrar tak ve makine aracılığı ile formatla

bunları herhangi bir sırayla yapmana gerek yok.ben olsam çnce kartı biçilendirirdim

demiş arkadaşın birisi.

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Replace/format CF card.

You don't have to necessarily try them in that order. I would try formatting the card first.

lensi sök ve tekrar tak

pili çıkar ve tekrar tak

bunları herhangi bir sırayla yapmana gerek yok.ben olsam çnce kartı biçilendirirdim

demiş arkadaşın birisi.

Deneyeyim Abi.Sağolasın.

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Replace/format CF card.

lensi sök ve tekrar tak

pili çıkar ve tekrar tak

demiş arkadaşın birisi.

Bunları yaptıktan sonrada r05 ve r06 hataları veriyor.Diğer hatalar gitti  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Misafir

Bunları yaptıktan sonrada r05 ve r06 hataları veriyor.Diğer hatalar gitti :biggrin:

Bu aslında hata değilmiş. Makinenin sana izin verdiği poz sayısı anlamına geliyormuş Anladığım kadarıyla. Kullandığın sd card class 10 mu? :)

R nin anlamı remain demekmiş. Türkçesi kalan demek.

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Bu makinede sd kart yok abi.Compact Flash(CF) eski tip kartlardan var.Kart alacağım zaten.İnşallah karttandır.Ali Abi de karttan yapıyor olabilir demişti.Aynı koldan yürüyorsunuz :biggrin:

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu makinede sd kart yok abi.Compact Flash(CF) eski tip kartlardan var.Kart alacağım zaten.İnşallah karttandır.Ali Abi de karttan yapıyor olabilir demişti.Aynı koldan yürüyorsunuz :biggrin:

Kardeşim puzzle birleşti. Tezimi açıklıyorum hazır ol :D

Şimdi sen sanırım yüksek kalitede fotoğraflar çekiyorsun. Bu şu demek oluyor. Her makinenin bir okuma hızı kartında yazma hızı var. Makine okuduğunu karta yazarken yavaş kalıyor demek ki. Zamanında ben dandik bir sd kartı canona taktım ve kullanmaya çalıştım. Her fotodan sonra kartın hazır Olmasını 20-30 saniye bekliyordum. Class 10 a geçtim bu sorun ortadan kalktı. Makine fotoğrafı çekiyor ve ön belleğinde işleyip karta yazıyor.kartla makine uyumsuz çalışırsa bu gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Uzun lafın kısası imkanın varsa yüksek yazma hızında bir kartla tekrar dene bakalım sonuç ne olacak. Bende merak ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Kardeşim puzzle birleşti. Tezimi açıklıyorum hazır ol :D

Şimdi sen sanırım yüksek kalitede fotoğraflar çekiyorsun. Bu şu demek oluyor. Her makinenin bir okuma hızı kartında yazma hızı var. Makine okuduğunu karta yazarken yavaş kalıyor demek ki. Zamanında ben dandik bir sd kartı canona taktım ve kullanmaya çalıştım. Her fotodan sonra kartın hazır Olmasını 20-30 saniye bekliyordum. Class 10 a geçtim bu sorun ortadan kalktı. Makine fotoğrafı çekiyor ve ön belleğinde işleyip karta yazıyor.kartla makine uyumsuz çalışırsa bu gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Uzun lafın kısası imkanın varsa yüksek yazma hızında bir kartla tekrar dene bakalım sonuç ne olacak. Bende merak ediyorum :)

Aynen abi.Tez süper :bravo: CF kartlarda class 10 felan var mı bi araştırayımda,bir kart alayım.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Aynen abi.Tez süper :bravo: CF kartlarda class 10 felan var mı bi araştırayımda,bir kart alayım.

Bunun yazma hızı mükemmel :D

e0396b338f3b01512572ca2ad888c9be.jpg

tarihinde Eren Erdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Bunlar çok pahalı ama Abi,hafıza kartına bu kadar para vermem  :)

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci
(düzenlendi)

Bunu alayım diyorum Abi.

Link çıkmıyor  :)

tarihinde Yasin Kahveci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Bunlar çok pahalı ama Abi,hafıza kartına bu kadar para vermem :)

Kardeşim n11 de Kingstonın 4 gblık kartları var. 30 tl civarı. Bi incele istersen. Yorumlar olumlu gibi :)
Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Aynı anda yazmışız :D iyice incele emin olduğunu al kardeşim :)

Tamamdır Abi.Gece gece yordum seni kusuruma bakma.

Yorum bağlantısı
Misafir

Tamamdır Abi.Gece gece yordum seni kusuruma bakma.

Olur mu öyle şey. Umarım çare olmuştur ya da çare olur diyelim :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...