İçeriğe Yönlendir

Orjinalmi Yoksa Yan Sanayimi Tercih Edersiniz ?

Mustafa Erkan

Recommended Posts

Mustafa Erkan

Geçen bakımda arızalı olduğu tespit edilen arka z rotum ( sağ ) artık iyice ses yapmaya başladı. Değiştirelim dedim, karşıma şöyle bir seçenek listesi çıktı.

1- serviste orjinal parça 260 tl.

2- internette bir sitede bulduğum orjinal Parça 159 tl.

3- ithal Parça (bsg marka) 25 tl.

4- yerli Parça 15 tl. Hangisini tercih etmem gerekir kararsızım. Eski focus 1 aracımda arızalanan ön z rotlarımı ucuz diye yerli Parça ile değişmiş ancak hiç randıman alamamıştım. 10 000 km sonra gidip paşa paşa fomoco parça Alıp taktırmıştım. Tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu
(düzenlendi)

Valla z rot icin bisey diyemem ama bazi parcalarda farkli markalar daha iyi olabiliyor. Ornegin amortisorde monreo oneriyor herkes. Yinede z rotta arkadaslarin tecrubeleri vardir mutlaka yazacaklardir.

Aradaki farkta bayagi varmis ama...

tarihinde Erdem Terzioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

160 liralık parça ile 15 liralık parça arasında mutlaka kalite farkı vardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Ben kesinlikle orjinal parçadan yanayım. Ucuz etin yahnisi olmaz. Orjinal parçayı internetten araştırın bulmaya çalışın derim. Arabanın hiçbir aksamıyla şaka olmaz sonuçta sizi ve sevdiklerinizi taşıyor. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Ben olsam netteki orjinal olanı alırıdım. KAfanız da daha rahat eder böylelikle.

Yorum bağlantısı
Murat TAŞ

Bsg tamamen cin mali bir urun satiyor.başbuğ firmanin ismi . Orjinal her zaman candir ama bazen maddi anlamda yetisemeyince alternatifi avrupa urunde olabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

15liralık z-rot 10 kere bozulsa orjinal parça ediyor. Bozulur bozulur değiştiririm valla :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bazı ithal parçalar orjinal gibi kaliteli oluyor.Çünkü orjinal markaya da ürün tedarik eden firma olabiliyor.Eğer böyle bir durum yoksa elbette orjinal almak iyidir. Tabii bunlar önemli parçalar için geçerli. Yoksa hava filtresini orjinal almaktansa ucuza 2-3 tane alıp değiştirmek daha bi karlı olur :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Yorum yapan Arkadaşlara teşekkür ederim. Mantık olarak bende orjinal Parçadan yanayım. Aracımı aldığım ilk günden bu yana tüm bakımlarımı serviste yaptırdım. Ancak bu parça için servis yetkilisi ucuz parçada iş görür diyor. Arka z rotum fomoco olması yada bsg olması yol tutuşu değiştirmiyor, sadece dayanım Süreleri farklı. Orjinal 2-3 yıl giderse yan sanayi 1 yıl gidebiliyor veya taktığınız gibi ses yapabiliyor. Bu durumda Yanınızda kimse size destek olmuyor ve Arızalı Parça ile baş başa kalıyorsunuz. Uzun lafın kısası BSG. Parça kullanan Varmı? Ve tavsiye edermisiniz veya tavsiye edebileceğiniz başağa bir firma varmı?

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Ben sacs marka amortisor taktirmistim onlere. Bir ay sonra on takimciya ugradigimda usta senin amortisoru yeni takmadik mi dedi evet dedim. Hemen soktu amortusoru bu amortisor sıkısmıs dedi. Parcayi hep ayni yerden alirim ustayla gittik usta garantiden bunu degistirceksin dedi parcaci ilk basta degistirmek istemedi usta ben kadar mi biliyosun bu parca hatali deyince garantiden degistirdiler. Bitek ruhsat fotokopisi aldilar gitti. Daha sonra sordugumda fabrikanin degistirdigini soylediler. Yani ithal de olsa parcalarin garantisi olabiliyor ama biz bunu hic aramiyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bazı ithal parçalar orjinal gibi kaliteli oluyor.Çünkü orjinal markaya da ürün tedarik eden firma olabiliyor.Eğer böyle bir durum yoksa elbette orjinal almak iyidir. Tabii bunlar önemli parçalar için geçerli. Yoksa hava filtresini orjinal almaktansa ucuza 2-3 tane alıp değiştirmek daha bi karlı olur :)

çin malı da ithal? Yahut suriye?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Montaj bandında takılan parçaların çoğu yetkili servisler tarafından kullanılmıyor. Bu yüzden mümkün mertebe piyasada iyi nam salan uygun parçaları kullanmak gerek. Ben böyle yapıyorum

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

çin malı da ithal? Yahut suriye?

Yukarıda ki yazım da orjinal markaya ürün tedarik eden firma olarak devam etmişim... Eğer bu Çin yada Suriye malı bir ürünse yine alırım.Ülke farketmez.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Perşembe günü yerli bir firmaya ait arka Z rotumu aldım. Z rot 25 TL ( Teknorot marka ve garantili ),  takma işçiliği 10 TL olmak üzere gayet ye alıp işi çözdük. Arabamdaki tak tuk sesleri bir anda kesildi ve aracımın sessizliğine hayran kaldım. Şimdide şöyle bir gelişme var. Rotu takan arkadaş ön fren balatalarının iyi ancak arka balatalarının bitmek üzere olduğunu söyledi. Hayde bakalım. Önler aracı yeni aldığımda garantiden değişmiş ve ATE marka takılmıştı. Şimdi biraz bakındım ve piyasada Motorcraft (Ne kadar orjinal tartışılır), ATE, Bosh ve bir yerde de Meyle buldum. Motorcraft 120- ATE 130 - Bosch 60 ve meyle 60 TL  değişmişken Fren hidroliğinide değişeyim istiyorum. Tavsiyeleriniz nedir acaba .   

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kusura bakmayın konunuza atladım birden ama benim arka taraftan da takır tukur sesler geliyor, ondan mıdır acep?

Ön takımdaki bozuk parçaları değiştirdim önde ses kalmadı ama arka taraftan ses geliyor hala...

Fren balatalarını bilmem ama fren hidroliği test kalemi var sanırım oradan bir kontrol ettirin bence.

Bir de bunu ben de forumda öğrendim, eğer balatalar bitikken fren hidroliği eklediyseniz balataları yenileyince o hidroliği geriye azaltın çünkü yeni balatayla birlikte seviyesi yükselip taşıyormuş, benim arabada sanırım böyle bir problem yaşanmış olacak ki kaputun altında oralarda yağ izleri var hep.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Perşembe günü yerli bir firmaya ait arka Z rotumu aldım. Z rot 25 TL ( Teknorot marka ve garantili ),  takma işçiliği 10 TL olmak üzere gayet ye alıp işi çözdük. Arabamdaki tak tuk sesleri bir anda kesildi ve aracımın sessizliğine hayran kaldım. Şimdide şöyle bir gelişme var. Rotu takan arkadaş ön fren balatalarının iyi ancak arka balatalarının bitmek üzere olduğunu söyledi. Hayde bakalım. Önler aracı yeni aldığımda garantiden değişmiş ve ATE marka takılmıştı. Şimdi biraz bakındım ve piyasada Motorcraft (Ne kadar orjinal tartışılır), ATE, Bosh ve bir yerde de Meyle buldum. Motorcraft 120- ATE 130 - Bosch 60 ve meyle 60 TL  değişmişken Fren hidroliğinide değişeyim istiyorum. Tavsiyeleriniz nedir acaba .   

Orijinal balatalarda hologram bulunuyor, kutusu birebir aynı yan sanayi balataları da maalesef aynı paraya satabiliyorlar.. Fren hidroliği bilindik bir marka olsun yeterli, eğer önceden hiç değişmemişse tam zamanı bence..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...