İçeriğe Yönlendir

Virüs Uyarısı - Çok Önemli!

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Az önce kuzenim paylaştı,lütfen dikkatli olalım.Kesinlikle tıklamayın.

Şimdi bunu paylaşmak için konuyu arattım bende forumda.

Aman arkadaşlar, çok dikkatli olun.

Yorum bağlantısı

Zaman zaman değişik adreslerden hesap çalmaya yönelik yanıltıcı mailler gönderilmektedir. Aşağıdaki örneği görülen mail kişilerin Apple/iCloud hesaplarını çalmaya yönelik bir maildir.

Size gelen mail/banka/icloud vs hesaplarınız ile ilgili mailler içinden hesabınızı doğrulamanızı veya giriş yapmanızı isteyen bildirimlerde, size gönderilen linkleri kontrol ediniz.

6WzYNqt.jpg

Buda yine yukarıda Hakan abinin bahsettiği ve bizede gelen mail.. Dikkat edelim. Etrafı uyaralım arkadaşlar..

DESqgsy.jpg?1

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ben bu tip epostaları göndericinin adresine faklı yuulu şeyler yazarak cevaplıyorum. :yes:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Dere

Virüs değil ama şöyle bir eposta aldım biraz önce:

PayPal   ©

Reference #PP-003-374-959-293

Accοunt Status Update

Response required

Confirm your Accοunt Infοrmatiοn

Upon receipt

Lοg in to your ΡayΡal Accοunt as soon as possible

Dear Customer,

Recently, we noticed an unusual activity in your ΡayΡal Accοunt. Please log in to your ΡayΡal Accοunt to confirm your identity and Confirm your Accοunt Infοrmatiοn.

To help protect your ΡayΡal Accοunt, no one can send money or withdraw money. In addition, no one can add money to your Accοunt, remove any bank Accοunts, remove credit cards, send refunds, or close your Accοunt.

What's going on?

We're concerned that someone is using your ΡayΡal Accοunt without your knowledge. Recent activity from your ΡayΡal Acc&omicro n;unt se ems to have occurred from a suspicious location or under unusual circumstances.

What to do

Lοg in to your ΡayΡal Accοunt as soon as possible. We may ask you to confirm Infοrmatiοn you provided when you created your ΡayΡal Accοunt to make sure you're the Accοunt holder. We'll then ask you to Confirm your Accοunt Infοrmatiοn.

You should also do the following for your own protection:

Gönderdiği adreste sadece PayPal için kullanıcı adı ve şifre girilen yer var. Şifremi unuttum bile çalışmıyor, kayıt ol çalışmıyor. Önce bir cevap yazdım "be a. k. ç.ları, siz benimle dalga mı geçiyorsunuz?" şeklinde. Ardından verdikleri linke gittim eposta olarak "fuck@you.all" şifre olarak da "youareallpricks" girdim. Sevinmiştir garipler biri daha düştü diye. Bu eposta ve şifreyi girdikten sonra açılan sayfa da aynı PayPal ama sadece bir tek yer çalışıyor. Nereye tıklarsan tıkla aynı sayfa geliyor. O sayfada da kullanıcı bilgileri güncelleniyor sözde. İyi eğlence oldu gece gece bana. Bi daa gelse de bi daa sövsem. :dance:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Selamlar. Daha öncede medyada gündeme gelmiş Tcell sahte faturaları yeniden piyasaya çıktı sanırım. 

Tcell den mail adresime kayıtlı herhangi bir üyeliğim veya aldığım hizmet yok. Sadece Superonline üyeliğim var o da geliyor düzenli olarak.

Screenshot_16.png
Screenshot_17.png

Belki başka üyelerimizede gelebilir. Şimdiden uyarmak istedim. Dikkat edin.
tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Selamlar. Daha öncede medyada gündeme gelmiş Tcell sahte faturaları yeniden piyasaya çıktı sanırım. 

Tcell den mail adresime kayıtlı herhangi bir üyeliğim veya aldığım hizmet yok. Sadece Superonline üyeliğim var o da geliyor düzenli olarak.

Belki başka üyelerimizede gelebilir. Şimdiden uyarmak istedim. Dikkat edin.

Buradan devam edebilirsin Semih.. Artık tek bir kanaldan değil, bulabildikleri tüm kanallardan saldırı yapılıyor maalesef. Dikkat etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Buradan devam edebilirsin Semih.. Artık tek bir kanaldan değil, bulabildikleri tüm kanallardan saldırı yapılıyor maalesef. Dikkat etmek lazım.

Kerem abi konuyu taşıdığın için teşekkür ederim.  Turkcell fatura sahte gibi anahtar kelimeleri aratıp bulamamıştım. Meğer burdaymış  :)  :good1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Mustafa Öz

geçen hafta bana da Turkcell faturası şeklinde geldi. Bunun

cryptolocker virüsü olduğunu bildiğimden  açmadım. Turkcell hattım

olmadığı için beni kandıramadılar. Zaten mail uzantısı da abuk subuk bir şeydi.

Virüs koruma programları bunlar için yetersiz kalıyor. Her gelen maile ya da resme

tıklamayın. Şirket bilgisayarına virüs bulaşan bir hanımefendiden 2000$ fidye istemişler.

Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

Bu aralar çabuk yayılan bir virüsten bahsetmek istiyorum.

Bu mesajın altında yer alan ve kaynağı belli olmayan (büyük olasılıkla virüs barındıran) Devam linki ne yönlendirilen kullanıcıların bilgisayarları ise tehlike altına giriyor.Lütfen dikkat edelim arkadaşlar.

31085294.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
önder deli

Bana ne yahu,şirketin it'si düşünsün :)

şirketimizin tüm işleyişi mailler üzerinden olunca cevap verme hakkıma dayanarak: elbette IT personeli ilgilenmeli hatta size bu konu ile ilgili sürekli bilgilendirme yapmalı.. ancak sizinde IT personelinin direktiflerine uymanız lazım. zira biz her ne kadar bu adresleri Fw cihazımıza, Mail sunucumuza, antivirüs sistemimize kayıt etsek de kullanıcılara bilgi versek de;  yeni kullanılan bir hosting yada domain adı ile kullanıcıları kandıra biliyorlar. burada önemli olan araç sürmeyi kullanıcılar için ehliyet öğretmeni yapmıyor. ehliyeti aldıktan sonra aracı kullanıcılar sürüyor. ne yöne sürecekleri kullanıcılara kalmış onların istediği yöne sürmelerinden kaynaklanacak problemlerde kim sorumlu olmalı? Aslında bence; ben bilgi verir işimi yaparım dikkat etmesi gereken esasen kullanıcının kendisidir.

size bilgilendirme maillerimden birinin alıntısını yapıyorum.

Sayın Çalışma arkadaşlarım;

İlerleyen zaman ve gelişen teknoloji iyi niyetli kullanımın yanı sıra kötü niyetli kullanım ve kullanıcılara da fırsat vermekte;

Kısacası kötü niyetli insanlar özellikle mail yolunu kullanarak biz büyük firmaların bilgisayarlarına erişip; içerisindeki verileri ve kişisel bilgileri şifreleyerek büyük meblağdaki paralar ile verilerimizi bize satma veya başka amaçlar ile kullanma çabasındalar.

Diyeceksiniz ki bu kadar büyük yatırımlar ile aldığımız sistemler ve yazılımlar bizi neden korumuyor;

Bu sorunun cevabı ise kötü niyetli insanların artık kötülük yapabilmek için gerek para ödemeyi gerekse sahte şirketler oluşturarak adlarına mail ve internet sitesi açarak gerçek ve kullanılabilir mail hesapları oluşturarak spam ve zararlı engelleme metotlarını da atlatabiliyor olmalarıdır. Sistemlerimizin bu sahtekarları ve metotlarını tespit edebilmeleri için biraz zaman geçmeli ve etkilenenlerin bu durumu bildirmeleri gerekli. Anlayacağınız; ilkinde tokadı başkası yerse durumu bildiriyor ve buna göre koruma sistemleri otomatik olarak bu metoda duyarlı hale geliyor. (sistemlerimizin daima güncelleme yapmasındaki sebep bu)

Bu bağlamda bu zarar ve zararlılardan ilk önce  etkilenmemenin en önemli yolu bilinçli kullanımdır.

Nasıl olacak derseniz;

1.       Tanımadığınız kişilerden gelen mailleri okuyabilirsiniz ancak içerisindeki resim ve eklere tıklamayın,

2.       Beklemediğiniz maillere itibar etmeyiniz,

3.       Size hitap etmeyen ve sizin ile ilgili bilgileri içermeyen maillerdeki ekleri kesinlikle ama kesinlikle açmayın!

4.       Bu ekleri hiçbir yere kaydetmeyin,

5.       Bilgisayarımıza indirdiğimiz veya çalıştırdığımız dosyalarda size sorulan sorulara okumadan evet/yes gibi direk geçerek yaptığımız işlemler ve kurulumlar da aynı tehlikeyi içermekteler. Okumadan hiçbir şeyi onaylamamız gerekli. Eğer yabancı dil ise çevirmeli ve gerekli onayı ondan sonra vermeliyiz.

Firma içerisindeki ortak bir lokasyonu kullanma mecburiyetimiz var ve bu sebeple sadece kendi bilgisayarımızın değil tüm bilgisayarların etkileneceğini unutmamak gerekiyor.

Bir diğer konu şirket dışına çıkan bilgisayarlar sistemimizin dışına çıktıkları için korumamız dışında kalabiliyorlar.

Aşağıda bunun güzel örneklerinden biri var incelemenizi şiddet ile tavsiye ederim.

Her türlü sorunuza cevap verebilmek adına 117 veya 517 numaralı dahilileri arayabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sani Gerşon

Turkcell mailleri de yine ortaya çıktı. Aman dikkat ⚠

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...

Arkadaşlar, yeni bir virüs saldırısı SAKIN TIKLAMAYIN!!

Bu hafta sonu itibariyle yoğun olarak yayınlanan “ON EST TOUS PARIS” başlıklı bir e-posta alabilirsiniz. Bu iletide, üstünde “On est tous Paris” yazısı bulunan ve sizi üstünü tıklamaya çağıran bir doğum bileziğini kolunda taşıyan bebek fotoğrafı görülüyor. Bu ileti, bilgisayarınızın denetimini uzaktan yapabilen ve bütün verilerinizle şifrelerinizi ele geçirebilen bir virüs taşımaktadır.

95378e5ff0ba4b7a46eee4157c496dab.jpg
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hüseyin Turan

aynı virüs daha ortalıkta dolaşıyor bir ay önce oğlumun iş yerinde ki bir çok bilgisayarı kilitledi, iş dosyaları güme gitti mail ile geliyor turkcell faturasıymış gibi gelmiş.

aman dikkat arkadaşlar her gördüğünüze tıklamayın bilhassa tanımadığınız bilmediğiniz .exe dosyalarını kesinlikle açmayın dosyaların uzantısını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...

Dikkat fake mail babama gelmiş spam olarak babamın digitürk üyeliği bile yok sağ alttaki linkten ne olduğu belli zaten,

4lDdrp.jpg

:)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...

Son günlerde bazı kullanıcılara aşağıdaki gibi TURK CARGO dan virüs içerikli mailler gelmektedir.

Bilgilerinize.

-----Original Message-----

From: Turkish Kargo A.S. [mailto:admin@turkcargo.com]

Sent: Tuesday, November 29, 2016 5:19 PM

To: xxx

Subject: [PROMO]Kargonuz 28 Kasim 2016 adres yetersizligi sebebiyle teslim edilememistir

Turk Cargo         

Sayın Müşteri

ZB7439211598TR gönderi kodlu kargonuz 28 Kasım 2016 adres yetersizliği sebebiyle teslim edilememiştir. Lütfen adresinizi güncelleyerek kargoyu alın.

Müşteri adres değişmek için Turk Cargo Adres Değişikliği Bildirimi  dikkatlice doldurun.

Adres Değişikliği Bildirimi

Önemli

Kargo 7 çalışma günü içinde toplamanız gerekir. Herhangi bir ekstra gün için Turk Cargo sizden Bir gün için 30YTL tezminat talep etme hakkına sahip olacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Tacettin Kadı

İnternetten alışveriş yapmıştım. Kargo beklediğim dönemde, bir kargo firmasından gelmiş gibi bir mail aldım. Tam net kafamda kalmadı çok moralimde bozuk ama adres bilgin eksik şuraya yaz falan gibi birşeyler yazıyordu. Ne dediyse yaptım ve bir dosya bilgisayara indi ve herşey şifrelendi. Format atmak çözüm değilmiş kaldıkı mevcut sistemi bozmayın önerisi çok fazla. Bilgisayarda ne kadar resim video office belgeleri varsa hepsi kilitlendi. Şuan beklemedeyim araştırıyorum çözüm muhakkak bulunacaktır. Bu virisü arkadaş eş dost kim varsa uyaralım. Adamlar çok ahlaksız, bir de not bırakıyor. Şantajla para istiyorlar.

quk1xw.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Geçmiş olsun format atarsınız ama dosyalarınız önemli ise çağlar abinin dediği gibi maalesef dediklerini yapıp dosyaları alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

format sonrası dosyaları geri getiren programlardan yüklense geri gelir mi acaba birçoğu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...