İçeriğe Yönlendir

Klima Konusunda Yardım

Yalçın Karaca2

Recommended Posts

Volkan Doğrular

Aşağıda ki iki klima arasın da kararsız kaldım Klima konusun da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. 

http://www.koctas.com.tr/inverter-klima/mszhj35va-11000-btu-inverter-klima/16197/

http://www.iklimplus.com.tr/mitsubishi-inverter-duvar-tipi-klimalar/mitsubishi-inverter-klima/mitsubishi-srk-35-zmp-s1-klima.html

Şimdiden teşekkürler...

Merhaba ;

Zibro s6534 modelini araştırmanızı öneririm. Antalya'dayım toplamda 4 adet aldık ve memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Zibro sp 1735 japon malı ,5 yıl garantili,ısıtma ve soğutma amaçlı kullanabileceğiniz kaliteli bir klima.

Enerji tüketimi çok az.tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

arçelik/beko alabilirsiniz. en ucuz inverter serisi olur. Bende 4 yıl kesintisiz kullandığım 2 mitsubishi electric iki beko var. farklı modeller hepsi. boruları gerçek bakır boru yaptırmaya gayret edin başarabilirseniz. gerekirse ek ücret ödeyin.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner
(düzenlendi)

İkinci linkteki klima (mitsubishi heavy) katalog değerlerine göre EER (soğutma kapasitesi kW/ tüketim kW)  ve COB (ısıtma kapasitesi kW/tüketim kW) değerleri daha yüksek gözüküyor. Klima verimliliğinde ve kalite belirlemede kullanılan faktörler bunlardır. Aksesuarlar teferruattır. Klimanın asıl amacı soğutmak ve bazı ılıman iklimlerde de soğutma çevrimi tersine çalıştırarak ısıtmaktır.

Sayfadaki veriler hatalı sanırım. Verim çok yüksek gözüküyor. Tahminime göre max. soğutma ve min. tüketim değerlerini almışlar. Doğru değerleri alıp karşılaştırma yapabilirsiniz. 1 kW = 3412 BTU/h

Ekleme yapayım: İç ve dış ünite gürültü seviyeleri de hatalı gözüküyor. 60 db gürültü seviyesi fabrika çalışma ortamıdır. 

Montaj yaptırırken de dış üniteyi güneş almayan bir yere ve sağlam bir duvara (mümkünse zemine) monte ettirin. Gölgede çlışan klimanın enerji tüketimi düşük olacaktır. Tuğla duvara monte edilen klima dış ünitesi de rahatsızlık verecek kadar ses yapar.

tarihinde Cemal Cangöner tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

İkinci linkteki klima (mitsubishi heavy) katalog değerlerine göre EER (soğutma kapasitesi kW/ tüketim kW)  ve COB (ısıtma kapasitesi kW/tüketim kW) değerleri daha yüksek gözüküyor. Klima verimliliğinde ve kalite belirlemede kullanılan faktörler bunlardır. Aksesuarlar teferruattır. Klimanın asıl amacı soğutmak ve bazı ılıman iklimlerde de soğutma çevrimi tersine çalıştırarak ısıtmaktır.

Sayfadaki veriler hatalı sanırım. Verim çok yüksek gözüküyor. Tahminime göre max. soğutma ve min. tüketim değerlerini almışlar. Doğru değerleri alıp karşılaştırma yapabilirsiniz. 1 kW = 3412 BTU/h

Ekleme yapayım: İç ve dış ünite gürültü seviyeleri de hatalı gözüküyor. 60 db gürültü seviyesi fabrika çalışma ortamıdır. 

Montaj yaptırırken de dış üniteyi güneş almayan bir yere ve sağlam bir duvara (mümkünse zemine) monte ettirin. Gölgede çlışan klimanın enerji tüketimi düşük olacaktır. Tuğla duvara monte edilen klima dış ünitesi de rahatsızlık verecek kadar ses yapar.

özellikle dış üniteyle ilgili gölgede çalışmasınının daha az enerji tüketecegini yazmışşsınız,benim dış üniteler duvarda değil çatıda ve açıkta yazları güneşten korusak ne kadar enerji tasarrufu etmiş oluruz? yazları ortalama 20 saat klima kullanıyorum işyerimde.

Yorum bağlantısı
Yalçın Karaca2

Ama bu veriler belli bir standarta gore yapilmiyor mu

Bu resmen altadmacaya yonelik veriler o zaman

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

özellikle dış üniteyle ilgili gölgede çalışmasınının daha az enerji tüketecegini yazmışşsınız,benim dış üniteler duvarda değil çatıda ve açıkta yazları güneşten korusak ne kadar enerji tasarrufu etmiş oluruz? yazları ortalama 20 saat klima kullanıyorum işyerimde.

Erdem Bey,

Önemli olan dış üniteye gelen havanın sıcaklığıdır. Ancak doğrudan güneş altında kalan klimanın gövde sıcaklığı da aşırı yükselir. Verimi düşer. 

Ne kadar düşebileceğini net olarak hesaplamak mümkün olmasa da %10 gibi bir avantaj sağlayacağı kesin ve denenmiştir.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Ama bu veriler belli bir standarta gore yapilmiyor mu

Bu resmen altadmacaya yonelik veriler o zaman

Bu veriler internet sayfasına hatalı olarak yazılmış. Orijinal katalog değerlerine bakmak  gerekir.

Gürültü seviyesi olarak ta bu kapasidedeki iç üniteler 32-38 db aralığında çalışmalıdır. Fazlası son derece rahatsız edicidir.

Web sayfasında belirtilen 60 db değeri çok yüksek bir gürültü seviyesidir. Fabrika, atölye gibi ortamların gürültü seviyesi bu kadardır.

Satın almadan önce satıcılarda mevcut teknik kataloglardan değerleri kontrol edebilirsiniz.  

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Erdem Bey,

Önemli olan dış üniteye gelen havanın sıcaklığıdır. Ancak doğrudan güneş altında kalan klimanın gövde sıcaklığı da aşırı yükselir. Verimi düşer. 

Ne kadar düşebileceğini net olarak hesaplamak mümkün olmasa da %10 gibi bir avantaj sağlayacağı kesin ve denenmiştir.

o zaman üzerine küçük çatı gibi bişeyle gölge yapsak direk güneşle temasını kessek faydası olur sanırım ki çatıdaki sıcaklığı düşünemiyorum,çatıda beyaz boya var zaten o bile 5 derece sıcaklık farkı yapıyor,teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Yalçın Karaca2
(düzenlendi)

Katologlarini aldim ve alttaki linkteki ile farklilik vardi. ( mitsubishi heavy ) Ama az cok ayni. Dis unite sesi 49. Ic unite sesi 23-36-47 idi.EER 3, 22 - COP 3, 62 -

SEER 6, 15 - SCOP 4

tarihinde Yalçın Karaca2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Katologlarini aldim ve alttaki linkteki ile farklilik vardi. ( mitsubishi heavy ) Ama az cok ayni. Dis unite sesi 49. Ic unite sesi 23-36-47 idi.EER 3, 22 - COP 3, 62 -

SEER 6, 15 - SCOP 4

Bu değerleri mitsubishi electric ile karşılaştırabilirsiniz.

Mitsubishi heavy Türkiye ye ilk gelen klimalardan biridir. Hala Temsa getiriyor.

Mitsubishi Electric ise 10. temsilcici tarafından getiriliyor.

İç ünite sesine bakacak olursak zorunlu olmadıkça yüksek fan hızını kullanmazsınız ve rahatsızlık vermez. Soğutma ve ısıtma verimleri de oldukça iyi bence.

Yorum bağlantısı
Yalçın Karaca2

Bu değerleri mitsubishi electric ile karşılaştırabilirsiniz.

Mitsubishi heavy Türkiye ye ilk gelen klimalardan biridir. Hala Temsa getiriyor.

Mitsubishi Electric ise 10. temsilcici tarafından getiriliyor.

İç ünite sesine bakacak olursak zorunlu olmadıkça yüksek fan hızını kullanmazsınız ve rahatsızlık vermez. Soğutma ve ısıtma verimleri de oldukça iyi bence.

Kalite olarak nasıldır. Birde mitsubishi elektirikten fiyat olarak ta uygun...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...