İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Yeni Mondeom Dcy 23 Huzurlarınızda

Serhan Gürbüzol

Recommended Posts

Fatih Ozen

Abi maşallah kaza bela uzak olsun

Araç çok güzel ama benzinlisine binilmez.

arkadaşım aldı aslında fcs u satıp mondeo özellikle siyah alayım diyordum aman aman abi benzinli 115 hp olmasına ragmen hiç istediğimi bulamadım.

Dizel mutlkafarkıdır  farklı olması lazım .jantlar 16 mini etek gibi duruyor arkadaşda aynı şeyi söyledi , en azında 17 kesinlikle 18 i bilemem  dedik.

(Dizeleden inip benzinliye galiba hiç binemeyeceğim galiba.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taygun Mertcan

Konu nereye açayım bulamadım, bende mondeo 2009 selective 1.6 benzinli almak üzereyim ancak İnternette sağlıklı bilgi bulamadım, titantum x ile ne farkı var? subap erimesi nedir masrafı ne tutar? birde baskı balata ne kadar gidiyor? değişim ne kadar tutuyor? kusura bakmayın sordum bunları bir kaç yıldır subaru kullandım masrafları çok yordu saygılar 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Konu nereye açayım bulamadım, bende mondeo 2009 selective 1.6 benzinli almak üzereyim ancak İnternette sağlıklı bilgi bulamadım, titantum x ile ne farkı var? subap erimesi nedir masrafı ne tutar? birde baskı balata ne kadar gidiyor? değişim ne kadar tutuyor? kusura bakmayın sordum bunları bir kaç yıldır subaru kullandım masrafları çok yordu saygılar 

Selective en dolusu. Farkları bilmiyorum.

Subap erimesi genelde lpg kullanımında oluşan aşırı ısı sebebiyle subapların yanması.
1500 civarı masraf oluşur.

Baskı balata tamamen kullanına bağlıdır. Patinaj veya yarım debriyaj bir tarz ile kısa sürede bozulabilir. Kronik bir durumu yok.
Kronik olanlar ilk çıkan 2008 1,6 larda idi.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
10 saat önce, Taygun Mertcan yazdı:

2009 yılında Selective model yok, Titanium X 'dir araç. Hangi opsiyonlar alınmışsa okadar doludur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serhan Gürbüzol

Bir süre önce sağ arka kapıda oluşan kilit arızasını çözemeyip servise sorduğumuzda 850 tl fiyatını duyunca tekrar tamir edebilirmiyiz diyerek geçen hafta forumdan da arkadaşımız Önder DELİ ile tekrar söktük ve resimlerde göreceğiniz büyük motorun işlevini tam olarak yapmadığını tesbit ettik ve araştırma neticesinde bire bir motoru bulduk ( 35 tl ye ) ama bu seferde ucundaki dişliyi sökmek sorun oldu onu da en son zar zor ( 20 tl ye ) birisine yaptırdıktan sonra montajı yapıp büyük bir hevesle çalışacak derken çalışmadı ve hüsran [emoji20] sonra Önder kardeşim sağolsun motor uçlarının ters olabileceğini söyledi ve yapılan testte aynen de öyle olduğunu gördük ve ufak bir tadilatdan sonra çok şükür çalıştırdık. 55 tl ye 850 tl den kurtardık [emoji4] bilgi olması sebebi ile biraz detaylı yazdım kusura bakmayın, Önder kardeşime de verdiği destekten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum...

Dişliyi çok zor söktük dememizin sebebini de şöyle açıklayayım ;

Motorun mili sert çelik dişli pirinç olunca çekiçleme sonucu milin eğilmesi riski ve dişlinin mile çok sert yerleştirilmiş olması sebebi ile çıkarılması da bir o kadar zor oluyor o nedenle bilen ve sabırlı birinin yapması daha iyi olacak diye düşünüyorum, ha dişliyi tornada yaptırmak aklına hiç mi gelmedi sorularını duyar gibi oluyorum [emoji4] onu da düşündüm ama 3 ağız yapısına sahip bir dişli olunca torna da olmuyormuş CNC tornada yapılması gerekiyormuş ve onuda bir tane hiç bir esnaf yapmadı malzemeyi gösterince kaç yüz tane istiyorsunuz sorusunu sordular [emoji4]

Neyse yine bilgi sahibi olmak isteyen olursa cevap yazarım.

e277557fed9bdee7253e3c880742d46a.jpgaf57e64f9e5e5634252b7bfdfc6a22ee.jpg431eac45783feec2709646c7976bf304.jpg37b832c1f5ea9b0e4dbd0d03bb01a58b.jpg77ea735a1fe7931458e1daeb24cc4b90.jpg962fc071c66c372c53713636fc0e39bb.jpg

• Beğen 16
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Güzel operasyon olmuş. Pirinç dişlileri sökmek için çakmak ile ısıtmak kafi. Kendiliğinden çıkıyor

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Eray Karaduman

ellerinize sağlık güzel iş oldu abi 

seni çok yordu ama sonuç bütün yorgunluğunu almıştır herhalde

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
On 15.10.2017 at 13:26, Sami Demirpaz yazdı:

Maşallah güzel çözüm olmuş.

Teşekkürler Sami...

On 15.10.2017 at 13:31, Servet Aydın yazdı:

Güzel operasyon olmuş. Pirinç dişlileri sökmek için çakmak ile ısıtmak kafi. Kendiliğinden çıkıyor

Sağolasın dostum ama bir türlü çıkaramadık ısıtmayla da denendi ama :) en azından bir daha böyle bir şey olursa tecrübe edinmiş oluruz bu bilgi ile, tekrar teşekkürler...

22 saat önce, Eray Karaduman yazdı:

ellerinize sağlık güzel iş oldu abi 

seni çok yordu ama sonuç bütün yorgunluğunu almıştır herhalde

Eyvallah Eray, kilitin problemli olması gerçekten stres yapıyormuş her ne kadar yok desem de :) Gece rahat uyudum...

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

hadi geçmiş olsun, sonunda muradına erdin. ama Önderin hakkını yememek lazım, adam Mondelardan ne çekti be. :biggrin:   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Peki dişli yaptırmak yerine motor içi aktarılamaz mıydı? Merak ettim acaba olur mu böyle bir şey.

Yorum bağlantısı
Eray Karaduman

evet abi önemli bir sorun değil ama sinek küçük olup da mide bulandırması ile alakalı bir durum. 

artık benim arabanın modifiyesine yöneliriz :D:biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 17.10.2017 at 12:46, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Peki dişli yaptırmak yerine motor içi aktarılamaz mıydı? Merak ettim acaba olur mu böyle bir şey.

I ıh.. Hem daha zor, hem de yataklar falan aşınmıştır zaten.. 

Malesef alternatif çözüm bulmak gerekiyor her zaman 

Mondeo far yıkama su pompasına 350 lira istenmişti. Ben de 50 liraya birebir aynısı olan opelinkini bulup takmıştım. 

On 14.10.2017 at 22:12, Serhan Gürbüzol yazdı:

Neyse yine bilgi sahibi olmak isteyen olursa cevap yazarım.

Eline sağlık Serhan, güzel çözüm olmuş. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
On 17.10.2017 at 11:41, Sadık Taşyürek yazdı:

hadi geçmiş olsun, sonunda muradına erdin. ama Önderin hakkını yememek lazım, adam Mondelardan ne çekti be. :biggrin:   

Teşekkürler dostum, aynen öyle Önder kardeşim bizler için büyük şans sağolsun...

On 17.10.2017 at 12:46, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Harun bey düşünmedik değil ama motor çalışıyordu zaten ama yorgunluk oduğundan dolayı değişim gerekti. ( fırça ve yataklarda aşınma söz konusu idi )

On 17.10.2017 at 13:33, Eray Karaduman yazdı:

evet abi önemli bir sorun değil ama sinek küçük olup da mide bulandırması ile alakalı bir durum. 

artık benim arabanın modifiyesine yöneliriz :D:biggrin:

Aynen öyle en kısa sürede başlayalım kardeşim :)

23 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

I ıh.. Hem daha zor, hem de yataklar falan aşınmıştır zaten.. 

Malesef alternatif çözüm bulmak gerekiyor her zaman 

Mondeo far yıkama su pompasına 350 lira istenmişti. Ben de 50 liraya birebir aynısı olan opelinkini bulup takmıştım. 

Eline sağlık Serhan, güzel çözüm olmuş. 

Teşekkürler Mehmet, gerçekten pahalı bir arızayı çözebilmek insanı mutlu ediyor...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Yine güzel.bir günde, güzel bir kilometre :)81790cb15324c72cb77e73bd8ab03bd9.jpg3b97e56f6c2a9e51c1881ef7215cd698.jpg

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Abi böyle ekonomik keyif satılmaz, bol bol gez miss gibi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
On 23.10.2017 at 14:29, Köksal Yılmaz yazdı:

Abi böyle ekonomik keyif satılmaz, bol bol gez miss gibi :)

Doğru söylüyorsun Köksal, tadını çıkarmak gerekiyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ellerine sağlık abi süper olmuş

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Serhan Gürbüzol

Yine güzel bir kilometre :)147 tersi 741 94c8e3c585fda986a440ac8f9c1c060d.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Karaduman

maşallah maşallah

abi ortalama yakıtı yükseltmişin hayırdır 

ben alışık değilim abi senin ortalamanın 6 nın üstünde olmasına :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
Bir saat önce, Eray Karaduman yazdı:

maşallah maşallah

abi ortalama yakıtı yükseltmişin hayırdır 

ben alışık değilim abi senin ortalamanın 6 nın üstünde olmasına :)

Teşekkür ederim Eray, ortalamanın yükselmesinin sebebi kısa mesafe ve soğuk motor o yüzden yoksa 6 civarları devam ediyorduk :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Serhan Gürbüzol

Bugün günlerden sanayi diyerek yola çıktım, Mondeo'mun 165.000 km bakımını 164.780 km de yaptırdım bir 15.000 km daha kafamız rahat şükür :nargile:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ

Hayırlı olsun hocam :) Bir ara convers+ ekranınıza dijital hız falan ekleyleim :D 

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
Alişan YILMAZ yazdı:

Hayırlı olsun hocam :) Bir ara convers+ ekranınıza dijital hız falan ekleyleim :D

Merhabalar hocam, telefonunuzu özelden yazabilirseniz görüşelim olur mu ? Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...