İçeriğe Yönlendir

Kuş Besleyen Var Mı?

Fatih Öztürk2

Recommended Posts

Emre Şimşek

Bunlar da bizim kızlar(dı).. Mavış(Mithat) ile Feriş(Feriha). Bakmayın ismin Mithat olduğuna hikayesi var :)

KZrXQ0.jpg

Feriş:

Önce bunu almıştım. Ben o zamanlar bekardım. 1 yıllık yabani bir hayatın ardından eşim aramıza katıldı ve kısa sürede onu eğitti, normalde ele hiç gelmezdi ama son zamanlarda çok iyi alışmıştı.

eoLX8o.jpg

Mavış:

Feriş'ten yaklaşık 1 sene sonra yakın bir arkadaşımdan hediye olarak aldık. Önceleri erkek olduğunu zannediyorduk, hesapta Feriş'e eş olacaktı ama sonradan dişi olduğunu anladık. Tabi geri vermeye kıyamadık ikisine de bakmaya devam ettik. Çok güzel ele geliyordu fakat sık sık Feriş tarafından kıskanılıp ikaz ediliyordu.

Kuşlarımızla çok iyi vakit geçirdik, hiç konuşmadılar ama hemen her gün elimize alıp biz onlarla konuşuyorduk. Ta ki 2014 Mayıs'a kadar. Biz tatile gitmeden hemen önce hastalandılar. Giderken arkadaşa bırakmıştık. Biz daha uçağa binmeden Feriş ölmüş, 1 gün sonra da Mavış ölmüş. Haberi aldım ama hanıma söylemek için eve dönmeyi bekledim.

Kuşlarımızın ölmesine öyle üzüldü ki bir daha evde kuş beslememeye karar verdik.

Kloqrl.jpg

Konu ile ilgili biraz da düşündüm, eğer yabani bir hayvanı zorla evimize alıp evcilleştiriyorsak onlara iyi bir hayat sunmalıyız. Ev batacak diye sürekli kafeste duracaksa bu güzelim hayvanların hakkı bize geçecektir ve emanete ihanetten öteki tarafta bu konuda ciddi yaptırımları olacaktır.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Biz çok bilinçsiz almışız demekki kuşu. Bizdeki ufacık. Yarım ekmek gibi. :)

O zaman bizimkinin konuşması için biraz daha zamanı var. Şu an 10-11 aylık.

Ufak olması mühim değil. Bazı kuşlar oyuncu olarak doğar bazıları lider bazıları tembeldir. Her hayvanın IQ seviyesinin dolayısıyla yeteneklerinin farklı olmasına karşın çok bariz aptal (burada yaratılış gereği veya sonradan oluşan rahatsızlık aksaklık olarak değerlendirmek gerekir) olmaması kaydıyla yerli ırklarin hemen hemen hepsi konuşur ve insana alışır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bunlar da bizim kızlar(dı).. Mavış(Mithat) ile Feriş(Feriha). Bakmayın ismin Mithat olduğuna hikayesi var :)

KZrXQ0.jpg

Feriş:

Önce bunu almıştım. Ben o zamanlar bekardım. 1 yıllık yabani bir hayatın ardından eşim aramıza katıldı ve kısa sürede onu eğitti, normalde ele hiç gelmezdi ama son zamanlarda çok iyi alışmıştı.

eoLX8o.jpg

Mavış:

Feriş'ten yaklaşık 1 sene sonra yakın bir arkadaşımdan hediye olarak aldık. Önceleri erkek olduğunu zannediyorduk, hesapta Feriş'e eş olacaktı ama sonradan dişi olduğunu anladık. Tabi geri vermeye kıyamadık ikisine de bakmaya devam ettik. Çok güzel ele geliyordu fakat sık sık Feriş tarafından kıskanılıp ikaz ediliyordu.

Kuşlarımızla çok iyi vakit geçirdik, hiç konuşmadılar ama hemen her gün elimize alıp biz onlarla konuşuyorduk. Ta ki 2014 Mayıs'a kadar. Biz tatile gitmeden hemen önce hastalandılar. Giderken arkadaşa bırakmıştık. Biz daha uçağa binmeden Feriş ölmüş, 1 gün sonra da Mavış ölmüş. Haberi aldım ama hanıma söylemek için eve dönmeyi bekledim.

Kuşlarımızın ölmesine öyle üzüldü ki bir daha evde kuş beslememeye karar verdik.

Kloqrl.jpg

Konu ile ilgili biraz da düşündüm, eğer yabani bir hayvanı zorla evimize alıp evcilleştiriyorsak onlara iyi bir hayat sunmalıyız. Ev batacak diye sürekli kafeste duracaksa bu güzelim hayvanların hakkı bize geçecektir ve emanete ihanetten öteki tarafta bu konuda ciddi yaptırımları olacaktır.

Ev gerçekten batıyor led tv nin havalandırma izgaralarindan bile salabiliyor mübarek. Kuş varsa beyaz açık renkli oturma grubunu bile unutun ya da leke tutmayan veya üzerine örtüsü olacak. kuşlara tuvalet eğitimi vermek imkansız gibi bir şey bir ara bez bağlamayi bile düşündüm [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Ufak olması mühim değil. Bazı kuşlar oyuncu olarak doğar bazıları lider bazıları tembeldir. Her hayvanın IQ seviyesinin dolayısıyla yeteneklerinin farklı olmasına karşın çok bariz aptal (burada yaratılış gereği veya sonradan oluşan rahatsızlık aksaklık olarak değerlendirmek gerekir) olmaması kaydıyla yerli ırklarin hemen hemen hepsi konuşur ve insana alışır.

Ele geliyor benim muhabbet. Cok da oyuncu. Ama konusmuyor iste. Neyse ben onu boyle de sevdim :)
Yorum bağlantısı
Serdar Yaman
(düzenlendi)

12 yıldır jako papağanımla mutlu mesut yaşıyoruz [emoji2][emoji2]

1db89f221832a5610316c25fb0a1e1a3.jpg

tarihinde Serdar Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Gezmeye de mi cikartiyorsunuz :)
Yorum bağlantısı
Serdar Yaman

Gezmeye de mi cikartiyorsunuz :)

Evet [emoji2][emoji2][emoji2]

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Evet [emoji2][emoji2][emoji2]

Serdar hocam evde salıyor musunuz kuşu? biraz büyük bir kuş neticesinde uçarken toz yayar, sağa sola çarpıp kırar döker. Böyle şeyler oluyor mu? Ben de papağana meraklıyım ama korkuyorum bu sebeplerden ötürü. İşyerinde mi bakıyorsunuz yoksa?

Yorum bağlantısı
İlyas Otbiçen

yaklaşık 50 ye yakın jumbo muhabbet kuşlarım var.

muhabbet kuşları konuşturmak için 1 veya 2 aylık olması lazım yaşlanmış muhabbet kuşlarını konuşturamazsınız.özellikle erkek muhabbeti seçmelisiniz erkek muhabbetler konuşma konusunda daha iyidirler.

Yorum bağlantısı
Berkcan Ergen

Maşallah Allah daha uzun ömürler versin
Yorum bağlantısı
Serdar Yaman

Serdar hocam evde salıyor musunuz kuşu? biraz büyük bir kuş neticesinde uçarken toz yayar, sağa sola çarpıp kırar döker. Böyle şeyler oluyor mu? Ben de papağana meraklıyım ama korkuyorum bu sebeplerden ötürü. İşyerinde mi bakıyorsunuz yoksa?

Bol bol oynuyoruz fakat evde olmuyor dükkanda besliyorum ben dayım Kaynakçı ona özel kafes yaptırdım

b3ee854b724560d7c92a9cf25636e9af.jpg

Maşallah Allah daha uzun ömürler versin

Teşekkür ederim [emoji2][emoji2]

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Bizde de iki muhabbet kuşu var. İki gün önce baktım üç tane yumurta doğurmuş. Nasıl bir bakım uygulamalı acaba?

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Arkadaşlar benim muhabbet kuşum kafesin içinde çok çırpınıyor. Günde en az 3-4 kere yapıyor bunu. Tüm tüyleri havaya kaldırıyor acayip ortalığı kirletiyor. Bu çırpınışların nedeni ne olabilir. Arada salıyorum da kuşu evin içine ama uçmuyor. Perdeye tünüyor salınca da.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Arkadaşlar benim muhabbet kuşum kafesin içinde çok çırpınıyor. Günde en az 3-4 kere yapıyor bunu. Tüm tüyleri havaya kaldırıyor acayip ortalığı kirletiyor. Bu çırpınışların nedeni ne olabilir. Arada salıyorum da kuşu evin içine ama uçmuyor. Perdeye tünüyor salınca da.

Kanatlarını havalandıriyor gayet normal bir hareket...
Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz

Merhabalar, benimde yaklaşık 1,5 yaşında bir muhabbet kuşum var. Ondan önce de sayısız kuşum oldu. Kesinlikle 1-2 yaş meselesi doğru değil tam tersine küçük olması gerekiyor konuşmaları için. Ben kuşlarımı hep yuvadan uçmadan alıyorum yani anne kanadı altından. Ona ben annelik yapıyorum, böylece alışma devresini zaten atlamış oluyoruz. Kuş annesinin kanadı yerine sizin avucunuza sığınıyor, orada uyuyor ve bu şekilde sizi anne bellemeye başlıyor. Beslediğim tüm kuşlar bu şekilde aldığım kuşlardı ve en geç 2 ay içinde de konuştular. Şuan benim kuşum cümle kuruyor, şarkı söylüyor bizden hiç ayrılmıyor. Kuşçularda size 2 aylık yavru diye verilen kuşlar malesef aslında çok daha büyük oluyor. Ama kuyruklarını kısacık görünce sanki ufakmış gibi geliyor insana. Alırken kuş üreticilerini seçmekte fayda var kesinlikle...

Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz

Merhabalar, benimde yaklaşık 1,5 yaşında bir muhabbet kuşum var. Ondan önce de sayısız kuşum oldu. Kesinlikle 1-2 yaş meselesi doğru değil tam tersine küçük olması gerekiyor konuşmaları için. Ben kuşlarımı hep yuvadan uçmadan alıyorum yani anne kanadı altından. Ona ben annelik yapıyorum, böylece alışma devresini zaten atlamış oluyoruz. Kuş annesinin kanadı yerine sizin avucunuza sığınıyor, orada uyuyor ve bu şekilde sizi anne bellemeye başlıyor. Beslediğim tüm kuşlar bu şekilde aldığım kuşlardı ve en geç 2 ay içinde de konuştular. Şuan benim kuşum cümle kuruyor, şarkı söylüyor bizden hiç ayrılmıyor. Kuşçularda size 2 aylık yavru diye verilen kuşlar malesef aslında çok daha büyük oluyor. Ama kuyruklarını kısacık görünce sanki ufakmış gibi geliyor insana. Alırken kuş üreticilerini seçmekte fayda var kesinlikle...

Sonradan Berkcan Bey'de düzeltmiş 1-2 ay olacak diye yeni gördüm :good1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oğuzhan Acar

Maşallah kuşların hepsi çok güzel , çok tatlı  :nazar: :) ben en son 7 yaşında filan kuşum olmuştu . Uzun zamandır da çok hevesleniyordum , bugun sabah arkdaşımın tavsiyesiyle petshop'dan miniminnacık bir yavru aldım :) . (arkdaşım o  petshoptaki kuşların , evlerde üretim olduğunu soyledi , sağlıklı , temiz kuşlar olduğunu soyledi) kuş 2 gün önce annesinden ayrılmış , gagasının siyahlığı duruyor hala , pethopta diğer kuşaların arasında çok iyi ve hareketliydi , dışarısı soğuk olduğu için önce kutuya koyduk yavruyu soğuktan etlilenmesin diye uğraştım , arabada eve gelene kadar ötüyordu ama evde şimdi hiçbirşey yemiyor , tünekte oturuyor :( boş boş bakıyor :( bazende kafesin dibinde oylece sinmiş duruyor . gidiyorum yanına yumşak hafif ses tonuyla konuşuyorum filan ama nasıl kalbi çarpıyor ,korktuğu fark ediliyor. Aceba hasta mı oldu , korkuyorum .

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Maşallah kuşların hepsi çok güzel , çok tatlı :nazar::) ben en son 7 yaşında filan kuşum olmuştu . Uzun zamandır da çok hevesleniyordum , bugun sabah arkdaşımın tavsiyesiyle petshop'dan miniminnacık bir yavru aldım :) . (arkdaşım o petshoptaki kuşların , evlerde üretim olduğunu soyledi , sağlıklı , temiz kuşlar olduğunu soyledi) kuş 2 gün önce annesinden ayrılmış , gagasının siyahlığı duruyor hala , pethopta diğer kuşaların arasında çok iyi ve hareketliydi , dışarısı soğuk olduğu için önce kutuya koyduk yavruyu soğuktan etlilenmesin diye uğraştım , arabada eve gelene kadar ötüyordu ama evde şimdi hiçbirşey yemiyor , tünekte oturuyor :( boş boş bakıyor :( bazende kafesin dibinde oylece sinmiş duruyor . gidiyorum yanına yumşak hafif ses tonuyla konuşuyorum filan ama nasıl kalbi çarpıyor ,korktuğu fark ediliyor. Aceba hasta mı oldu , korkuyorum .

Yavru olduğu için bünyesi zayıftır soğuk etkileyebilir dikkatli olun hastalanirsa kurtulması zor. Kendi henüz beslenemiyorsa kabuğu ayıklanmış yem vereceksiniz yavruları ebeveynleri ağızdan kusarak besler. Sıcak tutun ve elinizle isitmaya calisin ara ara vücut sıcaklığı ile ısınırlar.
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Acar
(düzenlendi)

20rmjpd.jpg

tarihinde Oğuzhan Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

20rmjpd.jpg

Durumu iyi gibi. Tek başına beslenir bence. Zamanla alışır ilgi gösterin 10 15 gün dışarı çıkarmayın. Sürekli kabarip hareketsiz duruyor ise hastadir.
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Acar

Yavru olduğu için bünyesi zayıftır soğuk etkileyebilir dikkatli olun hastalanirsa kurtulması zor. Kendi henüz beslenemiyorsa kabuğu ayıklanmış yem vereceksiniz yavruları ebeveynleri ağızdan kusarak besler. Sıcak tutun ve elinizle isitmaya calisin ara ara vücut sıcaklığı ile ısınırlar.

Hastalandıysa boyle olmazdı sanırım ya , direk geldiğinde normal ev ortamında tuttum sora kalorifere yakın yerde duruyor şuna ve hatta pencere kenarına yakın yere koymadım ki rüzgar veyahut soğuk gelmesin diye. kafesin köşesinden kafasını parmağımla okşuyorum , hiç tepki yok :) kaçmıyorda :)

Durumu iyi gibi. Tek başına beslenir bence. Zamanla alışır ilgi gösterin 10 15 gün dışarı çıkarmayın. Sürekli kabarip hareketsiz duruyor ise hastadir.

Kabarması yok , aceba değişik ortama geldli korkuyor mu , diğer kuşlardan ayrıldı falan ya .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...