İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Bitmiş

Onur Tunç Aldı

Recommended Posts

Onur Tunç Aldı

Herkese Merhaba

9 ay önce motor yağını yenilettim. 4.5 litre doldurulmuş. Yağı kontrol ettiğimde hiç kalmadığını fark ettim. Aracın durduğu yerde de herhangi bir akıntı falan yoktu. 9 ayda yağ seviyesinin azalması normal midir? Arıza lambalarında da yağ sembolü ışığı yanmıyor. Yağ bitince bu ışığın yanması gerekmez mi? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hiç kalmamış derken yağ çubuğuna bakarak mı söylediniz?

9 ayda kaç bin km yol yaptınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Hiç kalmamış derken yağ çubuğuna bakarak mı söylediniz?

9 ayda kaç bin km yol yaptınız.

Yağ çubuğunda sadece ucunda var o da pıhtılaşmış gibi. 6 bin kilometre yaptım

Yağ çubuğuna bakarak söyledim bugün götürüp göstereceğim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yağ çubuğundaki iki çizginin arası ortalama 800ml'dir. Eksilen 800ml muhtemelen ki, normaldir.

Bir de unutmayın, farklı kalınlıkta yağ konulduysa daha çabuk eksiltiyor araç. Bu sebeple 5-30'dan şaşmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Castrol Magnatec kullanmıştım Ford'um varken. Çok memnundum. Eksiltme neredeyse hiç yoktu.

Bu arada konunuzu bakım'a taşıyacağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yağ çubuğunda sadece ucunda var o da pıhtılaşmış gibi. 6 bin kilometre yaptım

Yağ çubuğuna bakarak söyledim bugün götürüp göstereceğim

Bence normal. Siz aracınıza uygun yağ koyup kullanmaya devam edin derim. Yani 6000 km 1 litre eksilme çok değil gibi.

Yağ değişimi yaptırın tekrar kontrol ettirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı
(düzenlendi)

Bence normal. Siz aracınıza uygun yağ koyup kullanmaya devam edin derim. Yani 6000 km 1 litre eksilme çok değil gibi.

Yağ değişimi yaptırın tekrar kontrol ettirin.

Castrol Magnatec kullanmıştım Ford'um varken. Çok memnundum. Eksiltme neredeyse hiç yoktu.

Bu arada konunuzu bakım'a taşıyacağım.

Teşekkür ederim ilginiz için

Aracınız kaç km de ?

116 binde

http://www.hepsiburada.com/liste/castrol-magnatec-5w-30-4-litre-motor-yagi-65a021/productDetails.aspx?productId=otm65a021&categoryId=26005&SKU=OTM65A021

http://www.hepsiburada.com/liste/castrol-edge-5w30-4-litre-85c057/productDetails.aspx?productId=otm85c057&categoryId=26005&SKU=OTM85C057

hangisi iyi olur?

Çok anlamıyorum kusura bakmayın. Yardımlarınız için teşekkür ederim

tarihinde Onur Tunç Aldı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

ilk castrol uygundur,Mobil 3000 tam sentetik te kullanabilirsiniz..Yukarıda 4.5 litre yağ konulduğu yazılmış bir yanlışlık var.1.6 tdci bile 3.8 litre yağ alır,kullanım kitapçığında ne yazıyor bakın.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

ilk castrol uygundur,Mobil 3000 tam sentetik te kullanabilirsiniz..Yukarıda 4.5 litre yağ konulduğu yazılmış bir yanlışlık var.1.6 tdci bile 3.8 litre yağ alır,kullanım kitapçığında ne yazıyor bakın.

Servis raporunda öyle yazmışlar. İlk aracım. Daha önce sanayi yolu bilmezdim :)  Bir de bu yağı kullanmak için araçtaki yağın hepsini boşaltmam gerekiyor değil mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

benım araç yaklaşık 5000 km +-  yarım kg eksiltiyor gibi . ben ne olur ne olmaz diye ilave ettırıyorum .

Yanı bu fordların  hepsinde  olabılecek bir sorunmuş galiba...??

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Servis raporunda öyle yazmışlar. İlk aracım. Daha önce sanayi yolu bilmezdim :)  Bir de bu yağı kullanmak için araçtaki yağın hepsini boşaltmam gerekiyor değil mi?

Evet yağ ve yağ filtresi tamamen yenilenmeli.Fazla yağ konulmasın ,yağ tüketimi sürekli kontrol edilsin.Sattığım aracım 194.000 km deydi her bakım zamanına kadar maximum 300 cc yağ eksiltirdi.Motor sağlıklı ise külbütör kapağından turbonun emdiği yağ buharı dışında yağ tüketimi olmamalı.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

araç 116 bindeymiş,geçmişte ekstrem bir durum olmadıysa bu motora "sağlıklı " gözüyle bakabiliriz.6000 km de bu kadar yağ eksiltmesi bana pek normal gelmedi.bakımda 4,5 değil de 3,5 litre konmuş olabilir mi acaba.Onur bey,yağı değiştiği zaman hiç bakmış mıydınız,çubuğun neresindeydi.belki az yağ kondu,zaten bu kadardı.

eğer motorun genel durumu kötü ise yağ yakma varsa (eksoza baktınız mı,beyaz duman var mı) bu miktar eksilmeler  normal olur.

siz snayiye gidin,önceki markadan 1 litre kadar-yağ çubuğundan takip ederek ekleyin,10 günde bir ölçerek kullanmaya devam edin.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

araç 116 bindeymiş,geçmişte ekstrem bir durum olmadıysa bu motora "sağlıklı " gözüyle bakabiliriz.6000 km de bu kadar yağ eksiltmesi bana pek normal gelmedi.bakımda 4,5 değil de 3,5 litre konmuş olabilir mi acaba.Onur bey,yağı değiştiği zaman hiç bakmış mıydınız,çubuğun neresindeydi.belki az yağ kondu,zaten bu kadardı.

eğer motorun genel durumu kötü ise yağ yakma varsa (eksoza baktınız mı,beyaz duman var mı) bu miktar eksilmeler  normal olur.

siz snayiye gidin,önceki markadan 1 litre kadar-yağ çubuğundan takip ederek ekleyin,10 günde bir ölçerek kullanmaya devam edin.

Önder Bey az önce sanayiden geldim. Kaçak olmadığını motorun yağ yakabileceğini söylediler. Bu büyük bir sorun mudur? Yazın askere gideceğim için satmayı dusunuyordum. Aracın piyasasını etkiler mi?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder Bey az önce sanayiden geldim. Kaçak olmadığını motorun yağ yakabileceğini söylediler. Bu büyük bir sorun mudur? Yazın askere gideceğim için satmayı dusunuyordum. Aracın piyasasını etkiler mi?

her araç bir miktar yağ eksiltir ama sağlıklı bir motorda bu seviyede olmaması lazım.6000 km de bu eksiltme bana göre fazla.yukarıda dediğim gibi bence 6000 km önce yağı değiştiğinde zaten bu kadar (belki bir miktar fazlası) kondu.

eğer ki yağı normal konduysa ve gerçekten bu kadar eksildiyse,motorda yağ kaçağı da yokmuş,motor yağ yakıyor demektir (sanmıyorum).belirtisi yağ eksiltme,eksozdan beyaz duman atma olarak görülür.satarken yağ yakma varsa ve alıcı bunu görürse illa ki fiyatı düşürmek isteyecektir çünkü motor tamir istiyor demektir.

siz yağını tamamladınız mı,sanayiden geldiğinize göre evet.yapacağınız şey, çubuğa bakın yağın nerde olduğunu görün.önümüzdeki günlerde çubuktan yağ takibi yapın ayrıca eksozu da gözle kontrol edin,sıcak motorda beyaz duman atma var mı.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

her araç bir miktar yağ eksiltir ama sağlıklı bir motorda bu seviyede olmaması lazım.6000 km de bu eksiltme bana göre fazla.yukarıda dediğim gibi bence 6000 km önce yağı değiştiğinde zaten bu kadar (belki bir miktar fazlası) kondu.

eğer ki yağı normal konduysa ve gerçekten bu kadar eksildiyse,motorda yağ kaçağı da yokmuş,motor yağ yakıyor demektir (sanmıyorum).belirtisi yağ eksiltme,eksozdan beyaz duman atma olarak görülür.satarken yağ yakma varsa ve alıcı bunu görürse illa ki fiyatı düşürmek isteyecektir çünkü motor tamir istiyor demektir.

siz yağını tamamladınız mı,sanayiden geldiğinize göre evet.yapacağınız şey, çubuğa bakın yağın nerde olduğunu görün.önümüzdeki günlerde çubuktan yağ takibi yapın ayrıca eksozu da gözle kontrol edin,sıcak motorda beyaz duman atma var mı.

Teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi uygulayacağım. Şimdiye kadar beyaz duman görmedim.  yağ takibini de kontrol edeceğim bundan sonra. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Motorun yağ yaktığına ben de ihtimal vermiyorum. ama varsayalım ki motor yağ yakıyor. Çözümü nedir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Motorun yağ yaktığına ben de ihtimal vermiyorum. ama varsayalım ki motor yağ yakıyor. Çözümü nedir?

Tek yapmanız gereken yağı yenilemek ve doğru yağı koymak.Daha sonrasında takip etmek. Sani Bey'in dediğini dikkate almanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Tek yapmanız gereken yağı yenilemek ve doğru yağı koymak.Daha sonrasında takip etmek. Sani Bey'in dediğini dikkate almanızı öneririm.

Ustaya sordum daha öncesinde de 5-30 koymus simdi de aynı yağdan koydu sentetik olanından. bi kaç dolumdan sonra kaybın azalacağını söyledi. Motorun yağ yakması beni korkuttu. Biraz araştırdım motorun bitmesine işaret olduğu söyleniyor. Burada da maalesef götürebileceğim çok bir seçenek yok. Ford yetkili servisi de tüplü araçları almadıklarını söylediklerinden oraya da götüremiyorum. Diğer bütün illerde de aynı mı bu uygulama ondan da emin değilim.

Yorum bağlantısı
Ömür Can

Önceki aracıma yağcı fazla yağ koymuş onun sonucuda yüksek basınçdan dolayı sibob keçesini veya keçelerini patlatmış bu olaydan sonra aşırı şekilde yağ eksiltmeye başladı.Şayet böyle bir sorun varsa şu şekilde anlarsın bir arkadaşın eksoz'a peçete yaklaştıracak (1cm kadar mesafe olacak eksoz a) sende 10-15 sn kadar gaz ver eğer peçete de siyah yağ lekeleri varsa sibob keçesi patlamıştır yağ lekeleri ıslaktı sanırım çünkü yağ yanma odasına girmeden eksozdan atılıyor.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Önceki aracıma yağcı fazla yağ koymuş onun sonucuda yüksek basınçdan dolayı sibob keçesini veya keçelerini patlatmış bu olaydan sonra aşırı şekilde yağ eksiltmeye başladı.Şayet böyle bir sorun varsa şu şekilde anlarsın bir arkadaşın eksoz'a peçete yaklaştıracak (1cm kadar mesafe olacak eksoz a) sende 10-15 sn kadar gaz ver eğer peçete de siyah yağ lekeleri varsa sibob keçesi patlamıştır yağ lekeleri ıslaktı sanırım çünkü yağ yanma odasına girmeden eksozdan atılıyor.

Keçede sorun varsa değişimi maliyet olarak yüksek mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ustaya sordum daha öncesinde de 5-30 koymus simdi de aynı yağdan koydu sentetik olanından. bi kaç dolumdan sonra kaybın azalacağını söyledi. Motorun yağ yakması beni korkuttu. Biraz araştırdım motorun bitmesine işaret olduğu söyleniyor. Burada da maalesef götürebileceğim çok bir seçenek yok. Ford yetkili servisi de tüplü araçları almadıklarını söylediklerinden oraya da götüremiyorum. Diğer bütün illerde de aynı mı bu uygulama ondan da emin değilim.

Onur bey,

Bu kadar heyecan yapmayın. 6000km'de 600-700ml eksilmiş. Olsun olsun 1lt. Sıkıntı yok.

Çok düşünceniz varsa, kompreyson testi yaptırın. Forumda ne olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Onur bey,

Bu kadar heyecan yapmayın. 6000km'de 600-700ml eksilmiş. Olsun olsun 1lt. Sıkıntı yok.

Çok düşünceniz varsa, kompreyson testi yaptırın. Forumda ne olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Haklısınız biraz fazla durdum üzerinde. Heyecan da değil ama karşılaştığım bütün meselelerde en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyorum. Yardımlarınız için teşekkürler. Sizleri de bunalttıysam affola..
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...