İçeriğe Yönlendir

Hararet Seviyesi...

Önder Kuru

Recommended Posts

Önder Kuru

2006 C-max lpgli. Hava sıcaklığı 7-8 derece iken ilk çalışmadan kaç dk. yada km.de 90 dereceye veya o seviyelere geliyor? Dün evden çıktıktan yaklaşık 10-15 dk ve yaklaşık 3,5-4 km ayrıca trafik olan guzergahta hararet hala 70 civarındaydı. Bana pek normal gelmedi de... Eğer anormal derseniz termostata baktıracağım...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Uzun yolda ayağınızı gazdan çekince hararet düşüyor mu?

4km de benzinli araç ısınmış olmalı.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Uzun yolda ayağınızı gazdan çekince hararet düşüyor mu?

4km de benzinli araç ısınmış olmalı.

Birkaç kez denedim o testi. Düştüğünü de gördüm dusmedigini de. Açıkçası net bir fikrim olmadı. O yüzden açtım bu konuyu. Daha önce başka konularda benzer sorular sordum ancak kimi düşer Ford bu dedi, kimi düşmez dedi. Ayrıca artık lpgye geçişte eskiye gore biraz daha uzun vakit alıyor sanki. Bir kaç kişiden veri alirsam kiyaslarim en azından...
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Mükremin abinin bununla ilgili bir konusu vardı. Kalorifer ile ilişkili bu hararet seviyesi. Linkini bulursam paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
O konuları biliyorum. Hatta birinde en son mesaj bana ait. Hararet 90 iken kaloriferi açınca biraz düşüp tekrar yükselebilir bu normal geliyor ama kalorifer kapalı iken sadece sıcaklık (araç trend bu arada) en sonda olunca da bu kadar etkiler mi? İş yerinde linea var, milim kipirdamiyor... Merak ettiğim ilk calismadan sonra ne kadar surede isiniyor 1.6 100 PS lpgli fordlar? Kıyas yapmak istiyorum.
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

O konuları biliyorum. Hatta birinde en son mesaj bana ait. Hararet 90 iken kaloriferi açınca biraz düşüp tekrar yükselebilir bu normal geliyor ama kalorifer kapalı iken sadece sıcaklık (araç trend bu arada) en sonda olunca da bu kadar etkiler mi? İş yerinde linea var, milim kipirdamiyor... Merak ettiğim ilk calismadan sonra ne kadar surede isiniyor 1.6 100 PS lpgli fordlar? Kıyas yapmak istiyorum.

Benim 2004 c maxta trendti. Aynı şekildeydi diye hatırlıyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eğer ısı düşüyorsa veya hararet göstergesi normalde olduğu yerden az aşşağı indiyse ve rampa aşşağı gazdan ayağınızı çekip inerken ibre az daha iniyorsa termostad kaçırmaya başlamış demektir, mesela benim araçta 92 dereceden gıdım inmezdi, ısındıktan sonra yaz kış yokuş aşşağı vs. ne olursa olsun ibre oynamazdı, son 1-2 aydır 1-2 mm. aşşağı iniyordu, şu sıralar daha da düşük,termostad eskidi demek oluyor, yenisini aldım yarın değişeceğim mesela.

Bu arada dediğim gibi, rampa aşşağı salsanızda, kaloriferide açsanız ancak 1-2 derece düşer bunuda ibrede göremezsiniz, ibrede düşüş görünmeye başladığında termostad hafif hasta olmuş demektir, birkaç ay içinde bariz düşecektir ısınız.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

1.6 focus kış aylarında hareket halinde iken 4-5 dakika veya 4-5 km içerisinde ideal ısısına ulaşıyor. obd den takip ettiğim kadarıyla her 2-3 saniyede bir sıcaklık 1 derece artıyor. Kalorifer son kademe ise biraz daha gecikiyor tabi. Yazın bu süre daha kısa. Isındıktan sonra kalorifer veya başka etkenlere bağlı olarak ibrede oynama olmuyor. Bundan sonraki süreçte sıcaklık normal akan trafikte kullanımda şehiriçi 92-98 arasında oynamakta iken şehirdisi normal seyrinde 93 veya 94 de sabitlenecek şekilde kalıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

1.6 focus kış aylarında hareket halinde iken 4-5 dakika veya 4-5 km içerisinde ideal ısısına ulaşıyor. obd den takip ettiğim kadarıyla her 2-3 saniyede bir sıcaklık 1 derece artıyor. Kalorifer son kademe ise biraz daha gecikiyor tabi. Yazın bu süre daha kısa. Isındıktan sonra kalorifer veya başka etkenlere bağlı olarak ibrede oynama olmuyor. Bundan sonraki süreçte sıcaklık normal akan trafikte kullanımda şehiriçi 92-98 arasında oynamakta iken şehirdisi normal seyrinde 93 veya 94 de sabitlenecek şekilde kalıyor.

Ben de bi takip edeyim obd'den, bakalım ne sonuç alacağım...
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Fatih Aldemir

dizel c max termostatın yeri nerde? 

Aynı durum sanki bende de mevcut.

Alıp değiştirmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...