İçeriğe Yönlendir

1 Aralıktan Itibaren Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Mu Var?

Erol YILDIRIM

Recommended Posts

Erol YILDIRIM

1 aralıktan itibaren kış lastiği takma zorunluluğu var diye yazılar okuyorum.Heralde ticari araçlar için.Ege ve akdeniz sahilinde olanlar için (özel binek araçlar )kış lastiği zorunluluğu zaten yok galiba

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kamyonet vb sınıfı zorunlu. kar yağışlı günde, otomobilllere yönelikyol şartlarına uygun olmadan yola çıkma maddesinden ceza yazıldığı oluyor gelgit zamanlarda ancak zorunluluk henüz yok

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Otomobillerde takma zorunluluğu yok fakat valiliklere yetki verildi.Eğer şartlar gerektiriyorsa valilik takma zorunluluğu kararı verebiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hayat veya mal kurtarır vesile ile hava soğudumu yaz lasitğinin kauçuğu yolu tutamaz

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

peki zincir takmak zorunlu mudur? zorunluysa bu zorunluluk ne zaman başlar?

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
(düzenlendi)

Her kafadan bir ses çıkıyor da resmi kanallar bile net değilken bu kadar kafa karışıklığı normal.

Valilik resmi duyurusunda şöyle diyor:

Bursa İli ve bağlı ilçe merkezlerinde (Belediye hudutları içinde) şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili olarak;

10.12.2012 tarihli Valilik Oluru ile belirlenmiş olan 16 Aralık – 01 Mart tarihleri arasında uygulamaya devam edilecektir.

http://www.bursa.gov.tr/duyurular/22/ilimizde-kis-lastikleri-kullanimi.html

"Şehir içi taşımacılık" derken binekleri de kapsıyor mu anlayan beri gelsin.

tarihinde Emrah Uludağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zincir bagajda bulunması yönetmeliğe göre zorunludur kaş lastikli hummer bile olsa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

peki zincir takmak zorunlu mudur? zorunluysa bu zorunluluk ne zaman başlar?

Yolda kaldığınızda mecbur takacaksınız...latife bir yana serme zincir yeri geldi mi evlattır...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Lastik nedeni ile trafiği kitleyene akıllara ziyan ceza yazılmalı. Birçok ülke uyguluyor. Bizde de gerekli

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

50 ilde zorunlu.ancak şöyle bir uygulama var.sıcaklıkta + 7 dereceye kadar ceza yazılmıyor.ama sıcaklık   + 7 dereceden aşağı düşer ve siz kış lastiği olmadan seyrediyorsanız durdurup ceza yazabilirler. yani 7 dereceden aşağıya düşmeyen yerlerde yaşıyor ya da bu şartlarda araç kullanmıyorsanız sorun yok.<Samsun' da da zorunlu ,senede bir iki kez kar yağar o da iki günlük ,ama ben güvenlik açışında kış lastiklerimi taktım.bakalım hayırlısı...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Geçen kış karda arkadaşın aracını kullanmıştım karda baya faydasını görmüştüm.
1-2 haftaya kadar bende önlere 16 teneke jant takıp kar lastiği almayı düşünüyorum. Aşırı kar yağarsa veya buz varsa aracımı trafiye çıkarmadığım için sadece önler yeterli olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lastik nedeni ile trafiği kitleyene akıllara ziyan ceza yazılmalı. Birçok ülke uyguluyor. Bizde de gerekli

duble vesile ile gerçek 4 mevsim lastikleri de kanuni zorunluluk sonrası satışa başlar

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kasap2

Sözün özü aşağıdaki illerde bulunanlarda genelgeyle kontroller başladı.Nisan ayına kadar devam edecek diyerek biliyorum;genelgeye erişemedim ancak hatırladığım kadarıyla 2918 karayolları trafik kanunu md30 1/a ya göre 77 tl idari para cezası tekrarı halinde men olacak araçlar.

AFYONKARAHİSAR 

AĞRI

AMASYA

ANKARA

ARTVİN

BİLECİK

BİTLİS

BOLU

BURDUR

BURSA

ÇANKIRI

ÇORUM

DENİZLİ

EDİRNE

ELAZIĞ

ERZİNCAN

ERZURUM

ESKİŞEHİR

GÜMÜŞHANE

HAKKARİ

ISPARTA

İSTANBUL

KARS

KASTAMONU

KAYSERİ

KIRKLARELİ

KIRŞEHİR

KOCAELİ

KONYA

KÜTAHYA

MANİSA

MUŞ

NEVŞEHİR

NİĞDE

SAMSUN

SAKARYA

SİVAS

TEKİRDAĞ

TOKAT

TUNCELİ

UŞAK

VAN

YOZGAT

ZONGULDAK

AKSARAY

BAYBURT

KARAMAN

KIRIKKALE

BATMAN

ŞIRNAK

ARDAHAN

IĞDIR

KARABÜK

DÜZCE

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

duble vesile ile gerçek 4 mevsim lastikleri de kanuni zorunluluk sonrası satışa başlar

Mis gibi olur
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

El mecbur yaz lastiği ile soğuk havada yola çıkacak olanlar 15-20 km sakin kullansın, zaten lastik yola düzgün tutunacak sıcaklığa ulaşır. Ama bu kış lastiği kadar güvenli olacak anlamı taşımaz. Tedbir sadece.

Yorum bağlantısı

El mecbur yaz lastiği ile soğuk havada yola çıkacak olanlar 15-20 km sakin kullansın, zaten lastik yola düzgün tutunacak sıcaklığa ulaşır. Ama bu kış lastiği kadar güvenli olacak anlamı taşımaz. Tedbir sadece.

Abi benim lassa competus lar kışında iş görür değilmi
Yorum bağlantısı

Bu kemer takma zorunluluğu gibi bir şey. Kemeri ceza için mi tanıyorsunuz yoksa kendi hayatınız için mi?

Kaldı ki lastik yüzünden karlı havada başkalarının hakkını gasp etme olayı da cabası.

Aracı devamlı her gün aktif kullanmıyorum ama gittim taksitli de olsa ödemesi zor da olsa taktirdim öğrenci halimle. Eve sag salim gitmem 400-500 tlden çok daha önemli. Kaldı ki modifiye için para harcayabiliyorken kışlık lastik maliyetinden kaçmak da ayrı saçma gelir bana (kimse yanlış anlamasın sözüm meclisten dışarı)

Yorum bağlantısı

Bu kemer takma zorunluluğu gibi bir şey. Kemeri ceza için mi tanıyorsunuz yoksa kendi hayatınız için mi?

Kaldı ki lastik yüzünden karlı havada başkalarının hakkını gasp etme olayı da cabası.

Aracı devamlı her gün aktif kullanmıyorum ama gittim taksitli de olsa ödemesi zor da olsa taktirdim öğrenci halimle. Eve sag salim gitmem 400-500 tlden çok daha önemli. Kaldı ki modifiye için para harcayabiliyorken kışlık lastik maliyetinden kaçmak da ayrı saçma gelir bana (kimse yanlış anlamasın sözüm meclisten dışarı)

kışlık lastiklerim memleketten bu gece geldi. çıkayım da takayım ben de :) hem yazlık lastikler de dinlensin accık :)

Yorum bağlantısı

kışlık lastiklerim memleketten bu gece geldi. çıkayım da takayım ben de :) hem yazlık lastikler de dinlensin accık :)

Aynen öyle yazliklarin boşa ömrü yeniyor soğuk havada öyle de düşünmek lazım :)
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Televizyonda geçen alt yazı da ticari araçlar için zorunluluk 1 aralık itibariyle başlıyor. Cezası ise 519 lira yazıyordu.

Yorum bağlantısı

Neden meclisten dışarı olsun ki kardeşim bence içeride dışarıda olmalı. Araçlara herşeyi alıp lastik alamıyorum diyenlere bende kızarım.

Ayrıca yağmurda, buzda, karda, kuru zeminde seyir halindeyken kimse kimsenin canını, malını, zamanını lastik yüzünden gasp edemez. Bu işin bahaneside yok. Uygun şartları sağlamayan hiç bir araç trafiğe çıkmamalı. Hatta lastik dişleri ve tarihleri de kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...