İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Gösterge Renk Değişikliği

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Adım adım göstergenin yerinden sökülmesi; bu linkte detaylı olarak anlatılmıştır.

Gösterge yerinden söküldükten sonra arkadaki vidaları sökerek ön kapağı ve arkadaki beyaz koruma kapağını ayırıyoruz.

872cfdca7832c2a2bf45ae6cbf157d14.jpg

Ön ve Arka kapak ayrıldıktan sonra önde görülen siyah plastik gösterge şemasını yerinden çıkartmamız gerekiyor. ilk söküşümde ibreleri yerinden çıkarırken biraz çekindim ancak, "baskasının malı gibi" asıldıktan sonra korkacak bir şey olmadığını da gördüm. ibreler çıktıktan sonra plastik şema ve göstergenin dağılmaması için bir engel bulunmuyor.
36957e2c549f8993bdc8057f64331e99.jpg

Bu dağılmış hali.

17811f2c222256c9496981d2dffb849c.jpg

Gösterge şemasının arkasında göstergeye yeşil rengi veren tabaka mevcut. bu tabaka kazındıktan sonra göstergeye istediğiniz rengi vermeniz mümkün. Ben de tüm kadranın arkasını dikkatlice kazıyorum. Kazımak için, maket bıçağının tersini, düzünü, makas ucunu kullandım.

tabakayı tamamen kazıdıktan sonra, renk parlaklığını azaltması ve dalgalanma yapmaması için plastik dosya ayıracından kestiğim şablonları gösterge arakasına çift taraflı bant ile yapıştırdım.

Önce Sarı ışık istediğim için sarı telli dosya kapağı kullandım ancak daha sonra beyaz ile değiştirdim bu tabakayı.
91a863d00695099dd494b9c39940c5e2.jpg

Başka bir renk alternatifi de yine çok hoşuma gidern turkuaz renk. Burada RGB şerit led kullandım. Rengi yakalamak için yeşil ve maviyi birlikte enerjilendirdim. Bir hafta kadar kullandım ancak gözlerimi yorduğunu hissedince (birileri duymasın :) ) bu renkten istemeyerek vazgeçtim.

16d39a833df10c8ad01a0d1080004894.jpg

Aşağıdaki de beyaz renk, Arkadaki sarı plastik yerine beyaz plastik tabaka kullandım.
8d7a63097cd3050bf343c653790e4a12.jpg

Yukarıya kadar olan kısım şimizin ilk kademesi. Gösterge rengini değiştirip LCD ekran rengini yeşil bırakmak olmaz.
Burda çok dikkatli olmak gerekiyor. LCD ekran giderse tamiri de değişimi de mümkün değil. yapılacak işlem basit ama sabır ve titizlik gerektiriyor.

önce LCD üzerindeki siyak plastik muhafazayı, aşağıdaki gibi ufak bir tornavide yardımı ile çok hafif kastırarak çıkartıyoruz.
yanlız tornavida nın ekrana değmemesine özen göstermek gerekiyor.
515307995774e72193607b17ba15b951.jpg

Ekran muhafazası yerinden alındıktan sonra LCD camı arkasındaki yeşil tabakayı cam dan ayırmak gerekiyor. Ben siyah sunum dosyası kabından kestiğim bir plastik parçayı kullanarak bu işi yaptım. araya sokacağınız malzeme ne ekrana ne de ekran arkasındaki plastik tabakaya zarar vermeyecek.

add289e91909403ba9f0c3791727037c.jpg

Ve çıkardık. göstergeyi yaptığımız gibi bunu da kazıyoruz. ben artık kazımam derseniz, beyaz plastik dosya ayıracından kestiğiniz parçayı da bunun yerine kullanabilirsiniz. hatta hangi renk isterseniz o renge çevirmeniz mümkün.

7bc142a5527ed83f31f1ff0d8f581589.jpg

Daha sonra sırası ile tek tek işlemleri geriye yapıp göstergeyi topluyoruz.

Son Hali bu şekilde. çekerken biraz parladı ama ;)
d92fad0ee46fa241f24fded4b60c28f6.jpg

• Beğen 11
Yorum bağlantısı

Ellerine Sağlık abi.Süper açıklama güzel işçilik.Turkuaz da fena değilmiş hani.Eline Emeğine Sağlık.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Vaşşş .Eline sağlık valla.Çok istiyorum ama mümkün değil benim yapmam.Yakında da değilsin ki :)

Tebrikler bir kez daha

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Berkay Ekinci

Maşallah cidden iyi bir işçilik ister bunu yapmak,ama farklı bir renk daha güzel olurdu diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Maşallah cidden iyi bir işçilik ister bunu yapmak,ama farklı bir renk daha güzel olurdu diye düşünüyorum.

Aynı zamanda karanlıkta da gözü yormayan bir renk tercih edilmeli.

vw olsa patlardı bu ford sağlam üretim

Keyf için Ford a binmiyoruz abi, sağlam araba. Emmi ile benim kahrımı her araba çekmez :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Emre Demir

Muhteşem, büyük risk, büyük işçilik ;)

İşte önümüzdeki engellerin özeti :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Yusuf Koç

O konuda bilgim ok, bunu sormamın nedeni uygulaması çok basit gözükmesi. Sizin el emeğiniz göz nurunuz tabiki çok hoş. Elimden gelse yapcam ama olmuyor işte:)

Yorum bağlantısı
Yusuf Koç

Mehmet bey beğendiğinize sevindim, almayı düşünüyordum. Karanlıktaki görünüşü biraz garip gibi, iç kısmı siyah, rakamlar beyaz gözüküyor. Bir sıkıntı olabilir mi acaba, satıcıya gece görünüşüne dair resim var mı diye sordum. Cevap gelirse paylaşırım. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Mehmet bey beğendiğinize sevindim, almayı düşünüyordum. Karanlıktaki görünüşü biraz garip gibi, iç kısmı siyah, rakamlar beyaz gözüküyor. Bir sıkıntı olabilir mi acaba, satıcıya gece görünüşüne dair resim var mı diye sordum. Cevap gelirse paylaşırım. Saygılar.

Yusuf Bey bunun yerine ebay da biğer dial kitler var biraz pahalı ama bunlara bakabilirsiniz. daha kaliteli şık görüntü verirler.

Şunu belirtmek isterim; bu ürün gösterge üzerine yapışıyan türden ise (Emmi nin dediği gibi) ışık renginin değişeceğini sanmıyorum. Çünkü orjinal gösterge altındaki yeşil tabaka kazınmadıkça ordan farklı renk ışık almak mümkün değil.

Ekleme: Aslında düşündüğünüzde bunları takmak için de göstergeyi dağıtmanız gerekecek. Dağıttıktan sonra tek iş gösterge arkasındaki yeşil tabakayı kazımak. Daha sonra istediğiniz renkte lamba ile renk değiştirmeniz mümkün...

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

yorum serbesmi?

Neyine Yorum yapacan?

Tahta yok, led yok, bozma patlatma yok, el yakma yok...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...