İçeriğe Yönlendir

Uçak Biletinde Iade Neden Olmaz

Serdar Samancıoğlu

Recommended Posts

Serdar Samancıoğlu

Merhaba arkadaşlar. 17 Aralık tarihi için aldığım Antalya uçuşumu planlarımdaki değişiklik nedeniyle iptal etmek istediğimde 49 TL olan bilet ücretinden tam 33 TL kesinti yaparak 16 TL olarak iade eden bir firma. Ücretsiz olması gereken 0800 lü müşteri hizmetlerinin dakikası ise 1.5 TL  :) . Bu havayolundan bilet almak isteyen arkadaşlar varsa tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. Yorum sizin.

QttlDRf.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

bilet gerektiginde iptal edilecek cinsten degildi sanirim

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

pagasusta zaten söyle bir durum var: ucus ve kanuni bagaj hakki haric hersey ekstra, yemek ekstra, ekstra bagaj alinabiliyor (bileti alirken daha ucuz), degistirme iptal hakki ekstra... koltuk aralari cok dar, ama kisa mesafe, ucuza ucarim yemektir, caydir vs önemli degil diyorsaniz cogu zaman ucuza gelir.

ayrica thy ucuslarinda da dikkat edin bazen thy parasi alip anadolu jet ile ucurabiliyorlar

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Maalesef ki kampanyalı uçuşlarda bu gibi geri ödeme yok ama yine 16 TL'yi kurtarabilmişsiniz :)

Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

Arkadaşlar bu bilet promosyon falan değil. Ben yaklaşık 1 ay önce falan bu bileti aldığım için böyle ucuza geldi. Ama açıkçası yorumlar beni şaşırttı. Ben parasında değilim onu söyleyim. Ama haksızlığa uğramak hayatta tahammül edemediğim şeylerden biridir.  O yüzden bileti de iptal etmeyeceğim. Bana 16 TL iptal bedeli verip o bileti 70 - 80 TL den satamasın yeter ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

Bakın bana 16 TL geri ödeme yapacağı bileti kaçtan satacaktı (İptal etseydim)  :fiuw:

C9HfbxJ.png

Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

Ucuz bilet promosyon bilet diye geçer. Yani özel bir kampanyadan yararlanmanız gerekmez.

Yanlış bilgi sahibisiniz, bu sebeple firmayı suçluyorsunuz.

Bu ücreti kesmekte haklı diyorsunuz yani. Peki.

Yorum bağlantısı

Sözleşmede yazar. Genel olarak çoğu firmada durum aynı. Onur air mesela çok cüzi bir miktar alarak bu tarz iptal ve değişikliklerde %100 iade garantisi veriyor. Bence anormal bir durum yok bu böyledir hep.

Örnek veriyorum;

Uçus ilk belli olduğunda firma

İlk 10 koltuk 20tl

Sonraki 20 koltuk 30tl

Şeklinde fiyatlandirma yapar. Ve uçuşa yakın fiyatlar her zaman artar boş yer yoksa.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

THY'de iptal opsiyonlu bilet almaz iseniz iptal dahi olmuyor. Bilet çöpe... İptal opsiyonlu olanlar ise normal biletten %20-50 arası gibi falan daha pahalı.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Geri iadesiz uygun fiyatlı oda satıyoruz, hemen her gün bu tür vakaları insanlara anlatıyorum.. 

Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu
(düzenlendi)

Bu arada verecekleri 16 TL "vergi iadesi" ve "check in" bedeli imiş.  Flex haricinde bilet ücretini iade etmiyorlarmış. Flexten ise 55 TL kesinti yapıyorlar  :bravo:

tarihinde Serdar Samancıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu
(düzenlendi)

Araştırınca bütün firmaların bu şekilde yaptığını öğrendim. Daha önce hiç bilet iptal etmediğim için böyle bir durum başıma gelmemişti. Aslında yine normal değil ama bütün firmaların uygulaması bu yönde olunca insanlara "normal"miş gibi geliyor. Bu konuda tüketiciyi koruyacak bir yasa da yok sanırım.

Konu istenirse kilitlenebilir.

tarihinde Serdar Samancıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Araştırınca bütün firmaların bu şekilde yaptığını öğrendim. Daha önce hiç bilet iptal etmediğim için böyle bir durum başıma gelmemişti. Aslında yine normal değil ama bütün firmaların uygulaması bu yönde olunca insanlara "normal"miş gibi geliyor. Bu konuda tüketiciyi koruyacak bir yasa da yok sanırım.

Konu istenirse kilitlenebilir.

kötüye kullanim olmasa belki böyle bir yola basvurmazlar ama zaten günümüz dünyasinda kim kimi yakalarsa maalesef. bakalim demin konu acildi uzaylilar geliyor galiba. belki o zaman dünyaca birlik oluruz :tongue:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu konu, uçmayacaksanız bidaa düşünün olmuş :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

Otobüsler için böyle bir düzenleme varken, uçaklar için böyle bir düzenlemeye gidilmemiş demek ki. Yani uçak uçuyo diye, aldığımız bilet de her şekilde uçuyo demek ki  :)

Mevzuat Hükmü : Resmi Gazete Tarihi: 11.06.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27255
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ
Yolcu bileti 
MADDE 38 –(9) Yetki belgesi sahipleri, otobüs hareket saatinin 24 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, bilet ücretinin tamamını iade etmek, otobüs hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorundadırlar.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Serdar bey, sizi cok iyi anliyorum. Ama bana gore de haksizsiniz. Ucak sirketi size zaten otobus biletinden daha ucuza ucma sansi vermis. Sizin herhangi bir nedenden ucmaktan vazgecmeniz ucak sirketini ilgilendirmez.

Ayrica yukarida "benden 16 tl'ye alan bileti bakin kac paraya satmaya calisiyor" dusuncenizde dogru degil. Aciliyet icinde olan biri 250 degil 500 liraya bile alacaktir o bileti.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Otobüs firmalarını da havayolu şirketleri gibi tam denetleseler, onlarda ücret iadesi hakkında yasal düzenleme talep ederler.. Ayrıca otobüs firmalarının tekrar yolcu bulma şansları daha yüksektir..  :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu uçak şirketleri nasıl kar ediyor merak ediyorum, bilmem kaç yüz milyon dolarlık uçaklar. 50 ,100 tl bilet parası ile çok zor gibi geliyor bana.  :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Bu uçak şirketleri nasıl kar ediyor merak ediyorum, bilmem kaç yüz milyon dolarlık uçaklar. 50 ,100 tl bilet parası ile çok zor gibi geliyor bana.  :)

onu bende merak ediyorum aslinda. o 50 tl nin cogu vergi ayrica. bi ucak ne kadar yakiyor acaba:)

gerci bütün biletler 50 tl degil ama tüm ucaklarda dolu gitmiyodur heralde

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

kişi başı hesabıyla  fiestadan fazla yakıyordu galiba :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...