İçeriğe Yönlendir

Kaza Atlattım

Misafir

Recommended Posts

Bu gün başıma gelen ve ucuz atlattığım bir olayı paylaşmak isterim. Hava hafif yağışlı havada kızımı okula bıraktım. Dönüş yolunda sağa dönmek istediğimde normal yolunda seyir halinde olan ve ileriden gelen aracı zora sokmamak için 50 km hız ile sağa dönüş yapmaya başladım. Yerlerin kaygan olması nedeniyle aracın arkası birden kaymaya başladı ve kontrolü kaybettim. Araç 360 derece etrafında döndü ve durmayı başardım. Araç durduğunda her yerim titriyordu. Çok şükür ki karşı yönden ve arkamdan gelen hiç araç yoktu.

Asıl gelelim mevzuya. Öncelikle uzun süredir forumdayım, abilerim ve arkadaşlarımdan öğrendiklerimi imkanlar dahilinde uygulamaya çalışırım. Forumda herkesin önemle bahsettiği ve hayati risk taşıdığı konuyu bilmeme rağmen kafama sı… yım göz ardı ettim. Ön lastiklerim kışlık, arka lastiklerim ise yazlık. Halbuki 4 lastiğinde kışlık veya yazlık, aynı desen, aynı ebat olta olması gerektiğini bilmeme rağmen sizlerin sözünü dinlemedim. Araç resmen arka kısımdan koptu gitti. İnanamadım. Bu kazayı binlerce şükür atlattım. Eğer karşı yönden gelen veya arkamdan gelen bir araç olsaydı durum çok daha vahim olabilirdi. Belki aranızda bile olmayabilirdim.

Burada söylenen her şey tecrübe edilmiş olaylar. Bizi yola bağlayan en önemli ekipman lastikler. Siz siz olun lütfen buradaki değerli insanların tavsiyelerini söz ardı etmeyin. Kendiniz ve sevdikleriniz için 4 lastiğinizi birden değiştirin. Şimdi ilk işim 4 yeni lastik almak. Bundan sonra abilerim ve arkadaşlarımın tecrübelerini asla göz ardı etmicem.

Saygılarımla 

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun. Dediğiniz gibi sırf ön ve arkalar farklı olması sebebi ile kaza atlatan çok üyemiz oldu. Allah korumuş.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Geçmiş olsun. Tecrübe en değerli ve paha biçilmez bir bilgi...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Ankara'nın ayazı meşhurdur. Arka lastikler kaç km'deydi birde?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Geçmiş olsun hayatta en pahalı şey tecrübedir. Kızınızı okula daha bırakmamış olsaydınız bir de ona korku yaşatacaktınız.

Ya karşıdaki arabada da kızını okula götüren birisi olsaydı ve ona çarpsaydınız? 

Önemli olan hatalardan ders çıkartabilmek. Şimdi siparişinizi verin, yarına da arkalara kışlıklarınızı takın. Yoksa aynı şeyleri konuşuuuuuur dururuz.

tarihinde özgür özuysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Çok geçmiş olsun, 4 lastik de aynı olmadığı zaman tıngır mıngır gitmekte büyük fayda var.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Benim linea'nın da lastiklerin birisi karışmış. Daha yeni ama başka marka bir lastik gelmiş. Şimdi gidip lastik oteline sövmeyim de ne yapayım?

Yorum bağlantısı

Hepinize teşekkür ederim. Allah cümlemizi kazalardan belalardan korusun.

Arka lastikler 2010 yılı üretimi kumho kh17. Yaklaşık 30.000 km yapmış.

Lastik araştırmalarına başladım bile. :good1:

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
(düzenlendi)

lastikleri farklı olupta düz yolda fren yaparken arkasını savuran araçlar biliyorum.

Çok geçmiş olsun, Allah sevdiklerinize bağışlamış.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)

Büyük geçmiş olsun

Güvenlik esasalı tüm önerileri hafife almayalım ve imkan dahilinde uygulayalım,

tarihinde Tamer Terzi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Bende geçen hafta 4 tane sıfır continental kışlık aldım. Elimde önceki fiestadan kalan 4 taneyi sattım. Çünkü bir tanesinin deseni farklı idi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hepinize teşekkür ederim. Allah cümlemizi kazalardan belalardan korusun.

Arka lastikler 2010 yılı üretimi kumho kh17. Yaklaşık 30.000 km yapmış.

Lastik araştırmalarına başladım bile. :good1:

Arkalar kötü durumda da değilmiş aslında. Muhtemelen soğuktan özelliği kaybetmiş.

Yorum bağlantısı

Arkalar kötü durumda da değilmiş aslında. Muhtemelen soğuktan özelliği kaybetmiş.

Pekte kötü durumda sayılmazlar. Ama bu vakitten sonra benim için hurdalar. Havanın yağışlı olmasıda etken tabiki. 

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Geçmiş olsun, karda buzda kaydırmak için önler kış lastiği, arkalar da ise büyük yazlık lastik kullanıtdık ;)

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Çok geçmiş olsun.

Hafif yağmur normal yağıştan daha tehlikeli. :excl:

Bende aynı olayı hafif yağış ve sabahın 7 sinde tüyaptan büyükçekmeceye inerken yaşamıştım. Sol şeritte başlayan arkadan kopma 3 defa kendi etrafımda döndükten sonra sağ şeritte son bulmuştu.

Hemen 4 lastiğide yenilemiştim.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Geçmiş olsun. Buna benzer olay benim başıma gelmişti. Benim ön lastikler orjinal ölçülerinde kış lastiğiydi. Arkalar 2010 üretimi normal lastikti. Yokuştan inerken hızım 30 km iken sağ sokağa dönmeye başladım. Araba arkadan koptu.

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

Acaba buzlanma varmıydı?Sadece yağıştan ise kumho lastikler demek ki vasat bir lastikmiş.

Yorum bağlantısı

Acaba buzlanma varmıydı?Sadece yağıştan ise kumho lastikler demek ki vasat bir lastikmiş.

Hava 8 derece idi. Hem arabanın göstergede yazan, hemde dışarıdaki bazı sitelerin önünde olan tabelalardan gördüm. Buzlanma kesinlikle yoktu.

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Geçmiş olsun aracımda sıfır yazlık lastikler olmasına karşın hava soğuduğunda, yağmur yağdığında tedirginlik yaşıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun.

Ankara'nın ayazı meşhurdur. Arka lastikler kaç km'deydi birde?

Ayaz kim yaa ben tanımıyorum :D:p

Geçmiş olsun. Lastik önemli diye boşuna yazıp çizmiyoruz. Allah'tan bu şekilde atlatmışsın.

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun. Yeni başlayan hafif yağışlar genel olarak tehlikelidir. Yerdeki toz ile karışan su tam temizlemediği için sabun misali kayar. Kışlık lastik olsa dahi bu durumlarda biraz dikkatli gitmek gerekiyor. Tabi 4 kışlık olmalı orası ayrı, ben sıfır alıp 4 adet petlas taktım 2 hafta önce. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Çok geçmiş olsun, ucuz atlatmışsınız. 

Lastik en önemli parça arabadaki, tutunamadı mı gerisi yalan...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...