İçeriğe Yönlendir

Scart Ve Hdmi Hakkında

Mustafa Erhan

Recommended Posts

Mustafa Erhan

Forumdaşlar,

Mesele şudur: hem scartı hem hdmi destekleyen uydu alıcım var. Televizyonumda ikisini destekliyor.

Ben şuan scart girişinden kullanıyorum. Hdmi girişine kablo alıp kullansam fark olur mu? Bu konusa aydınlatır mısınız? Fark olursa neden kaynaklanır?

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

HDMI kablo kullanarak  Scart üzerinden aldığınız görüntüden daha kaliteli bir görüntü alırsınız. Ben evimde kaliteli HDMI kablo ile kalitesiz HDMI kablonun bile görüntülerinin farklı olduğuna şahit oldum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Kaliteli bir Hdmı kablosu ile kaliteli görüntü alabilirsiniz.Scart kabloda görüntü kalitesi daha düşüktür..

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Kaliteli bir Hdmı kablosu ile kaliteli görüntü alabilirsiniz.Scart kabloda görüntü kalitesi daha düşüktür..

Bu zaten herkesin sölediği bir şey ancak arada hissedilir fark olur mu? Ek olarak bu fark neden kaynaklanır?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Tecrübe ile sabit ben farketmiştim görüntü kalitesini ;)

Sadece kablo üzerinden giden veriyi düşünmeyin, çıkış ve girişteki entegrelerde farklı bildiğim kadarıyla ;)

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Bu zaten herkesin sölediği bir şey ancak arada hissedilir fark olur mu? Ek olarak bu fark neden kaynaklanır?

Tabiki arada görüntü kalitesi farkı var.Fark çıkış kalitesi ve aktarma organlarıyla ilgili..

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Şu an izliyorum. Scartla izleyebiliyorum yani.

İzlediğini sanıyorsun yani? :p Scart sayısal değil (analog), HDMI sayısal (digital). Miyopsun di mi benim gibi? Scart ile gözlüksüz, HDMI ile gözlüklü olduğunu düşün. ;)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

İzlediğini sanıyorsun yani? :p Scart sayısal değil (analog), HDMI sayısal (digital). Miyopsun di mi benim gibi? Scart ile gözlüksüz, HDMI ile gözlüklü olduğunu düşün. ;)

Dostum o nası örnek ya [emoji1][emoji1][emoji1][emoji1]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Dostum o nası örnek ya [emoji1][emoji1][emoji1][emoji1]

Cuk oturdu ama di mi? ;) 

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Mustafa,bu kadar açıklama ve örnekten sonra hala far olur mu diyosan,yapacak bişey yok yani  :biggrin:

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

cihazınızın marka ve modelini bilmiyorum ama  bir çok alt marka uydu ve dvd modellerinde scart çıkış kablosunu hdmi çıkışına çevirip cihazda  hdmi  çıkış var  diyorlar.Ama gerçekten hdmi çıkışı varsa hemen kablo alıp scartta veda edin   :yes:  :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Hazır konu varken ben de sormak isterim müsaadenizle. Bendeki tv dahili uydu alıcılı, merkezi çanak antenli uydu sistemi var apartmanda. Duvardaki anten pirizi eski tip, tv girişiyle duvardaki piriz arası da eski tip jack lardan (uydular çıkmadan önce kullandığımız anten fişlerinden).

Scartı hdmi ye çevirebiliyoruz da bu eski fişi hdmi ye çevirebiliyor muyuz?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Scart ile hd yayın izlenmez, izlendiği zannedilir..

HD Kanalları 720*480 gibi düşük bir çözünurlukte izliyorsunuz. Hdmi kabloya geçin. Bayanların kırışıklıklarıni erkeklerin sakallarindaki anları sayın :)
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

High - Definition Multimedia Interface; (Yüksek Çözünürlüklü Çoklu Ortam Arayüzü) HDMI nin açılımı bu zaten. Yani HD yayın bu arayüzden izlenmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hazır konu varken ben de sormak isterim müsaadenizle. Bendeki tv dahili uydu alıcılı, merkezi çanak antenli uydu sistemi var apartmanda. Duvardaki anten pirizi eski tip, tv girişiyle duvardaki piriz arası da eski tip jack lardan (uydular çıkmadan önce kullandığımız anten fişlerinden).

Vidalı tip soketlerden olsa ve kabloda uygun olsa daha iyi olur... Eğer çatıdaki santralde boşta uçlar varsa kaliteli bir kabloyla yeniden hat çekin farkı görün derim ben.. ;)

HD Kanalları 720*480 gibi düşük bir çözünurlukte izliyorsunuz. Hdmi kabloya geçin. Bayanların kırışıklıklarıni erkeklerin sakallarindaki anları sayın :)

Yok, ben hdmi kabloyla izliyorum.. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Şu an izliyorum. Scartla izleyebiliyorum yani.

çoooook fark olur. HD yayını siz HD olmadan analog izliyorsunuz :)

Hemen acilen HDMI takın.

SCART analog kompozit yayın. sadece fiş biraz afillidir. dijital değildir. çamlıca'dan seyretmek gibi..

HD yayın olmasa bile fark çok büyük olur.

SCART'ı HDMI ya çeviremezsiniz.

eski fişi söküp yenisini takarsanız iyileşebilir ama asıl mesele kablodur. sinyal kalitesi iyi ise. sorun pek yoktur.

analog ile izlerken pixel bile söylenemez. çünkü gürültü karlama vs ilave olur.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Teşekkürler Serkan. Bina yeni olmasına rağmen sıva altı tesisat kötü, kabloyu çatıdan indirebiliyorum ama daire içindeki borulardan geçmiyor. Ya bacadan indiricem ya da merdiven başından tv nin olduğu odaya kanalla götürücem. Bunun içinde boya-badana zamanını beklemem lazım :)

Teşekkürler Mehmet Hocam. Duvardaki fişle tv arasındaki kabloyu yenilersem, sinyalim de iyiyse hdmi kalitesini büyük oranda elde ederim sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Teşekkürler Mehmet Hocam. Duvardaki fişle tv arasındaki kabloyu yenilersem, sinyalim de iyiyse hdmi kalitesini büyük oranda elde ederim sanırım.

receiver yok mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...